ovidiu

21.08.2011 - GEIGER Mountain Bike Challenge - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Sa traiasca si sa va faca si mai fericiti!

Apropo, sper ca la botez (sau cand li se da copiilor tava sa aleaga) sa ii pui fetei macar o pedala ceva acolo. :)

Shine, exista o mare diferenta intre a nu mai avea apa si a nu mai avea lichide.

ieri seara am avut o discutie cu colegii si am analizat aceasta problema. Noi am estimat 500 ml apa/participant+100 ml in plus de rezerva. Am avut in primul punct 300 de litri de apa si au trecut prin acel punct aproape 45o de oameni. Multi au baut mult mai mult (lucru normal avand in vedere caldura) si multi in loc sa isi completeze apa din bidon aruncau tot si puneau apa proaspata(lucru la fel de nromal, nu stai cu apa calda in bidon cand poti pune apa rece). Conform celor spuse de cei de la PA la ultimii 20 de concurenti nu mai aveau apa , aveau doar energizant.

Existau solutii de compromis gen utilizare apa din rau(raul era la 10 m) dar ei au decis sa nu dea concurentilor apa de acolo pentru ca acea apa nu era din sursa foarte buna. Au informat concurentii ca la 2 km de punctul de alimentare exista un izvor cu apa proaspata de unde isi pot umple bidoanele. Il cunosc pe Costel de la Actionsport foarte bine si am incredere in deciziile lui. Nu cred ca s-a rastit la cineva si cred ca a luat cea mai buna decizie.

Pot spune doar ca sunt dezamagit din nou de atitudinea unei parti a participantilor la concursuri. Concursurile de ciclism din romania sunt deja campionate mondiale de carcoteala, cu concurenti care nu vin sa se dea pe bicicleta, vin sa speculeze orice greseala a organizatorului si sa se dea loviti pe forumuri si pe pagini de facebook.

Domnilor, 20 de oameni nu au avut apa la un punct de alimentare dar aveau o sursa de apa proaspata la 10 minute de mers, 20 DE OAMENI DIN 450 pe o zi caniculara si la un punct de alimentare greu accesibil.

Aproape 100 de persoane au muncit in aceasta duminica, au stat in soare pentru ca voi sa beneficiati de un eveniment cat mai frumos, au incercat sa faca totul ca voi sa va simtiti bine si concluzia este "naspa frate, 20 de oameni nu au fost serviti cu apa".

Trecand peste momentul asta eu trebuie sa le multumesc celor care au muncit la acest eveniment. Tudy si Ullise, Costel si Doru, toata echipa Procycling, Ioana si fetele din echipa, toti colaboratorii si sponsorii. A fost un efort incredibil, care nu este vazut niciodata de pe margine. Sunt sigur ca anul viitor va fi mult mai bine si sunt mandru ca fac parte din echipa si ca sunt prieten cu voi!

In primul rand, carcotasi exista peste tot, nu numai in Romania. Apoi, fii sigur ca lumea nu va ramane cu carcotelile, ci te asigur ca vor ramane in memorie partile bune ale acestui maraton, foarte multe si care au si fost evidentiate.Tocmai de aceea aia 20 de oameni au si ei dreptul firesc sa constate ca era frumos sa ramana apa si pentru ei si nu sa fie aratati cu degetul ca dupa ce ca nu au conditie fizica, mai cer si apa :)..

Un punct care mie mi-a placut: marcaje foarte bune si clare, nu am avut nici un moment senzatia ca trebuie sa dau cu banul, asa cum s-a intamplat la alte maratoane

• Upvote 2

Ha .O sa-i dau sa aleaga intre tura lunga si tura scurta de la Geiger din august 2026 ca din 2027 merge numai la tura lunga... :blink:

s-o trezit lesinatul ... ce mey, ai gasit apa la CP 2? :))

s-o trezit lesinatul ... ce mey, ai gasit apa la CP 2? :))

slabute criticile de la maratonul asta, auzi ca nu a fost apa la CP2, cred ca putem mult mai bine: eu nici nu am vazut CP2, nu a fost bine semnalizat :P

mai in gluma mai in serios din cate imi amintesc CP2 (tura scurta) era imediat dupa o coborare si urma o urcare scurta. Eu am venit lansat si am inceput sa urc, cand ma trezesc ca striga cineva dupa mine: era cineva cu un pahar de apa, ceva, in mana, ma intreba daca nu ma opresc sa beau :D. Eu am terminat in 4.30 iar din experienta mea de amator cine a facut mai mult putea sa bea sau sa nu bea la CP2 tot prin chinurile alea trecea.

