ovidiu

21.08.2011 - GEIGER Mountain Bike Challenge - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Un link la o poza a lui Cristi Faur cu clasamentul partial la family: https://picasaweb.go...283694713511170

Si ai mei au fost interesati, acum ca am bagat microbul in ei n-o sa ma mir sa traga ei de mine in continuare. Parca imi imaginez: "Tati, nu vii, ce altceva ai mai bun de facut?"

Merci mult emanitou, exact asta era clasamentul provizoriu pe care l-am vazut si eu. Dar atat. Noi insa nu suntem atat de bine clasati, am ajuns la vrea 20 minute dupa ultima clasare de aici. Eram totusi curiosi. In ce priveste "microbul" poti sa fi sigur ca asa va fi, si la noi e a doua oara la Geiger si a treia per total. Sper totusi ca vom gasi intelegere la organizatori, sa mai caute prin calculator. Poate cine stie pana la urma gasesc si un clasament final.

• Upvote 1

Of,of,of...Circotasi gasim peste tot,de data asta la o cursa mtb care a fost fara cusur.Cu ce a deranjat ca ti se spunea sa nu arunci paharul de plastic?te credeai la un restaurant de lux?

Am scris ca sint din Bucuresti.Poate deraneaza...Aveti senzatia ca numai peste munti au oamenii bun simt? Mai citeste o data ce-ai scris mai sus.E aberant . Mi s-a spus sa nu arunc paharul dupa ce am baut asa cum zici , de citeva ori din el si apa si energizant.

In ce priveste mult invocata lipsa a apei de la pct.2,marturisesc ca am oprit citeva secunde,din fuga putin energizant si un pic de banana.Trebuia o banana intreaga pusa pe o tipsie de aur?

Daca vreau sa caut si sa descopar piraie cu apa cristalina nu dau 80 ron ca sa particip la ceva organizat cu bun simt , nu cu pretentii.Ma duc de unul singur si gasesc izvoare. Eram prima data pe traseu , de unde sa stiu daca si unde mai pot gasi apa. Asta tine de organizare . Cum poti sa crezi ca un om bea numai 0.5 l de apa si sa nu suplimentezi , ca sa fii sigur ca nu te faci de cacat? sau poate ati facut maratonul asta numai pentu voi cei din Sibiu?

Apa a fost din belsug de la piraiele numeroase,buna de pus in cap ptr.racorire si de baut,daca va scriu aici inseamna ca a fost f.buna si nu am dat coltul...prea multe pretentii,prea multi circotasi,

Dupa pct2 nu am gasit apa...

ia vedeti voi cind organizeaza athene-palace o cursa mtb,in loc de apa chioara o sa aveti sampanie ptr.hidratare si caviar in loc de glucoza si banane taiate pe sfert.

Eh??!!

Tot ce stiu despre organizare stiu din experienta altor maratoane . M-am asteptat sa gasesc aici cel putin ce am gasit in alta parte.

Individul cu probleme a postat de doua ori si cand am vrut sa sterg unul dintre posturi am rezolvat problema cu amandoua:)

Cine citeste isi da seama de problemele omului din raspunsuri.

EU am doar cateva intrebari:

1. Cum dracu sa comentezi la prajiturile de casa facute de bunica Ioanei special pentru concurs? La linia de sosire am sarit toti pe ele si am ras doua cutii.

2. Cum dracu sa comentezi cand primesti banana taiata ca sa o iei din mers si sa o poti desface cu o singura mana?

3. Cum dracu sa comentezi cand ti se spune sa nu arunci paharul de plastic dupa ce pe acest forum au fost ani la rand dezbateri puternice referitoare la mizeria de la punctele de alimentare si la paharele aruncate in primul kilometru de dupa PA.

La final, cat de nesimtit sa fi sa nu te inscri 2 luni, sa nu vi nici in seara dinaintea concursului sa te inscri, dimineata sa te rogi de organizatori sa te lase si pe tine sa participi ca nu ai nici o pretentie si pe urma sa te plangi pe forum. Deci cat de nesimtit sa fi?

LE: Sper sa se convinga cu aceasta ocazie si colegii mei care au vrut sa fie baieti buni si au inscris inca 3 persoane in ziua cursei ca vorba romaneasca "facerea de bine este fut.re de mama". Nu am vrut sa inscriu pe nimeni in ziua cursei dar ei au insistat cu argumente de genul "poate omul a venit de departe, hai sa nu ne batem joc de el".

