stefanhellzone

Vreau sa ma antrenez pentru urcat

Recommended Posts

la anu vreau sa merg pe transfagarasa si m-am gandit sa incep sa ma antrenez ca sa reusesc, am inceput prin a merge pe dealuri. din ce citisem pe forum am inteles ca exista diferite strategii pentru urcat, care ar fi alea?

cum pot sa aflu cu ajutorul lui google maps cat de mare este o panta?

Pai pentru urcat, cea mai buna strategie este sa stai asezat pe sa si sa pedalezi intr-o cadenta relativ ridicata (75-90 de rotatii complete ale pedalierului intr-un minut). Arareori este indicat sa intri „tare” intr-o panta, sa fortezi urcarea sau sa pedalezi in picioare. Unge bine pinioanele mari si foaia mica, sa functioneze bine.

Ajuta foarte mult un ciclo-computer cu cadenta. Merita sa ai o sa buna si pantaloni cu burete (bazon).

Cand abordezi pentru prima oara Transfagarasanul, este important sa fii pregatit si psihic, pentru 4-5 ore de pedalat sustinut, in lupta cu panta care „nu se mai termina”.

In ce priveste masuratul pantelor, eu folosesc Google Earth. Iei altitudinea in punctul de plecare si in cel de sosire. Apoi afli cumva distanta pe sosea intre ele. Imparti diferenta de nivel la distanta de parcurs. In final, imparti la 10 cifra obtinuta si aceea e panta.

Exemplu aproximativ pentru Trans: Cartisoara 500 m alt, Balea Lac 2050 m alt, diferenta de nivel 1550m, dist 29 km; 1550 / 29 = 53. Rezulta panta medie 5,3%.

la anu vreau sa merg pe transfagarasa si m-am gandit sa incep sa ma antrenez ca sa reusesc, am inceput prin a merge pe dealuri. din ce citisem pe forum am inteles ca exista diferite strategii pentru urcat, care ar fi alea?

Iti zic si eu niste chestii pe care le-am invatat pe transfagarasan. Dupa mine CEL MAI IMPORTANT lucru e sa pedalezi constant(fara ruperi de ritm ca te vor obosi repede) si asa cum a zis vali_aldea sa ai o cadenta relativ mare. Un alt lucru pe care poti sa il faci(asta cand o sa fii pe transfagarasan) e sa incerci sa iti gasesti ritmul tau si sa cauti pe cineva cu acelasi ritm. Ajuta mult sa mergi in spatele cuiva, ai motivatie mai mare(asta si la antrenament)

Dacă stai în spatele cuiva motivaţia e nimica toată pe lângă avantajul de a nu te sufla vântul :D

In google maps nu stiu dar in google earth iti trasezi intai ruta dorita, dai clic dreapta pe ruta respectiva si selectezi "show elevation profile" : iti va apare jos sub imaginea din satelit profilul traseului pe care-l poti urmari cu mouseul avand permanent afisate distanta parcursa, altitudinea si panta.

Pentru urcat , cel mai bine e sa urci cat mai mult :D

Sa fi obisnuit un pic cu chinul pe care ti-l ofera orice urcare. Totodata trebuie sa ai grija sa nu tragi ca un disperat de ghidon, sa fi relaxat si sa iti controlezi respiratia. Adica sa nu tragi la maxim pe orice urcare. Cel mai important din punctul meu de vedere e sa nu te opresti, sa fi in stare sa iti mentii ritmul tau(sa nu faci ruperi). Sunt foarte multe filmulete pe net cu sfaturi bune dar cel mai important este sa te pui pe bicicleta si sa urci . Trebuia sa ai grija sa ai rapoarte bune( daca esti incepator ti-as recomanda un 34*27 pentru transfagarasan)

• Upvote 1

Scuze ca ma bag, @octav, ma intereseaza si pe mine cum e cu raportul ala recomandat de tine, si eu sunt interesat de urcat mult, doar ca pe offroad. Mersi

Eu as intreba ce tipuri de exercitii sunt indicate pentru cresterea performantei pe urcari. Daca am inteles eu bine ar fi unele specifice.

Foaie in fata de 34 de dinti si in spate pinion de 27, eventual ia un ciclocomputer cu cadența si încearcă sa menții o cadența cam pe la 90 de rotații pe minut la pedale.

In google maps nu stiu dar in google earth iti trasezi intai ruta dorita, dai clic dreapta pe ruta respectiva si selectezi "show elevation profile" : iti va apare jos sub imaginea din satelit profilul traseului pe care-l poti urmari cu mouseul avand permanent afisate distanta parcursa, altitudinea si panta.