poate multi dintre voi nu stiu dar daca punctul ramanea acolo unde era marcat initial si pe profilul cursei, asta insemna sa fie la intrarea in satul Prislop, care este format din persoane de etnie rroma in principal, care de obicei se comporta salbatic cu biciclistii, iar mai mult ca sigur la vederea dulcirilor si bauturilor de la PA ar fi iesit mare balamuc, chiar daca existau si cativa jandarmi acolo. Nu putini au fost cei care facand ture pe acolo au fost fugariti de cei din sat si li se cereau gummy-gummy :))

Nu zic insa ca amplasarea de rezerva a fost buna, se putea sa-l puna chiar 200 de m mai sus, pt.ca pe portiunea aceea toti veneam lansati ca sa urcam si a trebuit sa ne oprim.

Felicitari tuturor pt. un eveniment deosebit.

Salut Alpinman!EU sunt receptiv,daca ai bagat de seama,nu mai pomenesc virsta ca ma stiu toti ca eu sunt tataica...daca ai vrut sa fi ironic,sa sti ca nu prea ai reusit,sincer,eu sunt un tip care tin la glume si la ironii.Cred ca cel mai bine ar fi sa ne cunoastem personal la vreo cursa,sa schimbam impresii si de ce nu,sa beo o bere,doua.Numai bine si astept un raspuns.ps.am venit pe 10 la +40,tu,mai tinar si mai vinos,sunt convins ca te-ai situat cu mult in fata unui old,nici nu m-ar mira.care e timpul tau de la semimaraton?

Rock, gluma si ironia nu erau pentru tine. Asa ca daca mi-a reusit sau nu, ramane sa aprecieze cei care vor citi si stiu despre ce este vorba. In ceea ce priveste timpul realizat, nu are nici o relevanta. Ce are ironia si gluma cu timpul scos?:blink: Sau ai crezut ca ma "atingi" cu asta? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Eu vin la concursuri sa ma dau de placere alaturi de prieteni. Nu ma lupt cu nimeni, nu trag sa ma clasez cat mai sus in clasament. Nu asta e scopul meu atunci cand particip la o cursa. Pentru curiozitatea ta, am scos 5: 22 ore si m-am simtit excelent.

Iar de baut, nu beau cu oricine. Imi place sa beau cu prietenii mei, de care te asigur ca nu duc lipsa. Pe ei nu-i intereseaza ca performantele mele ca si ciclist sunt minime. Altele sunt valorile dupa care ne ghidam, credeam ca stii asta la varsta ta.

Ma opresc aici cu orice comentariu, deja ti-am acordat prea mult timp. Sanatate si vint din pupa.

• Upvote 2

Salutare tuturor! am filmat tot traseul clasic cu un action cam VIO POV HD si am pus 3 filmulete pe site-ul meu: hdbiking.net

Filmarea este integrala, de la cap la coada, doar impartita in trei. Vizionarea este gratuita (tin sa specific, ah ah).

Primul filmulet inca nu are calitatea full pentru ca in acest moment e procesat de youtube, dar va ajunge curand la 1080p.

Pana maine o sa adaug si putine poze.

Traseul si organizarea mi s-au parut superbe!!!!! Felicitari organizatorilor!!! (si castigatorilor!!!)

PS: cateodata server-ul pica, din pacate, ca e un hosting slabut. Daca nu puteti intra, mai incercati peste ceva timp.

Vizionare placuta Imagine postată

• Upvote 1

si multi in loc sa isi completeze apa din bidon aruncau tot si puneau apa proaspata(lucru la fel de nromal)

Ba nu e normal! La sedinta tehnica ni s-a spus sa nu facem risipa de apa din motive de caldura, iar celor carora nu au participat la sedinta tehnica ar fi trebuit sa le spuna bunul simt ca nu e frumos sa faci risipa de resurse. Apa calda din bidon se putea bea in primul rand, pt ca tot apa e, ori se putea combina cu cea rece.

