stefanhellzone

Vreau sa ma antrenez pentru urcat

Recommended Posts

Schimba angrenajul. Nu poti impinge un Ford Mustrang Shelby cu un motor de fiat 650. E o metafora.

Ai rapoartele prea mari la angrenaj. Treci pe compact si o sa te poti misca altfel si antrena cum trebuie. Cu 52/39 o sa mergi dupa cateva zeci de mii, de preferat numai plat, sau in pluton. Tragi prea mult cu foile alea si nu tragi bine.

OOO, daca as avea un Mustang Shelby, chiar din kit mai ca l-as impinge cu un motoras din ala, numai sa-l am (Mustangul evident).

M-am gindit si la angrenaj insa asta e raspunsul pe care nu-l doream... La mine e clar ca masa musculara a coapselor nu e ce ar trebui sa fie si ziceam sa las asa angrenajul si sa fac ceva pentru a creste forta. 52 nu-l folosesc foarte des, doar pe plat si cu pinioanele mai mari (nu ultimele 2) iar pe urcari evident 39 si pinioanele de la mijloc spre mare sa nu stea lantul in diagonala.

Am vazut ca un compact 7950 de la Dura Ace este cca 600 $... nu dau banii astia, pastrez 53/39

Urmareste MP ca mai apar compacte la sume accesibile.

mebezeu se referă evident la marketplace nu la mesaje personale (sau mesageria privată) ;)

Dar de ce crezi ca iti trebuie Dura Ace?Poti sa iti iei cel mai ieftin compact,oricum in ritmul in care mergi o sa te tina peste 10 ani si poti sa pui la loc 52-39 cand simti ca iti trebuie cativa dinti in plus.

Mi-am dat seama. Problema e ca acest "comportament de epuizare" apare si in afara ciclismului, am spus ca daca fac genuflexiuni (sau orice altceva solicita coapsele) am aceasta senzatie in muschi. Daca fac pauza 5 minute sint ca nou...

Pina acum am mers 1200km in citeva ture (sa zic maxim 15) pentru ca am inceput anul trecut prin iunie (iulie-august am fost prins la munca) si pina in octombrie am facut maxim 10 ture iar anul asta cred ca vreo 5 dar mai lungi (in ultimele doua luni). Merg cam la saptamina ca ba n-a fost timp frumos ba n-am putut sa plec. PS: am linie DA7900 si as fi vrut sa o pastrez intacta, pe unde am mers am urcat si cu 39 desi nu am forta ca unul la 25 ani, in plus sint si neantrenat. Si da, as putea sa iau FSA compact deoarece am si gasit...

@MBZ: asa e, sunt convins, dar ciclismul pt.mine e placere, asa ca insist pe ce-mi place mai mult si nu pe ce-ar fi optim.

@danielcc: evident, ai dreptate (as zice chiar 60kg)

@mikinina: asa ziceam si eu: Valea Fiarelor are maxime de pina la 16-19%, dar nu grade ci procente! 16%=8grade. Putina trigonometrie.

Pt.rampe peste 5% recomand cu caldura angrenajul compact. Am avut normal (53/39), acum am compact (50/34) si stiu cum e. Nu pierzi nimic daca iti montezi compact in locul celui "normal", dar cistigi f.mult. Si nu, nu trebuie sa fie virf de gama, diferentele calitative sunt chiar minore cind vorbim de foile de angrenaj, spre deosebire de deraioare si manete.

Ideea principala e ca trebuie sa ai raportul potrivit pt.fiecare situatie, nu trebuie sa tragi mai greu la deal decit la ses.

Spor la pedalat!

''am linie DA7900 ''Pai ziceai ca nu ai Mustang!Chiar si asa 100 grame in plus pentru un angrenaj compact (temporar ma gandesc) mai ieftin nu cred ca e o mare problema ,poate doar la blazon sa fie ceva probleme sa nu contaminezi Mustangu' cu piese ieftine.

