ovidiu

21.08.2011 - GEIGER Mountain Bike Challenge - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Sunt curse foarte diferite. După părerea mea Gegeir - înaite de a fi greu sau dur - e frumos (ca traseu) și interesant tehnic. IBO... e luuuuung.

Vreo două treimi din Geiger sunt mai dure decât orice metru de la IBO (cel puțin așa cum a arătat traseul de anul trecut). În schimb dacă-ți imaginezi că imediat după Geiger ar mai trebui să pedalezi încă 140km cu 1000m diferență de nivel, parcă se mai echilibrează balanța.

Mie anul trecut aș putea spune că mi-a fost mai greu să termin Geiger (și asta în afara timpului limită) decât IBO. În schimb după Geiger am fost OK imediat, după IBO am fosk KO vreo două săptămâni.

Greu de comparat mere cu pere, până la urmă.

Bai oameni buni, IBO e jumate pe asfalt, aproape jumate pe forestiere ca-n palma. Daca are 10-20 km adunati de drumuri de MTB e mare lucru. Unicul concurs asemanator cu Geiger a fost 3Munti, dar a fost doar o editie si nu stim care e viitorul. Asa ca da, Geiger e clar cel mai dur concurs de MTB din Romania. Si sa nu uitam sa amintim ca au mai fost anul trecut doua concursuri memorabile ca traseu, dar tot incomparabile fiind mult mai scurte: Campulung care din pacate si-a dat cu sapa-n cap cu marcajele si Predeal. Sa speram ca vedem anul asta o continuare....

Mie imi pica la fix Geiger, cu o saptamana inainte de Otztaler Radmarathon, asa ca va fi un concediu care va incepe frumos http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

• Upvote 1

O sa incerc din nou tura lunga. Anul acesta sper sa o termin :)

Bai oameni buni, IBO e jumate pe asfalt, aproape jumate pe forestiere ca-n palma.

lbzk compara doar duritate, și asta din perspectiva unuia care - din câte înțeleg - ar vrea să participe la ambele. Și o tură până la mare pe mtb poate fi dură. Sau poate mai ales pe mtb :)).

Scuze de OT, am revazut traseul de la IBO de anul asta si, avand cunostinte destul de bune in legatura cu zona respectiva, pot sa va zic ca tot ce am enuntat mai sus nu mai e valabil. Noul traseu e mult mai adevarat si mult mai frumos decat cel de anul trecut.

Ca sa fiu in topic totusi, sunt convins ca si traseul de la Geiger va fi mult mai frumos chiar si decat cel de anul trecut care a fost spre perfect http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Sanatosi sa fim si sa avem bulane de ele....

(apropo de offtopic)

... sau hai să respirăm adânc un pic (și vorba englezului, let's keep our pants on :)) ). Peste „aproape perfect” nu prea mai e loc de „mult mai frumos”. Oricât am vrea ;)

buna seara!tocmai am terminat de facut bagajul ptr.gugulani cind am zis,ia sa mai arunc o privire pe forum,sa vad ceva noutati.ma opriila geiger,este,alaturi de mmm printre prioritatile mele,in mod sigur nu voi lipsi.ca tot se zice ca e cel mai greu,sunt tare curios unde o sa ma situez,ptr.mine ,la 61 ani ,asta va fi etalonul de la care ma voi raporta de aici incolo.vom vedea ce va fi,pina la el,urmeaza duminica gugulanii,10 iul surmont,16 iulie hunedoara,29-30 iul intilnirea de la cirtisoara.azi mi-am dat jos ciocu'si mustata,rana de la urlati s-a vindecat,am ramas cu o mica cicatrice dar,asta e.o sa postez luni ,dupa gugulani,uitindu-ma pe meteoblue.com si aflind cam ce frig o sa fie...o fi bine,o fi rau?namol sa nu fie ca m-am cam saturat de el.

Hehey mosule ... namolul este peste tot si mereu :rolleyes: , credeam ca la onorabila varsta pe care o ai stii amanuntele astea. Succes la Gugulani.

Salut!imi cer scuze ptr.inscrierea dubla,odata facuta de mine si a doua oara,de fiul meu.organizatorii vor anula ultima inscriere,multumesc.

Daca platesc taxa pt concurs si apoi decid sa nu mai particip, pot face schimb de locuri cu altcineva pt a-mi recupera banii? Exista vreo alta metoda?

Poti face aceasta schimbare pana in 07.08.2011. Nu se mai fac modificari in ultimele doua saptamani.

Despre traseu cand putem afla mai multe amanunte ?

Saptamana viitoare va avea loc o discutie cu autoritatile din Sibiu si daca se aproba proiectul nostru traseul va fi modificat destul de mult(vom avea startul din oras). Daca nu se aproba se va merge pe traseul de anul trecut, cu mici modificari.

Aveti un primar inteligent (atat cat se vede din Bucuresti, prin comparatie). Ar trebui sa se aprobe un start din oras.

