hcampian

Rapoarte de transmisie pentru sosea

Recommended Posts

Și lanțurile de șosea din noua generație sun unidirecționale (ex: CN-5701). Cred că este de preferat acest lanț în locul celui Dyn- Sys pentru MTB. Ceva informații despre compatibilitatea sistemului Dyna-Sys găsiți pe MTBR.

I just set up a ten speed system on my bike using a mix of 9 speed and 10 speed parts. Since there is a lot of confusing and contradictory information about Shimano dyna sys 10 speed, I thought I would post up some compatability issues I have found.

1. Road 10 speed derailleurs and shifters are completely incompatible with mountain (dyna sys) 10 speed derailleurs and shifters. The cable pull by the shifters is different for both front and rear.

2. Nine speed rear derailleurs will not work with 10 speed mountain rear shifters. They will however work with road “flat bar” 10 speed rear shifters. Dyna speed shifters pull twice as much cable per shift as 9 speed shifters, so if you use a 9 speed derailleur it shifts two gears for every one push.

3. Dyna sys 10 speed rear derailleurs cannot be used with 9 speed shifters. Road 10 speed derailleurs can be used with 9 speed shifters.

4. Nine speed front derailleurs can be used with 10 speed front shifters, but do not work optimally if used with a 10 speed crankset. Nine speed front derailleurs and cranksets can be used with 10 speed chains and front shifters. A nine speed shifter can be used to shift a 10 speed dyna sys front derailleur.

5. 10 speed road chains are different from 10 speed mountain (dyna sys) chains. The dyna sys chain is a directional chain that is made to shift better with 10 speed mountain drivetrains.

6. 10 speed road cassettes and 10 speed mountain cassette use the same sprocket spacing.

Se pare ca la MTB, daca e adevarat ce scrie aici, Shimano a trecut la un sistem asemanator la cable-pull cu SRAM!!! Oricum, la pinioane si lanturi, cele de MTB si de sosea se pare ca raman compatibile si la 10 pinioane, dar nu se mai pot pune deraioare de MTB cu manete de road :( Oricum, buna informatie daca e corecta....

Oricum, pare-se ca le-au mucit de tot. Cable-pull-ul la Shimano de 10 e dublu decat cel de la 9, dar nu e egal cu cel de la SRAM care, la randul lor, au schimbat cel de 10 care e diferit de cel de 9. Pare-se ca la liniile de 10 de MTB nu o sa mai mearga nici o combinatie posibila. Uffff....

Vestea proasta e ca de la anul (de fapt se pot cumpara deja modelele 2012) apar shiftere (si derailleur-e) Deore 10-speed Dyna-Sys. Se pare ca vor sa forteze trecerea cat mai rapida la 10-speed MTB/Dyna-Sys (prin eliminarea alternativelor 9-speed in gama medie si de varf).

Cati km ai cu 105-ul? Ca daca nu e foarte uzat (dupa cum spui tu) il poti vinde - cine stie, poate as fi chiar eu interesat mai incolo, ca pinioanele mele tocmai sunt la al 3-lea lant anul asta.

Salut. Cca 400km. E de pe ciclocross-ul Merida 4 2010 achizitionat in 2011 :)). Poti sa-mi faci o oferta pe PM.

Se pare ca vor sa forteze trecerea cat mai rapida la 10-speed MTB/Dyna-Sys (prin eliminarea alternativelor 9-speed in gama medie si de varf).

Fix d'aia am scos Shimano de la suflet.
  • Upvote 1

mai mult off topic...am un sistem campa record,pinioane 12-28.am schimbat pe 12-32 si-mi sta schimb spate atins mereu pe pinionul mare :(...aveti idee de ce-ar putea aparea problema asta?

multumesc mult,am postst aici deoarece am vazut din discutii ca sunteti mai mult decat calificati sa-mi raspundeti.multumesc inca odata.

Pentru ca nu duce schimbatorul din spate pinioane asa mari. Campa duce maxim 29. Ar mai fi un surub de reglaj la unele schimbatoare, care modifica unghiul in care acesta e pozitionat fata de cadru, undeva pe langa surubul cu care e prins el de cadru, i se spune surubul B. Nu stiu daca Record are asa ceva, dar daca are, te mai poti juca din el poate reusesti sa-l departezi de pinioane. Daca nu reusesti, ghinion, inseamna ca pur si simplu nu se poate.

Uite asa arata, iar in imagine pare sa fie chiar un Campa:

Imagine postată

Pentru ca nu duce schimbatorul din spate pinioane asa mari. Campa duce maxim 29. Ar mai fi un surub de reglaj la unele schimbatoare, care modifica unghiul in care acesta e pozitionat fata de cadru, undeva pe langa surubul cu care e prins el de cadru, i se spune surubul B. Nu stiu daca Record are asa ceva, dar daca are, te mai poti juca din el poate reusesti sa-l departezi de pinioane. Daca nu reusesti, ghinion, inseamna ca pur si simplu nu se poate.

