ovidiu

31.08.2008 - Maraton Geiger Mountain Bike Challenge - Sibiu - ed. I

Recommended Posts

Impreuna cu diverse persoane"de bine" am decis initierea unui proiect de cursa in 2008.

Cursa va fi un maraton MTB cu un buget de cca 10.000 EURO

Tot timpul am spus ca nu ma implic in organizarea unui maraton deoarece este foarte greu de facut ceva profii.

Din acest motiv va prezint ideile noastre si astept sugestiile voastre.

Din experienta curselor din tara si strainatate am decis sa facem niste modificari in organizarea acestei curse (comparativ cu ce exista la ora actuala in tara).

Propunerile sunt urmatoarele.

1. Va fi un weekend de distractie (sambata, duminica).

2.Numar maxim de participanti 500 (pentru a fi stabilit de la inceput efortul logistic maxim necesar).

3. Inscrierile se vor face in primavara lui 2008 pe un site web special conceput pentru aceasta competitie(evitam aglomeratia de la start)

In cadrul acestor inscrieri se emite un numar care va fi inmanat cu o zi inainte de start (personalizat cu numele participantului)

4.In schimbul taxei de inscriere (intre 10 si 20 euro) participantul va beneficia de numar personalizat, tricou de ciclism cu logo-ul concursului(atentie..tricou de ciclism, nu un T-shirt), harta traseului, alimentare pe traseu si un bon pentru Pasta Party de dupa premiere.

5. Diplomele de participare personalizate cu numele fiecarui participant, locul ocupat si timpul obtinut vor putea fi descarcate de pe website.

6. In urma concursului va fi creat un dvd care va contine poze si un film al competitiei (acesta va fi inclus in pretul inscrierii sau va fi achizitionat ulterior contra cost).

7. Va exista un motociclist care va insotii liderii de la fiecare categorie iar pe traseu vor exista arbitrii in numar suficient.

Acestea sunt ideile principale.

Astept sa purtam o discutie serioasa pe marginea subiectului si ii rog pe cei care au fost la curse de acest gen sa vina cu sugestii (ce ar fi bine de facut si in ce fel).

Va rog sa va abtineti de la comentarii inutile (sterg instant orice chestiune offtopic).

Edited by Ovidiu

Este o idee geniala !! daca tot ce scrie acolo ar deveni realitate as fi foarte incanta , dar cred ca e foarte greu !! sper ca aceasta competie aibe loc intr-o localitate din centrul tarii ci nu extremitati !! Succes si daca se indeplineste acest "vis" , prezenta mea va fi nelipsita! Bafta :D

Ideea mi se pare super buna, si abea astept sa vad ce va iesi... Nu pot sa va urez bafta la organizat, si bafta la viitorii concurenti :D

Am o singura observatie: punctul 3 : "Inscrierile se vor face in primavara lui 2007" primavara 2008 cred, nu?adica, primavara 2007 a trecut :D

eu pot asigura promovarea evenimentului, in cazul in care maratonul se va organiza prin zona Brasovului, in cateva ziare si la telelviziune. Poate daca am noroc, fac rost si de ceva sponsori locali (Kraft, Colgate-Palmolive, Fabrica de bere Aurora, etc)

Evenimentul va avea loc la Sibiu.

Acolo am oameni care pot sa "duca" aceasta sarcina, din punct de vedere logistic.

Acolo exista si un club de motociclisti pe care ma pot baza (o sa fie nevoie de 5-10 oameni cu motoare de enduro)

Vom avea si suport din partea salvamontului si a altor organizatii de voluntari din zona.

Poate sa para imposibil dar ori o sa fie o cursa de care sa isi aduca aminte toata lumea, ori nu va fi nimic.

Un alt punct important al maratonului va fi marcarea traseului.

Se va investi mult in marcaj deoarece dupa cursa vreau ca acel traseu sa poate fi utilizat restul anului pentru ture cicloturistice.

@leviathan

Ar fi super daca ai putea promova evenimentul in presa locala.

despre sponsori...ce sa zic. Evenimentul va fi promovat puternic si sper ca va fi ceva unic.

