ovidiu

21.08.2011 - GEIGER Mountain Bike Challenge - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

:)

WOW , da te dai la vale nu gluma !!!

Sunt portiuni unde abia coboram cu bicla in carca si tu te dadeai ca pe asfalt !

Senzational , mi-ar fi placut sa te vad live trecand de anumite portiuni , bravo .

Este a doua editie de Geiger la care particip si pot spune ca a fost cel mai frumos concurs de anul acesta:

-traseul scurt foarte bine ales, coborarile printre cele mai frumoase si tehnice, partea de final incantatoare cu slalom printre copaci

-organizarea ireprosabila, oamenii foarte amabili

- lipsa apei la PA2 nu am simtit-o din simplul motiv ca am avut in jur de 3L de apa in ghiozdan :D , oricum nu prea am incredere in acele "energizante" semanau un pic la culoare cu antigelul de la masina :blink: , prefer apa

Asteptam si setul 2 de poze de la ciclism.ro!

Am uploadat filmarile facute pe traseul scurt, sunt grupate sub forma unui playlist pe care il puteti gasi AICI

Un set de poze nu cine stie ce gasiti pe picasa: POZE Geiger 2011

Felicitari inca odata organizatorilor, Geiger va ramane un concurs la care nu voi lipsi cu siguranta!

• Upvote 1

De ce dureaza atat de mult procesarea pozelor?

Vrem poze!!!

Stau si eu la "panda", si tot apar:

pentru cei cu cont facebook:

http://www.facebook.com/media/albums/?id=1506944405 - sunt grupate pe zone

pentru cei mai "discreti":

https://picasaweb.google.com/CiclismRo/20110821GEIGERMountainBikeChallenge1

Si felicitari de filmare! Poate reusesc si eu o data sa-mi iau si o camera micuta. Sau mai astept cativa ani si mi se face implant gratuit (asta daca intru in planurile lor, sa nu fie ca si la vaccinuri - doar pentru femei si copii).

Ioana are de prelucrat aproape 2.000 de poze asa ca mai trebuie sa aveti putina rabdare. Momentan a urcat doar 650 in album.

• Upvote 2

Spuneau mai multi pe aici ca cei care se pricep tac din gura si isi vad de ale MTB-ului...Uite ca nu sunt de acord cu atitudinea asta:)

propun celor mai mesteri sa nu mai taca si sa ne impartaseasca din experienta lor, celor mai amatori si avizi de cunoastere:)

de exemplu, se gaseste cineva sa ne explice: cum se coboara domne pe bicicleta jgheaburile cu pietroaie (ca banuiesc ca multi le-au coborit in sa...); sau cum iti dozezi apa si energizantele pe parcursul traseului?

Spuneau mai multi pe aici ca cei care se pricep .......cum iti dozezi apa si energizantele pe parcursul traseului?

Poi trebuie sa tii gura inchisa, sa nu scuipi, sa nu faci pipi, sa te concentrezi sa nu transpiri - facand toate acestea nu va iesi lichid si minerale din tine (asta in caz ca ai ceva la inceput de cursa).:P

• Upvote 1

Spuneau mai multi pe aici ca cei care se pricep tac din gura si isi vad de ale MTB-ului...Uite ca nu sunt de acord cu atitudinea asta:)

propun celor mai mesteri sa nu mai taca si sa ne impartaseasca din experienta lor, celor mai amatori si avizi de cunoastere:)

de exemplu, se gaseste cineva sa ne explice: cum se coboara domne pe bicicleta jgheaburile cu pietroaie (ca banuiesc ca multi le-au coborit in sa...); sau cum iti dozezi apa si energizantele pe parcursul traseului?

Salut,

Cred ca vis-a-vis de coborare sunt cativa factori de care trebuie tinut cont: bicicleta, frane, curaj dar si mod de abordare ( sincer, nici eu nu am coborat pe bicicleta pe jgheaburile respective dar...altii, da. Cu succes sau pana la urma cu ceva vanatai). Eu am picat de cateva ori la DHS Corvin pe pante din alea si...m-am cam lecuit.

