Sign in to follow this  
zerth

Schimbare furca

Recommended Posts

Am un cadru F.Moser, Leader AX ceva mai vechi la care vreau sa ii schimb furca originala. Vreau sa achizitionez o furca de carbon cu pivot de aluminiu si as vrea sa stiu daca se potriveste cu cadrul meu( ma refer la cuvetarie). Ar trebui sa cumpar cuvete noi ? Daca da ce tip? Eventual un link pe bike24 ar fi excelent.Multumesc

Mai jos foto cu montura actuala

http://img233.imageshack.us/img233/2537/img0001mys6.jpg

pai tu ai acolo sistemul vechi, nu cred ca vei gasi usor furca de carbon pt cadrul tau. in general furcile de carbon au teava aia din misloc de 1 si 1/8 inchi (oversize) adica prea groase pt cadrul tau.

Pai tu acolo ai o furca clasica de 1" cu cuvetaria pe filet la care ti-ai montat o pipa noua cu adaptor.

In consecinta trebuie sa iti cumperi o furca cu gatul de 1" si un set de cuvete de directie fara filet (A-head) cateva distantiere si cam atat pentru ca pipa ta se va potrivi...

Trebuie totusi sa ai in vedere faptul ca la noul sistem de cuvete nu ai sa iti mai poti ridica ghidonul asa de sus. Solutia pentru aceasta problema ar fi schimbarea pipei cu una inclinata in sus :D

Si inca un amanunt :shock: Pipa ta este pentru furca de 1si 1/8" adica mai mare decat gatul tau de furca. ea a putut fi montata pe adaptorul acela deoarece adaptorul este inzestrat cu un manson de la 1" la 1 1/2" ..... mansonul poti sa il pastrezi si la noua montura http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/tongue.gif

bafta

Guest

Trebuie totusi sa ai in vedere faptul ca la noul sistem de cuvete nu ai sa iti mai poti ridica ghidonul asa de sus. Solutia pentru aceasta problema ar fi schimbarea pipei cu una inclinata in sus http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif

lasi gatul furcii mai lung si pui spaceri, asadar poti pune o pipa la minus 10-15° :wink:

Dar de ce vrei tu sa-ti iei o furca de carbon? Ca sa sesizezi o scadere semnificativa in greutate trebuie sa dai muuulti bani si decat sa dai atatia bani pe furca mai bine cu aceiasi suma cumperi un cadru si o furca de aluminiu cu o constructie moderna (vei remarca scaderea in greutate si vei scapa de multe batai de cap. Spun asta pt ca daca vrei sa pui un monobloc nou pe cadrul ala ai sanse sa nu se potriveasca sau daca vrei sa pui clesti de frana noi, la fel ai sansa sa nu mearga,, de obicei cadrele clasice au tevile mai inguste si va fi mai dificil sa gasesti o tija de sa usoara si frumoasa care sa mearga la tine) Cam asta se intampla la cadrele vechi..poate tu ai noroc.

Dar de ce vrei tu sa-ti iei o furca de carbon?

Dottore, pai n-ai auzit matale de mainstream ? :wink:

Guest

Am un cadru F.Moser, Leader AX ceva mai vechi la care vreau sa ii schimb furca originala. Vreau sa achizitionez o furca de carbon cu pivot de aluminiu si as vrea sa stiu daca se potriveste cu cadrul meu( ma refer la cuvetarie). Ar trebui sa cumpar cuvete noi ? Daca da ce tip? Eventual un link pe bike24 ar fi excelent.Multumesc

-tava fatza 1" :arrow: - furca cabon cu gat 1" otel pe filet

- furca carbon cu gat de otel 1" pe ahead

- furca carbon cu gat de alu 1" pe ahead

- furca carbon cu gat de carbon 1" pe ahead

-in functie de asta folosesti aheadset pe 1" pe filet(thread) sau pe nohread

Daca omul vree furca carbon pe cadrul sau, e dreptul sau, nu toata lumea sa arunca dupa taiwaneze sau chineze. Un mic citat din viitorul articol despre made in italia ce va apare pe blog:

Atunci cand vorbim despre marele mitos al cadrelor de otel fabricate in Italia si despre traditia acestora in lumea cunoscatorilor, nu puteam sa nu facem un popas la Irio Tommasini. Batranul in varsta de 74 de ani este totodata unul dintre ultimii maestrii ce dau viatza cadrelor de otel.

"""Cu cadrele noastre ce se bazeaza pe cel mai nobil aliaj de otel ne bucuram pe piata din Statele Unite si Japonia de un succes deosebit, ne gasim intr-o permanenta cautare de dealeri, abti sa acopere cerintele scenei si culturii bicicliste ale celor doua natiuni, cadrele execautandu-se in marimi individuale, la comanda....""" semnat Irio Tomassini

8)

aceste randuri trebuie mai intai intelese :arrow: ciclism.ro va face acest lucru posibil :wink:

Multumesc mult pentru info de pana acum.

Vreau sa schimb furca nu din considerente de greutate ci pentru ca este uzata( are o fisura foarte mica in locul unde se prinde roata..in fine...)

La cadru nu vreau sa renunt deaorece este valoros si in aceasta situatie gandindu-ma ca oricum trebuie sa cumpar o furca noua, am optat pt carbon.

Pipa a venit cu cadrul, iar pentru mine este foarte lunga, mai ales ca si cadrul este putin cam mare. Va trebui sa cumpar si o pipa noua deoarece actuala nu se poate inlocui este montata impreuna cu teava care intra in cadru.

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Daca chiar vrei sa schimbi pipa este treaba ta dar sa sti ca poti sa o dai jos de pe "morcov" In partea din spate a pipei ai doua suruburi.. le slabesti si tragi de ea :oops: :roll: :D

Asa este daca slabesc suruburile iese. Am crezut ca nu iese deoarece partea de sus mi s-a parut mai mare decat diametrul de prindere al pipei.Dar oricum trebuie sa iau o alta pipa pt ca asta este mult prea lunga.