Sign in to follow this  
gunnar

Test roadbike simplon pavo echipata sram force

Recommended Posts

Test roadbike simplon pavo echipata sram force

Echipata cu

grup sram force

roti ksyrium es 2007 cu cauciucuri schwalbe ultremo

ghidon syntace racelite carbon

pipa syncros factory

sa selle slr 120 grame

pedale look keo

greutatea 6,5 kg cu tot cu pedale

Imagine postată

Va salut Vello Friends

Astazi am avut in sfarsit posibilitatea sa testez o cursiera simplon pavo echipata cu grupa sram force. Cel mai mult, m-au interesat manetele sram, despre care am citit si auzit atat de multe chestii pozitive, unde insa imi lipsea testarea lor pe viu. Prima parere dupa patru ore de carat:

Fiindca am cunoscut pana acum doar sistemul shimano, iar sistemul sram schimba vitzelele cu o singura maneta, obisnuirea cu manetele sram mi-a cazut relativ dificila. In multe cazuri incercam sa apas pe maneta de frana, care la sram este fixa spre lateral. Force schimba vitezele ceva mai dur decat Dura Ace, insa mai exact.

Imagine postată

Imagine postată

Manetele sunt super prelucrate, stau bine in mana, nu sunt asa de umflate ca Dura Ace, cablurile exteriore lipsesc intre ghidon si roata de fata, lucru ce.mi place foarte mult. Zgomotul sistemului, foi, lant, pinioane, este putin mai ridicat decat la shimano, in orice caz se aude diferit. Ghidonul cursierei lafel de bine prelucrat, un design orientat spre spate, usor de manevrat. Bicicleta este un vis cu componente de vis, se lasa si in piciore foarte usor manevra, cadrul este foarte stabil. Cu grupa Sram m-am obisnuit relativ tarziu si fac planuri sa-mi cumpar si eu aceste piese. M-am simtit bine la tura, chiar daca vantul a fost cam rece.....

Sa stii Gunare ca te invidiez.Te ividiez ptr ca ai mers,indiferent de greutatea biclei,nu insa si ptr sram ,pe care as vrea si eu sa-l mangai ,sa vad daca e mai comod ca ***mano.

Cat priveste greutatea,daca ne zici ca ai urcat 10% fara sa te chinui prea tare ,ba chiar te-ai ohihnit,sigur sunt ceva baieti pe aici care ar da orice ,sa poata sta in futeliu ,si sa urce bicla singura pe 'trans'.

Daca urca cu 10 la ora fara efort -bicla e rezervata :oops:

Force schimba vitezele ceva mai dur decat Dura Ace, insa mai exact.

clar aici recunoastem stilul Campa,iar la design cred ca Impaca cu succes gusturile celor care nu agreaza manetele Campagnolo sau Shimano

bratele si foile parca aduc un pic cu Miche

"Oare cum sunt preturile la aceste echipamente? De ce nu se prea gasesc?"

Echipamentele nu sint inca chiar asa de cunoscute, ca shimano si campa , dar de gasit le gasesti peste tot in vest.

Pretul este de cca 900 EURO pentru tot grupul Sram Force.

Exista oare o ierarhizare a componentelor Sram dupa calitate? In genul Shimano Dura Ace, Ultegra, 105 etc.?

Stie cineva?

Nu ti se pare normal sa existe o diferentiere?

Este cu totul alt sistem si se adreseaza unui alt public tinta.

Normal, Ovidiu, insa m-am gandit ca e mai bine sa trag o geana pe site-ul producatorului sa vad ceva denumiri...

Dimpotriva, X7 si X9 sunt aproape la jumate pretul decat surorile japoneze LX si XT (sau cel putin erau, parca Shimano s-a mai ieftinit de ceva vreme). X0 este intr-adevar mai scump dar e incomparabil ca tehnologie si materiale cu XTR.