Pe bugetul de 10.000 de euro ma bazez deja. Daca reusim sa strangem mai multi bani va fi cu atat mai bine (mai multe premii)

Sa fie multi km ,si cat mai pitoresti -asta ar fi prima cerere.

Si sa fie si multi ciclisti a2a.

Nu este o problema sa facem un traseu frumos.

Am avut si discutii legate de cat de greu sa fie.

Am decis sa facem un traseu mediu spre dificil.

Sunt dezamagit de maratoanele din romania la care in anul acesta s-a incercat reducerea dificultatii.

Cred ca un maraton trebuie sa fie o provocare pentru oricine.

La plimbare putem sa mergem in fiecare weekend, la o cursa ca cea de la Soelden avem noroc sa participam probabil o data in viata.

Vreau sa fie ceva frumos dar in acelasi timp sa avem si o provocare.

Numai fara noroi :D .

Imi imaginez cum o sa arate la start cateva sute de oameni.

Va fi o chestie solicitanta sa cazezi (si sa hranesti) 500 de oameni.

Sper sa vina nu numai toti romanii, ci si din Moldova, Ungaria si din alte tari.

Bafta!

Si cu ce-om putea om ajuta si noi.

@lulu

Am vazut cu arata start cu 5.000 :D

Tocmai acesta este motivul pentru care vreau sa organizez ceva adevarat.

cazarea nu este o problema. E plin sibiul de pensiuni si locuri de campare.

Cheful de dupa va fi facut intr-un cort imens , inchiriat (deja este vorbit), in care pot intra 400 de oameni.

Aia pot sa vina cu cortul si in varful muntelui asa ca :D ...putem face o nebunie frumoasa.

Excelenta initiativa!

Data competitiei sa tina cont de calendarul competitional ca sa poata veni si echipele si cluburile pro ca sa "incalzeasca" cursa,si sa fie cunoscuta din timp ca sa poata lumea sa-si programeze week-end-urile sau concediile.

De exemplu postul Adormirii Maicii Domnului (1-14 august) ca sa nu se suprapuna cu nunti (obligatiile :D :D ).

Buna ideea, va fi ceva de genul 1% inspiratie si 99% transpiratie sa realizezi acest proiect.

Locatia este ideala, aproape de centrul tarii sa poata ajunge oricine.

Un lucru dificil va fi cronometrarea concurentilor, sa urmaresti clasificarea fiecaruia. Daca vor fi cateva sute si turele scurte se va crea confuzie.

M-ar interesa cam in ce perioada si de cati km va fi concursul ?

Pai ,va fi un maraton adevarat unde turele vor lipsi cu desavasire.

Greu si lung ,sa zici ca, capatul nu exista,iar cel care ajunge la final sa multumeasca zeilor.Si nici posibilitatea scurtarii sa nu existe.

Sa te uiti la tine si sa zici :''asta nu sunt eu''

Imagine postată

Am decis sa facem un traseu mediu spre dificil.

Sunt dezamagit de maratoanele din romania la care in anul acesta s-a incercat reducerea dificultatii.

Cred ca un maraton trebuie sa fie o provocare pentru oricine.

La plimbare putem sa mergem in fiecare weekend, la o cursa ca cea de la Soelden avem noroc sa participam probabil o data in viata.

Vreau sa fie ceva frumos dar in acelasi timp sa avem si o provocare.

Mi-ai luat vorba de pe taste!!! Nimic mai dezamagitor decat un maraton plat, plictisitor, dupa care sa zici "asta a fost tot?". Alta e sa zici la sosire "WHAT A RIDE!!!", cu picioarele tremurand si inima pompand inca adrenalina, si sa-ti aduci mult timp aminte ani la rand dupa aia ce obstacole ai biruit.

Alte sugestii ar fi...

- un sistem decent de sonorizare la care sa se faca anunturile de la start/sosire

- spatii acoperite (prelate, corturi etc.) in care macar o parte din concurenti sa se adaposteasca in caz de ploaie. La Medias era un cort mare Red Bull, care a fost excelent.

