ovidiu

21.08.2011 - GEIGER Mountain Bike Challenge - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Si uite ca avem si un afis!

Imagine postată

• Upvote 1

Zona de start/sosiere este anul acesta in Parcul Sub Arini, langa Stadion.

Cu ajutorul Primăriei Sibiu am obținut aprobarea desfășurarea evenimentului poiana din Parcul Sub Arini, lângă Stadion. Acolo o sa organizăm zona de Start / Sosire, preluare numere, Bike Expo, Premiere.

Startul se va da grupat pentru toate categoriile la ora 09:30. Se va merge cu echipaje ale poliției pâna la ieșirea din oraș unde se va da startul în traseu.

ATENTIE!

01/08/2011 este ultima zi in care mai puteti achita taxa standard pentru inscrierea la Geiger MTB Challenge. Incepand cu ziua de marti, 02.08.2011 taxa de inscriere va fi 70 lei.

Salutare, nu vreau sa fiu "rau" dar ati spus ca week`endul asta puneti traseele pe site... si nimic (probabil ati fost ocupati cu IBO)..... cam cat dureaza intarzierea ? Imagine postată

Sunt nerabdator !

Sa-mi fie cu iertare, dar nu am inteles prea clar din ce scrie pe site-ul maratonului daca pot prelua numarul (pachetul de concurs) in dimineata zilei de 21 (inainte de inceperea cursei) sau trebuie sa fiu prezent pe 20 (sambata) dupa-amiaza in zona de start/finish.

Mentionez ca am completat formularul de inscriere on-line si am efectuat plata.

Multumesc!

Poti ridica pachetul de start in ziua cursei, pana la ora 09.00.

In ziua cursei nu se fac inscrieri.

Traseul scurt Geiger MTB Challenge 2011

http://www.bikemap.net/route/1158217

Distanta de 51 de km cuprinde si cca 6,5 km de la zona de start/sosire, unde va fi dat un start tehnic, pana la zona de start reala care va fi situata pe drumul de Cisnadioara, cu un km inainte de catarare.

=> Traseul are 45 km

Bikemap nu evalueaza corect nici diferenta de nivel. Aceasta ramane undeva la 1.400 m.

Maine va fi gata si traseul lung(este facut pe bucati si trebuie sa muncesc putin la el)

Fata de anul trecut s-au eliminat portiunile de drum cu noroi in caz de ploaie... sau cu ce s-a imbunatatit traseul? Daca se poate o descriere detaliata.

După cum arată s-ar zice că niște porțiuni de noroi de la tura lungă din anii trecuți s-a mutat la tura scurtă :)

A fost eliminata portiunea de la startul din padurea Dumbrava pana in deal la Cisnadioara, unde se traversa soseaua. Pana in deal se va ajunge exclusiv pe sosea(6 km cu masina politiei in fata si 2 km de la start pana in varf.

In continuare avem acelasi traseu pana in apropiere de Prislop(satul cu tigani). Se trece pe langa prislop, se coboara in Rasinari si se ajunge intr-o portiune de traseu complet noua, care include o urcare pana la o manastire, apoi o coborare dementiala pana la intrarea in Sibiu. De acolo se intra pe pista de biciclete(cca 200 m) si pe niste poteci pana la sosire.

Se poate maximiza traseul de pe bikemap si pot fi vizualizate toate detaliile.

@egox

O sa te sun maine sa ma ajuti cu tura lunga.

Hai!!! Asa avem si noi de cine sa radem la coborarea de pe Magura:)

Apropo, traseul are 3 km de asfalt, din care 2,5 la inceput, zona gandita pentru a se face o departajare intre concurenti inainte de intrarea pe offroad!

Buna,

mi-as dori tare mult, doar daca se poate, o lamurire relativ la traseul Family. Am scris si pe mail-ul de contact info@procycling.ro acum trei saptamani cred, dar n-a raspuns nimeni.

Intrebarea mea ar fi: La Family ma INSCRIU si PLATESC in 21 august de la 7.30 dimineatza?