Oricum, cel putin pe traseul lung au fost destule resurse de apa din care se putea potoli setea. Era bine daca in loc de desfacatorul de sticle primeam cate o canuta cu snurulet pe care sa o putem agata de bicicleta si s-o avem la noi pt a putea bea mai usor apa din parau sau de la izvor :D

:))) Gica, am o poza cu tine cand mureai de cald pe sus, tre sa ti-o dau.

Pe de alta parte, am pierdut ei eu o trusa de imbusuri CUBE avea si presa de lant. Sper si eu, ca vreunul din participanti care a admirat peisajul a gasit-o pe traseu sau daca nu baietii cand au fost la demarcat. Cine o are il rog sa ia legatura cumva cu mine sa ne intelegem, sa facem sa fie bine :) M-as bucura sa o gasesc.

Cat despre concurs, a fost "za best". mai multe pe blog http://simpleserggio.blogspot.com/

Am gasit o trusa de Inbusuri Cube cu presa pe ultima parte in padure. Am dus-o dupa finis la organizatori si i-am rugat sa dea un anunt prin statie, speram sa o recupereze atunci proprietarul ( si eu am una identica si chiar ma gandeam ca mi-ar parea rau sa o pierd :( ). Ia legatura cu cineva din organizatori si cred ca se rezolva, am inteles ca sunt destule lucruri pierdute sau uitate si in mod sigur cei din staff te vor juta sa recuperezi acest set.

Numai bine.

vrem si noi rezultatele la family. copiii tot intreaba ei pe ce loc s-au clasat? merci, merci

Sunt prima data la un concurs de MTB.

Avand in vedere ca am reusit sa ajung la final este clar si datorita organizarii IREPROSABILE.

Inca o data, SUPERB CONCURS.

De acord cu doddo : " Felicitari tuturor pt. un eveniment deosebit. "

Sper ca postul meu sa nu supere pe nimeni, dar vreau sa fac o cerere de schimb.

Din pura neatentie am comandat tricou XL la Geiger 2011, desi port marime M-L. E cineva care sa aiba tricou M sau L si sa vrea sa faca schimb cu marimea XL. Eventual fac o cerere catre organizatori. Sunt dispus sa platesc posta.

Multumesc!

@FrancescoSB Multumesc pentru clipuri !! In special pentru al 2-lea unde apar in majoritatea filmarii :) si imi cer scuze pentru ca am vazut ca te-am incurcat de cateva ori.

P.S Din punctul meu de vedere concursul a fost organizat cu grija, iar dupa parerea mea PA 2 la semimaraton a fost amplasat foarte bine, era la umbra, daca se amplasa mai sus era soare iar toate bauturile erau calde.

Salut!

Primul meu Geiger, al doilea semimaraton, dupa cel de la Medias (o cu totul alta poveste, dar foarte interesanta, si ea). Ca si amator incepator, target-ul a fost sa-l termin si sa nu fiu ultimul.

Challenge accepted, target achieved! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

A fost SUPER: traseul, atmosfera, organizarea, vremea.

Vreau doar sa-i felicit pe organizatori m-am simtit forate bine. Voi reveni cu siguranta la anul.

Cu surprindere constat ceva spirite incinse pe aici, in timpul concursului toata lumea a fost muuult mai prietenoasa.

Deci, urarile mele pt organizatori: tineti-o tot asa! Sunt convins ca putinele de-sincronziari vor fi rezolvate la urmatorul. Oricum, din punctul meu de vedere au fost minore, ne-importante in impresia generala.

Multumesc mult, ne vedem data viitoare!

