ovidiu

21.08.2011 - GEIGER Mountain Bike Challenge - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Conform track-urilor, nu.

În anii trecuți se pleca prin pădurea Dumbrava, se traversau niște ogoare, râul, se urca un deal și după o bucată de potecă lată prin pădure se traversa un drum asfalt. Traseul de anul acesta merge pe asfalt până în acest loc.

Întoarcerea se face în acest an pe un traseu diferit. Drept care trecerea prin râu lipsește și la dus și la întors.

Disclaimer: n-am nici un fel de rol în alegerea sau documentarea traseului. Cunosc zona, știu traseul de anii trecuți, cunosc (în mare) traseul de anul acesta așa cum se anunță el din track-uri. Atât.

A doua urcare a ramas Valea caselor in totalitate,ce am parcurs si in anii precedenti?

Nu, dupa coborarea de pe magura traseul este complet diferit. Se coboara pe valea sadului si se urca pe un traseu complet nou pana in Paltinis.

Daca maximizezi imaginea de pe bikemap o sa iti dai seama ca traseul este diferit.

Sa inteleg ca si coborarea din Paltinis pe drumul/jgheabul de anul trecut nu o sa mai fie?

Sau va fii altceva mai antrenant?...

După ce se desparte de tura scurtă, tura lungă arată cam așa:

- (vechi) continuă 2km pe traseul de ultimii 2 ani (într-o mică șa acesta făcea dreapta, coborând spre Valea Caselor)

- (vechi) continuă alți 2km pe traseul de acum 3 ani (acesta continua direct spre Apa Cumpănită)

- (nou) coboară în stanga în Valea Sadului (3km)

- (nou) urcă ușor pe Valea Sadului (localitățile Râul Sadului, Fundu Râului) 6km

- (nou) face dreapta și urcă 700m în 7 km (pe Valea Caselor erau 600m în 6 km) până-n Poiana Tomnatec (1385m), unde se întâlnește cu traseul de anul trecut

- (vechi) 3km sus-jos până-n Șanta (unde a fost al treilea punct de alimentare)

- (vechi) 2.7km pe forestier până-n Păltiniș (1430m)

- (nou) 3.5km pe forestier până pe Vf. Oncești (1700m, releu de televiziune)

- (nou) 3.25km coborâre (potecă, traseu turistic cruce albastră, apoi bandă roșie) înapoi în Poiana Tomnatec (1385m)

- (vechi/invers) 5.5km în sens invers pe traseul de anul trecut, până în partea superioară a urcării de pe Valea Caselor (1170m)

- (nou) coborâre 5km potecă pe pășune alpină și apoi pădure, 20m sub vârful Fraga (1000m), până în Valea Caselor (până la al doilea punct de alimentare de anul trecut - 630m)

- (vechi/invers) 2.5km în sens invers pe traseul de anul trecut, urcare pe forestier, până la ultima trecere prin/peste pârâu

- (nou) stânga pe o potecă abruptă (3-400m, 50m diferență de nivel) și se ajunge înapoi în tura scurtă

@nicu_as: practic față de anul trecut din Păltiniș până la sosire traseul pe tura lungă e complet nou (din care vreo 10km sunt în sens invers față de anul trecut); tot noi sunt coborârea în Valea Sadului (în loc de Valea Caselor) și urcarea în Poiana Tomantec (din Valea Sadului, nu din Valea Caselor)

• Upvote 2

Hai!!! Asa avem si noi de cine sa radem la coborarea de pe Magura:)

Apropo, traseul are 3 km de asfalt, din care 2,5 la inceput, zona gandita pentru a se face o departajare intre concurenti inainte de intrarea pe offroad!

Ca veni vorba, inainte de a exista biciclete mtb, cu ce crezi ca faceam muntele? Uite ce se poate face cu o cursiera:

Ca veni vorba, inainte de a exista biciclete mtb, cu ce crezi ca faceam muntele? Uite ce se poate face cu o cursiera:

Intr-adevar, inainte de '95 foloseam cursiera pe munte, e drept - cicloturism, dar cu bagaje: cort, sac de dormit etc. Sunt incredibil de rezistente ... Coboram cu grija, nu peste tot, mai incet, iar singurele probleme erau cu penele: foloseam lama de barbierit pentru taiat pe interior baieul, peticeam in stilul clasic dar cu petece tot din camera de baieu pentru ca era foarte subtire, destramam o panglica pentru "ata" sintetica din care era facuta pentru cusut... Imi pare rau pentru vremurile acelea pentru ca eram mai tanar :)

Hai mai, nu busiti topicul cu Geiger inainte de concurs. Filmul ala cu cursiera de carbon e haios, dar a mai fost prezentat pe aici de nenumarate ori deja...

