Recommended Posts

Cine stie o sursa vegetala de vitamina B12?

Chlorella (este o alga).

Plantele crescute in pamant fertil au niste bacterii care produc Vitamina B12 (exemplu ar putea fi un morcov care nu trebuie curatat ci doar spalat bine).

Nu te mai face ca nu intelegi , ca sa poti scrie absurditati - cum ar fi oameni care pasc langa vite . Orice suprafata fertila poate produce plante necesare omului , fie ca sunt pomi , arbusti , sau plante medicinale , adaugandu-se la media suprafetei utilizate , dar ar trebui sa nu mai fii superficial :wink: ca sa intelegi in intregime un text . Si daca nu vrei si nu vrei , nu trebuie sa intelegi nimic , poti trai si asa ... oricum de trait , pana cand mori ; tot traiesti ! :D :D http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Daca punem problema ca mircea o sa ajungem sa respingem si medicamentele pentru ca tot prin folosirea unor animale-cobai se ajunge la gasirea unor produse noi.

Omul din pacate nu mai concepe viata fara farmacii, fara medicamente. Un om constient ca trebuie sa aiba grija de sanatatea lui face niste demersuri pe care ceilalti nu le fac. Aratati-mi si mie, va rog, un doctor, o farmacie, o reclama la tv despre un medicament, care sa-mi spuna cum sa previn anumite boli! Nu exista asa ceva in societatea in care traim! Ei au fost educati doar ca sa trateze anumite boli, insa, din pacate, nu-si dau seama sau nu vor sa afirme ca metodele lor, de cele mai multe ori, nu au nici o treaba cu a stopa o anumita boala. Bolile cronice sunt din ce in ce mai multe, in special in tarile bogate, iar sistemul medical nu doreste decat sa intram pe usile farmaciilor sau a spitalelor. Eu nu doresc acest lucru si incerc sa previn bolile! :wink:

! Nu exista asa ceva in societatea in care traim!

"Fumatul dãuneazã grav sãnãtãþii tale ºi a celor din jur"

"Pentru sanatatea dumneavoastra, evitati consumul excesiv de sare, zahar si grasimi."

E adevarat ca bolile cronice sunt multe.

Dar acum 200-300 de ani cand nu prea gaseai farmacii la orice colt de strada si multi erau vegetarieni de nevoie, erau mai putine? Cat este media de varsta in Europa acum si cat era acum o suta de ani?

Tu stii cate vaccinuri ai facut in copilarie? Fara acelea, aveai mari "sanse" sa fii deja istorie.

Eu personal n-am mai luat o pastila de nu stiu cand, dar nici sa fiu asa de habotnic si sa spun ca nu-s bune n-am ajuns.

Sunt oameni care fara anumite pastile ar muri in cateva ore sau zile; dar traiesc cu ele zeci de ani; dependenti, cronici, dar traiesc.

"Pentru sanatatea dumneavoastra, evitati consumul excesiv de sare, zahar si grasimi."

excesiv, nu zice sa renuntzi la ele ... fiecare cum vrea

Ca lup moralist eu zic sa nu mai fumati ,ca daca eu nu mai fumez de 10 ani ,voi de ce va simtiti bine fara mine?

In cele zise de Lulu ma regasesc si eu .Fara 'capitalistele' medicamente alergiile mele si-ar face de cap .

Si ca sa fiu direct ,eu cred ca cei care aleg o cale extrema ,o fac ptr ca le este frica, ca nu ar putea fi cumpati alegand calea de mijloc.

Calea de mijoc este cel mai greu de tinut(de parapet e usor sa te sprijini).Restul sunt povesti.

bine graiesti Mausica.

PS: deja discutia asta nu mai are nici o treaba cu cislismul, sau capitolul unde se afla "Trainingcenter: Antrenamente, Nutritie, Sport" ...deja aici se da lupta intre 2 tipuri de oameni, cei care mananca carne si cei care sunt impotriva ei ...

la ultima postare, mircea, ai exagerat! nu ai dreptate deloc! De medicatie profilactica ai auzit?