X9 este mai scump decat xt da nu cu mult si X0 este aproape dublu decat xtr si nu cred ca poti zice ca este mai bun sau cu siguranta nu poti zice ca este de 2 ori mai bun ,pretul este un pic cam exagerat la X0 nu cred ca se justifica

frumoasa bicla! A! saua aia are 125 de grame :twisted:

Nu ai spus nimic despre sistemul de franare!

faby si hcampian toate magazinele pe care le-am consultat virtuale sau reale mi-au oferit pana acum INTODEAUNA preturi mai bune la Shimano decat la SRAM pt X7/LX X9/XT X0/XTR. Dar nu doar pretul m-a transformat intr-un fan al japonezilor in ceea ce priveste piesele de MTB... in fine poate e si puterea obisnuintei... tocmai acum cateva zile am resnuntat la o linie X7 fara mari regrete.

Guest

X0 este intr-adevar mai scump dar e incomparabil ca tehnologie si materiale cu XTR.

campene, ma tot intreb de unde le tot scoti :roll: explica poporului cum ai ajuns tu la aceasta concluzie :idea: (mie personal nu-mi trebe explicatie)

Pai pentru inceput X0 incorporeaza materiale gen carbon, care-l fac mai usor pentru maniaci.

In al doilea rand incorporeaza un sistem mult mai bun de prindere a cablului (ca si de fapt toate SRAM-urile), cablul vine mai direct si nu e nevoie de camasa lunga si indoita de la Shimano. Pana si Shimano intr-un fel a recunoscut acest neajuns si a scos sistemul shadow, care intr-adevar incepe sa fie un concurent important.

In al treilea rand, este vorba de stabilitatea si modul in care se comporta cele doua deraioare, fiind deja celebru filmul

Mai e si sistemul 1:1 dar asta mie nu mi se pare ca aduce vreo-un avantaj teribil, doar o incompatibilitate enervanta.

Mentionez ca personal folosesc la ora actuala XTR iar inainte am folosit X9 (din pacate bugetul nu m-a ajutat sa incerc si X0). X9 era mai stabil in conditii grele, dar era dintr-un material cam moale si se deforma usor, neajuns de care X0 nu sufera.

Am trecut pe Shimano doar pentru sistemul low-normal, care este dupa parerea mea foarte avantajos pe urcari.

Sa nu ma inteleaga cineva gresit, atat XTR cat si X9 si X0 si XT satisfac pe deplin si depasesc cu mult nevoile mele si ale majoritatii ciclistilor amatori.

Guest

Toate acestea nu iti dau dreptul sa scoti faza ca nu se compara.....venirea cablului direct sau folosirea unui alt sistem de prindere pe urechea cadrului ce aduce alta miscare pe offroad, nu inseamna ca e mai bun si nu se compara, dar lumii ii place sa dea cu ciripitu, ne sta noua in natura.....nu ai folosit X0 dar spui ca el nu sufera de material moale ce se deformeaza :D. Nici un test rider ce a probat sistemele ani de zile, nu poate sa spuna cu mana pe inima ca unul din ele e mai bun......(ce ne place personal este cu totul si cu totul alta latura :idea: )

Pai pentru inceput X0 incorporeaza materiale gen carbon, care-l fac mai usor pentru maniaci.

XTR este mai usor decat X.0

Sa nu ma inteleaga cineva gresit, atat XTR cat si X9 si X0 si XT satisfac pe deplin si depasesc cu mult nevoile mele si ale majoritatii ciclistilor amatori.

true ...

iar cu testul ala de pe you tube nu demonstrezi care ii mai bun, ci care are bataie, daca te uiti atent lantul bate si cu sram, doar ca nu joaca asa schimbatorul, de parca tu sau altii pe coborare aveti timp sa va uitati cum bate schimbatorul ...

raman la ideea: fiecare cu ce ii place, + si - de fiecare parte

eu unul as vrea X.0 dar nu vad rostul pretului care dupa mine ii exagerat. asa ca apelez la dusmanul lui: XTR

bafta la contra-atacuri

"doar o vorba sa-ti mai spun":), sram-ul, tocmai datorita traseului cablului, se actioneaza mai greu, am avut si pana nu am mers vreo 1000km iti rupeai degetele in shiftere ! :D Dupa si-au mai dat drumul dar tot nu mergeau "ca unse".