Referitor la dozaj asta depinde de organism cat de repede pierde energie si cat de repede se dezhidrateaza si cum ai inceput sa te hidratezi inainte de cursa si cei ai mancat. Sunt oameni care zic ca apa/energizant ar trebui sa bei cantitati mici (150 - 250 ml) la fiecare 15 minute sau din 3 in 3 kilometri. Important este sa nu lasi gura sa-ti fie uscata.

In orice caz , consider ca foarte importanta este faza premergatoare cursei: cu 2 zile inainte de hidratezi pana 3,14; 3,14 iti este incolor iar cu o seara inainte sa mananci carbohidrati cu eliberare lenta in organism.

Sunt doar cateva sfaturi...dar informatii complete gasesti si pe internet.

Spor la pedalat!

eu nu sunt mester, dar am citit o carte:). geiger a fost primul maraton la care am aplicat teoria si s-a simtit diferenta. E drept am avut ocazia sa ma dau nitel pe la francezi, care numai asta fac, se urca cu telecabina si isi dau drumul.

- toate coborarile se fac ridicat in pedale, cu picioarele putin flexate (nu pe vine ca la DH)

- se franeaza 70% cu fata. Numai fata te incetineste si te poate opri, cu spatele doar derapezi

- nu franezi in continuu, ci ca la ABS

- presezi furca, sa ai aderenta pe roata fata, de asta e bine sa ai un cauciuc diferit pe fata, mai cramponat; ca tips, iti desfaci coatele (

- in curbe (asta e valabil si pe plat) iti indrepti privirea spre locul unde vrei sa mergi. astfel citesti terenul si iti rotesti si umerii (ca tu cu umerii virezi); chestia cu presatul furcii ramane valabila, astfel incat tu iti scoti in afara cotul de pe exteriorul curbei (daca te uti in poze la meseriasi o sa vezi ca asa stau). in acelasi timp lasi pedala de pe exterior jos, te apesi pe ea si inclini bicicleta spre interiorul curbei (ca orice vehicul pe 2 roti, vireaza doar daca se inclina); dar inclini doar bicicleta tu ramani drept, asa incat fundul tau nu o sa mai fie deasupra seii ci in partea opusa interiorului curbei; nu franezi deloc in curbe ca altfel nu ti se mai inclina bicicleta (aici parerile sunt impartite, in niciun caz insa nu blochezi roata

fata, franezi doar ft putin).

si cum spuneau astia de i-am citit, testeaza-ti limitele, ele sunt departe. numai sa nu mergi cu ochelari de soare prea inchisi prin coborarile din padure ca mine, ca nu vezi ca o latura a jgheabului e formata in piatra lucie pe are nu tine cauciucul :rolleyes:

• Upvote 5

Uff, daca stiam si eu astea inainte de coborarea de la Babele (@ maratonul Bucegilor - Padina Fest), poate ca nu cadeam in cap de 2 ori, prima data din cauza unei bolostanci si apoi din cauza unei denivelari. Viteza mare nu aveam, dar aveam centrul de greutate sus (animal de 1.88, 100 kg si cadru xl). Cand apar astel de obstacole din scurt, cum se procedeaza? Probabil ca aveam si frana fata apasata (nu blocata), de m-a aruncat peste ghidon. Am asa o teama de coborarile abrupte... :)