Credeam ca ne-am potolit dar vad ca discutia a reinceput mai cu foc :!: , desi nu are nici o miza :roll: (in loc sa schimbam informatii am devenit partizani), nu ma pot abtine sa nu folosesc si eu argumente (amuzante :) ) precum cele ale vegetarienilor, cu mentiunea ca imi cer scuze pentru bascalie. ;)

Nu este moral nici sa faci agricultura si sa fi vegetarian. Pentru ca defrisezi paduri :twisted: si furi din habitatul animalelor salbatice :evil: , iar starea naturala (dar si superioara :shock: ) a animalelor este salbaticia. :!: Unde esti tu Rousseau, doamne ... :?:

Guest MBS

suprafetei utilizate , dar ar trebui sa nu mai fii superficial :wink: ca sa intelegi in intregime un text . Si daca nu vrei si nu vrei , nu trebuie sa intelegi nimic , poti trai si asa ... oricum de trait , pana cand mori ; tot traiesti ! ;) :) http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Eu am argumentat ce am spus, dacã consideri cã argumentele mele nu-s corecte, combate-le cu contraargumente, dacã nu eºti în stare de aºa ceva, atunci abþine-te de atacuri la persoanã ;)

E clar ca nu suntem pe-aceeasi unda... ,deocamdata 8). Astea:

sunt numai praf in ochi, voi nu va dati seama?! Sunt reclame tv de genul: iti arata o obeza care gateste si se presupune ca ea vrea sa manance muuult, dar ce se face ca dupa aia, vin durerile de burta. Insa nu-i nimic exista pastiluta cutarica care face ca sa nu te mai doara burtica. Nu mai conteaza ca mancarea aia enorma din burta nu-ti face bine, important este sa... nu te doara burtica. Sunt reclame unde te doare nu stiu ce (capul, stomacul, genunchiul, etc) si, nu-i nimic exista pastiluta cutarica. Pt scaderea colesterolului apar niste pastilute. Pt orice exista pastilute! De ce te dor toate astea, cum au venit durerile respective, care-i cauza??? Eeee, prea multe vrem sa stim! Toate produsele din comert au sare, zahar, grasimi cacalauuu! De ce diabetul2 de-acum cativa ani era al celor de dupa 40 ani, iar acum il intalnim la copii. Pt ca este mancarea lipsita de sare, zahar, grasimi!? Ei bine, in caz de nu stiti, NU! "Ma primesti cu mezelit?" replica din reclama. Mezeliturile sunt pline de E-uri, coloranti, conservanti, etc. Voi stiti ce culoare are o carne dupa o zi?! Ei bine un maro inchiiis. Insa cum se face ca in magazine carnea este de un roz-rosu aprins atragator?! Apai are nitriti prin ea. Insa, din pacate, acesti nitriti sunt niste substante chimice care nu prea plac organismului, sunt cancerigene. Cati stiu asta?! Crezi ca astia care le produc vor ca tu sa stii totul?! Ei vor doar bani, prin orice mijloace.

Nu sunt ipocrit sa spun "hai sa aruncam toate medicamentele la gunoi!". Voi chiar asa ma considerati?! :cry: . Bineinteles ca sunt oameni care nu pot trai fara acestea, insa sunt foaaarte multi care ar putea, insa nu stiu de asta. Nu neg toata medicina, ci doar o parte din ea. Daca as nega-o nu as mai dona sange, "laaasa-i sa moara, de ce sa le dau eu sange...".

Sper ca acum intelegeti la ce fel de medicina si doctori ma refer.

Numai bine, :wink:

(vlad, te rog sa corectezi ce-ai scris cu doua mesaje in urma. Citatul ce l-ai pus nu-mi apartine.)