Florin

Rock, gluma si ironia nu erau pentru tine. Asa ca daca mi-a reusit sau nu, ramane sa aprecieze cei care vor citi si stiu despre ce este vorba. In ceea ce priveste timpul realizat, nu are nici o relevanta. Ce are ironia si gluma cu timpul scos?:blink: Sau ai crezut ca ma "atingi" cu asta? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Eu vin la concursuri sa ma dau de placere alaturi de prieteni. Nu ma lupt cu nimeni, nu trag sa ma clasez cat mai sus in clasament. Nu asta e scopul meu atunci cand particip la o cursa. Pentru curiozitatea ta, am scos 5: 22 ore si m-am simtit excelent.

Iar de baut, nu beau cu oricine. Imi place sa beau cu prietenii mei, de care te asigur ca nu duc lipsa. Pe ei nu-i intereseaza ca performantele mele ca si ciclist sunt minime. Altele sunt valorile dupa care ne ghidam, credeam ca stii asta la varsta ta.

Ma opresc aici cu orice comentariu, deja ti-am acordat prea mult timp. Sanatate si vint din pupa.

Te salut inca odata,alpinman!suntem barbati sau femei?Am citit suparare in postarea ta,zau ca nu am vrut sa te "intep" cu nimic.umele neintelegeri se pot lamuri,asa cum am zis,la o bere doua.Ca ai prieteni cu care stai la o bere,nu ma indoiesc,nu vrei sa stam la bere impreuna?Sa sti ca in ciuda virstei din "bolentin"mental sunt mult mai tinat decit crezi,cam pe la 45-46 ani ma consider.Probabil ca nu ai cunoscut si batrini,tineri...iti dau prilejul sa cunosti unul.Esti rautacios zicind in final ca mi-ai acordat destul timp,as putea sa zic ca nici nu ti-am cerut asa ceva.Hai sa ne cunoastem si sa vezi ca putem avea aceasi lungime de unda in conversatii.Scuze admin.astea trebuiau discutate in particular,dar faptul ca am venit amindoi la aceasta minunata cursa mtb,ne poate acorda circumstante...Numai bine!ps. Vi la babadag sau predeal?sunt inscris la ambele.

Sint din Bucuresti , si din motive care sint treaba mea ,nu am platit din timp taxa de concurs, inscrierea online anulindu-se dupa 5 zile . Asa ca mi-am asumat riscul de a veni la Sibiu fara a putea concura , in speranta ca totusi voi putea plati inaintea cursei. Ceea ce s-a intimplat, foarte simplu si fara nici o problema , desi mi s-a spus ca nu e conform regulamentului.

Faptul ca s-a putut , inseamna atit ca din punct de vedere tehnic e posibil cit si ca mai erau locuri disponibile.

Am platit taxa aberanta de 80 ron,si am primit numar si cip. Atit. Nu am primt chitanta , nu am primit pachet de concurs, iar atunci cind am intrebat ,mi s-a raspuns cumva ca sa zic merci ca mi se accepta banii si intru in concurs,pachtetele de concurs s-au terminat.(Cu toate astea am avut nr. 140 , nu 601 si cip)Sint un amator si particip la concursuri de dragul concursului nu ca sa rup perfomanta-n doua. Pentru mine ,numarul de concurs , tricoul si bidonul sint importante pentru ca ele imi aduc aminte de participarea la acel maraton. Valoarea lor materiala e nula.

asta este riscul atunci cand te inscrii in ultimul moment. Puteai la fel de bine sa nu mai gasesti loc deloc. Numarul primit nu are nici o relevanta. De exemplu eu m-am inscris cu 2 luni inainte, am platit cu o luna inainte si am avut 463.

La primul punct de realimentare, cind am ajuns in fata domnului care ne turna apa cu retinere in paharele de unica folosinta, ni s-a spus foarte clar sa nu mai aruncam paharele , ca nu mai sunt pahare. Adica sa le lasam ca sa mai poata bea si altii de unde am baut noi. Mai aveau niste banane taiate in bucatele mici si necuratate, doar doar nu mai iei. Si n-am luat. N-am luat nici dulciurile cu glazura cel putin stranie si care zaceau neatinse..

