ovidiu

21.08.2011 - GEIGER Mountain Bike Challenge - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Nici macar la "mai lente" nu se incadreaza. Eu zic ca urcarile de la Geiger sunt mult mai abrupte, mult mai lungi si mult mai tehnice. Iar Geiger nu e la deal, e in muntii Cindrel, exact cum Azuga e in Muntii Baiului, Neamtului si Muntii Piatra Mare. Toti acesti munti sunt comparabili ca relief si structura a traseelor cu Cindrel. Doar faptul ca in fundal se vede abruptul Bucegilor, nu face traseul de la Azuga mai montan decat cel de la Geiger. E o chestiune de geografie elementara.

Nu pot sa las pe cineva sa dezinformeze oamenii, apoi sa zica dupa Geiger ca a vrut cineva sa-i omoare pe acolo. Geiger e dur, e cel mai dur concurs din Romania la ora actuala - are si cea mai grea urcare, si cea mai grea coborare pe care le-am vazut vreodata la un concurs. Si ambele lungi, nu de cateva sute de m. Si am fost la peste 50 de concursuri.

tura SCURTA de la Geiger se face fara probleme cu V-uri. Exista o coborare cam prapastioasa dar cu atentie, grija si reglaje bune, se poate face. Urcarea pe MAgura se face pe bicicleta, cel putin panta aia lunga. Pe varf e posibil sa se mai impinga.

Legat de intrebarea ta, eu iti recomand maaare grija. Daca iti trebuie previzie (ma gandesc ca poate esti vreun doctor ceva) e bine sa te dai jos acolo unde esti nesigur sau sa mergi foarte incet. Sfatul meu: Inscrie-te si hai la Geiger. Parerile altora iti pot da oarecum o impresie, dar cea mai buna parere e parerea ta. ;)

Ne vedem la Sibiu !

Doresc sa lamuresc cateva aspecte in legatura cu cele doua, si cu asta nu mai pomenesc nimic, in legatura cu comparatia intre Geiger 2010 (92 km) si Surmont 2011(44 km) turele lungi:

1.Geiger pleaca de la cota 500 m(adica zona de deal) si ajunge la cota maxima de 1400 m si ceva, Surmontul pleaca de la 1000 m si ajunge la 1700 m

2.Geiger are un fals plat cumulat la start + sosire de aprox. 10 km. Surmontul nu are asa ceva.

3.Geiger are portiuni pe astfalt pe coborarea din Paltinis, km buni, Surmontul este exclusiv off road.

4.Daca punem la scara profilele celor doua urcarile si coborarile la Geiger sunt mai lungi intr-adevar , dar mai lente pe cand la Surmont sunt mai abrupte, dar mai scurte.

5.La Geiger ai portiuni unde sa-ti revii dupa efort sustinut,fals plat, coboarari pe astfalt, coborari mai lente, iar la Surmont prea putin.

6.Coborari notabile de la Geiger(sau ce-mi aduc eu aminte) ar fi o portinue scurta inainte de PA2 si cea ce precede PA4 unde se coabaoara printr-un jgheab/drum lung de vreo 10 km in rest cu putina atentie si viteza adaptata nu sunt probleme. Surmontul are mai bine de jumate din coboari prin zona de padure, poteci turstice pe radacini de molid, asadar implica mult mai multa atentie.

7.La Geiger am avut facut mai putini km de push bike, fata de Surmont, desi anul asta ma consider mai in forma ca in 2010.

8.Am mai facut diferente de peste 3500 m dar despre Geiger nu post spune ca au fost chiar atat de mult, poate din cauza cetii nu am simiti asa de tare diferenta de nivel. Surmontul avea afisat 1600 m dar unii baieti care au avut GPS au spus ca are 2100 m (ceea ce simtit si eu ca ar fi usor mai mult)... Daca e dupa cum spune GPS-ul atunci Surmontul la lungimea Geiger-ului ar da o diferenta de Ironbike(oradea) , adica undeva la 4500 m ... Numai cu punctul asta deja se poate concluziona.

9.Dupa Geiger m-am simtit mai putin obosit, decat dupa Surmont.

10.Geieger are specific de maraton, urcari si coborari lungi, pe cand Surmontul este un maraton in regim de cros contry,urci cobori mai abrupt nitel.

11.Geiger facut cu V-uri pe ud, Surmont cu discuri pe uscat.

Tot ce am spus aici este pur o parare personala , in cunostinta de cauza,le-am terminat pe ambele in timpul limita.

Cu toate cele scrise mai sus pot spune ca amandoua sunt maratoane dure, solicitante, si pot fi facute si cu frane in V sau ce mai are fiecare prin ograda. Sigura idee e ca bike-ul sa fie in stare buna iar concurentul maxim pregatit fizic si psihic.