Informatiile de pe site sunt contradictorii... ba nu se pot face inscrieri in ziua concursului, ba nu se pot face plati in ziua concursului, ba s-ar putea sa nu am loc atunci, etc.

Mi-as dori, extrem de umil, sincer, o lamurire asupra inscrierii la Family! Regret tare mult ca trebuie s-o cer aici, n-as fi vrut sa scriu intr-un loc in care discuta profesionisti, dar copilului meu de 8 ani, care vrea la Geiger, va trebui sa-i spun ceva si e destul de greu sa-i spun ca e prea mic ca sa conteze in ochii organizatorilor!

Multumesc mult de tot, va asigur ca daca nu era vorba de un copil n-as fi suflat un cuvant !

Cu respect,

Cristi Faur

Inscrierile pentru Family se vor face in ziua cursei, de la ora 7.30 pana la ora 09.00.

Un pic de teasing, în așteptarea traseului oficial: 6km până la startul tehnic. Apoi:

- 90km, 3000+m diferență de nivel

- 30km la fel ca anul trecut, 11km pe traseul de anul trecut dar în sens invers, 50km traseu nou

- altitudine maximă: 1700m.

Bafta celor de la tura lunga:))

Un pic de teasing, în așteptarea traseului oficial: 6km până la startul tehnic. Apoi:

- 90km, 3000+m diferență de nivel

- 30km la fel ca anul trecut, 11km pe traseul de anul trecut dar în sens invers, 50km traseu nou

- altitudine maximă: 1700m.

Se poate sa primim si ceva informatii tehnice despre traseul lung? Gen lungimea celor 2 catarari importante si a zonelor de push-bike (daca exista), starea drumului (bolovani / pietris / poteca) si cat de namolos devine traseul in caz de ploaie.

Pentru lungimi și înălțimi uită-te la bimemap, ai acolo un profil absolut relevant. De asemenea în timp ce plimbi mouse-ul pe profil îți pune și un fel de „borne” kilometrice (cu atât mai dese cu cât e zoom-ul mai mare).

Dacă încarci track-ul în Google Earth și folosești „Show elevation profile” poți obține rezultate interesante (inexacte big time, dar foarte sugestive).

Sau:

Imagine postată

• Upvote 1

Multumesc frumos pt raspuns si explicatii! Nu stiam de treaba cu Google Earth (care mi se pare mai explicit decat Bikemap), iar acum ca l-am bagat in program pot sa vad si poze de pe traseu si din zona =P~

Astept raspuns si despre starea drumului si a zonelor noroioase.

Wow!cind ma uit la profil,imi vine sa intrb,ceva taxiuri in zona?ps.din prudenta,m-am bagat la mijlocie,la 50 km gindind ca la asta 'oi gasi un taxiu sa ma duca la locul unde las pe tom...

Marti(17) o sa ajung in Sibiu si intentionez sa fac o tura miercuri sau joi, daca sunt participanti interesati sa facem o tura de recunoastere dati un mesaj pe PM cu nr de telefon.

Pe scurt, superb!

Se poate face un astfel de grafic si pentru tura scurta.

Multumesc anticipat!

Pentru lungimi și înălțimi uită-te la bimemap, ai acolo un profil absolut relevant. De asemenea în timp ce plimbi mouse-ul pe profil îți pune și un fel de „borne” kilometrice (cu atât mai dese cu cât e zoom-ul mai mare).

Dacă încarci track-ul în Google Earth și folosești „Show elevation profile” poți obține rezultate interesante (inexacte big time, dar foarte sugestive).

Sau:

Imagine postată

Tura scurtă se suprapune cu tura lungă pe primii 31 km. După un km de coborâre pe tura scurtă, cele două se reîntâlnesc (pe tura lungă însă sunt în plus 45km și 1600m diferență de nivel). Astfel că prima (și singura) urcare mare de la tura scurtă coincide cu prima - din cele două - urcare mare de la tura lungă.

Imagine postată

Văd și eu, cifrele sunt ușor diferite. Ce să-i faci, nu-i farmacie.

Guest
This topic is now closed to further replies.