.

daca ti-ar fi decojit bananele, cand ai fi ajuns acolo, le-ai fi gasit cel putin negre, s-ar fi oxidat. Dar de ce nu zici de glucoza, de ce nu zici de lamai, de ce nu zici de bautura energizanta de la Powerbar, care erau la discretie. In ceea ce priveste paharele, sunt f multi concurenti care in loc sa bea din unul si apoi sa mai ceara sa i se puna tot in el, il arunca si apoi ia altul si tot asa. daca fiecare concurent "consuma" cate 3-4 pahare la fiecare punct, gandeste-te ce se intampla.

La fel si la al doilea punct(amplasat total neinspirat, sau...poate foate inspirat) unde nu mai era apa si am fost rugati sa nu mai fim risipitori cu paharele.

Rehidratarea de la sosire consta in apa , doua mere taiate-n patru pe o farfurioara si citeva bucati de lamiie.

La al doilea punct am baut cel putin 2-3 pahare de bautura energizanta (care apropo, e mai buna decat apa chioara).

La finish cu ce ai vrut sa te rehidratezi, cu bere, cu sprirtz? In afara de ce era pe masa, ai primit pe langa diploma si bonul de masa pentru paste. Mi se pare ca esti cel putin nedrept.

Am mai participat la citeva maratoane in romania si pot spune fara sa-mi fie frica ca gresesc , acesta a fost cel mai frumos ca traseu si cel mai prost si meschin organizat. Nici o clipa nu am crezut ca la Sibiu voi gasi asa ceva , dar se pare ca smecheria n-are granite.

Te invit atunci sa participi la concursurile organizate de "tabere cu suflet" Acolo o sa primesti cel mult chestia aia din 4 litere care incepe cu "P" si se termina cu"A"

• Upvote 2

Sint din Bucuresti , si din motive care sint treaba mea ,nu am platit din timp taxa de concurs, inscrierea online anulindu-se dupa 5 zile . Asa ca mi-am asumat riscul de a veni la Sibiu fara a putea concura , in speranta ca totusi voi putea plati inaintea cursei. Ceea ce s-a intimplat, foarte simplu si fara nici o problema , desi mi s-a spus ca nu e conform regulamentului.

Faptul ca s-a putut , inseamna atit ca din punct de vedere tehnic e posibil cit si ca mai erau locuri disponibile.

Am platit taxa aberanta de 80 ron,si am primit numar si cip. Atit. Nu am primt chitanta , nu am primit pachet de concurs, iar atunci cind am intrebat ,mi s-a raspuns cumva ca sa zic merci ca mi se accepta banii si intru in concurs,pachtetele de concurs s-au terminat.(Cu toate astea am avut nr. 140 , nu 601 si cip)Sint un amator si particip la concursuri de dragul concursului nu ca sa rup perfomanta-n doua. Pentru mine ,numarul de concurs , tricoul si bidonul sint importante pentru ca ele imi aduc aminte de participarea la acel maraton. Valoarea lor materiala e nula.

La primul punct de realimentare, cind am ajuns in fata domnului care ne turna apa cu retinere in paharele de unica folosinta, ni s-a spus foarte clar sa nu mai aruncam paharele , ca nu mai sunt pahare. Adica sa le lasam ca sa mai poata bea si altii de unde am baut noi. Mai aveau niste banane taiate in bucatele mici si necuratate, doar doar nu mai iei. Si n-am luat. N-am luat nici dulciurile cu glazura cel putin stranie si care zaceau neatinse...

La fel si la al doilea punct(amplasat total neinspirat, sau...poate foate inspirat) unde nu mai era apa si am fost rugati sa nu mai fim risipitori cu paharele.

Rehidratarea de la sosire consta in apa , doua mere taiate-n patru pe o farfurioara si citeva bucati de lamiie.

Am mai participat la citeva maratoane in romania si pot spune fara sa-mi fie frica ca gresesc , acesta a fost cel mai frumos ca traseu si cel mai prost si meschin organizat. Nici o clipa nu am crezut ca la Sibiu voi gasi asa ceva , dar se pare ca smecheria n-are granite.

Asadar,in afara de fraza in care apreciati frumusetea si complexitatea traseului si la care subscriu, in toate celelalte ....cred ca sinteti cel putin deplasat (ca sa fiu elegant).