Baieti, voi nu v-ati batut joc de el dar a avut el grija de noi:)

Stimate domnule Dimitriu Razvan, la cei 50 de ani pe care ii aveti mi se pare cel putin jenant ca ati abuzat de bunavointa noastra doar pentru a putea face un circ ieftin. Nu am asteptari de la pustanii de 18 ani dar cred ca o persoana de peste 50 de ani cantareste mai bine lucrurile.

Jenant!

• Upvote 9

Salut Mircea, nu-ti fa griji, ne am distrat impreuna! Poate ne vedem la Tusnad sau Predeal. Pa

@FrancescoSB Multumesc pentru clipuri !! In special pentru al 2-lea unde apar in majoritatea filmarii :) si imi cer scuze pentru ca am vazut ca te-am incurcat de cateva ori.

P.S Din punctul meu de vedere concursul a fost organizat cu grija, iar dupa parerea mea PA 2 la semimaraton a fost amplasat foarte bine, era la umbra, daca se amplasa mai sus era soare iar toate bauturile erau calde.

Salutare baieti si fete. Este pentru prima data cand particip la Geiger Semimaraton. Am ajuns la finish dupa 6 ore. Am trecut linia de sosire urland de disperare si apoi am cazut imediat pe jos datorita carceilor si starii de rau de la epuizare, plus, ca m-a apucat si plansu de efort. DAR a fost o experienta fantastica. A meritat. Felicitari organizatorilor, nimic de reprosat.

Imagine postată

Si eu Ovi. Clar ca unu la maraton de 10 ore nu putea merge cu jumate de kil de apa...

Asta ziceam ca e sub norma, aceasta fiind de minim 2L pe zi fara activitate foarte intensa.

0,5 x4 PA = 2L + 100ml x 4 = 2,4 pe lunga sau 1,2 pe scurta.

Am scris ceva neadevarat? Apa a fost, poate la limita de concurs, dar daca au mai facut si strand cu ea...

Individul cu probleme a postat de doua ori si cand am vrut sa sterg unul dintre posturi am rezolvat problema cu amandoua:)

Cine citeste isi da seama de problemele omului din raspunsuri.

EU am doar cateva intrebari:

1. Cum dracu sa comentezi la prajiturile de casa facute de bunica Ioanei special pentru concurs? La linia de sosire am sarit toti pe ele si am ras doua cutii.

2. Cum dracu sa comentezi cand primesti banana taiata ca sa o iei din mers si sa o poti desface cu o singura mana?

3. Cum dracu sa comentezi cand ti se spune sa nu arunci paharul de plastic dupa ce pe acest forum au fost ani la rand dezbateri puternice referitoare la mizeria de la punctele de alimentare si la paharele aruncate in primul kilometru de dupa PA.

La final, cat de nesimtit sa fi sa nu te inscri 2 luni, sa nu vi nici in seara dinaintea concursului sa te inscri, dimineata sa te rogi de organizatori sa te lase si pe tine sa participi ca nu ai nici o pretentie si pe urma sa te plangi pe forum. Deci cat de nesimtit sa fi?

LE: Sper sa se convinga cu aceasta ocazie si colegii mei care au vrut sa fie baieti buni si au inscris inca 3 persoane in ziua cursei ca vorba romaneasca "facerea de bine este fut.re de mama". Nu am vrut sa inscriu pe nimeni in ziua cursei dar ei au insistat cu argumente de genul "poate omul a venit de departe, hai sa nu ne batem joc de el".

Baieti, voi nu v-ati batut joc de el dar a avut el grija de noi:)

Stimate domnule Dimitriu Razvan, la cei 50 de ani pe care ii aveti mi se pare cel putin jenant ca ati abuzat de bunavointa noastra doar pentru a putea face un circ ieftin. Nu am asteptari de la pustanii de 18 ani dar cred ca o persoana de peste 50 de ani cantareste mai bine lucrurile.

Jenant!

Domnule, inteleg ca faceti parte din organizatori.

1.Am venit la Sibiu pregatit sa NU pot lua parte la aceasta cursa.Dar asa cum am mai spus , atita timp cit era posibil din punct de vedere tehnic si organizatoric , personal nu vedeam de ce sa refuzati inscrierea in ultimul moment. Ceea ce ati si facut, ati acceptat inscrierea.

Nu vad cum am abuzat de bunavointa dvs. Iar odata acceptat inteleg ca am drepturi ca toti ceilalti.

2.Aveti o problema de contradictie in termeni. Mai intai ma faceti nesimtit, dupa care va adresati cu "stimate domnule". Nu prea se potrivesc.

As putea avea 1000 de motive ptr. care nu m-am inscris timp de 2 luni,si nesimtirea nu face parte dintre ele.