Ok hai sa-ti spun cum am facut eu(desi nu sunt mester-chiar pot spune ca ma tem-instinctul de conservare lucreaza bine dupa o varsta). Am ajuns miercuri in Sibiu, joi am facut tura scurta, singur, si pe cobarari mai mult am fost pe langa bicla decat pe ea, sa zic ca am coborat cam 20-30%...?. Vineri am refacut traseul in compania unor prieteni (tata+fiu), deja situatia s-a schimbat am coborat mai mult de 50% pe bicla (deja stiam traseul si amicii dadeau de zor pe coborari si nu am vrut sa ma las mai prejos). Duminica in concurs 80% poate 90% din coborari au fost pe bicla(dar nu in sa ci in picioare) singura coborare pe langa bicla a fost jgeabul dinaintea satului Prislop si asta pentru ca nu l-am abordat cum trebuie. In principiu urmaream traseul rotilor celor de dinaintea mea (si au fost 180) iar traseul pe jgeab era in zigzg de pe un perete pe altul (ca pe banana cum se spune la DH) totul in pedale cu fundul in spatele seii ca sa muti centrul de greutate pe roata spate, franari cu ambele roti dar nici una sa patineze altfel era dezastru. Furca foarte moale ca sa treaca orice obstacol si presiune la minim in cauciuc pentru super aderenta, in rest totul este atentie, curaj sau nebunie. Pe cel mai lejer jgeab inaintea PA2-scurt am cazut intr-o depasire la 25km/h, poate ca daca aveam mai mult nu cadeam.

Dozarea lichidelor pe traseu depinde de la om la om, ca la masina. Eu pe 50km cu dif. 1200m am consumat in ficare zi 3l apa si un bidon de energizant, pe aceiasi 50km dar plat, consum 0,7l apa maxim 1l(la inceput consumam cam 2l apa). La concurs am avut o punga de 2l apa si 1l isotonic, la primul PA nici nu am dat buna ziua iar la al 2-lea am cerut putina apa sa dau pe ranile din cot si genunchi, iar daca ramaneam fara apa si tot treceam prin sat, pentru mine era mai important sa ma hidratez decat sa termin un concurs, joi am cerut apa in Rasinari(la 100m de pod sunt case) iar vineri am gasit o cismea in Prislop la 200m pe drumul din dreapta. Concluzia finala ar fi ca fara experienta nu prea merge sa te iei dupa sfaturi, orice traseu alegi, ca este urcare, coborare sau plat, de fiecare data ai sa constati ca poti merge mai repede si ca poti consuma mai putin lichid.

Despre concurs, toate cele bune, eu am venit sa ma intrec cu danbistri si am iesit pe locul 2 desi imi doream sa-l inving si sa scot sub 4h, m-a obosit strtul prelungit pentru ca s-a mers grupat pina aproape de Cisnadioara si inca o remarca fata de sora mai mica a Geigerului, la Medias a fost grupa de fete peste 40 ani, aici NU...pacat. Poate la anul vedem si grupa de peste 50ani la baieti... ca s-au cam inmultit seniorii. Concurs frumos, da'greu...

• Upvote 1

eu nu sunt mester, dar am citit o carte:). geiger a fost primul maraton la care am aplicat teoria si s-a simtit diferenta. E drept am avut ocazia sa ma dau nitel pe la francezi, care numai asta fac, se urca cu telecabina si isi dau drumul.

- toate coborarile se fac ridicat in pedale, cu picioarele putin flexate (nu pe vine ca la DH)

- se franeaza 70% cu fata. Numai fata te incetineste si te poate opri, cu spatele doar derapezi

- nu franezi in continuu, ci ca la ABS

- presezi furca, sa ai aderenta pe roata fata, de asta e bine sa ai un cauciuc diferit pe fata, mai cramponat; ca tips, iti desfaci coatele (

- in curbe (asta e valabil si pe plat) iti indrepti privirea spre locul unde vrei sa mergi. astfel citesti terenul si iti rotesti si umerii (ca tu cu umerii virezi); chestia cu presatul furcii ramane valabila, astfel incat tu iti scoti in afara cotul de pe exteriorul curbei (daca te uti in poze la meseriasi o sa vezi ca asa stau). in acelasi timp lasi pedala de pe exterior jos, te apesi pe ea si inclini bicicleta spre interiorul curbei (ca orice vehicul pe 2 roti, vireaza doar daca se inclina); dar inclini doar bicicleta tu ramani drept, asa incat fundul tau nu o sa mai fie deasupra seii ci in partea opusa interiorului curbei; nu franezi deloc in curbe ca altfel nu ti se mai inclina bicicleta (aici parerile sunt impartite, in niciun caz insa nu blochezi roata

fata, franezi doar ft putin).

si cum spuneau astia de i-am citit, testeaza-ti limitele, ele sunt departe. numai sa nu mergi cu ochelari de soare prea inchisi prin coborarile din padure ca mine, ca nu vezi ca o latura a jgheabului e formata in piatra lucie pe are nu tine cauciucul :rolleyes:

Multumesc si eu pentru completare si informatiile aditionale... Poate o sa am curaj mai mult data viitoare. Va trebui sa aplic chestia cu cauciucul mai profilat pe fata.