Of,of,of...Circotasi gasim peste tot,de data asta la o cursa mtb care a fost fara cusur.Cu ce a deranjat ca ti se spunea sa nu arunci paharul de plastic?te credeai la un restaurant de lux?In ce priveste mult invocata lipsa a apei de la pct.2,marturisesc ca am oprit citeva secunde,din fuga putin energizant si un pic de banana.Trebuia o banana intreaga pusa pe o tipsie de aur?Apa a fost din belsug de la piraiele numeroase,buna de pus in cap ptr.racorire si de baut,daca va scriu aici inseamna ca a fost f.buna si nu am dat coltul...prea multe pretentii,prea multi circotasi,ia vedeti voi cind organizeaza athene-palace o cursa mtb,in loc de apa chioara o sa aveti sampanie ptr.hidratare si caviar in loc de glucoza si banane taiate pe sfert.

Shine, exista o mare diferenta intre a nu mai avea apa si a nu mai avea lichide.

[...]. Noi am estimat 500 ml apa/participant+100 ml in plus de rezerva. Am avut in primul punct 300 de litri de apa si au trecut prin acel punct aproape 45o de oameni.

Probabil ca ai scris gresit volumul estimat. Posibil ca estimarile sa fi fost intradevar sub norma.

Intr-o zi de canicula sau temperatura ridicata de vara, consumul estimat si indicat pentru o persoana este minim 2 L. In cazul unei activitati intense cum este ciclismul montan, volumul de apa consumat poate creste substantial.

In toate editiile precedente, 2008, 2009, 2010 am participat la Geiger ca si contributor si partener. In 2008 si 2009 cea mai mare parte din apa a fost oferita de un sponsor, doar rezervele fiind cumparate din Kaufland Sibiu, insa anul trecut si cu siguranta si anul asta apa s-a cumparat integral.

De aceea este absolut firesc si necesar ca inscrierea sa fie facuta in timpul recomandat de organizator, pentru ca spre deosebire de alte tari unde punctele de alimentare sunt in preajma unei asezari civile si apa este de la robinet(potabila) aici trebuie sa o transporti, mai mult decat sa faci calculul de necesar si sa o achizitonezi. Faceti socoteala cat inseamna 300 L chiar si la bidoane de 6 L. Este un palet..., pe care nu-l poti duce cu magarul sau sarsanaua.

Acum ca tu ca participant crezi ca este bilet turistic all-inclusive cu apa la discretie si te speli pe cap cu ea si o deserti ca are 27 grade in bidon si nu 10, este decizia ta si ii afecteaza pe toti cei care vin dupa tine. In primul rand reprosurile trebuiesc facute acelora si nu organizatorului.

In toate editiile precedente a ramas multa apa(la toate punctele de alimentare), desi eu personal am consumat peste 25L (5 bidoane) anul trecut, spaland transmisii inglodate pana la blocare.

Trecand peste aspectele astea, daca apa este potabila, in conditii de temperatura ridicata, vorba lui Maus, bei si din urma(sleau) la camion.

Este evident ca decizia de a nu da apa din rau daca nu ai siguranta ca apa este sigura si potabila a fost cea corecta (spre deosebire de alte concursuri, nu mai amintesc care), cei din PA au dat cu nonsalanta apa din rau in care se fac deversari menajere...

Costel pare zanatic dar este foarte responsabil si lucid, iar indicatia lui este cea corecta, si nu ma indoiesc ca daca ar fi avut mijloacele sa realimenteze PA chiar el de la acel izvor, ar fi facut acest lucru.

Cat despre cei care se plang ca nu au primit un pol si o capra, pachet de start si mai stiu eu ce, luati aminte ca la Geiger se lucra nemteste. Fac niste reguli, le pun spre informare si se tin de ele. Nu fac mici intelegeri cum se fac cu agentul de circulatie. Nu esti inscris, platit in termen, si alegi sa mergi, iti asumi conditiile.

Felicit pe organizatori.

vrem si noi rezultatele la family. copiii tot intreaba ei pe ce loc s-au clasat? merci, merci

Un link la o poza a lui Cristi Faur cu clasamentul partial la family: https://picasaweb.google.com/118312038663096759393/GeigerMTMChallenge2011#5643283694713511170

Si ai mei au fost interesati, acum ca am bagat microbul in ei n-o sa ma mir sa traga ei de mine in continuare. Parca imi imaginez: "Tati, nu vii, ce altceva ai mai bun de facut?"