Sa fie compact atunci. Am sapat intre timp si era un FSA Vero compact la pret bun dar anuntul a expirat, userul are cont si aici pe forum din cite retin eu. Daca nu, pot pastra angrenajul actual si sa schimb foile, in loc de 53 sa pun 50 si in loc de 39 sa pun 34? Am gasit pe ebay pe unul care vinde asa ceva insa pretul e destul de mare: 350 dolari ambele. La putin in plus iau un compact Dura Ace SH insa asta o iau in discutie dupa si daca voi vinde angrenajul actual. Pina atunci un compact de la FSA e prima optiune. Va dau dreptate in ce priveste compactul.

Sau: nu pot schimba doar foaia mica de la 39T la 34T pastrind restul intact?

http://www.ebay.com/itm/Dura-Ace-7950-34t-110mm-10spd-Compact-Chainring-/160776662358?pt=Cycling_Parts_Accessories&hash=item256f092d56 Trecerea/schimbarea de la 53 la 34 si invers nu se va face mai greu?

PS: asa a venit cursiera cu full Dura Ace 7900, nu am alergat eu s-o echipez, eu am schimbat alte componente: ghidon, pipa, roti, etc

Nu stiu ce calculeaza Garminul insa pe ecran apare Grade si semnul % si crede-ma ca panta ca aia nu am vazut pina acum. Era o portiune de acces, drum ingust pentru o masina doar, scurt si abrupt.

Atentie la Vero, din cate stiu e semicompact, 50/36 nu 34 :)

Daca ti se pare "mic" 34(desi nu este) atunci un 36 iti va veni manusa.

Nu poti face un 53/39 compact din cate stiu eu.

Nu, este compact curat: http://www.fullspeed...ompact-Crankset, are 50-34.

Am gresit suma, inlocuirea 53 cu 50 si 39 cu 34 ar face cca 240 dolari (daca ma descurc cu vama) pastrind bratele... asta numai sa se poata desi nu vad de ce, poate difera prinderile ? (desi ma indoiesc). Mai am o posibilitate, un FSA K-Force la 5-600 lei sau SH DA7950 de afara. Chiar sint curios colegii de tura ce angrenaje au.

PS; discutia despre angrenaje am continuat-o la sectiunea dedicata, aici devenim off-topic.

Nu stiu ce calculeaza Garminul insa pe ecran apare Grade si semnul % si crede-ma ca panta ca aia nu am vazut pina acum.

Si eu am Garmin, dar "Grade" (pronunta [greid]) nu inseamna grade ci inclinatie si se masoara in % si nu in grade (care ar fi degrees [digri:z]).

O panta/rampa de 45grade are 100%, de aici relatia aproximativa de 1/2 intre grade si procente (ce-i drept, aici sunt doua moduri de raportare a inaltimii: la proiectia orizontala=tg, sau la ipotenuza=sin, dar la pantele/rampele uzuale, diferenta este nesemnificativa).

Iar despre angrenaje, in nici un caz nu se pot pune foi de compact pe brat standard, difera diametrul cercului de prindere.

Se schimba cu totul.

Daca ai vrea sa ai rapoarte acoperitoare si pt.rampe exceptionale, cum ar fi cele de pe Valea Fiarelor, angrenajul triplu ar fi cel mai bun. Dar cum rampe ca pe VF sunt totusi exceptii, cred ca angrenajul compact e compromisul ideal (pt.amatori).

Cit despre tehnica ridicarii din sa, depinde mult de om. Cei masivi, solizi nu prea o folosesc, e mai mult pt.categoria "musca" (asa ca mine), pe care citeva pedale in pozitia ridicat chiar ne relaxeaza.

Eu ma ridic din sa din cind in cind pt.relaxare si cind nu mai am rapoarte suficient de mici (in astfel de cazuri ramin ridicat pina trec de sectorul cu panta mare).

Atunci si aia care comenteaza tururile din ciclism cind spun ca o panta are 18 si chiar 20 grade se refera la inclinatie?

Adica daca mie imi arata 10% nu inseamna ca am un cistig de 10m pe inaltime la 100 m rulati? Nu e tot aia cu semnele de circulatie de pe margine? Mie imi arata 10% cind indicatorul de pe marginea soselei are 10%... pe mine ma intereseaza cit urc la 100m de traseu si daca ce-mi arata ala se numeste inclinatie sau grade mi-e indiferent.

