hcampian

Rapoarte de transmisie pentru sosea

Recommended Posts

Am observat ca se discuta problema asta atat pe alte topicuri, cat si foarte des in viata reala - cred ca e nevoie de un topic despre acest lucru. Ce angrenaje si pinioane va place sa folositi pe cursierele voastre? Ce va place pe plat, pe sprinturi, pe catarari?

Eu, stiind ca vreau sa fac mai mult munte, am ales de la inceput un angrenaj compact (50/34), iar bicicleta a venit cu 10 pinioane 12-25. Am dus-o direct la munte: pe Transalpina-sud a mers acceptabil, doar in cateva zone mai abrupte fiind nevoie de un efort ceva mai considerabil, pe Transfagarasan e mai mult decat suficient, atat pe nord cat si pe sud, de fapt ajunge lejer si un 23, pinionul de 25 l-am folosit doar pentru relaxare din cand in cand. In schimb la Sotrile, desi se poate urca bine orice in combinatia asta, am simtit nevoia de o treapta in plus la pinioane pentru a urca o idee mai in cadenta.

Recent am trecut pe un 12-27. Am incercat intai niste clasice, Poiana Brasov, Rasnov, pe care nu am simitit nevoia sa ma ating de 27. Pe Transalpina-sud, a fost bun 27, l-am folosit ca rezerva de relaxare din cand in cand - mi-a permis oricum sa urc fara sa ma ridic din sa. Pe Ciocanu, a fost bun in ultimele curbe. Dar am dat si de chestii mai grele (Transalpina-nord si Straja) unde am urcat cu 27 in picioare.

La coborari usoare, unde e nevoie sa pedalezi, combinatia maxima 50/12 este insuficienta, incepand sa dai in gol de pe la 50 km/h, unde cu o foaie de 52 sau 53 ai mai putea obtine cativa km/h in plus foarte usor. De exemplu bucata Timisul de Sus - Brasov m-a facut sa ma gandesc serios ca la un moment dat sa renunt la compact.

Pe plat in schimb, la rulaj, mai ales la un rulaj o idee mai in forta (peste 30 km/h), am simtit mereu lipsa unui pinion. Cei mai experimentati mi-au spus ca e celebrul pinion de 18 si da, ala se pare ca e.

Concluzia mea este ca, pentru ce vreau eu, munte si niste antrenament pe plat, e benefica pana la urma prezenta pinionului de 27, iar achizitia unei casete 12-27 in loc de 12-25 nu modifica nimic in primele 8 viteze, de la 12 la 21, asa ca nu vad nici un dezavantaj pe plat intre cele doua. In schimb ma bantuie ideea sa modific o caseta si sa ii scot pinionul de 12, pentru a intercala unul de 18. O caseta de 11-28 cred ca ar fi foarte rea pe plat, deoarece pe langa absenta lui 18, lipseste si 16 si, oricum, 11 e folosit doar rar, pe coborari si poate in sprinturi foarte puternice. O idee ar fi caseta 13-26 de la Campagnolo, care are si 18, dar eu fiind pe Shimano nu am cum sa o incerc. Pentru cei care sunt pe Campa si nu vor sa se rupa, exista varianta foarte buna dupa parerea mea 13-29, comparabila pe plat cu 12-27 de la Shimano. Orice mai mult de 29 mi se pare insa nefiresc pe o cursiera de sosea.

Ca si angrenaj, 50-34 mi se pare perfect pentru nivelul de amatori. Totusi, simt ca se pierde mult pe coborari in regim de concurs. Solutia cu angrenajul triplu nu mi se pare foarte sportiva, desi iti ofera 52 pentru coborari. Personal ma deranjeaza triplul si pe MTB. Totusi, nu neg ca ar putea fi solutia pentru unii.

In concluzie, eu voi merge in continuare pe compact cu 12-27 - e perfect pentru ce am eu nevoie. Daca vreodata trec insa pe Campa, o sa merg pe angrenaj normal cu 13-29. Daca reusesc sa trec chiar pe 11 pinioane, mi se pare solutia ideala.

• Upvote 1

Şi eu am avut o dilemă similară, prin faptul că am un singur set de roţi la două biciclete: cursiera şi contratimpul.

