ovidiu

16.07.2011 - DHS Corvin MTB Maraton - Hunedoara

Recommended Posts

Salutare la toata lumea,

se discuta despre cantarirea riderilor inainte de concurs si dupa finish.

ce parere aveti despre ideea asta???

• Upvote 1

Salutare la toata lumea,

Probabil vom avea cu 4-5 kile mai putin , tare ideea , numa ca sunt unii care sunt frustrati din cauza greutatii ... si sa nu deranjati in anumite cazuri .

Io mi-s mandru de 100 kg http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Salutare la toata lumea,

de ce nu?e ceva original

Ca sa vada cat de solicitant a fost traseul...gradul de dificultate-direct proportional cu numarul de kilograme pierdute... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Si daca se va constata ca nu s-a slabit destul, se va face la anul un traseu mai greu... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Sau invers??? ;)

Pentru unii dintre noi ar fi mai simplu să modificați traseul încât să treacă prin gară, peste cântarul pentru vagoane, că unul din ăla de baie se învârte până la poziția „nu cântărim grupuri”. :P

Acum serios, nu știu cât e de relevantă pierderea în greutate, că majoritatea va fi apă. Dacă vrei să compari ceva, compară greutatea de sâmbătă dimineață cu mațul gol cu cea de duminică dimineață, tot așa; organismul a avut timp să-și revină și să se hidrateze la loc, iar ce-ai pierdut e doar slăninuță. Dar trebuie un cântar cu precizie măcar la 100g, ca să fie vizibilă diferența, că doar de la un concurs de o zi nu cred că arzi 3 kile de pe buci.

Salutare la toata lumea.

Poate nu ati observat categoriile de premiere pentru sexul frumos.

IDENTICE CU CELE DE LA BAIETI!

Daca vom avea 6 participante/participanti pe categorie intra la premiere (primii 3)

http://dhscorvinmtb.ro/regulament.php

Asta da incurajare a sexului ... frumos :D

Sa participe cat mai multe, cot la cot cu noi, si sa fie premiate ca atare.

Ideea cantaritului optional, cred ca e una originala, si nu cred ca ar trebui sa se faca clasamente sau analize asupra diferentei de kg la finish.

E pur si simplu optiunea fiecaruia de a afla daca si cat a slabit pe traseu.

Si sunt sigur ca organizatorii nu vor face publice kilogramele fiecaruia.

Eu unul aleg sa urc pe cantar.

Radu multumim ca ne tii la curent cu noutatile.

@sopinel, cu placere.

raspund si la intrebari si incerc sa lamuresc nelamuriri. :D

radu,ti-am dat mail dar ptr.siguranta mai zic aici,la tricou port m daca se poate inscriptiona oldrocker1950 bine,daca nu,nu.la hunedoara o sa vin sa concurez ptr.bikersteam,am primit propunerea si nu o puteam refuza,le completez grupa de virsta"mosi nebuni..."(care in loc sa se plimbe in parc si sa traga aer curat in nari,se dau pe bicla pe la maratoane cu aia tineri,pai nu sunt nebuni?)

@rock, am receptionat mail-ul tau.

sper sa putem rezolva cu tricoul tau. :D

cred ca este foarte greu spre imposibil sa clasifici oamenii intre normali si nebuni.

Ei, cum să fie greu? Te uiți dacă au biclă sau nu. Cel puțin așa s-au pus de acord vocile din capul meu :D

• Upvote 1

@puterfixer, ce spui tu este corect.

dar te interb, cei CU bicla sunt cei normali sau ceilalti?

O intrebare pentru cei care au facut traseele: Hobby sau Race poate fi parcurs cu un ciclocros/trekking? In filmul de prezentare am vazut niste portiuni cu pietre marisoare si as fi curios cat de lungi sunt.

O intrebare pentru cei care au facut traseele: Hobby sau Race poate fi parcurs cu un ciclocros/trekking? In filmul de prezentare am vazut niste portiuni cu pietre marisoare si as fi curios cat de lungi sunt.

O parte din echipa DHS Tibiscus Team, am fost ieri la Hunedoara pentru a "testa" cele 2 trasee, 30 si 55km. Noi cei care ne-am dat pe traseul de 55 nu am reusit sa facem decat aproximativ 80% din traseu. Din punctul meu de vedere nu ai ce cauta cu ciclocros pe traseu. Sunt portiuni cu drum de piatra nebatatorita, mai este o coborare destul de periculoasa care este acoperita 90% cu un strat considerabil de frunze, iar sub frunze sunt pietre multe si ascutite. Plus ca in tunel au ramas acele pietre care se folosesc la constructia de cale ferata. Au fost scoase liniile si traversele. Nu stiu lungimea acestor portiuni dar cu siguranta se aduna cativa km buni.

