ovidiu

16.07.2011 - DHS Corvin MTB Maraton - Hunedoara

Recommended Posts

Astfel am eliminat o portiune monotona de drum pietruit si praf.

Way to go! Tot asa si in continuare :P Sa dispara naibii toate forestierele prafuite de la maratoanele de MTB... - se poate, unii organizatori au dovedit-o.

Am modificat o portiune a traseului Elite & Race, prin introducerea intre Cerbal si Govajdie a unei catarari de la 540 alt. la 740 alt. spre Cerisor, cu zone de push bike, urmata de o coborare serpuita splendida prin padure pe marginea versantului. Astfel am eliminat o portiune monotona de drum pietruit si praf.

Diferentele totale de nivel au devenit:

- Race 1660 m;

- Elite 2300 m;

www.dhscorvinmtb.ro/trasee.php

Acum ca ne-am inscris, am platit si am selectat categoriile pe baza datelor initiale cata diferenta de nivel vom avea la ziua startului ?

Eu am zis ca facem o exceptie de la regula, fiind prima editie, la recomandarea lui Ovidiu ca e ok, dar ...

Personal nu agreez schimbarea regulilor in timpul jocului.

Acum ca ne-am inscris, am platit si am selectat categoriile pe baza datelor initiale cata diferenta de nivel vom avea la ziua startului ?

Eu am scris ca facem o exceptie de regula, fiind prima editie, la recomandarea lui Ovidiu ca e ok, dar ...

Personal nu agreez schimbarea regulilor in timpul jocului.

Hai sa fim rautaciosi! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif

Din cate am inteles organizatorii au scos o portiune de drum judetean (cunosc zona) prafuit, pe care trec masini, tractoare si alte nebunii, si au inlocuit-o cu o catarare de 200 m diferenta de nivel urmata de o coborare pentru a reveni pe traseul initial. Nu vad ce e rau in asta, si nu cred ca cei 200 m diferenta de nivel reprezinta o problema.

Hai sa fim rautaciosi! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif

Din cate am inteles organizatorii au scos o portiune de drum judetean (cunosc zona) prafuit, pe care trec masini, tractoare si alte nebunii, si au inlocuit-o cu o catarare de 200 m diferenta de nivel urmata de o coborare pentru a reveni pe traseul initial. Nu vad ce e rau in asta, si nu cred ca cei 200 m diferenta de nivel reprezinta o problema.

200 de metrii in cati metrii ?

Putem schimba incadrarea categoriilor participantilor ? Si daca da cum.

Nu vreau sa fiu rautocius dar la varsta mea de 39 de ani am inceput sa suflu si'm iaurt la ce am vazut prin tara asta.

Foarte frumos, dar punctul de vedere exprimat de Viorel (care, apropo, n-am înțeles ce-a făcut să merite apelativul „răutăcios”) rămâne în picioare.

Atâta timp cât înscrierile deja se derulează și oamenii deja plătesc, regulile n-ar mai trebui schimbate decât cu titlul de excepție iar implicațiile explicate detaliat (pentru cam cât de „detaliat”, vezi întrebarea lui Viorel de mai sus).

Scrie clar pe site ca traseul mai poate fi schimbat... cine a platit a luat la cunostinta si de chestia asta. :rolleyes:

Am tot zis ca nu mai mergem la prima editie, dar la recomandarea lui Ovidiu o sa facem o exceptie. WS va fi prezenta cu 4 ciclisti la tura Race.

@ Viorel-eu zic ca nu o sa-ti para rau, veniti cu cea mai mare incredere

Am modificat o portiune a traseului Elite & Race, prin introducerea intre Cerbal si Govajdie a unei catarari de la 540 alt. la 740 alt. spre Cerisor, cu zone de push bike, urmata de o coborare serpuita splendida prin padure pe marginea versantului. Astfel am eliminat o portiune monotona de drum pietruit si praf.

Diferentele totale de nivel au devenit:

- Race 1660 m;

- Elite 2300 m;

Deja cred ca 99% stam acasa, taxa a fost modica si nu mai conteaza. Pana la start cine stie ce 'surprize' mai gasim.

Eu zic ca orice diferenta de nivel in plus e de bine. In minus sa nu fie...

• Upvote 2

Modificari de genul acesta, care imbunatatesc calitatea traseului, sint binevenite. Traseele devin mai interesante, mai atractive. 200m in plus nu inseamna schimbarea regulilor jocului. Mai putin praf si drum judetean este ceva binevenit.