Până la urmă soluţia pentru mine a fost un grup de 11-23 ultegra, şi angrenaj 53-39 pe contratimp şi compact pe cursieră.

Aşa am şi rapoartele potrivite pentru concurs, unde merg în jur de 40 km/h, cât şi pentru urcări. Adevărul e că uneori nu m-aş plânge de un pinion de 25, dar strâng din dinţi şi mă ridic din şa dacă chiar e cazul.

Eu am inceput pe o cursiera de 3 foi (52-42-30) si pinioane 13-25(era pe 8 pinioane). Am fost la Crama Seciu cu 500 de km antrenament in bulane si am reusit sa o urc dintr-o bucata pe foaia de 30 cu pinion de 23(nu schimba pe 25).

Dupa aia am trecut la alta bicla cu 2 foi 53/39 si pinioane 11-23. Urgent m-am dus la Nea Mircea si mi-a pus un pinion de 28 :D M-am dus la Crama Seciu(o catarare cu zone foarte inclinate) si mi s-a parut parca mai bine(desi eram si mai antrenat).

Dupa aia am trecut la Campagnolo cu o caseta 13-26(si cu pinionul de 18 la mijloc). Un raport super pentru plat si pentru catararile normale(Transfagarasan , Cota 1400 , Siriu, Rucar-Bran).

Mi-am dat seama ca imi plac mai mult dealurile decat platul si am trecut la compact. La inceput il cam injuram pentru ca nu imi gaseam tot timpul raportul pe plat. Dar incet incet m-am obisnuit cu el.

Acum am compact pe ambele bicle cu pinioane 12-26 si mi se pare super. M-am gandit de multe ori sa trec si eu pe 53/39 sau 52/38 dar totusi sunt amator si nu am tot timpul din lume sa ma antrenez. Iar sigur cand o sa vreau sa fac 200 de km intr-o zi pe munte o sa injur ca mi-am dat jos compactul :D

Horatiu, ce zici tu cu 53/39 si 13-29 mi se pare foarte misto. Dar totusi un 50-34 cu 12-26 face acelasi lucru si este si mai usor.

foarte inspirat topicul.

eu am cursiera de una saptamana :) si m-am lovit deja de problema asta. este echipata cu 52/42 si 11/23(caseta de 6) si m-a omorat pe cateva pante prin Bulgaria. Am varianta de a-i monta o caseta de 7(permite freehubul). Eram nehotarat daca sa fie de 12/26 sau 13/28, dar din ce citesc pe aici trebuie sa-i schimb si angrenajul cu unul compact, deoarece pe unde vreau sa o plimb sunt multe urcari....

Ma bucur ca topicul e interesant, eram sigur ca e un subiect arzator.

@totis - cum mai mult ca sigur cursiera ta e cu angrenaj pe ax patrat, e deosebit de simplu sa gasesti inclusiv pe aici pe la bazar un compact la pret bun. 52/42 nu prea mai foloseste nimeni, e un concept invechit si e normal ca nu ai putut sa urci mai nimic cu el. Daca n-ai bani, pune-i macar o foaie de 39 in loc de 42, aia se poate face, si tot e un pic mai bine. O foaie poate gasesti si de pomana.

Eu pana acum cateva zile am mers pe un angrenaj de 53-42 cu pinioane 11-23. Ma termina orice deal mai serios si putin mai lung. Zilele astea imi primesc in sfarsit un compact 50-34. Sunt foarte curios cum se vor descurca pinioanele cu el. Poate reusesc sa urc bencecul de la timisoara. :D

Mai pe scurt raportul depinde de "bulanul" ciclistului, incarcarea/greutatea bicicletei. Pe sosea mai sunt si dealuri, unele au pante sunt destul de lungi,se merge logic cu alt raport, fiecare cum poate duce!