Niciodata nu stim suficient de multe (unii dintre noi).

Din vorbe si eu ma dau bine la vale. Pe teren nu prea.

Topicul e totusi despre Geiger.

nu, nu este despre geiger, ci despre apa de la PA2 :rolleyes:

omul a intrebat, i s-a raspuns. as fi vrut sa imi spuna si mie astea cineva, chiar si in topicul de la prima evadare.

• Upvote 1

Buna tuturor,

din filmuletele facute la Geiger MTB Challenge pe care le am pus pe youtube, am observat ca cea mai lunga dadea eroare la redare. Asa ca am impartit-o in doua. Partea a doua va fi disponibila maine in cursul zilei. Video-ul "from antenna to finish" l-am inlocuit pentru ca avea o bucata care aparea si in cel anterior, si am taiat partea dupa finish. Acum le gasiti pe toate pe hdbiking.net, unde am si pus cateva poze de pe traseu. De as pune muzica la toate as innebuni; de asta am facut acel radio player pe site.

LOST AND FOUND: tot la GMC am gasit pe traseu o pereche de ochelari de soare marca Uvex, in doua culori. Cine i-a pierdut e rugat sa ma contacteze si voi putea sa-i predau la Tusnad Maraton sau Predeal Trophy. La Predeal si Tusnad voi filma tot traseul si il voi posta pe site. Fiti pe faza!!!

Inca pastrez emotii si amintiri proaspete de la GMC, multumesc inc-o data organizatorilor pentru eforturile depuse si traseul ales. Imagine postată M-am simtit deosebit de bine pe toata durata evenimentului!

• Upvote 3

Ca tot se lauda un maestru pe aici ca posteaza si newbie in ale MTB:

Nu exagerez deloc cand zic ca am consumat aproape 6l de lichide la tura scurta in aproape 5 ore. Aveam 2 litri la punga camelbak la plecare si am alimentat de 2 ori la fiecare PA cu punga peste 90% goala. Prima data cu apa si a 2-a oara cu energizant ca nu mai era apa. La finish mai avea 200-300 ml energizant in punga pe care i-am baut rapid. Deci nu e de mirare ca un calcul de 500 ml pe concurent nu poate sa ajunga. Poate sunt eu mai setos, totusi cred ca daca as fi avut mai putin de 4 litri la indemana muream de sete in caldura de la 13-14 care m-a prins in camp deschis.

... pentru cei setosi, de exemplu, cu nevoi exceptionale trebuie facuta categorie separata!? :) inutila si neconstructiva carcoteala. geiger 2011 a fost... superb, punct. timing-ul tuturor etapelor competitiei respectat. traseul (semimaraton) variat si marcat impecabil. cp-urile si arbitrii suficienti si plasati corespunzator. pozarii multi si buni (multumim). wc-uri. bike wash-uri. muzica. papa bun, atmosfera faina... jos palaria. totul facut profi, responsabil, cu si din placere. felicitari din partea Warpsoft. ne vedem sanatosi in 2012

• Upvote 2

Ca tot veni vorba de sfaturi, as dori sa stiu si niste mici tehnici de URCARE, cred ca ar fi de mare ajutor. Am o bicla cu un cadru care nu prea ma avantajeaza la urcare, as dori sa stiu cam cum pot aborda eficient o urcare gen spre Magura Cisnadiei cum a fost la Geiger, adica o urcare super frumoasa pe care am facut-o pe bicicleta dar doar cu foaie mica pinion mare....

nu-i niciun secret, trebuie sa-ti placa si sa fii antrenat. Incerci sa-ti alegi trasele cele mai bune pe unde crezi ca ai putea trece si incerci sa ai un flux dinainte sa ajungi la obstacolul in sine, in rest dai din picioare constant iar restul, cum ziceam, e antrenament ;)

Ca exemplu, la geiger pe urcarea de care zici mergeam placa 2 pinion 3-4 si unde era mai curat si imi placea foloseam si pinion 5-6. Evident, au fost si zone care cereau placa mica.

