ovidiu

21.08.2011 - GEIGER Mountain Bike Challenge - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Unde incepe noroiul? Eu am fost aseara pana la Uzina de apa, ca idee unde era o conducta MARE pe stanga si traseul face dreapta 90 de grade. De acolo am iesit pe asfalt ca era bezna, dar pana acolo noroi deloc. Anul asta ne astepata un traseu de viteza :rolleyes:

Dragi organizatori va rog frumos comandati vreme buna, sa ne simtim bine si pe traseu nu numai dupa start si sosire.

Prognoza pentru duminica in Sibiu:

Cer senin

Vant: 1 m/s, dinspre N

Maxima zilei: 28°C

Mai degraba o sa avem probleme cu caldura,decat cu vremea rea.

Pleaca cineva din brasov / predeal si are un loc liber ?

Sau din bucuresti cu conditia sa trecem prin predeal sa iau bicicleta(dau 100000 de beri daca e cineva dispus sa faca treaba asta).

@CristiC ti-am trimis PM. da un sms acum sau maine dimineata, nu-i problema.

Berea nu prea pot sa o iau decat la pachet, pt ca sunt la volan :P

Poate cineva sa ma inscrie si pe mine, azi la start? Traseu: Semimaraton: 14-18 ani. Ca nu stiu daca am sa ajung azi si inscrierea online am ratat-o :| .

Aveti jos nr. meu de tel.

Gasesc eu ceva sa-l rasplatesc pe cel care face asta ptr mine. :D

multa bafta tuturor maine!

Am colindat si eu startul cu sotia si ne-a placut enorm ! Organizare punctuala, toate puse la punct felicitari! Iarasi am strans noi idei si am facut noi prieteni!

Felicitari participantilor. Am fost la tura mica , pentru prima data .

E extraordinar de tare coborarea aia de ocoleste satul Prislop, desi e pt AM.

Sunt foarte multumit , abia astept anul viitor , la care voi adauga mai multe concursuri pe lista mea.

Felicitari tuturor participantilor. Pt organizatori am mici semne de intrebare pt ca nu e posibil ca la punctele de alimentare sa ti se raspunde" nu mai e apa insa e un izvor 2 km mai sus" really? In plus se intarzie publicarea rezultatelor online, o fi chiar atat de greu sa publici niste partiale? In rest a fost ok

da, e chiar atat de greu sa pui rezultatele online. Cine a fost interesat, a stat sa le-a vazut acolo. Cine nu a asteptat, le va vedea cand se vor afisa.

in ceea ce [riveste lipsa apei,asta chiar e un lucru cam nasol. Anii trecuti era apa din toate partile...

Buna seara,

Felicitari organizatorilor.

Felicitari si participantilor.

A fost un concurs extraordinar.

Am fost la semimaraton. Gegeru a fost al doilea concurs al meu . Am terminnat in 5:04. Pentru mine a fost o experienta foarte buna, am inceput sa simt placerea coborarilor. Traseul a fost foarte frumos si tehnic (pentru un incepator), totusi au fost cateva zone care nu se pretau pentru icepatori si mai mult de atat au fost zone care eu cred ca mergeau mai bine pentru bicle fullsus, una din coborari cel purin.

Nu pot sa dau nota 10 organizatorilor comparand cu Surmontul din iulie. Aici am dat de niste inspectori de traseu cam confuzi. La puntul de alimentare 2 am ajuns cand nu mai era apa:: come on! Sa bei porcaria aia de energizant care iti facea sete... cam neplacut, mai ales ca am prins soarele de la pranz in camp deschis.

Ce pot sa mai adaug: un concurs solicitant pentru o biclcleta hardtail cu vuri , cu un incepator la carma, dar o experienta si un traseu de nota 10! Cu siguranta voi face tot posibilul sa vin si la anu!

Am fost la semimaraton. Gegeru a fost al doilea concurs al meu . Am terminnat in 5:04. Pentru mine a fost o experienta foarte buna, am inceput sa simt placerea coborarilor. Traseul a fost foarte frumos si tehnic (pentru un incepator), totusi au fost cateva zone care nu se pretau pentru icepatori si mai mult de atat au fost zone care eu cred ca mergeau mai bine pentru bicle fullsus, una din coborari cel purin.

Cand participi la un astfel de maraton, ca esti incepator sau nu, iti asumi niste riscuri. Nu poti sa faci un traseu de care sa fie toti pe deplin multumiti, iar la Geiger, ambele trasee (semi-maraton si maraton) sunt adevarate incercari fizice si psihice, numai privind putin diferentele de nivel. Si eu cand am participat la primul maraton (nu Geiger), am fost pe punctul de a inceta sa ma mai dau la concursuri din pricina traseului si a terenului fiidca habar nu aveam inainte cu ce se "mananca" un concurs de mtb. Trebuie sa fie cateva zone tehnice, pana la urma si acest aspect te motiveaza sa exersezi mai mult pe viitor; altfel ar fi doar un concurs de viteza si atat.

Bafta la antrenamente!

