koboldjanos

05.06.2011 - MTB Maraton Saint George

Recommended Posts

A inceput inscrierea online pentru a doua editie a maratonului Saint George. Detalii aici.

Imagine postată

Participanții pot să înscrie și online, cei care vor alege înscriere online vor beneficia de un cadou mic din partea organizatorilor și vor putea citi și nicknameul pe numărul de concurent.

Înscrie-te ONLINE(click).

Data limită a înscrierii online: 29.05.2011.

Duminica daca vremea imi permite, vreau sa parcurg traseul scurt. Daca cineva vrea sa vina, in tempo mai lejer, sa ma anunte. Din pacata prognoza nu e cea mai buna, dar sa vedem, pentru ca si pentru astazi o zis ploaie si furtuna, din care inca n-am vazut nimic.

Duminica seara la ora 24 se va inchide inscrierea online, mai aveti inca doua zile! Grabiti-va! Si anul acesta va fi tombola cu scopul de a atrage atentia pentru protectia mediului inconjurator! Va asteptam cu drag! :)

Astazi am curatat aproape 80% a traseului lung, poze aici. Revin cu detalii, mai aveti numai 2 ore sa va iscrieti online! :)

• Upvote 1

Daca mai merge cineva din Busteni duminica dimineata la ora 7 am un loc in masina plus bicicleta ! Tel.0744482652

Ati lucrat nu gluma,sa speram ca si vremea va tine cu noi.Azi am fost pe traseul scurt,si era destul de uscat...sa speram ca nu va ploua foarte mult.

Eu plec sambata din Bucuresti impreuna cu o prietena. Mai am loc de o persoana plus bicicleta si bagaj, contracost 40 ron, dus-intors. Deci plecare sambata pe la 12 si intoarcere duminica dupa concurs (Premiere, tombola si eventual o masa in oras inainte de plecare). Apreciez ca pe la ora 8 maxim o sa fim in Bucuresti.

Cu ocazia asta doresc sa intreb organizatorii daca exista un camping amenajat cat mai aproape de zona de start, eventual in afara orasului, dar maxim 15-20 km distanta, sa nu fie nici prea departe.

La tura lunga stiu ca erau 2-3 locuri unde traseul era taiat de niste santuri. Se venea la viteza si daca nu erai pe faza puteai sa zbori urat peste bita. Stiu ca un sant periculos era la o coborare grea(la cea mai tehnica), unde era greu si sa franezi in timp util dar si sa vii hotarat si sa incerci sa o sari. Mai exista santurile astea sau astfel de santuri?

As dori ceva informatii mai detaliate despre starea traseului (uscat, umed). Nu e urgent acum, m-ar interesa mai in preajma zilei Z (pe joi-vineri). Si daca se anunta foarte umed (noroi) as vrea sa stiu cum pot sa ma retrag de pe lista celor inscrisi (ca sa nu incurc organizatorii).

Multumesc

Eu plec sambata din Bucuresti impreuna cu o prietena. Mai am loc de o persoana plus bicicleta si bagaj, contracost 40 ron, dus-intors. Deci plecare sambata pe la 12 si intoarcere duminica dupa concurs (Premiere, tombola si eventual o masa in oras inainte de plecare). Apreciez ca pe la ora 8 maxim o sa fim in Bucuresti.

Cu ocazia asta doresc sa intreb organizatorii daca exista un camping amenajat cat mai aproape de zona de start, eventual in afara orasului, dar maxim 15-20 km distanta, sa nu fie nici prea departe.

Va rog frumos sa spuneti cateva detalii in legatura cu camping (ex. veniti cu cort sau vreti sa inchiriati camere).

La tura lunga stiu ca erau 2-3 locuri unde traseul era taiat de niste santuri. Se venea la viteza si daca nu erai pe faza puteai sa zbori urat peste bita. Stiu ca un sant periculos era la o coborare grea(la cea mai tehnica), unde era greu si sa franezi in timp util dar si sa vii hotarat si sa incerci sa o sari. Mai exista santurile astea sau astfel de santuri?

Cele doua trasee sunt 99% cel de anul trecut. In aceste zone punem o semnalizare cu 3 semne de exclamare!!!:)

As dori ceva informatii mai detaliate despre starea traseului (uscat, umed). Nu e urgent acum, m-ar interesa mai in preajma zilei Z (pe joi-vineri). Si daca se anunta foarte umed (noroi) as vrea sa stiu cum pot sa ma retrag de pe lista celor inscrisi (ca sa nu incurc organizatorii).

Multumesc

Ieri am terminat cu curatarea ambelor trasee. Exista cateva portiuni unde va fi noroi dar majoritatea e uscat! Vineri si sambata marcam traseele si atunci pot sa dau detalii foarte punctuale!

Un mic filmulet despre pregatirea pentru concurs:

Va rog frumos sa spuneti cateva detalii in legatura cu camping (ex. veniti cu cort sau vreti sa inchiriati camere).

As vrea sa vin cu cortul daca e posibil. La camping amenajat ma refer sa fie si o toaleta, un dus ceva, sau macar un rau in apropiere.

Sper si eu ca va fi vreme faina si traseu uscat, de la Toplita venim min 3 insi :P

As vrea sa vin cu cortul daca e posibil. La camping amenajat ma refer sa fie si o toaleta, un dus ceva, sau macar un rau in apropiere.

Din pacate nu prea exista asa ceva in zona, numai niste pensiuni. Din pacate turismul la noi in tara nu prea e dezvoltat, asta e...

Eventual:

http://www.viaromania.eu/cazare.cfm/sfantu_gheorghe-hoteluri-pensiuni.html

Spre Sugas bai,vis a vis de terenul de motocross se poate sta cu cortul,trece un piriu in aproiere,si e la 3 minute de oras.

Spre Sugas bai,vis a vis de terenul de motocross se poate sta cu cortul,trece un piriu in aproiere,si e la 3 minute de oras.

Imi dai te rog niste indicatii mai exacte? O strada, un numar, un monument,un lac, o piatra, o directie ceva.

Cum vii dinspre buc.,intrii in centru pina la ruinele Hotelului Bodoc,mergi inainte,tinind dreapta,pina cind ajungi la un sens giratoriu,unde gasesti un petrom,si acolo o iei la stinga,dar e si indicator Sugas Bai,mergi pina cind iesi din oras,si de acolo mai sint 1-1,5 km pina la dest.dupa ce treci de lacuri,ai sa vezi o casa pe stinga,si dupa acesta o zona plata cu iarba.Dar daca vrei poti sa suni si la organizatori,banuiesc ca te indruma si ei,sau intrbi de Sugas Bai si te indruma oamenii.

Multumesc pentru raspunsurile rapide ! Sigur o sa ma descurc sa il gasesc acum.

Sper ca nu e problema cu ursii sau mai stiu eu ce bazaconii.

Poti sa ramai acolo si cand auzi ca se da startul sa incepi sa pedalezi, daca tot e pe traseu!

Mult succes. Ma miram eu de ce nu te vad printr-o echipa pe la Skoda Velo Challenge :)

Guest
This topic is now closed to further replies.