- nitriti exista si in legume, de exemplu spanac

- ce treaba au reclamele? trebuie interzise? clientul are discernamintul sa aleaga. de ce atentionarea la "sare, zahar si grasimi" este praf in ochi? Eu cred ca ea rezuma esenta tuturor sfaturilor simple, directe, clare si sanatoase.

- dieta este cel mai bun medicament, dar nu poate fi panaceu universal. E nevoie, a fost si va fi nevoie intotdeauna de medicamente, chiar daca nu exsita pastilute care sa faca bine intr-un loc si rau nicaieri, toate au efecte adverse. Dar raul ar fi mai mare fara ele. Nu te pune insa nimeni nici sa iei medicamente degeaba si nici sa ingurgitezi mezeluri, un om rational alege.

1O ani am facut ''control alimente''.

Stiu de nitrati si de nitriti ,si totusi un mic o bere si o pastrama merge.

Totusi in vegetalele mult cantate aici, mancate de oameni si animale deopotriva v-ati intrebat cate substante organofosforice si organoclorurate exista.Care se depun in tesutul adipos si nu se mai elimina .Astea de ce sunt mai putin nocive ca nitritii si nitratii?

Bai ce aveti? Vreti sa va deschid dosarul?......

Vrei sa iti enumar eu oameni care au reusit sa faca performanta si nu sunt vegetarieni?

Nu vreau pt stiu foarte bine asta. Marea-marea-marea majoritate a sportivilor nu-s vegetarieni. Eu doar vreau sa spun ca se poate la fel de bine sa faci performanta sportiva fiind vegetarian. Eu cred ca putina lume stie asta in Romania si de-aia am deschis acest topic.

Aici un filmulet in care cel mai mare atlet al planetei, Carl Lewis vorbeste despre alimentatia lui. Printre altele spune ca pana si actorii au o dieta mai buna decat majoritatea sportivilor. "Cele mai bune performante, cand aveam 30ani, au fost cand eram vegan". Enjoy, :wink:

• Upvote 1

In filmulet are o sticla mare de Metaxa in spate care are blurr pe eticheta.

Ala e vegetalul care la ajutat.

Man tu nu integi ca ca nu exista pocalul fermecat.El este inventat din cand in cand.Pina cand?

Carl Lewis ;)

Ala castia tot in perioada in care se stie ca dopingul era o chestie generalizata.

Era vegetarian dar dormea cu perfuzia de epo in vena :)

Hai sa fim seriosi mai....

Ca si cand il vad maine pe Indurain sau pe Armstrong declarand ca ei nu numai ca au fost curati dar au fost si vegetarieni http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif ;)

Astea:

sunt numai praf in ochi, voi nu va dati seama?!

Pe scurt, totul ne e impotriva, nu? In afara de telina...

Cati stiu asta?! Crezi ca astia care le produc vor ca tu sa stii totul?! Ei vor doar bani, prin orice mijloace.

Ei bine, daca e o conspiratie, accept! La urma urmei, si politistii folosesc Coca Cola ca sa spele urmele de sange de pe soselele americane. :roll:

Bai ce aveti? Vreti sa va deschid dosarul?......

Baga! Imagine postată

Man tu nu integi ca ca nu exista pocalul fermecat.El este inventat din cand in cand.Pina cand?

Pana cand lumea nu o sa-l mai caute.

...si totusi un mic o bere si o pastrama merge...

asa-i ;)

Hai sa fim seriosi mai....

Ca si cand il vad maine pe Indurain sau pe Armstrong declarand ca ei nu numai ca au fost curati dar au fost si vegetarieni ;) :)

binenteles ca au fost vegetarieni mai, acu' ai inteles ?!

nitriti exista si in legume, de exemplu spanac.

Plantele iau nitrogen sub forma de nitrati pe care-i convertesc in proteina (fotosinteza). Vegetalele sunt sursa principala de nitrati din dieta si contribuie la 70-90 procente din totalul ingerat. Vegetalele cu frunze verzi (spanac, etc) au cantitati de nitrat mai multe decat celelalte vegetale. Apa deasemenea poate contine cantitati semnificative de nitrati.