Felicitari gospodinei care a facut prajiturile de casa cu care m-am delectat la fiecare punct de alimentare. Au fost nemaipomenit de bune! Norocul meu ca ceilalti concurenti nu le-au bagat in seama, caci de batoane si alte alea ce erau pe acolo nu m-am atins, dar din acele prajituri am mancat cu tare pofta =P~ Sa-i dea Dumnezeu sanatate celei care le-a facut!

Ar fi fost bune si niste portocale la punctele de alimentare, ca la IBO :rolleyes:

Mor de nervi cand mai aud pe cate unul, si pe la sosire, ca a fost excesiv de greu. La ce naiba se asteapta cineva care se duce la "cel mai greu maraton MTB din Romania"??? Cand citesti asta, te duci si te astepti, la ce oare? La ce poate fi mai greu, nu?

In fine, tura lunga de anul asta a fost considerabil mai grea decat cea de anul trecut, si pe partea de urcare (se ajungea oricum mult mai sus), dar mai ales pe partea de coborari, facand "jgheabul cu bolovani" de anul trecut o amintire dulce si pufoasa.

Sa imi revin si o sa scriu mai multe.

Felicitari organizatorilor pentru efortul de a sustine astefel de competitii. insa am cateva comentarii legate de tura family.

Deci, in ce priveste traseul de la family personal raman dezamagit de alegerea facuta in ce priveste primii 7 km. Sa mergi pe sosea o distanta atat de lunga, practic o treime din cursa, nu are nimic de a face cu un concurs de mtb. In plus au fost o multi, multi idioti care ne claxonau iar uneori exact cand ajungeau in dreptul nostru. A fost si portiunea de drum cu linia de tramvai pe care daca nu stii sa o traversezi pe bicicleta poti cadea f usor. Copilul meu a fost destul de speriat, nu intelegea de ce mergem pe acolo, comparativ cu anul trecut cand startul s-a dat din padure. Repet, vorbesc doar de prima treime din cursa, in rest traseul a fost ok, mai ales coborarea prin padure, superba.

Desi se organizeaza aceste ture family simt ca nu li sa da o importanta prea mare, parca sunt considerate niste plimbari in natura impreuna cu copiii. Or copiii astia chiar se implica in aceste curse. Noi participam cu placere impreuna cu copii la acest fel de curse si de aici si aceasta partiala dezamagire. Sper sa fie doar o impresie de a mea si sa ma insel. Astept si parerea altora. Apropo, vad ca s-au afisat rezultatele la maraton si semimaraton. La family inca nu.

in concluzie: e excelent ca organizati astfel de curse, deci nu va opriti la critici, dar ar trebui sa incercam cu totii sa marim importanta si a traseelor de family. Astept si ziua in care se vor organiza concursuri doar pentru copii. Succes.

Din punctul meu de vedere a fost o organizare profesionala si foarte buna; era prima editie pentru mine, dar o sa revin de cate ori o sa am posibilitatea. Felicitari organizatorilor, si concurentilor !

Hai s-o luam pe indelete.

Startul pe sosea e intotdeauna o idee buna - stiind ca va fi asa, poti sa nu te mai incalzesti, iar incalzirea inainte de un traseu de 100 km mi se pare o pierdere inutila de glicogen de care vei avea nevoie. Asa, incalzirea se face pe traseul de concurs, nu mai zic si de imaginea publica. A fost de apreciat ca s-a tinut o viteza rezonabila, astfel incat nu cred ca a ramas mai nimeni de caruta. Poate o masina de politie in spate n-ar fi stricat, erau acolo unii cu masinile care s-au bagat printre concurenti si claxonau nervos. Probabil isi inchipuiau ca toata gloata de ciclisti va merge asa pana la Paltinis http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Partea pana pe Magura e deja clasica. La intrare in poteca din Cisnadioara erau niste sticle sparte in mijlocul potecii si vreo 3 care reparau pene. Restul, ca de obicei - superb.

Dupa despartirea traseelor, foarte repede, incepe partea noua. O lunga poteca pe curba de nivel, ingusta, cu bucati de coborare din cand in cand, face legatura cu coborarea spre valea Sadului. Mi s-a parut interesanta. Fiind ingusta si putin adanca, te tine in priza, sa fii atent tot timpul la directie si sa nu atingi cu pedalele jos. Vegetatia care se intindea in poteca era uneori cam enervanta, eu personal as fi bagat o foarfeca de gard si mai eliberam din ea.

Coborarea spre Sadu probabil multi au sa spuna ca a fost exagerata, si a cam fost. Dar pana la urma nu a fost foarte lunga si avea multe poteci intretaiate care dadeau in acelasi loc. Pana la urma, daca se alegea o trasa mai ocolita, se putea face poate ceva mai mult pe bicicleta. Dar cum toti se grabeau, probabil ni s-a parut mai rapid decat sa stam sa ne gandim pe unde sa o luam sa alergam in jos pe langa bicicleta. Probabil daca as veni de 2-3 ori acolo in afara concursului sa studiez mai bine problema, as gasi o linie pe care sa cobor mult mai mult decat am facut-o. Eu zic ca pentru Geiger, care e un maraton al provocarilor, bucata aia e buna unde e. Forestierul si apoi drumul pe Valea Sadului sunt numai bune de relaxare inainte de marea urcare.

