ovidiu

21.08.2011 - GEIGER Mountain Bike Challenge - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

@lbzk: Eu zic că ești cam pesimist. Limita de timp e întinsă deja la maxim. Limitele sunt dimensionate cât să ajungi în siguranță la sosire pe varianta de retragere. La 10 ore și jumătate de la start va fi deja 8 seara. În încă 30 de minute în pădure deja e delicat de văzut pe unde mergi.

Eu zic că la cum sunt puse limitele dacă poți ajunge pe lumină termini în timpul oficial. Dacă nu, probabil e mai bine să nu termini pe traseu.

@AirBoy: da, săgețile roșii indică zone „periculoase”. În principiu e vorba de coborâri cu pantă mare și/sau pe teren cu aderență discutabilă. Oricum percepția pericolului e subiectivă, unii coboară cu zeci de kilometri la oră, alții pe lângă bicicletă.

Odata cu cipul va fi luat si numarul de concurs? Eu sper ca nu...

Ramane valabila treaba cu continuarea cursei dupa predarea cipului, iar apoi notarea in clasament dupa trecerea liniei de sosire?

Nu stiu de unde trebuia sa ramana valabila notarea in clasament dupa trecerea liniei de sosire.

In momentul in care ti se ia cipul esti in afara cursei. Ti se ia cipul si ti se da numarul jos de pe ghidon(numarul il poti pastra). Daca nu ai ajuns la Paltinis pana la 17.30 si mergi pe traseu este problema ta(noi iti atragem doar atentia ca inconstienta se plateste).

Persoanele care nu se incadreaza in timp o sa apara in clasament cu DNF(did not finish)

Merci pt raspuns , si da am platit inscrierea , doar ca nu stiam sigur deoarece e primul meu concurs .

Nu stiu de unde trebuia sa ramana valabila notarea in clasament dupa trecerea liniei de sosire.

Eu stiu de aici:

Acolo unde fac eu cronometraj cu cip nu se pune problema ca un concurent care termina in timpul limita sa nu fie introdus in clasament. Predai cipul la punctul de control si daca te tin picioarele sa recuperezi vi la mine si iti introduc timpul manual. In acest fel nu il expui pe organizator si iti poti termina cursa daca vrei.

@lbzk: Eu zic că ești cam pesimist.

Eu sunt doar prevazator si d'aia tot pun intrebari, ca sa fiu pregatit pt orice situatie. Nu am mai fost la Geiger si nici nu am o experienta foarte bogata cu traseele lungi, asa ca ma astept la orice :) Multumesc pt informatii!

Pai normal ca eu stau pana la ora 20 si orice persoana care termina pana atunci o sa apara in clasament. Diferenta fata de Medias este data de faptul ca la Geiger daca nu ajungi in timpul limita la punctele intermediare nu ai nici o sansa sa ajungi la final pana la ora 20.00.

Persoanele inscrise pana in acest moment mai au la dispozitie 3 zile pentru a achita taxa. Pentru ca bancile lucreaza doar astazi si maine dimineata va recomandam sa achitati taxa cel tarziu maine, in caz contrar urmand sa achitati 80 de lei.

Va reamintim ca tricourile au fost comandate deja si ca vor fi distribuite in ordinea inscrierii. Achitarea cu intarziere a taxei va expune riscului de a nu beneficia de un tricou de marimea potrivita.

Da-mi voie sa te contrazic in legatura cu timpii intermediari de la tura lunga: anul trecut desi s-a desfasurat maratonul partial pe ploaie, la punctul de la Paltinis am trecut in timp util, la al doilea mi s-a spus ca am depasit timpul limita,am mers mai departe, si am terminat in sub 8 ore, fapt pentru care am primit medalia de finisher. De mers m-am dus constant in ritmul meu (spun asta ca sa nu apara comentarii de genul ca am tras tare la inceput, dupa care m-am relaxat, pentru ca vorbim de 90 de km, 3500 m diferenta de nivel).

Consider ca timpii limita intermediari trebuie sa fie orientativi plus/minus 30-40 min. Ceea ce conteaza este TIMPUL FINAL, si asta cei cu exeprienta in MTB ar trebui s-o stie. Unii urca mai bine altii coboara mai bine, fapt pentru care acesti timpi intermediari ii avantajeaza pe unii in defavoarea celorlati. Nu vorbesc aici pentru cei care se bat pentru podium , ci pentru marea masa, adevaratii FINISHERI , care se lupta cu ei insisi , pentru a termina un maraton.

