ovidiu

21.08.2011 - GEIGER Mountain Bike Challenge - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Cel mai dificil dar si cel mai frumos maraton din Romania va avea loc in data de 21.08.2011.

Vor fi aduse modificari celor doua trasee care vor fi si mai spectaculoase.

Inscrierile vor incepe in data de 20.06.2011. Tot de atunci va fi deschis acest topic si va fi actualizat site-ul maratonului.

\Website: http://ciclism.ro/maraton/

Incepand de astazi va puteti inscrie la Geiger MTB Challenge 2011.

Inscrierile se fac completand formularul pe care il gasiti AICI

Tot de astazi topicul competitiei este deschis. O sa raspundem aici tuturor intrebarilor voastre.

Maratonul o sa fie mai usor sau mai greu ? Oricum ma voi inscrie la maraton. Poate anul asta reusesc sa-l termin :P

O sa fie ceva modificari dar o sa fiela fel de greu. Vrem sa dam startul cu o ora mai devreme anul acesta asa ca timpul limita va fi suplimentat cu inca 60 de minute.

Vor fi cateva modificari si la traseul scurt, care va fi si mai spectaculos.

LE: Lucram la pagina cu lista de participanti asa ca va rugam sa nu va inscrieti de mai multe ori. In momentul in care o sa inseram tabelul cu actualizare automata o sa va regasiti in lista.

Nu este nici o rusine. A termina un concurs gen GMC, cu o urcare pe Magura Cisnadiei dupa o noapte in care a plouat torential, este o performanta pentru un amator.

Anul asta speram sa puteti vedea peisajul de pa Magura pe o zi cu soare. Atunci o sa intelegi cu adevarat cat de spectaculos este traseul de la Geiger Maraton

Rusine mare anu trecut 7 ore pe 45 km http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif , abia astept sa revin la sibiu , urcarea pe magura a fost cea mai frumoasa urcare care am facut-o vreodata , daca erau si niste fotografi ieseau niste poze epice pe acea ceata densa :rolleyes: .

Pentru mine prima participare, tot 7 ore si ceva :) , ploaia facut traseul extrem de dificil.

Oricum, cea mai frumoasa amintire de la un concurs este de la Geiger, e ca prima dragoste http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

Sper din suflet sa nu ploua sa ne bucuram de traseu !

Am o intrebare Ovidiu , despre traseul de la semimaraton .

Poti sa detaliezi un pic modificarea traseului ? Sau va fi o surpriza la publicarea hartilor ?

In acest moment se cauta niste variante mai interesante de coborare de pe Magura. Tudy si baieti din echipa studiaza terenul si probabil pe la jumatatea lui Iulie o sa fie definitivate ambele trasee.

La traseul scurt nu vor fi modificari majore iar la cel lung se incearca niste variante interesante care sa inlocuiasca urcarea din Rasinari spre Paltinis, care este destul de brutala si tehnica.

Mersi pentru promptitudine !

Asteptam atunci noutati in legatura cu traseele .

Care este timpul limita la tura lunga?

Cum se prezinta traseul in conditii de ploaie? (am oaresce sechele de la Medias :D)

Ce variante de cazare exista in zona? Ce preturi se practica?

Timpul limita la tura lunga va fi de 11 ore (anul trecut a fost de 10 ore). Exista doua limite intermediare, la Paltinis si la Calugarul (o sa vezi mai multe detalii cand vom publica traseul refacut).

Traseul este cu probleme in prima parte daca ploua abundent (departe de a fi mocirla de la Medias) dar odata ce incepe urcarea intri in zone in care nu mai ai probleme majore. Nu o sa gasesti nicaieri lutul de la Medias.

Referitor la cazare incearca cu Google si o sa gasesti sute de locatii EXEMPLU. La editiile trecute am avut o persoana care rezolva cazarile in functie de bugetul pe care il avea fiecare concurent. O sa publicam si anul acesta datele de contact si o sa poti suna ca sa primesti informatii.

Cred ca lutul de la Garboavele e totusi mai "bun" decat cel de la Medias ;)

Din discutiile legate de tura lunga de anul trecut, limita de la Paltinis a fost problema, dar presupun ca si ea se va modifica corespunzator. In conditiile astea putem si noi muritorii de rand sa visam ca terminam tura lunga. Oricum ar fi vom fi prezenti. Pacat totusi ca nu se suprapune cu festivalul Cetati Transilvane ca anul trecut ...

limita de la Paltinis a fost problema,

N-a fost nicio problema cu limita. Limita a fost la noi. Atat am putut. Daca anu' asta ne mai da o ora, cred ca reusesc. :rolleyes:

Cred ca a venit timpul ca dupa un an de semimaratoane sa ma bag si eu la traseul mare. Desi cam am emotii. Sa vedem ce mai ramane din mine dupa Iron Bike... :)

Am participat anul trecut la semimaraton (5h30min), intre timp am mai fost pe la cateva competitii, cateva ture prin Bulgaria si prin muntii nostri.Inca nu sunt sigur daca pot face fata traseului maraton, mai vedem.

la cel lung se incearca niste variante interesante care sa inlocuiasca urcarea din Rasinari spre Paltinis, care este destul de brutala si tehnica.

Tocmai urcarea de la Păltiniș era esența turei lungi, în mare pentru asta am revenit anul trecut. Și se putea face pe bicicletă, cu întreruperi nu prea dese însă scurte (secțiuni de sub 10m de pushbike, treceai peste obstacole ca la cyclocross). Senzația aia de vigilență fără pauză în care cauți variante, treci praguri de stânci e foarte faină și asta e partea de inedit al concursului nu diferența de nivel mai mult sau mai puțin relevantă sau coborărea prin ravena cu stânci unde oricum încerci să supraviețuiești (combativitatea e cenzurată mai mult de echipament).