Toata portiunea de traseu pe care am fost ieri am reusit sa o fac pe bicicleta, cu exceptia unei catarari de 50m, unde erau numai urme de vaci(Drumul Vacii). Asa ca, daca unul ca mine a facut o mare parte din traseu pe bicicleta, inseamna ca elitul va zburda pe acolo. Ce mi-a placut mie, a fost faptul ca pana la km 40, cu aproximatie, a fost doar o portiune mica de single-trail. In rest a fost drum forestier, comunal, judetean, industrial, tot felul de drumuri pe care poti depasi fara probleme. Asta daca ajungi se depasesti :D. O mare parte din ce am pedalat noi ieri nu a fost prin padure, asadar daca vor fi 35 grade si in ziua concursului, grija mare la hidratare.

PS: Eu nu cred ca e corect sa participi la nici un concurs de mtb pe ciclocros. Pentru asta exista competitii de ciclocros.

PS: Eu nu cred ca e corect sa participi la nici un concurs de mtb pe ciclocros. Pentru asta exista competitii de ciclocros.

Sunt foarte putine concursuri de ciclocros ...

Oricum au un dezavantaj mare fata de cei cu mtb , asa ca nu se pune problema de corectitudine ...

Sunt foarte putine concursuri de ciclocros ...

Oricum au un dezavantaj mare fata de cei cu mtb , asa ca nu se pune problema de corectitudine ...

Si concursuri de sosea sunt putine la noi in tara, si nu am vazut pe nimeni cu cursiera la mtb. Pe trasul de la Hunedoara cu un ciclocros esti avantajat, deoarece este foarte mult drum judetean si comunal. Asta daca esti dispus sa cari bicla in spate pe portiunile mai dificile.

Discutabila treaba asta cu tipul de bicicleta... Daca participi cu un 29er cu furca fixa de carbon si cauciucuri inguste nu e tot cam ca si cu un ciclocross? Atata timp cat la ciclocross e voie cu MTB (e o conditie parca, sa nu aiba bar-end-uri), de ce n-ar fi si invers? Oricum dupa cum e pusa intrebarea, e vorba de un trekking nu de un ciclocross, care ar putea fi asimilat cu un 29er, probabil fara suspensii. Cat timp bicicleta e in stare tehnica buna, cu piese de calitate, ar trebui sa faca fata la aproape orice traseu.

In fine, sper sa ajung la concursul asta, pare promitator. Si, normal, o sa vin pe metebeu :)

Intram pe teren minat.Consider ca, inca ,la noi, fiecare se mai poate da cu ce are,si apoi se specializeaza pe ceva anume,sau pe mai multe .Personal nu consider vreun avantaj folosirea anumitui tip de bicla pe un traseu ,ptr ca sunt putini cei care chiar stiu cu ce se manaca o disciplina sau alta. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

Intram pe teren minat.Consider ca, inca ,la noi, fiecare se mai poate da cu ce are,si apoi se specializeaza pe ceva anume,sau pe mai multe .Personal nu consider vreun avantaj folosirea anumitui tip de bicla pe un traseu ,ptr ca sunt putini cei care chiar stiu cu ce se manaca o disciplina sau alta. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

..."zil-e .."Don Maus....

....bulanul conteaza aici,sa fi zdumpas,si vanos,si sa poti duce multe berule..:))

Acuma,lasand gluma la o parte,fiecare se da cu ce are,este bine ca se amintesc de portiuni mai dificile,ca astfel poti sta si gandi daca sa folosesti eu stiu ce guma,eu stiu ce bicicleta,poti sa iti dai seama de asa zisele riscuri la care te supui.

Intotdeanu saunt bine venite stirile despre traseele noi,despre modificari ale traseelor vechi (aici ma refer la maratoanele consacrate),sfaturi...etc.

Am modificat o portiune a traseului Elite & Race, prin introducerea intre Cerbal si Govajdie a unei catarari de la 540 alt. la 740 alt. spre Cerisor, cu zone de push bike, urmata de o coborare serpuita splendida prin padure pe marginea versantului. Astfel am eliminat o portiune monotona de drum pietruit si praf.

Diferentele totale de nivel au devenit:

- Race 1660 m;

- Elite 2300 m;

www.dhscorvinmtb.ro/trasee.php

• Upvote 3

Guest
This topic is now closed to further replies.