ovidiu

21.08.2011 - GEIGER Mountain Bike Challenge - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Traseul ptr tura Family inca nu este finalizat.

Asteptam de la Tudy sa ne dea informatii noi in legatura cu acesta.

Au fost stabiliti timipii limita pentru traseul Maraton - regulamentul de pe site va fi actualizat in curand.

"Pc 6 - Limită de timp

Datorită faptului că traseul Maraton – 90 km nu este recomandat persoanelor neantrenate și pentru siguranța dumneavoastră am introdus o limită de timp în care se poate parcurge acest traseu.

- Ora 17:30 în punctul de maxim al traseului - Paltiniș - KM 62

- Ora 18:30 la punctul de control din Valea Caselor - KM 76

- Ora 20:00 la Sosire

Persoanele care nu se incadrează în aceste limite vor preda chipul de cronometraj și li se va recomanda întoarcerea spre Sosire pe drumul asfaltat, considerându-se că sunt în afara concursului."

Au fost stabiliti timipii limita pentru traseul Maraton - regulamentul de pe site va fi actualizat in curand.

"Pc 6 - Limită de timp

Datorită faptului că traseul Maraton – 90 km nu este recomandat persoanelor neantrenate și pentru siguranța dumneavoastră am introdus o limită de timp în care se poate parcurge acest traseu.

Persoanele care nu se incadrează în aceste limite vor preda chipul de cronometraj și li se va recomanda întoarcerea spre Sosire pe drumul asfaltat, considerându-se că sunt în afara concursului."

Citez din ce am scris la topicul Garana:

Imagine postatăemanitou, la 10 August 2011 - 10:33:21, a spus:

Acum mai bine ne gandim la Geiger. Daca aici am fost terminat, acolo? Oare e mare diferenta intre tura lunga de aici si cea de acolo? Poate mai ajusteaza ceva cineva care a fost aici pe locul 2 :). Accept modificari si la sedinta tehnica si sper sa nu se puna limite de timp intermediare, ca atunci e clar un traseu greu.

Vai de mine, acum vad ca au pus si limite de timp la Geiger! Cata ura poate sa adaposteasca traseul ala!

Cu start la 9:30, ar fi 8 ore la km62, 9 ore la km76, 10 ore și jumătate la final. Sigur nu-s greșite? :)

Sunt extinse la maxim (zi lumină, practic), și asta pentru fiecare limită în parte. Adică: cine face fix 8 ore până la km62 are foarte slabe șanse să ajungă în 2.5 ore la final; de alfel problema mare ar fi să ajungă într-o oră la km76, chiar dacă-s doar 16km și se coboară de la 1700m la 600m. Dar dacă a ajuns în 8 ore aici, poate continua pe traseu în condiții de siguranță până la km76 și se retrage de acolo.

@emanitou: sunt tentat să zic că traseul e cât de cât comparabil ca duritate cu cel de anul trecut (dar vreo 20km îmi sunt complet necunoscuți, e posibil să mă înșel), limitele se anunță a fi mai permisive. Așa că, practic, devine mai prietenos ;)

La traseul scurt cate puncte de alimentare sunt si la ce kilometrii sunt situate?

Mersi.

Par generoase rau limitele de timp anul asta.... E bine, or sa se bucure mai multi de fericirea de a trece linia de sosire.

La traseul scurt cate puncte de alimentare sunt si la ce kilometrii sunt situate?

Mersi.

2 puncte de alimentare.

Primul in acelasi loc ca anul trecut, la canton, ndeva la 3 km de la inceputul urcarii spre Magura.

Al doilea loc de alimentare este dupa Prislop, cam pe la km 32.

La zona de start sosire o sa fie doua harti mari pe care vor fi detaliate toate aceste lucruri.

Se poate inchiria o casca si de la start? Daca da, cat ar costa?

Multumesc!

Nu poti inchiria casca.

La tura lunga, la ce km incepe urcarea pe Magura? Am tot auzit despre ea ca e asa si pe dincolo si as vrea sa o analizez pe Google Earth :D

Cate puncte de alimentare vor fi la tura lunga si la ce km vor fi amplasate?

Urcarea pe Magura apare pe ambele trasee. Egox a prezenta o analiza interesanta a traseelor, trasul mare fiind analizat aici: http://www.ciclism.r...post__p__451210

Prima urcare serioasa este Magura Cisnadiei

O sa gasesti informatia legata de punctele de alimentare in cateva zile. Vor fi 4 puncte.

Astazi au sosit tricourile.

Pentru ca nu putem sti cu o luna inainte marimile pentru cele 500 de persoane inscrise am comandat aceleasi marimi care au fost date anul trecut. Foarte probabil persoanele care se inscriu sau platesc tarziu risca sa nu primeasca tricou pe masura. Tricourile vor fi impartita in ordinea platii, urmand ca din momentul in care nu mai exista o marime sa continuam cu cea mai apropiata marime de tricou indicata de voi in tabel.