Deja cred ca 99% nu stau acasa... Aceasta in pofida distantei de casa. La virsta mea de..., virsta mea biologica este alta, pina-n 39...

P.S. - Aveti timp sa mai aduceti imbunatatiri.

• Upvote 1

Facem așa - cine s-a înscris deja să meargă pe „scurtătură”, cine abia acum se uită la traseu să urce dealu' ;) Că doar nici pe mine nu mă încântă că, în loc de un drum unde să-mi trag sufletul un pic la vale, acum trebuie să împing bicla. Păi, ce-i aici, m-am înscris la maraton ca să fac efort?!?! :P :D

• Upvote 2

Am fost un pic inexact in exprimare si imi cer scuze. 99% cei din WS stam acasa, nu ma refeream la toti concurentii.

Cat despre 200 de metrii de push-bike in 500 de metrii, in 1000 de metrii, in 2 km ? . Sa ma gandesc numai la Tusnad si ma ia groaza.

Este un forum de discutii si fiecare isi poate exprima parerea liber.

Personal deja m-am retras si in acelasi timp inchei orice post la acest topic din partea mea.

• Upvote 1

Pentru domnul Viorel : cele trei trasee se gasesc pe acest link : http://www.dhscorvinmtb.ro/trasee.php , urmat la sfarsitul lor de urmatoarea fraza:

*Aceste trasee sunt doar appoximativ definitivate, ele putand fi modificate pana in ziua concursului de organizatori ca urmare a schimbarii unor aspecte ce tin de natura inconjuratoare sau de logica a concursului.

Eu inca nu am parcurs traseul, dar urmeaza. Si sigur nu cred ca mor din cauza unui deal in plus sau in minus la ritmul meu (de melc :P). Eu zic ca astfel de rautati nu isi au locul aici si acum, din respect pentru organizatori, iar dupa terminarea maratonului fiecare poate sa-si spuna oful.

Unii nu inteleg anuntul organizatorilor si dezinformeaza(sperie?). Organizatorul zice 200m diferenta de nivel si ZONE de push-bike. Adica NU 200m diferenta de nivel de push-bike. C-or fi 10m sau 20m sau 50m, ramine de vazut... Iar push-bike-ul este si ceva relativ. Ceea ce pentru unii inseamna o catarare faina pe bicicleta, pentru altii poate fi push-bike infiorator. Poate ca pentru unii nu va fi deloc push-bike, chiar daca organizatorii avertizeaza.

Stim sa "citim". Pricepusem ca 99% nu se refera la toata lumea.

Ceea ce pentru unii inseamna o catarare faina pe bicicleta, pentru altii poate fi push-bike infiorator.

E cat se poate de corecta afirmatia asta....

• Upvote 1

Mie nu mi se pare că cineva dezinformează pe altcineva. S-au cerut detalii specifice (nu știu de la cine, e neclar dacă Zamolxis reprezintă un punct de vedere oficial sau semioficial - iar forumul ciclism.ro nu organizează acest maraton) în condițiile în care se fac modificări după înscriere și după achitarea taxei de înscriere.

Asta nu înseamnă că automat orice întrebarea e răutăcioasă (sau că dezinformează), nici că modificările operate de organizator sunt automat malefice.

Propun să încercăm să acordăm clauza de bună credință ambelor părți. Și să discutăm ambele puncte de vedere, că ăsta e rostul forumului.

Salutare,

Noi am incercat sa aducem o imbunatatire a traseului si am gasit cea mai buna varianta cu urcare pe 2km, diferenta de nivel 200m, cu maxim 500m zone de pushbike.

E normal sa existe opinii pro si contra, dar consideram ca modificarea traseului a fost inspre bine, eliminand peste 6km de drum drept pietruit si plin de gropi, cu un traseu montan cu 2km urcare, 1,5km drept (prin sat) si 2,5km coborare.

Am ales sa crestem diversitatea si gradul tehnic al traseului in pofida portiunilor de drum zdruncinatoare si monotone.

Ne dorim sa plasam concursul in clasa celor cu grad ridicat de dificultate si tinand cont ca e la prima editie vrem sa lasam impresia ca am reusit asta.

Intelegem ca, procedural, nu a fost corect ca traseul sa suporte modificari dupa ce unii l-au studiat, au optat sa-l parcurga, s-au inscris si au platit taxa de inscriere, dar orice incovenient poate fi solutionat, asadar toti cei care doresc sa-si schimbe traseul la care s-au inscris o pot face trimitand un mail, iar diferenta taxei de participare o vor primi in ziua concursului.