Eheee, bun subiectul. Cand eram pe la inceput, adica cu ceva ani inainte de 2000(si mai tanar), foloseam clasicul 52/42, iar pinioane am avut mai multe variante dar cel mai mare era in general 24...o singura data am avut un 26. Atunci eram si mai tanar si mai necunoscator si nu as mai recomanda raporturile astea nimanui. Dupa ce treci de 30-32 de ani incep sa se vada "rezultatele" rapoartelor mari pe care le invarteam in tinerete. Este foarte important sa folosim de tineri nu numai calcaturi mici, adica sa mergem cat mai in "rulaj" dar sa ne si reglam foarte bine placutele pe pantofii de ciclism. Cred ca majoritatea durerilor de genunchi de acolo provin. Dupa cativa ani am folosit 39/53 si mi s-a parut deja un pas inainte. Cu pinion 12-25 si placa de 39 deja era mult mai bine pe dealuri. Acum folosesc deja angrenajul compact 50/34 cu pinion 11-27. Ma impac foarte bine cu placile desi unii gasesc 34 prea mica, preferand un 36, mai ales pe portiunile in usoara urcare. Pinionul de 27 inca nu a vazut lantul dar, ce-i drept, nici nu am mers inca pe catarari foarte lungi si grele. S-ar putea sa-i simt utilitatea pe "catararile HC". Asadar eu recomand compactul 50/34 cu pinion 12-25 sau 27 daca se merge pe pante lungi si inclinate. Dar mai ales recomand incepatorilor si tinerilor sa nu foloseasca rapoarte mari ca vor avea de suferit cu genunchii. Nu uitati de filozofia unui mare campion, o legenda a ciclismului care si-a pus o intrebare simpla: "De ce sa merg eu pe munte cu o anumita viteza folosind o calcatura mare si chinuindu-ma, cand pot merge cu aceeasi viteza, cheltuind mai putina energie, si folosind o calcatura mica?" Stilul a fost adoptat in timp de multi ciclisti printre care Lance Armstrong iar beneficiile lui s-au vazut.

Din experienta proprie:

- 39/32 ar fi suficient pentru majoritatea catararilor pe sosea, cel putin de la noi din tara (de exemplu, am urcat asta http://www.bikemap.net/route/1043292?130805019480212 cu 39/32 - drum forestier, panta medie aproape 10% - in conditiile in care am 85 kg si o bicicleta de vreo 12 kg cu cauciucurile de CX), insa depinde de fizicul fiecaruia; cineva cu profil de catarator (adica nu eu) s-ar descurca probabil cu rapoarte semnificativ mai mari pe aceleasi urcari;

- casetele de 11-32 de MTB, pe de alta parte, au problema saltului mare intre pinioane, lucru care se simte mai ales pe plat (de exemplu, cu 48/18 simt nevoia unui raport mai mic si cu 48/15, urmatorul raport, pedalez prea in forta)

- pedalatul in forta pe urcari e criminal pentru: articulatii, tendoane, vertebrele lombare (in concluzie, nu strica rapoarte cat mai mici)

Concluzia e ca un pedalier compact e clar cea mai buna alegere pentru cei care vor si catarari. 39/32 = 1.218, raport aproape echivalent cu 34/28 = 1.214 sau 34/27 = 1.259. Daca ar fi sa am banii pentru un upgrade consistent, as alege un groupset Campagnolo Compact cu pedalier 50/34 si caseta 13/29. Pentru mine 50/13 e arhisuficient ca raport maxim, pentru ca nu-mi plac coborarile sub nici o forma, pe plat n-o sa ajung veci sa pedalez la cadenta maxima cu raportul ala, iar raportul minim 34/29 = 1.172 imi ofera avantajul psihologic ca pot aborda orice catarare imi propun. Asta pentru ca inca nu mi-am propus sa urc pe Zoncolan sau Mur de Huy alte catarari cu pante maxime de peste 20%.

Asta pentru ca inca nu mi-am propus sa urc pe Zoncolan sau Mur de Huy alte catarari cu pante maxime de peste 20%.

Problema mea e ca eu chiar mi-am propus sa ajung pe Zoncolan, Kronplatz (Plan de Corones), Grossglockner, si Kitzbuheler Horn (aceste fiind sosirile zilelor 1, 2, 4 si 5 din PeakBreak).

Si (din pacate) nu am 29 (ma refer la pinion, nu la virsta, cu asta nu ma pling), dar macar am compact 34-50 / 13 - 26. Nu cred ca am timp sa procur un 29 pina la inceputul lui iulie, asa ca ma voi cam chinui pe alocuri!