Ovidiu, ar ramane bucla in cazul in care se aproba startul din oras? Adica sosirea in acelasi loc cu startul?

de ce vreti sa dati startul din oras? Din dumbrava e mult mai ok, mai ales ca acolo sunt si pensiunile unde sunt cazati concurentii si locurile de cort pt cei care vin cu cortul.E mult mai convenabil ca finish-ul sa fie aproape de locul unde esti cazat/campat, mai ales in caz de vreme nefavorabila. In sfarsit, voi sunteti organizatorii, voi decideti, noi ne supunem.http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

E mai haios din oras, chiar si daca se merge neutralizat cu masina de Politie pana undeva, iar startul real se da dupa cativa km. E o chestie faina de imagine a ciclismului, spectacol pentru trecatori, etc...

Ovidiu, ar ramane bucla in cazul in care se aproba startul din oras? Adica sosirea in acelasi loc cu startul?

Da.

Cum spune si Hcampian e mai interesant din oras pentru spectatori.Asa mai vede lumea ca exista acest sport numit CICLISM, ca multi oameni stiu doar de fotbal. ;)

• Upvote 1

Salut! Am citit parte din topicul cu Geiger 2010 si am vazut ca erau niste posturi referitoare la necesitatea franelor cu disc. Vreau sa ma inscriu la Geiger 2011, fiind al doilea maraton(semimaraton) la care ma inscriu dupa Surmont 2011. La Surmont tura medie m-am descurcat si cu v-uri, desi recunosc ca partile de coborare prin padure le-am facut cam 30-40% pe langa bicicleta pentru ca eram putin depasit de dificultate (lipsa de experienta in trail), totusi mergand safe (poate prea safe, frica de accidentare, folosesc mainele in profesie) am avut un timp de 4 ore. Sunt sigur ca daca era ploaie si radacinile alea din padure erau ude situatia se schimba dramatic, nu cred ca as fi stat prea mult pe bicicleta. Oricum pentru mine Surmontul a fost o experienta f frumoasa, un pas facut in directia testarii limitelor personale si a aprins ceva nou in mine.

Intrebarea mea: geigeru-ul semimaraton e mult mai greu decat Surmontul mediu (nu ma refer la urcari, problema la mine se pare ca sunt coborarile)? poate fi facut si cu v-uri? Din ce am mai citit pe aici se pare ca traseul lung poate fi incadrat la trail/AM, dar semimaratonul cum l-ati caracteriza? Despre surmont se zicea ca e XC, eu zic ca a fost un pic peste XC, undeva 15-20% trail. Cred ca ar trebui sa informati publicul larg (adica amatorii) mai bine ca sa nu mearga acolo si sa-si rupa gatul/bicla, eu asa cred ca e mai safe.

Multumesc! Astept cu nerabdare 21 august!

Greaper, nu-ti fa griji pentru franele pe disc. In 2010 am terminat tura de 90 de km cu v-uri. Nu franele sunt problema. Poti termina cu orice fel de frane chiar daca e noroi,doar sa le ai in stare buna de functionare.

Geiger-ul si Surmon-ul nu se pot compara. Primul are loc la deal si ajunge pe alocuri la munte, iar celalalt este numai in zona montana. Primul este mult mai lung cu urcari si coborari mai lente, iar al doilea mult mai scurt iar urcarile si coborarile mai abrupte, imlplicit mai grele/tehnice, asemanator , cum ai spus , cu un traseu de XC .

Multumesc de raspuns si incurajare referitor la v-uri!

Spor la pedalat!

In 2010 am terminat tura de 90 de km cu v-uri.

...

Primul este mult mai lung cu urcari si coborari mai lente...

Eu cred ca noi n-am fost la acelasi concurs la Sibiu... Deci daca celebra urcare a doua din Rasinari la Paltinis sau toata bucata dintre releul de la Calugarul si Rasinari de exemplu sunt "lente", jos palaria...

Cat despre V-uri, daca sunt de calitate si bine reglate, nu vad de ce sa nu se poata face orice traseu. Ar fi probleme doar la noroaie lipicioase, dar nu e cazul. Bine, avantajul unor discuri e indiscutabil, dar nu cred ca e cazul sa stai acasa, mai ales la tura scurta, din lipsa lor.

Stimablie hcampian, era o comparatie intre cele doua. Nu am spus "lente" ci "mai lente"; citeste tot nu al tot al doilea cuvant.

Cat despre noroi lipicios, tin minte la Geiger ca este cel putin o portiune de asa ceva, daca ploua cum s-a intaplat anul trecut, dupa ultimul punct de alimentare, la intrare in ceva sat, unde pe o distanta de 100 m erau zeci de urme adanci in noroi. Zona (drumul) era foarte lata (20-30 m), plata, usor virajata, cu urme de bicicleta peste tot. Fiecare si-a incercat norocul pe acolo , fara succes se pare. Zona respectiva o recomand sa fie trecuta cu bike-ul in spinare sa nu o incarci cu greutrate si mizerie inutila, daca ploua. Daca e uscat presupun ca e "autostarda" pe acolo.

Guest
This topic is now closed to further replies.