Sign in to follow this  
Frankie

Biciclete nemtesti

Recommended Posts

V-as ruga sa-mi spuneti ce marci de biciclete germane exista ?

De unde pot cumpara din Bucuresti o bicicleta germana 100% ?

merci anticipat

Giant se mai gaseste la assport (Mosilor, Pantelimon) si mag. de la Coltea

Cube tot la assport

Ram (marca univega?) la assport

Focus la assport

Din cate stiu Ram sunt bulgaresti si Giant taiwaneze. In rest lista lui Frank pare atotcuprinzatoare, dar de vanzare in RO nici eu nu stiu pe unde s-ar gasi. E posibil ca unii producatori sa vanda de pe site-ul propriu (parca Red Bull faceau asta), iar alte marci sa gasesti pe site-uri germane cum ar fi actionsports.de

Mai sint citiva care produc in Germania :

http://www.hase-spezialraeder.de/des/news/

http://www.idworx-bikes.de/

(o parte din cadre cred ca le comanda in Cehia la "Fort"; cadre foarte bune)

http://www.noell-fahrradbau.de/

http://www.norwid.de/

(Aici maestrul Pallesen himself mai prajeste)

http://www.wiesmann-bikes.de/

Poate mai exista si altii :wink: , nu stiu (de exemplu Herkelmann). Dar nici ei nu produc si livreaza marfa 100% germana; in ziua de azi a cere asa ceva e utopic si duce garantat la faliment (lupta impotriva unui monopolist e grea). Cert este ca de la cei enumerati primesti calitatea asteptata pentru banul tau (inca se produce "deutsche Wertarbeit"). Poate nu e "mainstream", dar asta pe cine intereseaza :wink: . Cunosc baieti care incearca sa-si construiasca biciclete cit mai nemtesti dar nu conosc pe nici unul caruia sa-i fi reusit asta.

Problema producatorilor de biciclete din segmentul „premium“ este foarte raspindita mentalitate (de exemplu in Germania) “Geiz ist geil” („zgircenia e sexy“). Datorita nivelului salariilor in Occident ei nu pot concura cu producatorii care-si comanda cadrele in Asia. Numarul biciclistilor care nu ezita sa investeasca citeva mii de EURopeni intr-o bicicleta nu e chiar asa de mare. Biciclistul de rind calculeaza astfel : pe banii aia pot sa-mi cumpar o masinuta folosita. Cei care investesc sint oameni la care partea financiara nu e relevanta sau oameni care in mod constient renunta de ani de zile la un automobil. Cunosc un IT-Professional care a investit 5000 EUR intr-o tricicleta pe care o foloseste zilnic (si iarna) pentru a merge la servici (echipat cu Rohloff, suspensie, diferential, dinam SON in butuc etc.). Dar pentru asta trebuie sa fii si putin idealist, si putin ecologist, si …

P.S. Trebuie mentionat ca de asa proasta calitate nu sint produsele din Asia, din contra; porcaria sint preturile la care se comercializeaza sub branduri renumite (discutia asta am avut-o recent). Pe de alta parte baietii din Asia (in special Taiwan) au o experienta foarte vasta si trebuie sa produca dupa standarde occidentale. Multe linii de fabricatie sint automatizate si se lucreaza cu roboti de sudat (daca sint bine informat :wink: ). Comparind acest fapt cu productia de automobile ma intreb de ce nu se plinge nimeni de faptul ca o caroserie de BMW, Mercedes etc. este sudata de roboti, diverse componente sint fabricate (asamblate) in Europa de est.

Off-topic: pãi deja Mercedesul ºi BMWul nu mai sunt ce erau odata, asta poate (sau sigur) si din cauza globalizarii.

@clicu: ai dreptate, se vede ca sunt mai putin in tema pe partea asta; m-a mancat in #$% sa ma bag in seama :oops:

@Trevizes: putin exagerata comparatia, totusi; exista nivele multe intre DHS si firmele mari, cred totuºi ca DHS nu e inca la nivel cu Univega... dar si aici m-am bagat in discutii pe care nu le stapanesc. :wink:

Guest

Bicicleta germana 100% exista tot asacum exista barbatul perfect 8)

Adica nu exista :idea:

Stevens(din Hamburg) si Focus(Mike Kluge) as spune, cele mai de renume din spatiul germanic, cadrele de alu vin din Taiwan, cele de carbon din China. Giant nu e o firma germana, ci olandezo-taiwaneza. Univega apartine de Derbi Cycles, iar cel ce a spus ca Univega e ceva de stil DHS, e un idiot. Modelul de carbon de 2008 vine direct din centrul Schenzen (aflat la nord de Hong Kong), de acolo de unde vin cadrele de carbon ale firmelor "Puricello", Stevens, Focus, Cube, Bianchi, Orbea, Scott, Kuotta, Simplon, si toate celelalte, cu cateva mici exceptii. Vrei un cadru Made in Germany: exista: Germans, Nicolai. Cel putin cadrul, caci la piese nu vei putea ocoli produsele de Asia, e aproape imposibil.