Uite asa arata, iar in imagine pare sa fie chiar un Campa:

Imagine postată

multumesc,cel mai ciudat e faptul ca le-am luat de pe alta bic,pe care,culmea mergeau....acum sunt pe aceeasi bic,cu sch spate campa veloce si merge...gura masii de treaba... multumesc inca odata

N-ar strica un pic de atentie la redactarea posturilor.

Salut

Eu merg la fel de des atat la ses cat si pe dealuri. Cand am cumparat Cannondale-ul , avea pe ea grup de foi compact, pt. mine pe plat era enervant, am dus bicicleta inapoi la magazin si mi-au pus un 53-39, apoi a fost mult mai bine, simteam ca am o "rezerva" de viteza pt. situatii mai extreme (sprinturi si coborari), dar merge bine si pe dealuri. Caseta e in 10, 12-25.

Ridic si eu threadul asta cu o nelamurire:

O sa vreau sa scot cursiera la munte, dar am 52/42 biopace si 13-23 uniglide pe caseta de 7viteze (butuc de 125mm). Vreau pentru inceput un pinion de 28(maxim pentru deraiorul RD1051) dar sa raman la 7 viteze, sa nu-mi complic existenta cu alte shiftere. Din cate am citit pe net as putea gasi unul si sa-l adaug la caseta, scotand altul din mijloc. Dar o fi de ajuns foaie de 42 cu pinion 28 pentru Trans? Tind sa cred ca nu. Am 110kg la 193cm si zic eu conditie fizica cat de cat ok pentru un amator bautor de bere(pot sa duc 50km/h pe plat si ture de +150km intr-o zi). Problema e la urcari, chiar si mici ca gradient - raman cu 1-2-3 pinioane in urma colegilor de tura (65-75kg).

Nu vreau sa renunt la angrenaj in favoarea unui compact, deci ma gandeam sa caut o foaie de 38 sau 39(minim pentru 130BCD) poate mai storc putina cadenta si de acolo. Si cand ma intorc de la munte, imi pot pune 42-ul inapoi, iar pinionul de 28 nu ma incurca, oricum pe plat nu ajung pe el.

Dar nu sunt sigur ca va fi o asa mare diferenta intre Biopace 42 si rotunda 39, deci nu sunt sigur ca merita efortul.

In concluzie:

1 - un ins de 110kg se descurca decent cu 42-28 pe trans?

2- o sa poata schimba deraiorul de pe 23 direct pe 28?

1. 42/28=1.5 si 38/28=1.35 Se simte sigur. 42 cu 28 am mers si eu o vreme vara trecuta si am incercat si cateva urcari(cheile bicazului, rarau, ciumarna)dar pe trans n'as fi avut curaj cu rapoartele astea. Pentru anul asta imi propun sa imi pun compact caci am descoperit pe pielea mea ca o cadenta mare e buna. Ajungi mult mai odihnit sus si nici genunchii nu te dor.

2. de pe 24 pe 28 mie imi schimba.

42- 28 inseamna 1,5 raport fata de 34-27 al meu (1,25 ). Concluzia ai un raport foarte mare ceea ce nu-ti permite o frecventa ridicata,vei avea pasul mare,implicit efort urias

Eu urc pe versantul nordic ( cirtisoara-balea ) cu 34-25,pe alocuri si 34-23. Avand in vedere ca esti un mic monstrulet iti recomand o foaie mai mica cel putin

Ridic si eu threadul asta cu o nelamurire:

O sa vreau sa scot cursiera la munte, dar am 52/42 biopace si 13-23 uniglide pe caseta de 7viteze (butuc de 125mm).

...

In concluzie:

1 - un ins de 110kg se descurca decent cu 42-28 pe trans?

2- o sa poata schimba deraiorul de pe 23 direct pe 28?

Vrei sa-ti spunem noi ce poti tu? Fiecare stie ce poate el insusi. Eu, de exemplu, am urcat in 2003 sau 2004 TF (dinspre sud) cu 42/21 (asta aveam atunci, pe 2x6 viteze). De putut, se poate, dar nu-i recomandabil.

Variante, in ordinea utilitatii lor:

1.Schimbi angrenajul cu unul compact (50/34) dar inteleg ca nu agreezi varianta asta, chiar daca tehnnic e cea mai buna;

2.Foaie de 39 sau 38 pe actualul angrenaj (eventual si un pinion mai mare, 26-28)

3.Pinion de 28 - nu va fi nicio problema cu schimbatul de la 23 la 28, lantul urca oricit, doar schimbatorul sa suporte pinionul asta mare (sa nu loveasca rotita de la intinzator in pinion).

Daca alegi sa atasezi un pinion f.mare, nu inseamna ca trebuie sa ramina vesnic asa. In orice moment poti sa-ti reconfigurezi caseta.