3.Imi pare rau , nu o cunosc pe Ioana si nici pe bunica ei.Sint convins ca sint absolut ok.Dar daca n-ar fi?!

4.Nu cred ca reusesc sa merg pe bicicleta in panta , prin padure cu o mina,in timp ce cu cealalta curat banana.(dar asta e absolut secundar)

5.Este inadmisibil sa mi se ceara sa las pe masa paharul din care am baut(pentru ca asta mi s-a cerut din cauza ca" nu mai avem pahare"),ca sa aiba si ceilalti din ce bea.Nu cunosc dezbaterile legate de mizerie, dar cred ca e o problema pe care organizatorii si-o asuma.

Toate cricile aduse sint bazate pe experienta altor maratoane.

Accept oricind scuzele dvs. a propos de" nesimtire" dupa care, personal ma opresc in acest topic.

Maus sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoasa si la fel de ambitioasa ca tatal ei. La mine s-a intamplat acum 16 zile, il cheama Vlad Alexandru si sigur va fi un ciclist mai bun ca mine. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=271937249499508&set=a.271936719499561.91447.100000497041572&type=1&theater

Editia de anul aceasta a concursului Geiger a fost una foarte reusita din toate punctele de vedere: organizare fara repros, vreme superba, traseu marcat impecabil si foarte tehnic.

Am anulat 2 concursurI odata cu venirea lui Vladut, Banat Maraton si Transalpin. Chiar si Geiger-ul se afla pe lista de abandonuri, insa in ultimul moment m-am hotarat sa particip si nu regret deloc. A fost superb. Chiar daca nu ma simteam deloc pregatit din cauza oboselii acumulate de la nasterea lui Vladut si cazatura de acum o luna care s-a soldat cu o mica fractura la un deget, traseul am reusit sa il parcurg intr-un timp mult mai bun decat editiile anterioare. Am facut doua greseli. Prima greseala, am dat peste o radacina cu roata fata si am inceput sa pierd presiune. In total 4 oprii pe traseu pentru umflat roata si o dejantare. A doua greseala, mi-am lasat ochelarii de vedere acasa si am ales sa merg cu ochelarii de ciclism, cu lentile fumurii. Proasta alegere, pe langa faptul ca nu vedeam eu prea bine la distanta (miopie), in padure pe coborari pur si simplu am orbecait.

Ma mir totusi ca lumea mai aduce comentarii despre CP-uri. Toti se cred la fast food si consuma mai mult decat au nevoie. Eu sincer, n-am gustat nimic din cele oferite la CP-uri. Asta inseamna ca portiile mele de apa si mancare au ajuns la alt concurent. Ca si mine sunt si alte persoane care nu au facut opriri la CP. Deci, clar au fost concurenti care au facut risipa si nu puteau fii decat cei care au zabovit mult la punctele de alimentare. Ei ar trebui aratati cu degetul, nu organizatorul care a incercat sa faca totul cat mai bine.

Hai sa ne vedem sanatosi la urmatoarea editie Geiger din 2012 si sa criticam pe noi insine, daca stim ca am gresit undeva. Organizatorul sunt sigur ca este atent la criticile pe care le primeste dupa organizarea unui astfel de concurs si acolo unde considera ca au fost lipsuri le va remedia la o editie urmatoare.

Multumesc celor care s-au ocupat de organizare si participantilor la acest concurs.

Doamne, voi astia care tot gasiti ceva de comentat, sau care va tot certati pe diverse, aveti de gand sa incetati vreodata? Hai serios, eu am obosit sa citesc asa ceva. Nu stiu daca ati observat, dar baietii pe care cu totii ii admiram cum merg, nu posteaza toate traznaile, si isi vad de treaba in ale MTB-ului. Daca aveti ceva de reprosat unui organizator, faceti-o imediat dupa cursa. De ce nu l-ati luat pe Tudy deoparte sa ii spuneti comentariile? Teoretic la cald ai cele mai multe de spus. Ma gandesc ca daca ati fi facut-o nu mai bazaiati pe aici. Eu aveam ceva de zis despre cateva parti din coborarile de la lunga, am vb putin cu Ovidiu, cu Tudy nu, si ma bucur ca nu pt ca a doua zi nu mai aveam aceeasi parere. Sau e mai comod din spatele numelui necunoscut de pe forum? Iar cine se cearta ar putea sa o faca prin mesaje private, pe mine chiar nu ma intereseaza discutiile voastre, si nu sunt singurul. A fost un eveniment deosebit intru totul, am avut noroc de vreme buna, ce mai vreti? Nu ne-ar strica putina modestie si nici sa ne uitam mai mult in propria farfurie. Pace

• Upvote 5

greu sa-i multumesti pe toti, eu inteleg ca sunt si unii mai sensibili,dar la maratonul asta kiar nu ai ce comenta..bucurati-va ca e soare afara:-) si nota 10 ptr prajiturele, sa traiasca gospodina ..