Urcarea spre Paltinis m-a impresionat total. Inca o urcare perfect ciclabila, geniala, ca si cea de la maraton de la Ranca. Iti smulge fiecare strop de energie cu un sadism extraordinar, dar asta se intampla stand in sa si pedaland, nu carand bicla in spate. Bine, mai putin un mic torent unde se face push-bike cateva sute de m, dar na, o variatie de miscare chiar merge acolo. Jur ca atunci cand m-am vazut in creasta, imi venea sa sar de pe bicicleta sa pup poteca. Genial! Apoi se ajunge pe drumul de Santa, in Paltinis si sus la antene pe varf. O singura remarca, ar fi mers un punctulet mic de alimentarer si la iesirea in drumul de Santa. Dar pana la urma ceva mai incolo era un izvor care si-a facut treaba.

Coborarea din varf inapoi in creasta si apoi pe creasta a dat doza de bolovani fanilor genului, care nu cred ca au putut fi nemultumiti. Am apreciat mult efortul de a gasi poteci care sa ocoleasca varfurile si sa evite push-bike-urile dese de pe creasta.

La obarsia Vaii Caselor, am avut placuta surpriza sa fim expediati pe picior, nu pe drum. Picior unde a urmat o coborare superba, prin pajisti, printre case, din ce in ce mai abrupta si mai tehnica. Cred ca cu putin curaj, mergea facuta aproape integral, eu m-am mai dat jos ici-colo ca n-aveam voie sa ma accidentez.

Surpriza mare a venit in Valea Caselor, cand am fost indrumati... in sus. Probabil o gluma proasta, ni s-a zis sa mergem 3-4 km pana la un pod la dreapta pe care-l trecem si continuam pe drum :D Da, sigur, podul a fost o saritura peste rau, iar drumul o rapa abrupta si sfaramicioasa pe care am catarat-o efectiv cu bicla in spate. Cred ca aveam niste ochi bulbucati... Noroc ca se termina la PA3, pus perfect. Apoi, dupa inca un pic de urcare, urmeaza coborarea spre Prislop, clasica si ea, de la tura scurta, absolut OK si 99% ciclabila. Era la un moment dat un drum in V abrupt, unde puteai merge doar pe jos prin mijloc, unde din cand in cand era cate un bolovan mare mai greu de trecut. Mergea, dar dat fiind ca era si tura scurta pe acolo, eu i-as fi scos si aruncat, ca nu erau multi.

Din Prislop, dupa bucata de trail prin padure, am fost surprins sa ma trezesc in Rasinari si sa fiu indrumat pe drumul de Poplaca - nu ma asteptam sa mai am ceva de urcat - banuiesc ca multi au avut un soc. Am injurat un pic in gand, desi nu e cine stie ce urcare. Dar de sus a urmat coborarea pana la final prin padure, super placuta, care a facut sa merite urcarea. Pacat de bucata de 100 m cu noroi care ne-a murdarit bicicletele pe final... Imi venea sa ma dau jos si sa o iau pe sus.

Concursul s-a terminat cu o surpriza care mi-a adus zambetul m-a facut sa termin chiuind - finalul a fost facut pe traseul de XCO din parc, cu niste bucati foarte frumoase, subtile ca un ciocan in cap dupa 100 km de efort. Genial! Intotdeauna mi-a placut cand pe finalul unui concurs a mai fost bagata o chestie mica tehnica la care nimeni nu se asteapta.

Am vrut sa termin concursul inainte de 17:30, care era timpul limita la Paltinis. Am reusit sa termin la 17:43, deci sa zicem ca a cam iesit. Am incercat sa scriu aici doar chestii obiective, despre ce am simtit eu in acest concurs o sa scriu la mine pe blog.

Multumim tuturor organizatorilor pentru inca un concurs deosebit, inca o noapte nedormita de dureri de la efort! Cat voi putea, voi reveni la tura lunga de la Geiger an de an cu zambetul pe buze. Si felicitari tuturor concurentilor, si traseul scurt e deosebit de greu, toti sunt niste curajosi si niste invingatori.

• Upvote 2

Salutare,

De ceva ani tot incerc sa ajung la Geiger, din diverse motive nu am putut ajunge la acesta vestita si consacrata competitie. Ma bucur ca anul acesta am reusit ;) bucuros fiind de un eveniment deosebit din toate punctele de vedere, dificultate traseu, organizare, amploare eveniment, etc.

Multumim echipa Geiger si motto-ul vostru "Eroii sunt condamnaţi să sufere înainte de a învinge" se potriveste perfect, chiar si pe traseu a fost un motto care ma motivat cand imi era mai greu ;)

Super tura de 103 Km a meritat cu adevarat un traseu perfect, excelent marcat, posturi de alimentare at cand aveai mai mare nevoie, etc super treaba ;) Se vede experienta si sustinerea partenerilor ;) sunt multe de spus si cred ca vor fi spune aici sau in alta parte.

o zi faina

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.