Oricum, dacă se schimbă urcarea probabil o să vin de curiozitate anul ăsta :))

• Upvote 1

Da, subscriu ca urcarea aia era faina de tot... Si tot asa zic si eu, doar mici bucati nu se puteau face pe bicicleta. Dar pana la urma variatia nu strica, e mai interesant sa gasesti in fiecare an un traseu o idee modificat. La Medias de exemplu, desi traseul e frumos, e ciudat asa, de ani de zile, sa te duci sa faci tot acelasi lucru...

• Upvote 1

Timpul limita la tura lunga va fi de 11 ore (anul trecut a fost de 10 ore).

Ovidiu, cred că undeva e eroare de tipar :) (poate la 11 ore, ar fi mai permisiv chiar și în raport cu primii doi ani).

M-am uitat pe topicul de anul trecut. Eu zic că timpul limită a fost 9 ore (inițial era 8, s-a prelungit înainte de concurs) iar la Păltiniș limita a fost 5 ore și jumătate (inițial era 5 ore, s-a prelungit înainte de concurs). De altfel în clasamentul provizoriu nu e nimeni cu timp peste 8 ore și 48 de minute. (Referiri la timpul limită fac hcampian, Hoinarii, emanitou, egox, paulaner, etc.)

Deși acum doi ani când s-a introdus urcarea pe Valea Caselor din Rășinari spre Păltiniș m-au trecut fiori pe spate, ulterior mi s-a părut o cățărare demnă de renumele acestui maraton. E „dură” și „tehnică” dar nu e în nici un fel stridentă în meniul Geiger :) . Eu - mai ales în afara concursului - am urcat-o aproape integral pe bicicletă (mai puțin 2-3 zone de puțini zeci de metri în care am împins). Și-s departe de a fi vreo referință în ale mountainbiking-ului. De altfel traseul din 2009 și 2010 a fost în mai mare proporție ciclabil decât cel din 2009 (atunci între Rosengarten și Apa Cumpănită s-a împins copios).

Însă, cum zice Horațiu, un pic de variație chiar nu strică. Spor!

Am calculat eu gresit:) Anul trecut era limita de 8 ore si anul asta vor fi 9 ore.

In principiu anul asta o sa se respecte aceleasi ore la punctele de control dar startul va fi dat la ora 9 in loc de ora 10.

Inca nu sunt sigur ce variante va alege Tudy (el se ocupa de traseu). Vrem sa aducem in fiecare an mici modificari care sa sparga monotonia. Cu siguranta nu vor fi modificate parti esentiale cum ar fi urcarea pe Magura sau zona de la Calugarul si zona Paltinis la tura lunga.

Vad in clasamentul de anul trecut de la tura lunga ca aproape jumatate dintre finnish-eri au ajuns dupa cele 8 ore regulamentare. Acestia s-au incadrat in timpii limita intermediari, ori li s-a introdus timpul manual la sfarsit?

Daca nu te incadrezi in timp util la unul dintre check point-uri, pe langa cip se va opri si numarul de concurs?

Geiger-ul e foarte tentant, insa nu stiu cat de bine va mai pica el dupa Iron Bike :rolleyes:

Termenii limită anunțați inițial (5 ore la Păltiniș, 8 ore la final) au fost fost modificați (5 ore și jumătate la Păltiniș, 9 ore la final) pentru că a plouat serios în noaptea dinaintea concursului și condițiile s-au înăsprit semnificativ. Celor care au ajuns în mai mult de 5 ore și jumătate la Păltiniș li s-a reținut chip-ul de cronometraj. Teoretic din ceialalți au fost cronometrați doar cei care au ajuns sub 9 ore. Practic... nu știu dacă a fost cazul, în principiu 3.5 ore din Păltiniș au cam fost suficiente.

În 3 săptămâni după IBO ar cam trebui să-ți revii ;)

Eu cred imi voi reveni, dar nu pot sa bag mana in foc si pt bicicleta. La o saptamana si ceva dupa Medias inca o am "bolnava" :(

Vad in clasamentul de anul trecut de la tura lunga ca aproape jumatate dintre finnish-eri au ajuns dupa cele 8 ore regulamentare. Acestia s-au incadrat in timpii limita intermediari, ori li s-a introdus timpul manual la sfarsit?

Eu am reusit de exemplu sa ma incadrez in cele 5 ore +- 1 minut dupa ceasul meu, dar mai incolo m-am facut praf pe coborare, mi-am spart casca si m-am umplut de sange. Mie sincer mi s-a parut rezonabila limita de 5 ore daca se vrea o proba elitista, te motiveaza sa tragi, dar parca mi s-a parut cam mic timpul dintre Paltinis si Calugarul, acolo parca mai mergea o jumatate de ora... E si o bucata destul de periculoasa sa zic asa unde nu cred ca e o idee buna sa-i fortezi pe oameni sa-si intinda norocul... Pe scurt, eu as lungi un pic limita la Calugarul, lasand aceiasi limita la final. Ultima bucata nu mai pune asa mari probleme de accidentare.

Pe hartie, cum s-ar spune, Geiger pare mai dur chiar decat Iron Bike. In 90 de km are o diferenta de nivel de 3500 metri (asta daca se pastreaza informatiile scrise pe site), iar Iron Bike are "doar" 4200 de metri diferenta de nivel in 240 de km http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Guest
This topic is now closed to further replies.