Aaa, pai daca esti cine mi se pare mie ca esti si ai prins podium la tura lunga la Azuga, fata de rezultatul de la Geiger, se explica. Adica la Azuga ai mers mult mai bine si mult mai intens decat la Geiger, in mod clar. Si la timpul care l-ai scos la Azuga e normal sa ti se para mai greu. Asta daca nu ma insel eu http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Oricum, eu raman la parerea ca urcarea a doua de la Geiger, aia pe jgheabul ala inapoi in creasta (pe care de alfel oricum au zis ca incearca sa o schimbe anul asta) mi se pare mult mai solicitanta decat orice bucata de la Azuga. Si cu destul de mult push-bike, ca sunt pe acolo niste praguri de bolovani care nu vad cum se pot urca pe bicicleta (nu zic ca e imposibil, ca cine stie).

Nu imi aduc aminte de km aia de asfalt la Geiger. La Paltinis am iesit de pe drumul de la Santa si ne-a bagat direct pe alt drum de pamant (unde era celebra limita de timo), la Calugarul de-abia am luat contact cu asfaltul, iar in Rasinari am traversat un pod, am mai mers nici 100 m pe asfalt si am taiat-o dreapta spre padure. Si am mai atins de doua ori asfaltul cand am traversat drumul de Cisnadioara, o data dupa start si o data inainte de sosire.

Cu push-bike-ul, la Surmont am avut o bucata lunga in creasta, pana la care s-a mers 99% pe bicicleta, apoi parca inca 2 mai scurte, tot in creasta, si una de vreo 10-20 m mai la inceput, dupa primul punct de alimentare. La Geiger ai push-bike pe urcarea la Paltinis si mai ai cateva bucati dupa Calugarul, in special ultimii m inainte sa incepi sa cobori spre Paltinis. Parca mai erau ceva bucati scurte sub Magura.

Ca si coborari, mie personal (si eu sunt foarte slab la coborare) cele de la Surmont mi s-au parut rezonabile, fara pericole deosebite, in special fiindca erau pe o poteca in serpentine. Sa fi pus piciorul jos maxim de 3-4 ori, o data tin minte chiar aproape de final, pe o bucata mai abrupta de vreo 2 m. La Geiger, pe langa jgheabul cu bolovani, care nu se poate zice ca nu e foarte tehnic, mai sunt cateva bucati abrupte inainte de PA2, mai e chiar coborarea de pe Magura care e abrupta pe ultima bucata si, de asemenea, o bucata destul de lunga printr-o livada, pe un jgheab nisipos, inainte de Rasinari.

Oricum, de fapt noi comparam turele lungi, cand omul care a pus intrebarea vrea la tura scurta http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Dar pentru cine nu a fost la Geiger, cred ca astfel de descrieri si puncte de vedere, chiar un pic diferite, sunt utile.

Interesante parerile voastre, intradevar sunt sigur ca diferentele sunt majore intre tura scurta si tura lunga. Cineva pareri de la tura scurta la Geiger 2010?

Mersi!

Pai traseul lung este acelasi cu traseul scurt(adica pe acelasi drum si aceeasi dificultate)pana intr-un punct unde traseul lung urmeaza alt drum,deci si acesta este foarte greu.Anul trecut am participat la tura scurt si nu aveam nici macar 14 ani impliniti!Cred ca anul acesta o sa am un progres bun.Dupa cum scrie si in denumirea evenimentului acest concurs devine de multe ori o PROVOCARE:Geiger MTB Challange!Ne vedem la Sibiu. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif ;)

Edit:Scuze,am postat de pe contul tatalui meu.eu sunt dani96

Plata taxei se face numai cu OP? Nu se pot pune banii direct in cont, de la un ghiseu BRD?

Edit:Scuze,am postat de pe contul tatalui meu.eu sunt dani96

OT: Ce fain, mi-ar place sa aiba parintii mei cont pe Ciclism.ro :blink:

Plata taxei se face numai cu OP? Nu se pot pune banii direct in cont, de la un ghiseu BRD?

Poti pune banii si la ghiseu la banca.

Scuze de intrebare, dar n-am inteles pana acum cum se procedeaza si n-am avut nevoie ca doar recent am decis sa intru in lumea online-banking-ului. Daca fac transfer on-line ce trimit, un print-screen cu tranzactia? Stie cineva care e dovada legala ca am efectuat o tranzactie on-line?

print screen este ok.