As mentiona, totusi, si un dezavantaj al compact-ului: se uzeaza mai repede decit clasicul 39 - 53. Asta este, mai ai parte si de dezavantaje, nu e totul roz!

Eu cred ca va trebuie un 13-29 pentru toate catararile alea mitice :D Cel putin am inteles ca pe Zoncolan e durere.

De trebuit, ar trebui, dar cum ziceam, mi-am dat seama cam tirziu. Ei, macar sint toate la sfirsit, cind "mai am putin si scap". Pe Grossglockner am mai fost (ce-i drept, invers, de la N la S) si nu mi s-a parut chiar asa de teribil, sint constient insa ca celelalte trei sint mult mai intense (chiar daca au dif.de nivel mai mica).

Plus ca, asa cum scria cineva aici pe forum (cu vreo doi ani in urma), "un raport mai mare ma motiveaza".

Eu pana acum cateva zile am mers pe un angrenaj de 53-42 cu pinioane 11-23. Ma termina orice deal mai serios si putin mai lung. Zilele astea imi primesc in sfarsit un compact 50-34. Sunt foarte curios cum se vor descurca pinioanele cu el. Poate reusesc sa urc bencecul de la timisoara. :D

Salut eu am un 53-43 cu pinioane 11-25 foaia aia de 34 o folosesti si pe drum intins adik nu e prea usor ,sau o folosesti doar pe catarari?

Cu 50 poti sa mergi si pe drum intins macar cu un 50/16 50/15?chiar ma intereseaza vreau sa schimb placa de 43 cu un 36 .Oare se merita? la tine cum se comporta?

Salut eu am un 53-43 cu pinioane 11-25 foaia aia de 34 o folosesti si pe drum intins adik nu e prea usor ,sau o folosesti doar pe catarari?

Cu 50 poti sa mergi si pe drum intins macar cu un 50/16 50/15?chiar ma intereseaza vreau sa schimb placa de 43 cu un 36 .Oare se merita? la tine cum se comporta?

Salut eu am un 53-43 [...]

vreau sa schimb placa de 43 cu un 36

Daca ai BCD 130mm, atunci cea mai mica foaie disponibila e cu 38 de dinti.

M-am uitat la angrenaj si am 52 cu 42. Ma gandesc sa schimb foaia mica ca din cate am citit pe aici e prea mare pentru nivelul meu.

Ce este BCD ?

M-am uitat la angrenaj si am 52 cu 42. Ma gandesc sa schimb foaia mica ca din cate am citit pe aici e prea mare pentru nivelul meu.

Ce este BCD ?

Este diametrul cercului descris de centrele suruburilor care strang foile impreuna.
  • Upvote 1

Pina la urma am reusit sa-mi procur pinion de 29 CAMPA in timp util pt. PeakBreak (deh, traim in era INTERNET-ului) si ce bine a fost ca l-am avut!

L-am mai pastrat pina acum ca sa-l folosesc la TFTA/1zi, acum gata, revin la 13-26 cu compact 50-34, e perfect pt.catararile din tara. Asta pt.ca la noi catararile fie sunt lungi, dar n-au cine-stie-ce panta (ex:TransFagarasan), fie sunt citeva "tari" dar relativ scurte (ex:Secaria, Sotrile) si poti sa le ataci in forta (ridicat din sa, pe alocuri).

Intr-adevar, Horatiu, 13-26 de la CAMPA are tot ce-ti trebuie, iar un 12 cred ca e disponibil la seturile pe 11 rinduri (n-am asa ceva, oricum 12 nu-l pot folosi decit la coboriri, unde cistig mai mult daca renunt la pedalat si adopt o pozitie cit mai aerodinamica)

Daca as merge la ses, un standard de 53-39 ar fi mai potrivit, dar nu ma pasioneaza subiectul (ses).

Da, se potrivesc fără probleme.

Multumesc,problema era daca distanta dintre placi este egala si nu trebuie sa schimb distantierele cu cele pentru 9 viteze.

53-42 si eu,la plat merge,dar la catarari e crima....poate e si antrenamentul ( a se citi lipsa lui ) de vina,ca deh....sunt incepator pe cursiera....din cate am inteles citind pe aici ,un compact 50-34 e cel mai ok pt incepatori,nu?