Da, in exemplul tau e vorba clar de o panta de 10%, atit arata aparatul, atit arata indicatorul de pa marginea drumului.

Da, 10%, adica 5grade.

E ca si cind as spune ca azi am avut o viteza maxima do 60mile/h, cind, de fapt, erau doar 60km/h (si nu 90km/h).

Mie nu mi-e indiferent, nu le pot amesteca.

Edgele meu 800 la peste 14% nici nu stie pe ce lume traieste...apare: _ _% .Deci e aburit de tot ...la deal.

Mda 60 nu e 90 nicicum...

Pai mie mi-a aratat si 14% iar daca asta inseamna ca la 100 m de traseu urc in altitudine 14m e corect. Daca semnele de circulatie de pe marginea drumurilor care arata 7 sau 10% tot asta inseamna e tot ce doresc sa stiu, ca e vorba de aceeasi unitate de masura. Am inteles ca una e inclinatia si alta gradele (in fine, nu mai comentez pe tema asta) iar in acest caz nu ma intereseaza gradele ci inclinatia. Ca e mai simplu de spus rampa de 10% e altceva, asa s-a incetatenit probabil. Deci inclinatie arata dracia de Edge.

Uneori daca te uiti prea mult la ceas, iti vine sa te intorci acasa...

• Upvote 7

Cred ca am mai scris asta pe undeva dar nu strica sa o repet.

La inceput uram dealurile. Si ce le mai uram... Dar in zona Sucevei cu greu gasesti o portiune dreapta, numai dealuri si vai. Deci trebuia sa fac ceva sa scap de ură.

Cand urasti ceva, ori ignori ori renunti la ura. Cum nu puteam ingnora dealurile ca sunt peste tot, am hotarat sa imi schimb ura in dragoste. Si am reusit cu mare succes. Trebuie doar sa privesti cu placere dealurile din fata si sa le abordezi fara frica si fara ură. Si trebuie sa fii putin masochist, sa-ti placa durerea sau sa o poti ignora.

Sunt niste pante prin zona pe care acu 3-4 ani le urcam pedaland ca disperatul pe foia de 22 si pinionul de 34. Acum inca ma minunez cand le urc cu foaia de 32 si pinion de 28. Cu oleaca de vant in spate am urcat cea mai grea panta si cu pinionul de 18!

Si am bicla de 15kg uneori cu anvelope cramponate de peste 2".

Cand pedalez cu alti colegi mi se pare si mai usor. Cand ii vad pe altii cum se chinuie la deal parca ma face pe mine sa urc mai usor, doar ca sa ma amuz de chinuiala lor.

Dar am si muncit pentru asta. Deseori pedalez cu 10-20 kg de marfa in genti, ca eu imi fac cumparaturile cu bicicleta. Cu o bicla de 25kg si nevasta de 50kg pe portbagaj am urcat o panta de 7%! Locuiesc la etajul 4 de la 6 ani si cele 75 de trepte le urc mereu in fuga cate doua sau trei deodata. 30 de genuflxiuni fac de incalzire, fara greutate fac lejer peste 100, iar cu haltera pot face cu 120-130kg.

Totul incepe din cap, muschii trebuie sa se supuna creierului.

• Upvote 4

M-am documentat si eu inprivinta inclinatiei si gradelor. Pe indicatoare e trecuta inclinatia (citi metri urci pe verticala la 100 m de traseu) iar gradele (gresit trecut in Garmin-puteau pune slope) sint altceva. Am inteles ci imaginea cu un triunghi dreptunghic isoscel. Mie aparatul mi-a aratat si 14 si 16% inclinatie adica undeva pe la cca 10 grade (nu asta ma intereseaza ca nu-s matematician).

giginic: 10% inclinatie nu inseamna 5 grade ci mai mult: http://ro.wikipedia....%C8%99i_cosinus

Referitor la rampa: vad ca se recomanda la peste 5% inclinatie un angrenaj compact ori eu am urcat inclinatie medie de 10% cu angrenaj standard. Voi trece pe compact. Iata de unde asa-zisa "ura" a mea pentru urcari... de fapt raspunsul l-am primit, nu sint eu defect in totalitate, am cursiera echipata neconform cu ceea ce vreau sa fac.