Massa gabee :wink: , sper ca si cele enumarate de mine mai tin de categoria "biciclete", sper ...

Guest

Massa gabee :wink: , sper ca si cele enumarate de mine mai tin de categoria "biciclete", sper ...

categoric, a fost doar o continuare a mesajului tau :wink: 8) ca mai bine decat ai scris nu se poate scrie :wink: (schleim :oops: )

OFF TOPIC

Schmier der'n Schleim :wink: , oder aber , du kanntest mir an Schuah aufblosn :P

P.S. Daca sint amatori livram si "le traduction" :idea:

Deci CUBE sunt nemtesti... Ce model imi recomandati de pe siteul assport , sa ma plimb cu ea prin capitala patriei ? Ceva pana in 1.500 RON ca nu prea sunt in bani acum :) .

La magazinul "de linga magazinul Dioda" au inceput sa aduca Univega.

Univega sunt tot nemtesti ?

Website nu are magazinul ala de pe langa Dioda ?

Dintre marcile Cube, Univega si Stevens , ce m-ati sfatui sa aleg in vederea cumpararii unei biciclete ?

PS: TREK-urile (chiar daca nu sunt nemtesti) sunt mai bune decat marcile de mai sus ?

Guest

Dintre marcile Cube, Univega si Stevens , ce m-ati sfatui sa aleg in vederea cumpararii unei biciclete ? PS: TREK-urile (chiar daca nu sunt nemtesti) sunt mai bune decat marcile de mai sus ?

cele trei marci de sus, se asambleaza in Germnaia(unele se si vopsesc acolo, cadrele provin din Taiwan si China, fiindca acolo se produc ele. Tot asa si Haibikes. Bizele de la Trek pentru Europa se asambleaza tot in Europa, cadrele de alu la Trek vin de la nord de Hong Kong. Care sunt cele mai bune? Toate, depinde cati bani vrei sa invarti cu lopata. Dar sunt sigur ca exista oameni de vaza ce pot spune care sunt cele mai bune :wink:

Tu vei cumpara din Romania? Intrebarea e pusa in contextul magazinelor din Romania/Bucuresti ?

Da, din Bucuresti.

Din informatiile mele cei de la bikeright aduc (sau o sa aduca stevens).

www.bikeright.ro

Vezi la contact un telefon ceva si intreaba daca au adus.

Stevens este o varianta buna zic eu.

Mai ai optiunea IDEAL la Action Sport din Sibiu

http://www.actionsport.ro/

Am testat cateva ideal-uri (inclusiv unul de carbon) si nu am nimic de comentat. Sunt super ok.

Bugetul este limitat undeva in jur de 1.500 RON.

Ma interesa mai mult ce marca sa aleg dintre cele 4 mentionate de mine mai sus. ( Cube, Univega, Stevens ori Trek)

Care au biciclete mai bune calitativ?

la mare majoritate, doar firmele sunt nemtesti, bulgaresti, unguresti, frantuzesti, etc, cadrele venind de la aceeasi 'mama' adica Taiwan, exista si alte firme care isi fac cadrele in state (cannondale) sau in canada (rocky mountain) astea fiind cele mai cunoscute, exista si un importator cannondale oficial si unic in tara marossport.ro

sa nu va supere ce va zic insa marea majoritate voi nu aveti in cap decat ca bike-ul sa fie de firma, nu conteaza unde ii facut ci numele lui, ei bine va inseltati, poate fi si o firma de care nu stie nume si cadrul sa fie la fel cu un stork, scott sau alte minuni... :roll:

spor la ales ca decizia nu e usoara

n-ai prins ideea, oricum voi vb de bike-uri nemtesti, ceea ce nu ii adevarat. ii ca si cum ai avea un var chinez pe care il cheama adolf....

in fine, nu mai baga mesaju meu in seama ... :roll:

univega este nemtzeasca si e dealer autorizat in timisoara:sport bike center.pe lainga asta mai aduc si Marin,americane,Merida,taiwan,dar mai mult mtb.cursiere doar la comanda cred.

sunt de acord cu tine Vlad insa ai comis o greseala vis a vis de nemti... Majoritatea nemtilor se incapataneaza inca sa faca la ei... Si o fac bine. In plus mai produc si pt altii.