La primul punct de realimentare, cind am ajuns in fata domnului care ne turna apa cu retinere in paharele de unica folosinta, ni s-a spus foarte clar sa nu mai aruncam paharele , ca nu mai sunt pahare. Adica sa le lasam ca sa mai poata bea si altii de unde am baut noi. Mai aveau niste banane taiate in bucatele mici si necuratate, doar doar nu mai iei. Si n-am luat. N-am luat nici dulciurile cu glazura cel putin stranie si care zaceau neatinse...

Permite-mi sa-ti spun ca esti un mare sclifosit, musiu.

Cum poti sa spui despre acele prajituri, absolut delicioase, ca aveau glazura stranie? :| :blink:

Prajiturile alea zaceau neatinse pt ca toata lumea e obisnuita sa se arunce la batoanele energizante si alte prostii din comert, in loc sa ia mancare adevarata. Mie unu' mi-au sclipit ochii imediat ce le-am vazut si digestia a inceput sa aiba loc inainte de a musca din ele. Ai avut macar curiozitatea sa gusti din ele si sa vezi cat de bune erau? Acelea erau prajituri de casa, facute de o gospodina si nu de o masina dintr-o fabrica. Gandeste-te doar la imaginea de ansamblu "cateva prajituri de casa la un concurs cu sute de participanti" si la cum acea gospodina a stat o zi intreaga sa faca 3 sau 4 tavi de prajituri cu gandul de a-i ospata pe ciclisti. Numai pt intentia ei ar trebui sa-i respecti munca, iar apoi pt gustul delicios al prajiturilor. Si acum ma oftic ca n-am putut sa mananc mai multe ori sa fur din ele :))

Auzi tu..."banane necuratate", cu alte cuvinte "da-s muieti posmagii?" Si daca vi s-a spus sa nu aruncati paharele care a fost tragedia? Daca-s pahare de unica folosinta asta inseamna ca bei o data din el si apoi il arunci? Poate ca o insemna, dar cand acel pahar mai poate fi folosit de ce sa il arunci? Lasa-l acolo sa il mai foloseasca si altii, ca doar n-oi avea ciuma sau alte alea si imbolnavesti oamenii care beau dupa tine. Cand eram mici mancam fructe culese de pe jos si faceam schimb de guma de mestecat mestecata, iar acum ne dam la maratoane...

Poate ne trezim la anu' cu taxa de 60-70 de lei ca sa aiba organizatorii bani de suficiente pahare de unica folosinta sau de oameni care sa decojeasca banane.

Scuza-ma, te rog, pt tonul acid, dar nu m-am putut abtine.

• Upvote 3

@MBZ

ma refeream la cantitatea de apa/punct de alimentare

Doar asa, de cultura generala:

- bananele nu se decojesc niciodata pentru a nu se innegri si a nu se inmuia.

- paharele de unica folosinta la concursuri nu sunt ca prezervativele - le folosesti odata si le arunci

- paharele nu se umplu cu varf nu de rea vointa ci din ratiuni practice ca sa poti sa bei din fuga.

- cu cat esti mai in urma plutonului poti/trebuie sa te astepti ca resursele in punctele de alimentare vor fi mai putine

- pe langa prajituri cu "glazura dubioasa" se practica frecvent - slanina, cascaval, oua omleta, rosii in punctele de alimentare... Prajiturile alea erau geniale -dupa cateva ore de pedalat si de ingurgitat geluri si izotonice, alea erau mancarea zeilor

Asta asa, din ce am mai vazut si eu pe la niste amarate de concursuri de pe afara cu cateva mii de participanti...

Da' e simplu sa comentezi...

Alex

• Upvote 1

Intradevar domnul de la PA1 era un pic mai tensionat din cauza paharelor ... oricum nu am venit la Geiger sa beau si sa mananc ... A fost tot ce mi-am dorit de la Geiger sa fie :)... Felicitari!!!

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.