Clar am observat progresele, unde la inceput o urcare de 5% pe 100 metri era un succes si o tura de 30km ceva nemaipomenit acum caut trasee de 100km cu urcari. Motivatia se pastreaza, am facut un calcul si urcarea pe angrenajul standard e ca si cum as fi urcat pe compact cu 50 si 23 sau 24.

Cineva spunea ca sint indicatoare de 10% pe Valea Fiarelor. Daca e vorba de inclinatie nu e mare filozofie dar daca e vorba de grade e alta poveste. Cum indicatoarele sint in procente (adica inclinatie) unde e dificultatea? Sau voi aveti 3 foi la angrenaj si de asta totul e asa de usor?

Mergi pe Transalpina unde panta medie este undeva la 6,2% pe 28,5 km din care in jur de 1 km este de coborare si fals plat( daca n-ar fii partea asta panta medie ar sari de 7% )

Ma refer aici la partea de sud dintre Novaci- Pas Urdele. Dupa aceasta iti vei da seama ce iti lipseste ( antrenament,angrenaj si/ sau raport nepotrivit )

Angrenajul compact este cu predilectie folosit de persoanele fara antrenament,supraponderale ( eu ) ori lenese

In tururi si clasice majoritatea folosesc 39/53 nu de alta insa pe munte si pe plat pierzi trena cu un compact

Exceptie fac doar etapele in care sunt catarari cu pante medii de peste 9-10 % unde si ei folosesc compacte si cu pinion de 30,vezi cazul Contador unde pe Zoncolan avea pinion de 30

Topicul asta parca e de antrenament =:) CU antrenament urci cu un 53/39 si niste pinioane 11-28 orice :) Daca nu, iei un compact si ai rezolvat problema.Trena pe plat nu o pierzi cu un compact, mai ales daca ai un pinion de 11-12.

Eu merg cu 50-34 si pinioane 12-26 si mi se pare super. Pentru unul mai bine facut, recomand un pinion 27-28.

Topicul asta parca e de antrenament =:) CU antrenament urci cu un 53/39 si niste pinioane 11-28 orice :) Daca nu, iei un compact si ai rezolvat problema.Trena pe plat nu o pierzi cu un compact, mai ales daca ai un pinion de 11-12.

Eu merg cu 50-34 si pinioane 12-26 si mi se pare super. Pentru unul mai bine facut, recomand un pinion 27-28.

cu 39-28 urci orice insa daca ai antrenament si nu esti supraponderal. Insa fara antrenament si cu kg multe ,urci,e adevarat insa cu mare chin si pauze dese

Fara antrenament si cu multe kg in plus eu zic ca trebuie un compact cu 11-32 sau un angrenaj triplu. Altfel ajungi sa iti fie frica de orice deal :)

Varianta cea mai sigura e sa iti cumperi un agrenaj compact, dupa ce te-ai antrenat si simti ca nu mai folosesti foia de bunicute poti sa faci un upgrade.

Eu nu am kg in plus dar nu am antrenament asa cum au multi de pe aici dar am determinare care compenseaza. Am dat si eu de o rampa mai accentuata si am zis sa va intreb pe voi cam care sint rapoartele folosite. Daca am fost in stare sa urc fara sa cobor deloc de pe cursiera cu un standard pe acolo sigur cu un compact nu as avea probleme. Azi ma uitam la clasica de pe Eurosport si cam toti aveau angrenaje standard. Pe urcare ajuta un compact insa diferentele pe plat nu sint mari deoarece in cazul unui 53-12 pe care-l pot obtine acum, daca as avea compact echivalenta ar fi 50-11 (am si pinion de 11) asa ca nu ar foarte mare diferenta (pentru mine) intre 11 si 12.