Laudat fie forumul si cei care scriu pe el! Foloseam de ani de zile Google Earth si habar n-aveam de functia asta excelenta. Mersi mult!

[...] Trebuia sa ai grija sa ai rapoarte bune( daca esti incepator ti-as recomanda un 34*27 pentru transfagarasan)

... sau 36*29 :)

Eu am recomandat 34 cu 27 gandindu-ma la un angrenaj compact cu foi 50-34 si o caseta de pinioane 12-27. Dar cum zice si Mbz-ul un 36-29 ar fi foarte bun iar daca ai un 34-29 deja e boierie. Eu cand m-am apucat de bicicleala am avut un angrenaj 50-34 cu pinioane 13-26 si a fost foarte ok. In prezent merg pe 50-34 cu 12-26 dar de multe ori simt nevoia de un pinion mai mare.

In general la inceput e bine sa ai un raport cat mai mic ca sa nu te chinui la o cadenta de 50-60.

Pentru Transfagarasan e mare rusine. Sau poate iti place sa dai ca hamsterul la rotitza.

Din punctul meu de vedere nu :) Dar am avut si nu mi s-a parut ceva prea bun. Compactul este mult mai eficient.

Dar 50-34 cu 13-29 cred ca ajunge si pentru cel mai mare puturos(vorbind pentru sosea). Iar Sram a scos pinioane 11-32 pentru sosea 10 pinioane.

Cand vorbim de mtb, deja vorbim despre alte rapoarte, desi si acolo 2 foi sunt suficiente cu noile angrenaje de 2*10.

Mai, mari bulanosi mai sunteti, adica aveti bulane bune de bicicleta :). Eu pe mtb am 3X10 si n-am nicio jena si nu-s chiar the laughing stock, vin in primii 10-15-20 pe la concursuri. Imi place cadenta mare si posibilitatea sa urc pe pereti. Sunt convins ca unul mult mai antrenat poate face cam acelasi lucru si cu 2X10 dar nu's asa multi acestia.

Pentru Trans probabil ca unuia cu o pregatire oarecare ii ajunge un compact, dar un incepator o sa-si dea duhul repejor, mai ales daca pleaca mai de departe. Si pana la urma Transul il faci odata, de doua ori pe an si adio, mai ales cand nu stai la doar 150km de el. Sunt urcari de sosea crunte, mult mai scurte ce-i drept, unde ar fi o chinuiala si pentru cei mai plimbati sa urce cu 2 foi la o cadenta decenta. Sotrile anyone?

De-asta zic, daca e vorba de unul care doar ce incepe sa-si bage nasul in ghidon, nu-i o greata sa aibe triplu. Pe masura ce n-o sa mai aiba nevoie sa deschida topicuri de genul asta, o sa realizeze singur de ce are nevoie.

• Upvote 3

Pai 50-34, 11-27 si 43 (la pantof). Cu configuratia asta am facut Sotrile-Valea Fiarelor de 2 ori si Paltinu acum 2 w/e iar w/e trecut Transalpina.Va spune unul care merge prost: antrenamentul este cel mai bun raport cu care poti sa mergi.

este important sa fii pregatit si psihic, pentru 4-5 ore de pedalat sustinut, in lupta cu panta care „nu se mai termina”.

In ce priveste masuratul pantelor, eu folosesc Google Earth.

Hai sa nu exageram:D Pai eu la prima urcare pe trans am facut aprox 2 ore +/-10 min si nu aveam nici un fel de antrenament. Nu spun ca este un timp de invidiat. Dar nici 4-5 ore nu sunt.

Ce pinion/foaie ti-ar fi trebuit pentru 90-95?

Pai nu prea cred ca se stie. Depinde de panta, de vant, de picioarele fiecaruia. Da si tu la pedale pe plat, numara rotatiile intr-un minut. Si apoi incerci sa aproximezi cadenta pe urcari cu cea calculata pe plat in functie de cat de repede simti ca dai din picioare (asa la intuitie). Mult mai simplu e cu un ciclocomputer cu cadenta :).

quote:"Pai depinde de unde incepi, nu?"

Pai din Cartisoara. Abia de-acolo se poate spune ca "incepi sa urci transul" Doar nu incep sa urc transul din Bucuresti?

+ http://ciclism.ro/2010/03/sfaturi-pentru-ciclistii-incepatori-1/