Ne dorim ca toti participantii sa fie satisfacuti si incantati de tot ce vor vedea si trai la acest concurs si sa fie cat mai multi care vor avea ce povesti.

• Upvote 3

Pana la startul din 16 iulie puteti sa-l modificati dupa bunul plac, chiar nu conteaza diferenta de nivel sau cati km de push bike va fi.

Ceea ce chiar conteaza e sa fie marcajul foarte bun.

Mult succes in organizare !!!

Egox, ceea ce am scris mai sus era punctul meu personal de vedere, nu sunt organizator, e doar o mica coincidenta faptul ca sunt aproape de locul desfasurarii acestui maraton si cunosc zona. Personal fazele de genu "s-a mai adaugat un deal , o vale , o trecere peste un rau, ploua , e ceata, celalalt are o bicicleta mai buna" mi se par foarte copilaresti, iar din punctul meu de vedere, al unui incepator, mi se pare mult mai important faptul sa participi si sa termini un maraton, o drumetie, intreg, atat tu cat si bicileta!

• Upvote 1

Si la editia din acest an Primei Evadari s-a adus o modificare de traseu de ultim moment si toata lumea a fost fericita.

E normal sa existe opinii pro si contra, dar consideram ca modificarea traseului a fost inspre bine, eliminand peste 6km de drum drept pietruit si plin de gropi, cu un traseu montan cu 2km urcare, 1,5km drept (prin sat) si 2,5km coborare.

Modificarea a fost facuta doar pentru o parte din participanti sau pentru toata lumea? (intrebare retorica). Hai sa nu ne mai agitam pentru o schimbare de traseu. Daca e greu e greu pentru toata lumea si daca este usor va fi usor pentru toata lumea.

Ne dorim ca toti participantii sa fie satisfacuti si incantati de tot ce vor vedea si trai la acest concurs si sa fie cat mai multi care vor avea ce povesti.

::) Poate fi cel mai frumos eveniment de pe planeta si tot o sa se gaseasca un artist care o sa va injure. Get used to it!:)

• Upvote 1

Tinand cont de faptul ca sambata am fost in recunoastere de traseu, imi aduc aminte foarte bine acea portiune de drum judetean. A fost fara doar si poate cea mai urata parte din traseu. Eu sunt foarte multumit de modificarea adusa.

Este adevarat ca cei pentru care rezultatul final conteaza foarte mult, studiaza foarte mult traseul dinainte, iar unii dintre ei se antreneaza special pentru un anumit tip de traseu. Insa mai e mult pana in ziua concursului si este timp berechet pentru a ne adapta modificarilor.

E exagerat ca pentru o schimbare de 2 km la un traseu de 60 km sa renunti la un concurs care are toate premisele sa fie unul foarte frumos .

Vad pe fb http://www.facebook.com/dhsbikeparts un filmulet cu o zona de push bike (pare sa fie ce disputata) , dar nu foarte ingrozitoare :) . Si din motive financiare e posibil sa renunt la Salzkamergut Trophy si sa vin aici , neaparat la tura lunga ;)

Succes echipei de organizare !

Si la editia din acest an Primei Evadari s-a adus o modificare de traseu de ultim moment si toata lumea a fost fericita.

Modificarea a fost datorata conditiilor meteo, nu pentru ca asa le-a placut organizatorilor si a fost spre binele concurentilor, nu spre omorarea lor... Aveti idee, toti cei care sustineti ideea schimbarii, cam cum e un push bike pe ploaie si furtuna? Cam in cat timp se fac aia 500 de metri si in cati se transforma real de push bike?

Zamolxis, am inteles corect, esti amator, da? De curiozitate si fara nici o rautate, cand ai timp, bineinteles, fa traseul cu noua portiune modificata si impartaseste si cu noi impresiile plss... Cred ca cel mai echitabil feedback il poate avea un amator, fara nici o legatura cu concursul... Poate unii ne ingrijoram degeaba, poate unii ne bucuram degeaba...

A trebuit să zici de ploaie și furtună, la naiba... Acum chiar trăbă să merg să-mi iau niște pantofi mai cramponați! Cu meteosensibilitatea ta nu mă pun :D

se stie cumva cam care ar fi proportiile, drum forestier, poteca, asfalt... La tura medie m-ar interesa in principiu

Guest
This topic is now closed to further replies.