Poate vei spune ca este un caz izolat, dar stiu sigur ca in aceeasi situatie au mai fost inca 3 rideri de la tura lunga,asa ca suntem cel putin 4.

Logica timpilor intermediari e complet diferită față de anul trecut.

Într-adevăr, anul trecut au fost participanți care nu s-au încadrat într-unul din timpii intermediari (fie la Păltiniș fie la Călugăru) dar s-au încadrat în timpul final (asta cu atât mai interesant cu cât porțiunea finală a fost cea mai afectată de condițiile meteo, fiind singura cu noroi lipicios).

Dacă anul trecut pe ploaie ai ajuns la final în mai puțin de 8 ore eu zic că, în linii mari, ai ajunge tot în jur de 8 ore (la același nivel de pregătire). Dar anul ăsta limita la Păltiniș (de fapt la Oncești, să zicem 30-45 de minute dincolo de Păltiniș) e 8 ore, nu 5 cât a fost inițial anul trecut. Diferența e enormă.

Am spus-o și o repet: mie greu să-mi imaginez că cineva care are nevoie de 8 ore până pe Oncești ar reuși să termine în 2 ore și jumătate ultimii 30km din traseu.

Later edit: E mult de coborât și puțin de urcat, e drept. Dar e relativ tehnic, cine zburdă pe acolo nu cred să aibă nevoie de 8 ore până-n Păltiniș/Oncești.

Din pacate nu vom fi prezenti la competitie (Juncu Victor, Filip)din cauza problemelor cu viza la feciorul, asa doar venim la anul )

Va spun un secret http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/dry.gif toata bucata aia de mers pe asfalt de la inceput, o sa fie rasplatita de portiunea noua de traseu din a doua jumatate a distantei de parcurs, cea aparuta anul acesta. Mai multe aflati daca veniti la Geiger 2011 :P (pt tura scurta m-am referit, dar si tura de 90 are finalul comun, pe aceeasi sectiune).

Sa speram ca o sa fie vreme buna, sa va bucurati cu totii de peisajele superbe din jurul Sibiului.

Am si eu o intrebare , la punctele de alimentare vor fi batoane energizante si geluri ?Sau doar glocoza , ciocolata , fructe , bauturi energizante , apa .

Persoanele inscrise pana in acest moment mai au la dispozitie 3 zile pentru a achita taxa. Pentru ca bancile lucreaza doar astazi si maine dimineata va recomandam sa achitati taxa cel tarziu maine, in caz contrar urmand sa achitati 80 de lei.

Va reamintim ca tricourile au fost comandate deja si ca vor fi distribuite in ordinea inscrierii. Achitarea cu intarziere a taxei va expune riscului de a nu beneficia de un tricou de marimea potrivita.

Pe site scrie ca nu se mai pot face plati prin virament bancar dupa data de 15.08. Avand in vedere ca nu sunt din Sibiu asi mai putea face plata numai in preziua concursului (sambata 20.08). Am trimis astazi formularul de inscriere. Am garantia ca voi mai gasi locuri disponibile? Sunt luat in calcul in lista celor 500 chiar si daca nu am achitat taxa? Asi vrea sa am o garantie ca sa nu bat drumul degeaba pana la Sibiu

Nu ai garantia ca o sa mai gasesti locuri disponibile!

Marti va fi verificat extrasul de cont si toti cei care nu au achitat vor fi stersi din lista urmand ca respectivele locuri sa fie disponibile sambata, la zona de start.

Pana la ce ora se pot face platile sambata in Sibiu ? Eu lucrez sambata, si pot ajunge in Sibiu dupa-amiaza / spre seara.

Eu am incercat sa fac plata vineri online, dar brd-net imi da un mesaj naspa, ca trebuie sa contactez filiala unde am facut contul. Nu ma pot incadra cu plata online pana luni. Sunt si plecat din Bucuresti de 2 saptamani, abia luni ajung inapoi.

Tinand cont ca termenul de 15 e de sfanta Maria si bancile sunt inchise, as propune sa se mute termenul limita pana marti, doar pentru varianta de depunere direct in cont - fara transfer online.