Da, cool, ti-am scris si pee Youtube. Am intrat si pe blog, pacat ca nu inteleg o boaba de maghiara, si nici Google nu e prea priceput :).

Un lucru care mi se pare semnificativ: multi newbie care posteaza. E semn bun, cu atat mai mult cu cat multi posteaza si filmulete si linkuri la poze. Eu zic ca si prin aceasta Geigerul demonstreaza ceva. Si eu trebuie sa fiu mai cu grija, incepe sa frecventeze forumul consoarta :). Pe cand postari de la sexul frumos ... newbie? Ca sa nu o provoc pe anka :)!

Geigerul mi-a schimbat reperele cu privire la coborari. XC-ul de la noi cred ca trebuie sa-si schimbe si el reperele. Normal, eu tot pe jos...

Am gasit o trusa de Inbusuri Cube cu presa pe ultima parte in padure. Am dus-o dupa finis la organizatori si i-am rugat sa dea un anunt prin statie, speram sa o recupereze atunci proprietarul ( si eu am una identica si chiar ma gandeam ca mi-ar parea rau sa o pierd :( ). Ia legatura cu cineva din organizatori si cred ca se rezolva, am inteles ca sunt destule lucruri pierdute sau uitate si in mod sigur cei din staff te vor juta sa recuperezi acest set.

Numai bine.

Iti multumesc ! un singur tip poate sa fie cu presa de lant, deci aia e, doar pe final se poate desface fermoarul. Sper sa o recuperez. Multumesc mult !

Intradevar domnul de la PA1 era un pic mai tensionat din cauza paharelor ... oricum nu am venit la Geiger sa beau si sa mananc ... A fost tot ce mi-am dorit de la Geiger sa fie :)... Felicitari!!!

Frumos spus ! Luati aminte ;) si eu am trait aceeasi experienta, poate ca am facut putina risipa cand am aruncat paharul pe jos, dar Maus deja fugise si vroiam sa-l prind. N-a fost tocmai frumos din partea mea dar eram departe de masa. Oricum de apreciat, ca la primul punct ma asteptau vreo 2 baieti cu pahare in mana.

Cred ca e de ajuns cu cuvintele de rau, fiti optimisti ! Pentru mine a fost cel mai frumos concurs pana acum, chiar daca in altele am fost implicat in organizare si am pus si eu suflet, acesta trebuie sa recunosc le-a depasit.

Sa fie de bine pana la anul !

Urmatoarele lucruri au fost gasite. Proprietarii si le pot recupera de la Magazinul Action Sport din Sibiu, sau ele pot fi aduse la urmatoarele concursuri.

- Bluza neagra maneca lunga - presupun ca este bluza lui Niji.

- Fas albastru - a lui Georgian Popovici

- Set imbusuri Btwin

- Pompa Xfact

- Pelerina de ploaie "PONCHO" gasita pe traseu lung dupa km 70 - este la Emese Fodor (xxxtremesko@yahoo.de)

O sa ajung azi la magazin la Costel sa vad exact ce mai este acolo.

@Serggio - din pacate nu am vazut imbusurile Cube si presa de lant. Mai cautam si sper sa o gasim.

Frumos spus ! Luati aminte ;) si eu am trait aceeasi experienta, poate ca am facut putina risipa cand am aruncat paharul pe jos, dar Maus deja fugise si vroiam sa-l prind. N-a fost tocmai frumos din partea mea dar eram departe de masa. Oricum de apreciat, ca la primul punct ma asteptau vreo 2 baieti cu pahare in mana.

Cred ca e de ajuns cu cuvintele de rau, fiti optimisti ! Pentru mine a fost cel mai frumos concurs pana acum, chiar daca in altele am fost implicat in organizare si am pus si eu suflet, acesta trebuie sa recunosc le-a depasit.

Sa fie de bine pana la anul !

Salutare!

Cred ca li se acorda prea multa importanta unor "ciclisti" de duminica...Sunt convins ca au fost participanti care au luat suplimentar apa cu ei, energizante, geluri ,ba chiar fructe. Dar nu..venim tarziu( a ramas Hummer-ul fara benzina la Chitila), nu respectam un program, ni se faciliteaza accesul la competitie si, culmea, ne apucam sa comentam de calitatea organizarii...