Am o intrebare pt organizator: Se poate crea posibilitatea ca cipul sa fie activat pentru fiecare concurent in momentul trecerii liniei de start? Un prieten care a fost recent la un maraton in Italia numit Sellaronda spunea ca acolo asa s-a facut. In felul acesta s-ar evita goana dupa locuri mai bune la start si clasamentul ar fi real. Ar putea cineva care ar pleca, sa zicem, la cinci minute dupa Tudor Oprea sa-l mai prinda daca acesta din urma nu ar avea probleme tehnice?:D

Colegul tau a fost la un concurs cu cateva mii de oameni, unde amatorii sunt cronometrati asa cum ai spus tu.

Chiar si la Selleronda favoritii au acelasi timp de start.

Te certi tu cu un concurent care vine in acelasi timp cu tine dar se regaseste in clasament la 30 de secunde dupa?

cauta pe net care este diferenta intre Chip TIme si Gun TIme. Timpul oficial in curse este GUN TIME.

Incerc sa ajung la maraton impreuna cu fiul(R. Moldova)...se poate informatii utile, cazare, ect....pe scurt

Loc de cort exista?fiindca ma gandesc,daca este in oras nu prea ai unde sa il pui... :blink:

In padurea dumbrava este si nu cred ca toti vor sa stea la pensiune. :rolleyes:

Mersi ceva mai aproape de traseu

Loc de cort exista?fiindca ma gandesc,daca este in oras nu prea ai unde sa il pui... :blink:

In padurea dumbrava este si nu cred ca toti vor sa stea la pensiune. :rolleyes:

Pai poti pune cortul in padurea Dumbrava si vi la start, faci 5 minute cu masina.

@phil

Zona de start este langa parcul Sub Arini din Sibiu.

Ai la dispozitie 3 hoteluri la preturi relativ ok:

http://www.hotelparcsibiu.ro/

http://www.hotelsilvasibiu.com/

http://www.ibishotels.ro/ro/hoteluri-ibis/hotel-ibis-sibiu

Cei mai pretentiosi se pot caza la Ramada sau la Continental.

In rest, Sibiul este plin de pensiuni. O cautare simpla pe net va da sute de rezultate.

Pot fi utilizate zonele de cazare de anul trecut, din Dumbrava Sibiului. De acolo pana la start se ajunge foarte usor.

Astazi am primit confirmarea de la Primaria Sibiu, startul va fi dat din fata stadionului municipal si sosirea va fi in acelasi loc.

Traseul va fi publicat la sfarsitul saptamanii viitoare.

Deci sosirea o sa fie in centru langa stadion?

Pentru cei care o sa stam la cort nu este o veste buna.

Cam care este timpul de mers pe bicicleta de la padurea Dumbrava la start?

Cateva minute (3-4-5), depinde de fiecare, oricum este si o pista de biciclete prin padurea Dumbrava care va scuteste de traficul auto. Sibiul nu e mare, de oriunde ati fi cazati puteti ajunge in 5-10 minute la stadion. Nu va mai fie atata frica, trebuie incercat si cu startul din oras. Abia astept!!

Nu este vorba de frica.

Dar asa iti lasi la masina cea de ce ai nevoie dupa cursa bautura, haine groase.

Dar acum suntem nevoiti ori ne strangem dimineata toate cele si plecam la start cu masina ori lasam masina in Padurea Dumbrava si pedalam dupa cursa pana la ea.

ATENTIE!

In momentul in care se vor ocupa cele 500 de locuri, persoanele care sunt inscrise de mai mult de 7 zile si nu au achitat taxa vor fi eliminate din lista si nu vor mai avea posibilitatea sa se inscrie din nou.

@ovidiu, nu am inteles o chestie, vad pe site ca tariful promo de 50 de lei este valabil pana pe 1 august. Pe site nici macar nu au aparut traseele. Poate ca majoritatea sunt hotarati legat de participare, insa eu as vrea sa vad traseele inainte sa platesc. Stiu ca nu demult ati primit acceptul primariei si treaba e un pic pe fuga. Propun sa mai lungiti o saptamana cu tariful promotional si sa vedem cat de curand si traseele.

Traseele nu se vor modifica din punct de vedere al duritatii. Asta inseamna ca tura scurta de anul asta va fi echivalentul celei de anul trecut iar tura lunga de anul asta echivalentul celei de anul trecut. Difera punctul de start si la tura lunga se va scoate o coborare, vor fi mai multe zone pe creasta.

Perioada promotionala se mentine pana la 1 August. Traseele vor fi facute de Tudy in acest weekend si vor fi publicate pe site.

Anul acesta nu mai sunt implicat foarte mult in organizare asa ca nu ma injurati pe mine pentru intarzieri.

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.