Nitratii sunt toxici numai la niveluri mai ridicate decat cele aflate in plante, iar otravirea cu nitrati pare a fi asociata cu ingerarea de nitrati din apa. Pt a deveni toxici, otravitori, nitratii din alimentatie trebuiesc intai a fi convertiti in nitriti, iar asta se intampla cand plantele sunt tinute in conditii improprii (temperaturi calde pt mai multe ore cu putin sau deloc oxigen). Nitratii ei insisi sunt netoxici.

Sa nu confundam nitratii cu nitritii. Nitratii se gasesc in plante, Nitritii in toate produsele din carne (exceptie fac cele afumate natural).

----------------------------------------------------------------------

Multi cred ca proteina=carne. Este doar un mit tampit!

Proteina serveste ca material brut pentru a construi tesuturi. Organismul nu are nevoie de mai multa proteina decat poate consuma, cu alte cuvinte, nu poate stoca proteinele in exces precum face cu grasimea si carbohidratii. Proteina in exces va trebui eliminata din organism si asta se face cu cheltuiala suplimentara de energie si cu urmari negative (probleme cu rinichi, cu osteoporoza, etc.). In urina se poate afla cata proteina dai afara. Cand urina miroase urat, este clar ca proteina este in cantitate mare.

Sportivii ce au nevoie de masa musculara (proteina) pot sa manance tot felul de proteine si sa faca cele mai solicitante exercitii, ca tot nu se vor putea pune cu viteza de crestere a unui bebelus. Omul are nevoie de cea mai mare cantitate de proteine (ca sa construiasca tesuturi) atunci cand este mic-mic, cand suge lapte de la tata. Atunci el se dezvolta cel mai repede din intreaga lui viata, in 6 luni isi dubleaza greutatea, si atunci are nevoie de cea mai mare cantitate de proteina. Iar aceasta reprezinta 5-6% din totalul caloriilor date de laptele matern. Numai 5-6%! Toate plantele au mai mult decat atat; leguminoasele (fasolea, lintea), nucile si semintele au in jur de 25%.

:wink:

• Upvote 1

Proteine! Proteine! Proteine! Peste tot se vorbeste de proteine, de la omul de rand cu 8 clase pana la academicianul cu 3 facultati. Toata lumea are impresia ca alimentatia omului trebuie sa se bazeze doar pe proteine, ca n-am putea trai fara sa mancam zilnic proteine. 

Cum oare ajunge elefantul la o marime si forta colosale mancand doar iarba??? Avem nevoie de proteine DOAR in primii ani de viata pana ce se incheie cresterea. Dar cunosc si copii vegetarieni care au crescut inalti, frumosi, sanatosi si destepti. Majoritatea oamenilor nici nu stiu ce sunt alea proteine si nici nu stiu ca proteinele se gasesc in TOATE alimentele, si vegetalele si animale.

Nu doar drogurile provoaca dependenta, ORICE aliment sau bautura provoaca dependenta. La fel cum un drogat se simte rau cand renunta la droguri si un carnivor se simte rau cand renunta la carne. Dar trece dupa un timp, gustul si mirosul sunt foarte usor de educat, mai greu cu abordarea psihica.

si un carnivor se simte rau cand renunta la carne.

da, tinde sa moara.

omul este un animal omnivor. Asta inseamna ca hrana tre sa fie echilibrata si din zona carne si din aia cu plante. Faptul ca am mancat carne ne-a coborat din copac, dar cerealele sunt cele care au hranit populatia. 

*wow. indienii sunt majoritatea vegani. hai sa ne spalam si noi si sa bem din dambovita. Daca indienii pot, noi dece nu?

• Upvote 1

Dâmboviţa nu e sfântă precum Gangele. Iar asta cu coboratul din copac e discutabila. Altadata.