Punctele de alimentare pe tura lungă - din câte am înțeles - vor fi amplasate așa cum sunt marcate pe această hartă neoficială. Primul și al patrulea sunt comune cu tura scurtă (care șuntează de la km 31 direct la km 78).

@lbzk : urcarea pe Măgura începe la km 15, în centrul satului Cisnădioara. Înainte de km 18.5 (primul punct de alimentare - Canton Martinică) e cam un kilometru de ușoară coborâre combinată cu fals plat (drum înierbat, apoi potecă) așa că s-ar putea susține și că începe doar la canton. De la km 18.5 până la km 27 (Măgura Cisnădiei) se urcă în continuu pe o potecă (suficient de) ciclabilă.

• Upvote 1

Profilele cu puncte de alimentare:

TURA SCURTA

Imagine postată

TURA LUNGA

Imagine postată

Am o intrebare , poate stupida pentru voi , dar la punctele de alimentare se plateste ?

Iti spun eu sigur ca nu, participantii la concurs nu platesc nimic la punctele de alimentare. Taxa de inscriere si contributia sponsorilor acopera aprovizionarea punctelor de alimentare.

Majoritatea nu platesc, se merge pe regula "Ultimul face cinste!" http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Asa ca baga mare...

Acuma serios, n-ai platit taxa de inscriere? Totul e inclus acolo. Sper ca nu vrei sa faci nesimtirea aia maxima sa te bagi pe traseu in afara concursului http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif Da, e o tara libera, fiecare merge pe unde vrea si organizatorii nu platesc chirie pe poteca respectiva, dar ar fi cu adevarat un gest de porc sa faci asa ceva... Ma rog, poate nu asta e scopul intrebarii, caz in care ce am scris n-are legatura cu tine.

Par generoase rau limitele de timp anul asta.... E bine, or sa se bucure mai multi de fericirea de a trece linia de sosire.

A fost o vreme când te bucurai și tu de fericirea asta ;)

Vremuri, vremuri... N-am zis nici acum ca e rau, am criticat si anul trecut limitele stranse. Eu sunt de parere ca lumea trebuie lasata sa isi termine tura, in limita unei ore decente.

Dar in 2008, am avut un meci cu niste arbitrii care au vrut sa ma intoarca tocmai din Rasinari pe asfalt. M-am certat cu ei, nu incalcasem nici o limita de timp, ar asa aveau ei impresia ca nu o sa ma incadrez. Si am terminat in fix 10 ore din cate imi aduc aminte. Oricum, am cea mai mare admiratie pentru cei care se lupta cu propriile limite pentru a termina traseele lungi. Ani de zile am facut si eu acelasi lucru. Mi se parea o victorie mult mai mare sa termin ultimul un traseu de 90-100 km decat sa termin odihnit unul de 50 pe la mijlocul clasamentului.

ma bucur ca va bucurati de noile limite:) dar vreau sa va atrag atentia ca situatia nu este chiar asa de roz cum credeti voi. Daca cineva ajunge la ora 17.25 la paltinis ii va fi aproape imposibil sa se incadreze in timpul limita de la urmatorul punct. Trebuie sa fim clar intelesi ca anul acesta nu va exista nici o prelungire a termenului limita, indiferent de vreme. Cei care ajung la 17.31 la Paltinis vor fi opriti si li se va lua chipul, urmand sa coboare pe sosea.

Traseul lung la Geiger nu este o gluma si nu este recomandat pentru plimbare. Daca nu ati mai facut ture de acest gen in regim de competitie va recomand sa alegeti tura scurta.

Ce e „roz” e că teoretic mai mulți oameni ar avea șansa de a parcuge mai mult din traseu, făcând mai accesibilă o viitoare terminare în timp util pe un traseu care, la noi, ridică multe sprâncene. Practic anul acesta efectul, cred eu, se va limita la ce-a zis Horațiu: unii care s-au înscris la tura lungă conștienți că e posibil să se întoarcă cu coada între picioare au șanse mai mari să se „bucure [...] de fericirea de a trece linia de sosire”. Mai ales dacă va fi vreme proastă (dar poate se strică seria anul ăsta :) )

Sper ca, în timp, astfel de abordare să dea curaj mai multora să participe la ture lungi (care, deocamdată, sunt un club relativ închis, vezi mereu aceleași puține zeci de nume).

Oarecum la temă: la tura scurtă există o limită formală de timp?

La tura scurta exista aceeasi limita ca la tura lunga, ora 20.00 la sosire:)

Odata cu cipul va fi luat si numarul de concurs? Eu sper ca nu...

Ramane valabila treaba cu continuarea cursei dupa predarea cipului, iar apoi notarea in clasament dupa trecerea liniei de sosire?

Pe profil vad niste sageti rosii, ce sunt alea? Coborari periculoase?

Da, cele trei sageti rosii orientate in jos atrag atentia participantilor ca urmeaza un sector cu coborare periculoasa.

Guest
This topic is now closed to further replies.