Chiar daca cineva face plata online luni, tot cu data de marti se va face transferul ...

salutare,

putem beneficia si de o descriere a traseului mai amanuntita in genul celei de la surmont de ex? adica urcare 5 km pe drum forestier (de preferat a se preciza daca e din alacu pietre mari), urmeaza o portiune de 2 km prin padure cu urcari si coborari scurte pe radacini etc. ca sa stim cum ne dozam efortul, cei care nu putem face recunoasterea traseului. Am avut ocazia sa fac din intamplare o recunoastere la surmont si mi-a prins bine. Exista diverse descrieri partiale pe forum si film dar e greu sa le pui cap la cap, plus ca sunt "neoficiale". Nu vreu sa isc iar discutii pe tema oglinda oglinjoara care e cel mai dur maraton din tara dar din descrierea unui postator de pe acest forum eu am inteles de ex ca geiger e ceva in genul maratonul vinului. ma refer la tura scurta.

La zona de start/sosire vei avea o harta mare unde vei putea vedea traseul. In cadrul sedintei tehnice vor fi detaliate toate zonele cu probleme.

@addrian

A fost mentionat si mai sus. Termenele de plata nu se modifica. Deci astazi este ultima zi in care veti putea plati inscrierea prin virament bancar.

Toti cei care nu au achitat vor si stersi in zilele urmatoare din lista.

Eu am facut plata online de ieri, si am trimis confirmarea de plata. Daca nu intra banii astazi in cont, o sa fiu sters de pe lista? Abia ieri am aflat ca o sa merg si din acest motiv am facut asa tarziu plata. sper sa se ia in considerare confirmarea platii trimisa pe e-mail, pt ca nu am cum sa ajung Sambata in Sibiu. Mersi

Astazi, 15.08, ora 21:10, am vrut sa fac o inscriere si, desi scrie ca termenul limita pentru inscrieri e azi, pe site scrie ca inscrierie s-au incheiat http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif Doream sa o inscriu pe Roxana, dar am vrut sa vad cum se simte la concursul de we asta si daca doreste, sa o inscriu luni seara dupa ce venim de la Ranca, de aceea am intrebat si acum cateva zile. Asta e, daca ziua se termina mai repede, o sa se inscrie la fata locului.

Din moment ce sunt sanse foarte mici sa ajung in timp util ca sa ma inscriu sambata, o sa vin cu fata dupa mine (11 ani) si o sa ma inscriu la Family. Rog pe organizatori sa ma mute la traseul Family (numele meu este Adrian Morecut), plata o sa o fac in dimineata zilei de duminica 21 august (parca este posibil asta, din ce am citit pe site).

Poate informatiile de pe site nu sunt la zi, dar parca am vazut ca dintr-o limita de 500 au platit pana in 300. Nu inteleg aceasta inflexibilitate, si mai ales nu inteleg de ce limita perioadei de plata este intr-o zi libera, cand bancile evident nu sunt deschise...

Din punctul meu de vedere, faptul ca am ales sa fac plata tarziu se datoreaza faptului ca anul acesta am "aruncat" 200 - 250 RON in plati anticipate la concursuri la care nu am putut sa ajung, din motive obiective, independent de vointa mea.

Banii sunt "rezervati" in card de peste o luna, asteptam sa se apropie termenul limita sa vad daca nu apare iar ceva. Sunt convins ca sunt destui in pozitia mea, adica om cu servici, familie (eu am spre exemplu am 2 copii), care au ciclismul ca hobby si din pacate timpul ramas disponibil dupa servici trebuie impartit intre familie si acest hobby. Participarea la concursuri nu este evident pentru premii, nivelul la care sunt deocamdata ma face sa ma bucur daca termin traseul in timpul limita sau daca anul acesta am un timp mai bun ca anul trecut.

Spre exemplu, planific o tura pe Transalpina + Strategica de peste un an de zile, a trebuit sa astept concediul ca sa o reusesc, si tot a trebuit sa o scurtez la o zi in loc de doua, din cauza vremii. Eu lucrez si sambata, si asta ma limiteaza foarte mult in exersarea acestui hobby.

Ca exemplu, la doua chestii programate de mine, platite in avans, nu am reusit sa ajung pentru ca fata mea a participat la concursuri de matematica (anuntate evident in ultima clipa, ca suntem in Romania), in afara orasului, si a trebuit sa o duc acolo.

