ovidiu

16.07.2011 - DHS Corvin MTB Maraton - Hunedoara

Recommended Posts

Oganizat de Grupul DHS impreuna cu Asociatia Silver FOX, Clubul Sportiv DHS Tibiscus, Consiliul Judetean Hunedoara, si Primaria Municipiului Hunedoara - DHS Corvin Mtb Maraton - va invita sa deveniti o parte dintr-o traditie anuala in curs de stabilire.

Pe langa descoperirea frumusetiilor pitoresti ale acestei zone, dezvoltand ciclismul montan cu trasee ce strabat dealurile, vaile, cursurile de apa, padurile muntilor Apuseni in arealul muntilor Poiana Rusca, veti avea parte si de superbe petice de istorie:

- Start si Finish din incinta Castelului Corvin al Huniazilor, datand din 1409;

- traversand fostul drum al mocanitei (realizat intre 1859 si 1871) ce unea pe vremuri Govajdia de Zlasti;

- cu trecere in viteza prin tunelul abandonat de la Catanas, lung de cca 750 m;

- pe langa cel mai vechi furnal de prelucrat metalul din Europa, cel al Govajdiei din 1806;

- si prin localitatea Ghelari - datata inca din anii 213-125 Inainte de Hristos, cu biserici renumite mondial pt frumusetea picturilor.

Trasele de 30km, 55km si 85 km - impartite pe categorii de dificultate: Hobby, Race, Elite , precum si varsta, sex - sunt gandite pentru amatori si profesionisti pe masura - astfel incat toti concurentii sa poata gusta din plin frumusetiile salbatice ale judetului Hunedoara.

Cu after-party live sustinut de DJ'ii - Astronaut Kru si Suie Paparude, alte surprize pe traseu cat si dupa, si avand taxe de participare mai mult simbolice: 25Lei Hobby si 35Lei Race&Elite, dar un fond de premiere de 68.000 Lei, fiind unul din cele mai atractive financiar concursuri de pe teritoriul Romaniei - DHS Corvin Mtb Maraton va asteapta participarea, garantand tuturor un castig substantial material sau spiritual.

Website: http://dhscorvinmtb.ro/index.php

• Upvote 1

Cum poate sa aiba competitia asta un rating de 2 stele cu mai mult de 1 luna inainte de start?

Toate competitiile noi primesc 2 stele.

Acum citeam ce ai scris in noul topic despre calendarul competitional.

Nu stiu daca cineva a remarcat dar startul si sosirea vor avea loc in incinta castelului Huniazilor. Mi se ridica parul pe spate cand ma gandesc ce poze o sa iasa pe acolo:)

Eu sunt bucuros ca cei de la DHS au inceput sa intre si pe chestiuni mai serioase. Este clar ca au bani, au luat distributia SRAM, fac distributie si pentru alte brand-uri puternice, acum intra si in lumea buna a organizatorilor de concursuri. Foarte tare:)

Da, sa speram ca DHS au si ceva de vanzare, spre deosebire de Rom Eurotrade care cred ca importa numai pinioane pe filet, n-au nimic din ce ai avea nevoie. Si ce au le vand la niste preturi ca la intrare in magazin, fara adaos, costa deja mai mult decat daca iei acelasi lucru de pe un site serios de afara.

Deci succes celor de la DHS in treaba serioasa pe care au inceput-o, atat cu partea de competitii cat si cu importurile si sa speram ca or sa ne faca pe toti sa trecem pe SRAM, ca momentan cu astia cu Shimano, nici o sansa...

Sa speram ca la concurs la start nu o sa pice nimeni de pe pod http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif O sa fie un concurs memorabil, sper sa pot sa ajung pe acolo.

Nu stiu daca cineva a remarcat dar startul si sosirea vor avea loc in incinta castelului Huniazilor. Mi se ridica parul pe spate cand ma gandesc ce poze o sa iasa pe acolo:)

Mie mi se ridica parul pe spate cand ma gandesc la iesirea din curtea castelului, cu valea aia si cu noi incercand sa sprintam in numar mare :)

@Goofy Startul va avea loc din fata porti de intrare in curtea exterioara a castelului. Podul va fi alocat doar plimbarilor pedestre si/sau tonelor de poze.