Si on-topic, pentru cine are regrete dupa jgheabul cu bolovani, am impresia ca nu vor duce lipsa de asa ceva nici anul asta - undeva intre km 62-65. Poate gresesc, dar mie asa imi miroase :P

Pe-acolo a trecut traseul la Carpathian Adventure 2009 ;)

(Cică sunt bolovani pe o bucată, dar nu pe toți ăia 3km. În schimb mai sunt prin alte părți. Dar nu se compară cu jgeabul de la Gura Râului ;) )

Acuma na, la CA2009 am facut bucata dupa 60 km de alergat, 80 de pedalat si o noapte nedormita, pe ploaie torentiala - poate nu e asa tehnica si am ramas eu cu o impresie gresita. Dar cu siguranta e cu bolovani, asa ca fanii genului pot sa stea linistiti.

Exista acolo intr-adevar o zona cu bolovani mobili de 3-400 de metri. I rest coborarea e tehnica dar nu criminala. In schimb va trebui abordata cu mare atentie coborarea spre Valea Sadului. Sunt portiuni in care va recomand sa coborati pe langa bicicleta. Probabil toti concurentii vor face acest lucru, unii portiuni mai lungi altii mai scurte. In ce priveste zonele de impins bicicleta, sunt 2: 1. 200m lungime la aproximativ 4km de la iesirea din v. Sadului unde drumul urca pe rau, si 2. 200m lungime la finalul urcarii de pe Valea Caselor, pentru a intra inapoi in traseul scurt.

Sa inteleg ca intre Magura si coborarea pe Valea Sadului nu mai ajungem pe creasta la varfurile alea cu push-bike de la prima editie... Ca era unul pe care tin minte ca lumea il urca efectiv in 4 labe si tragea bicicleta in spate, asa era de abrupt... Cu pantofii de ciclism era greu sa stai in picioare (era parca si un pic de noroi).

Comparând traseul de anul ăsta cu cel din 2008 (în Google Earth) aș zice că pushbike-ul ăla se ocolește prin stânga iar la baza următorului (ultimul, în 2008) se face stânga în Valea Sadului.

Imagine postată

(cu portocaliu 2011, cu albastru 2008)

Later edit: acu, că zice Tudy că e potecă pe stânga, văd că ocolește, într-adevăr, și primul pushbike (ăla cu un mare stâlp de curent în vârf)

Din fericire este o poteca super pe versantul stang care ocoleste toate acele urcari si iese intr-o sa din creasta. Se poate face in totalitate pe bicicleta.

După cum arată s-ar zice că niște porțiuni de noroi de la tura lungă din anii trecuți s-a mutat la tura scurtă :)

Am rezolvat si asta - am gasit o alta poteca (pe dreapta cum cobori) care evita drumul cu noroi pe care urca tura lunga anii trecuti. Cred ca la acea portiune te referi, inainte de coborarea spre Rasinari.

Salut!

Sper sa nu supar moderatorii cu acest anunt, insa avand in vedere ca m-am accidentat de curand, donez o inscriere la semimaraton Geiger. Eu am platit deja, din cate am inteles de la organizator se poate transfera taxa catre altcineva inscris...sper sa mai fie valabil.

Daca e cineva interesat, stefan_vrd@yahoo.com. Trebuie sa se inscrie online ca sa mentionez numele catre care se face transferul.

O zi buna!

Stefan

stefan_vrd@yahoo.com

salut baieti si fete,tocmai ce am sosit de la Garana,a fost superb...sunt convins ca si la Sibiu va fi cel putin la fel de placut ! Sa ne auzim/vedem cu bine..Numai bine va doresc!

Nu se poate modifica data limita de plata din 15 in 16, ca 15 e zi libera?

Am anuntat datele limita de plata de aproximativ o luna. In cazul in care stiti ca nu puteti plati luni (pentru ca sunt inchise bancile) si nu puteti face transfer bancar prin online banking ar trebui sa faceti plata vineri.

Cei care platesc dupa aceasta data vor achita la zona de start diferenta.

• Upvote 1

O mica intrebare (legat de cei mici): ma bucur ca la categoria family ati "impartit" copiii in "pana la 10 ani" si "10-14 ani", dar daca ati facut asta nu scurtati un pic traseul de 20km (18km) pentru cei mai mici, sub 10 ani? Sa se intoarca mai repede? E drept, e o situatie particulara, dar in cazul meu: am doi copii, unul pe la 5 ani jumatate, pe care l-as atasa la echipa "oficiala" de 1+1 (el sa fie fara numar), ca sa nu ramana acasa. Pe el nu-l las la distanta asa mare, si sa fie traseul tot la vale. Oricum nu se pune problema podiumului, iar distante de 10-12 km am mai parcurs.

Guest
This topic is now closed to further replies.