Bineinteles ca ultima varianta este cea mai ieftina, nu cea mai buna dar probabil satisfacatoare.

Succes!

1.Schimbi angrenajul cu unul compact (50/34) dar inteleg ca nu agreezi varianta asta, chiar daca tehnnic e cea mai buna;

+1

Tot ce zic eu e sa incerci intai mai pe aproape de casa, daca esti in Bucuresti incearca, stiu si eu, strada aia abrupta, Mitropolit nu stiu cum, ce da sus la autogara FIlaret si fa-ti o parere. Daca o urci aia fara probleme (adica esti convins ca ai putea urca mult in ritmul ala), e ok. Dar ca modificare, tot angrenajul compact ti-l recomand. Pacat ca am avut unul pe patrat si l-am dat, dar gasesti, nu te costa mai nimic un angrenaj compact, il iei si nou sub 100-200 RON.

pot sa urc cam tot ce e in bucuresti din sa, dar nu la infinit :) . Multumessc tuturor de sfaturi, o sa caut un pinion de 28 si un angrenaj compact.

daca compactul e "tehnic cel mai bun" de ce pt etapele montane f grele,ciclistii profesionisti prefera angrenaj standard + 11-36 ?

La coborare 53 cu 11 ii ajuta. Iar majoritatea dintre noi suntem departe de a fi profesionisti.

F putini au acelas raport putere greutate ca profesionistii. Rar o sa vezi un nene de 80+ kg cu 39-25 pe trans.

daca compactul e "tehnic cel mai bun" de ce pt etapele montane f grele,ciclistii profesionisti prefera angrenaj standard + 11-36 ?

Eu sincer nu am vazut multe bicle pe cyclingnews/velonews echipate asa.

Cobo a folosit pe Angliru 52-34 cu 11-32 (Sram Apex deraior spate) :) .

Si pe Zoncolan Ivan Basso a folosit placa de 34 cu pinion de 29(avea Campagnolo) iar cei cu Shimano 34 cu 28.

Si daca Ivan Basso are nevoie de 34 cu 29, noi oare de cat avem nevoie ? :D

Eu personal folosesc 50-34 cu 12-26 si ma simt foarte bine. Dar pentru un Zoncolan-Angliru cred ca as cauta cel mai mare pinion care sa mearga cu schimbatorul meu.

Si probabil tot in cadenta de 60 as ajunge la un moment dat.

Eu am dat acest sfat unui amator.

Daca esti profefionist, "go for it!"

Ca amator, cu 50-34 si 13-29 m-am descurcat f.bine pe Zoncolan, Kronplatz, Grossglockner, KitsbuhelerHorn, etc. Asta a fost experienta mea, asta a fost sfatul dat.

La coborare 53 cu 11 ii ajuta. Iar majoritatea dintre noi suntem departe de a fi profesionisti.

si pe tine nu te-ar ajuta ?

defapt niciunul care vezi la concursuri pe la noi n-are asa raport,daca ar avea,ar urca ca profesionistii.

Eu sincer nu am vazut multe bicle pe cyclingnews/velonews echipate asa.

Cobo a folosit pe Angliru 52-34 cu 11-32 (Sram Apex deraior spate) :) .

Si pe Zoncolan Ivan Basso a folosit placa de 34 cu pinion de 29(avea Campagnolo) iar cei cu Shimano 34 cu 28.

Si daca Ivan Basso are nevoie de 34 cu 29, noi oare de cat avem nevoie ? :D

Eu personal folosesc 50-34 cu 12-26 si ma simt foarte bine. Dar pentru un Zoncolan-Angliru cred ca as cauta cel mai mare pinion care sa mearga cu schimbatorul meu.

Si probabil tot in cadenta de 60 as ajunge la un moment dat.

basso,era limitat de oferta campagnolo,34x29 nu e f mic.

34x32 al lui Cobo e doar putin mai scurt decat 39x36 folosit de Contador in giro.

n-am zis ca nu e bine sa folosesti rapoarte scurte,am spus ca e mai util sa scurtezi rapoartele la pinioane nu la placi.

placa de 39 ofera combinatii mai utile, si nici nu mai ai diferenta asa mare intre placi.

in schimb mi se pare o idiotenie angrenajul triplu,asta n-ar trebui folosit decat de persoane batrane/grase sau care nu pot avea forma sportiva...

Eu am dat acest sfat unui amator.

Daca esti profefionist, "go for it!"

Ca amator, cu 50-34 si 13-29 m-am descurcat f.bine pe Zoncolan, Kronplatz, Grossglockner, KitsbuhelerHorn, etc. Asta a fost experienta mea, asta a fost sfatul dat.

nu sunt profefionist,dar daca aveai pe urcarile alea 1 raport in plus nu era util ?numai faceai nici morishca la vale