Organizarea a fost ok si la Sibiu, si la Garana ,si la Hunedoara pentru cine a venit sa faca ciclism!

In fond e un concurs,"mancati-as" ! Probabil mai trebuia ca organizatorii sa ne tina bicicletele de ghidoane in timp ce alegeam ce sa mancam. Lasa ca pedalam noi alta data, ca acum burtica e goala si in Provincie ne dau doar banane negre in coaja...Ca la "satul cu ministrii" bananele sunt albe si dupa 2 saptamani de stat in soare...

Stima pentru Geiger si oamenii din spate ce au facut posibil acest maraton!

Inca un set de poze de la Giant. Multumim!

In fond e un concurs,"mancati-as" ! Probabil mai trebuia ca organizatorii sa ne tina bicicletele de ghidoane in timp ce alegeam ce sa mancam. Lasa ca pedalam noi alta data, ca acum burtica e goala si in Provincie ne dau doar banane negre in coaja...Ca la "satul cu ministrii" bananele sunt albe si dupa 2 saptamani de stat in soare...

Ei vezi, organizatorii ne invata prost. La PA4 cand m-au vazut cum arat de terminat au sarit 3 sa ma ajute. Unu mi-a luat bicicleta din spinare si mi-a umplut bidonul cu apa, unu mi-a dat un pahar cu apa si unu ma intreba ce prajituri vreau. Si n-aveam pile :rolleyes:

Am plusat un pic si am intrebat daca imi fac si o perfuzie dar n-a mers. :(

Jos palaria pentru organizare!

Foarte frumos traseul! N-am mai fost pana acum si dupa profil parea amenintatoare urcarea la Magura. Aceasta a fost cea mai frumoasa parte! Bicilibila in intregime si de catre cei fara pretentii iar privelistea din varf superba.

Cu o seara inainte am alergat semimaratonul la "Maratonul de Noapte" din Sibiu, unde am tras destul de tare pentru un timp bun, prin urmare la prima urcare au si aparut primele crampe, asa ca am mers mai incet, cu obiectivul de a ma bucura de traseu si asa a fost. Pe coborarea de pe Magura, frumoasa si tehnica, am cazut de cateva ori , fara urmari.

Organizare impecabila! Greu de inteles cum poti sa comentezi negativ organizarea...

Salure dragi ciclisti!

De obicei nu comentez legat de concursuri dar, citind pana acum posturi puse nu ma pot abtine! Sunt 'nout' in MTB,am fost la marea majoritate a concursurilor organizate in acest an(incurajat de dragul meu cumnat Alpinman) si pot spune sincer ca nu regret o clipa! Revenind la subiect vreau sa multumesc in mod special organizatorilor pentru efortul depus! TOATA STIMA !

Pentru Ovidiu&Ioana - Va rog transmiteti multumirile noastre bunicii - pentru prajiturile delicioase, pentru licoarea de pe Trans dar in mod special aprecierea mea si a multor ciclisti pentru munca depusa de a multumi 500-700 de MTB-isti! Sanatate multa si viata lunga!

Revin la concurs - am fost unul din cei 20 ramasi fara apa la PA dar m-am asejat frumusel deoparte si am bagat o pipa http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif (am avut o oferta de masaj cat timp pipam de la domnul din PA-multumesc!)ascultand protestul participantilor si incercand sa le explic ca oamenii din PA nu au nici o vina, mai ales ca exista un izvor 10 min mai sus! Si ca sa nu fiu foarte dur, DRAGI CARCOTASI - la toate magazilele de specialitate se gaseste camelbag- de 1l,1,5,2 litri!

Trecand peste asta pe traseu am avut parteneri de drum care au facut poze celorlalti paticipanti si tin sa multumesc ca am fost si eu printre poze :P .Am socializat, schimbat pareri...Pe coama Magurei am oprit langa un biciclist incruntat si am intrebat daca are probleme - nu mai avea apa! I-am oferit bidonul meu si s-a revigorat instant cu apa rece de izvor! Ai tin pumnii, a aplicat pentru visa de Canada si sper sa-i iasa !

Ar mai fi multe de spus dar inchei - PENTRU CEI NEMULTUMITI - STATI ACASA DRAGILOR!(sa nu repet recomandare lui AlpinMan din posturile anterioare)

Pentru organizatori - TOATA STIMA INTREGII ECHIPE !

Voie buna! Ma inclin !

Ne vedem la anul !

• Upvote 2

Guest
This topic is now closed to further replies.