Am scris toata aceasta poveste ca sa intelegeti ca dintre cei care platesc tarziu, nu toti o fac din lene, rea-voita sau alte motive asemanatoare. Inteleg ratiunile taxei diferentiate in functie de data platii, si nu am comentarii la acest punct. Prefer sa platesc mai mult dar sa o fac mai tarziu, cand sunt sigur ca pot sa ajung la respectivul concurs.

Ieri 15.08 la ora la ora 20 a fost dezactivata lista de inscrieri, conform regulamentului de pe site - "Înscrierile cu plata prin virament bancar pot fi făcute până în data de 15 AUGUST 2011, orele 20:00"

De ce am ales aceasta data? Normal trebuia sa fie data de 14.08, cu o saptamana intainte de concurs, dar avand in vedere ca a fost liber, multi au fost plecati intr-un weekend prelungit, puteau sa faca plata inclusiv luni.

@Horatiu - Roxana putea sa se inscrie din timp si luni seara puteai sa platesti sau nu in functie de decizia ei.

@addrian - inteleg punctul tau de vedere, dar trebuie sa ne intelegi si tu. Avem niste reguli care le-am stabilit de la inceput si de la care nu vrem sa facem exceptie. Stii cum este in momentul in care apare o exceptie, mai apar 10. Duminica o sa poti se te inscrii fara probleme la traseul family.

Mentionez inca odata ca toti cei care nu au platit pana in 15.08 vor fi scosi din lista de participanti, urmand sa se inscrie la fata locului.

In cursul zilei de azi aceasta lista va fi actualizata. Daca nu va regasiti in ea si stiti ca ati platit, va rog sa trimiteti pe mail dovada platii.

O sa comunicam cat mai repede posibil si numarul de locuri ramase libere pentru inscrierea de sambata 20.08.

Va mai aducem aminte ca in ziua concursului 21.08 nu se fac inscrieri, indiferent de numarul de locuri ramase libere. Exceptie la aceasta regula o face categoria Family. Pachetul de start se poate ridica si in 21.08 intre orele 7:30 - 9:00.

OK, n-am vazut eu in regulament unde scria ora 20. Oricum, mai sunt locuri destule din cate vad pentru inscrieri la fata locului.

Am si eu o intrebare.Azi ma duc la banca sa platesc inscrierea,cat platesc 70 sau 80 ron?

Fiind in 16 ar trebui 80,dar pe site scrie ca a mai ramas o zi valabil la 70 ron.Nu stiu daca ieri s-a putut plati la banca,ca oricum am venit de la Ranca de-abia pe la 5 dupa-amiaza,deci nu stiu.

Ceea ce am scris nu a fost din dorinta de a cere o exceptie de la regula. Am vorbit deja cu cea mica si i-am spus ca vom merge impreuna la concurs, prin urmare chiar daca ar apare posibilitatea de plata, nu vreau sa o dezamagesc pe fata, numai la concursul asta viseaza acum si la faptul ca vom sta la cort. Ma bucur enorm ca am reusit sa ii transmit dorinta de a face miscare in aer liber, pentru cei ce au copii de aceasta varsta stiu ce greu este sa o faci, cu tentatiile ce exista (TV, calculator, PSP, etc).

Motivul pentru care am scris o jumatate de pagina mai sus este acela de a ridica un semn de intrebare organizatorilor (nu doar pt Geiger) de concursuri de amatori. Din moment ce nu se adreseaza doar elitelor sau celor foarte bine antrenati, si este un concurs destinat amatorilor, aceste aspecte legate de inscriere ar trebui sa fie mai relaxate. Pentru marea majoritate a celor ce participa ciclismul este un hobby sau poate o pasiune, prea putini sunt cei ce depasesc aceasta etapa.

Sigur, daca se doreste a se transforma concursul in ceva mult mai serios, iar cei ce se inscriu se stie ca vin indiferent de circumstante (ca e nunta, inundatie acasa, ploua de o saptamana sau mai stiu eu ce motive), atunci clar, cei pentru care ciclismul e hobby nu au ce cauta acolo. Deocamdata imaginea pe care o am despre acest concurs este aceea a unui concurs greu, dar destinat amatorilor. Poate gresesc ?

Vom vedea pe viitor cum evolueaza lucrurile.

Guest
This topic is now closed to further replies.