De pe strada, cum ar veni? Nu din parcarea din curtea castelului deci... Daca e asa, m-am mai linistit un pic... Mie nu de pod imi era ci de ce urmeaza dupa pod... :)

...ridicari serioase de fire de par veti experimenta la trecerea prin Tunelul Mocanitei !! :) :)

Stiu fain zona - si nu se compara cu nimic altceva.

O combinatie speciala intre extaz, relaxare, frica, admiratie, si adrenalina ....

De la caldura de 30+ C ... poteci single-track in viteza, pline de pietre de toate felurile.. treci la un traseu pe unde o'data circula una dintre primele Mocanite din RO (si poate EU) , verdeata salbateca pe o parte si alta ... pasari ce ciripesc, plin de miros de salcam, si alte'cele superbe .... apoi BANG ! - intri intr'un tunel lung de aproape 800m ! - rece ca o pestera ; cu picaturi de apa infiltrata din tavan ; pe jos pietris marunt (fara gropi) ; negru de nu iti vezi ideile ... si o luminitza in departare.

daca e liniste ... auzi picurii de H2O - si inima care iti sparge pieptul, in timp ce transpiratia iti ingheatza pe frunte ...

..pedalezi prin superbul cosmar real ... te rogi in gand, sa nu calci un soarec de camp aflat in dintzii unui urs, acolo in bezna de gheatza .. - ies scantei din pinioane ... si lumina se face tot mai mare -

Ai trecut bolta de la celalalt capat - si te'ai intors in lumea reala !

Oare a fost un vis ?

A fost real ?

Te uiti in spate la tunel ... da - a fost real ! ...si desi ai 170rpm la inima - ai mai trece inca de atatea ori pe acolo !

trebuie sa incercati Tunelul Mocanitei !!

-Recomandat cu far - pt aceia ce tin la sanatatea mintala (cat o fi ea) -

-sau -la lumina ochilor din cap - pt adrenaline'junkies ce vor sa se simta re-nascuti pe lume - trecuti prin Purgatoriu ... in momentul iesirii din tunel !

:)

• Upvote 5

luna iulie o dedicasem doar surmont si intilnirii de la cirtisoara.cind am vazut asta si mai ales ca sopinel,concitadinul si-a manifestat dorinta de inscriere,eu m-am si inscris...iar o sa fac doua curse ,una dupa alta,azuga si apoi hunedoara.cu medias voi fi la a treia consecutiva,(comana-urlati-medias)sa vedem cit ma mai tine(rabda)nevasta pina baga divort...

• Upvote 1

@rock, iti tin pumnii sa-ti 'reziste' nevasta. o sa-ti fac cunostinta cu 'omologul' tau de la noi din oras - Coclis. :D

multumesc radu ptr.incurajari...acu'dupa aproape 25 ani de casatorie,gindesc ca e mai greu sa plece si sa ma lase dar daca vine unu'cu o "biticla" mai bengoasa?poate primesc un cip d-ala cu gps ca sa stiu si eu mai din timp...daca se "abate"de la traseu.

@ rok_tm80 ...deja ma trec fiorii cand ma gandesc la ranjetul ursului in bezna. Incitanta descriere, si cu siguranta merita traita experienta asta.

chiar cu ursi nu cred, dar cu un Ursus ar fi binevenit :P

Am tot zis ca nu mai mergem la prima editie, dar la recomandarea lui Ovidiu o sa facem o exceptie. WS va fi prezenta cu 4 ciclisti la tura Race.

Un pic offtopic, dar ma poate ajuta cineva cu informatii despre un service de bicle sau magazin cu un mecanic in deva sau hunedoara? Am patit un necaz si am nevoie de ajutor. Ceva informatii si puncte de reper in oras mi-ar fi de mare ajutor. Muulltam!

Un pic offtopic, dar ma poate ajuta cineva cu informatii despre un service de bicle sau magazin cu un mecanic in deva sau hunedoara? Am patit un necaz si am nevoie de ajutor. Ceva informatii si puncte de reper in oras mi-ar fi de mare ajutor. Muulltam!

http://maps.google.c...55&spn=0,0&z=18

@rok_tm80, m-ai convins :)

Chiar pare un maraton de 5 stele. Ma bag doar la hobby, dar ma bag :)

Guest
This topic is now closed to further replies.