Sper ca am fost de ajutor.

• Upvote 2

Ca tot veni vorba de sfaturi, as dori sa stiu si niste mici tehnici de URCARE, cred ca ar fi de mare ajutor. Am o bicla cu un cadru care nu prea ma avantajeaza la urcare, as dori sa stiu cam cum pot aborda eficient o urcare gen spre Magura Cisnadiei cum a fost la Geiger, adica o urcare super frumoasa pe care am facut-o pe bicicleta dar doar cu foaie mica pinion mare....

si la urcare sunt diverse tehnici, cea descrisa mai sus foaia 2 si pinion 5-6 sau cea pe care am abordat-o eu: foaia mica si crampe musculare imediat dupa PA1 :rolleyes:

acuma serios, asta cu urcarea chiar ca nu scrie in carti, trebuie sa te antrenezi. sunt si niste reguli care tin, de fapt, mai mult de setarea bicicletei (pipa prea scurta si ghidonul prea ingust fac bicicleta mai manevrabila, dar mai greu de urcat cu ea, apoi mai e lungimea cadrului, care trebuie sa fie adaptata inaltimii tale). eventual poti sa studiezi metode de antrenament care sa iti creasca rezistenta si forta, dar principiul e simplu si asta o spun chiar cei care dau metodele astea: sa incerci sa faci un efort cat mai lung la o intensitate cat mai mare din maxim

• Upvote 2

Geiger 2011,pe scurt-foarte tare! Mi-a placut tot la el. Startul de pe asfalt, prajiturile alea superbe de la punctele de alimentare, faptul ca am avut apa, faptul ca am prins zi insorita pe Magura Sibiului si am putut sa vad tot...Am pierdut cateva locuri acolo pentru ca am stat la taclale cu oamenii care ne asteptau acolo si m-am uitat la peisaj:D De,daca nu te lupti pentru titlu, iti permiti sa admiri peisajul asa putin.

A fost superb! Mi s-a parut a fi un traseu mult mai interesant anul acesta, pe ultima parte. Evident,si faptul ca nu mai erau noroaiele de anul trecut m-a facut sa cred asta, dar si faptul ca nu mai era urcarea aia grea,care anul trecut mi s-a parut aiurea, din Valea Caselor sau cum ii zice,nu mai tin minte bine exact.

Felicitari organizatorilor pentru ca prin ceea ce au realizat anul acesta m-au facut sa sufar ca un adevarat erou,desi nu cred ca merit un astfel de nume,totusi.

Daca doriti, puteti citi ceva mai multe impresii pe blogul Oameni cu Pedale

Mi-a placut foarte mult traseul scurt mai ales ca putea fi facut 99,999% pe bicicleta. Si organizarea a fost foarte buna cu o foarte mica exceptie: eu personal n-am apucat apa la PA2 si am ajuns cu buzele crapate la finish unde cred c-am dat pe gat 2 litrii de apa in 10 secunde.

Ii multumesc participantului ce mi-a dat o gura de apa pe urcarea imediat urmatoare PA2.

Multumiri organizatorilor si ne vedem la anul...

,,Traseele de Semimaraton şi Maraton par o nebunie pentru majoritatea oamenilor, dar nu şi pentru participanţii la această cursă."

deci atat pot sa zic despre fraza asta ca si pentru o gramada dintre participanti li s-a parut (dar si erau defapt) o nebunie traseele...chiar impracticabile cu bicicleta....cativa si o rupt dintii la coborari dar totusi o fost fain

eu mi-am rupt un deget, dar nu pe coborare ci pe plat.. ce m-am mai ofticat, dar tot am terminat concursul :D:D my first geiger :wub:

Guest
This topic is now closed to further replies.