- apa pentru spalat bicicletele dupa cursa

Traseu

- nu exista "prea multe marcaje"

- nu exista "prea multi oficiali pe traseu"

- maratoanele in ture NU sunt maratoane

Ovidiu, sunt convins ca daca reusiti sa puneti in practica tot ce ai scris mai sus va iesi un maraton bestial si va tin pumnii sa reusiti! Eu ma inscriu de pe acum...

Ovidiu, sunt convins ca daca reusiti sa puneti in practica tot ce ai scris mai sus va iesi un maraton bestial si va tin pumnii sa reusiti! Eu ma inscriu de pe acum...

Asa cum am scris mai sus..ori reusim ori nu il facem.

Inscrierile se vor face probabil in Aprilie iar cursa va fi in la sfarsit de august, inceput de septembrie (perioada cu risc scazut de precipitatii).

l

La marcaj...nu cred ca poate spune cineva ca la concursurile organizate de mine si de club au fost probleme.

La arbitraj sunt in discutii cu cineva si este posibil sa avem sistem cu cipuri ca la orice concurs adevarat (asta e momentan doar o poveste frumoasa...dar daca se transforma in realitate :twisted: )

foarte buna ideea Ovidiu. Daca pot sa te ajut cu ceva te rog sa ma anunti. Inca de pe acum imi anunt prezenta ( o sa fie nevoie si de cineva sa iasa ultimul sa nu se supere nimeni :D )

Va dau mai multe detalii si la partea cu inscrierea.

perioada de inscrieri va fi de maxim o luna.

Inscrierea se va face pe site-ul competitiei. Acolo o sa specificati si marimea tricoului (asa evitam situatiile jenante de genul: nu mai avem tricouri M..numai XXL)

In momentul in care va inscrieti o sa primiti un mail de confirmare cu contul in care trebuie sa virati banii.

Dupa ce plata a fost efectuata o sa primiti un numar si o sa apareti pe site ca si participant la maraton.

Numarul si eventual cipul pentru timing il primiti la Sibiu in seara dinaintea concursului sau in dimineata cursei (daca startul este la ora 11 o sa le puteti ridica pana la ora 10, dupa aceea nici o sansa).

Facem toate aceste lucruri pentru a evita dezordinea.

Premierea va fi facuta in timp util (nu la ora 7 seara).

ar fi important de atras sponsori pt o perioada mai mare de timp, nu doar pt editia din acest an. cu o "istorie" de 4-5 anisori ar arata o cursa adevarata, si ar deveni un etalon al concursurilor de gen.

este evident ca o sa trebuiasca antrenament specific, trebuie stiut din timp traseu, diferenta de nivel, etc. de exemplu facut in Google earth ceva specific, sau pt gps ceva .

Ovidiu, iti urez bafta, sper sa iasa ceva fain pana la urma, o sa fie mult de lucru, spun asta pt ca stiu cat de cat cu ce se mananca astea, parerea mea.

La marcaj...nu cred ca poate spune cineva ca la concursurile organizate de mine si de club au fost probleme.

fie vb de marcaje, nu cred ca poti compara Sibiu Challenge, unde in fond si la urma urmei a fost printr-un parc, cu un marathon pe dealuri si munti unde "ciobanii" fura marcajele ca sa ne faca ciuda sau sa-si aprinda focul ...

Da Vlade insa daca semnele sunt pe pietre,copaci sau chiar borne facute cu fundatie ,toate manjite cu vopsea(ca de la babele la omu'),traseul ramane si ptr ''future''. :wink: Munca multa ,bani putini,insa rezista mai mult timp.

cam lipseau pietrele alea care sa le mazgalim :D ... + de asta marcaje cu fundatie un pic mai greu, dar oricum sa stii ca voi tine cont de sfaturile tale, mersi

Da Vlade insa daca semnele sunt pe pietre,copaci sau chiar borne facute cu fundatie ,toate manjite cu vopsea(ca de la babele la omu'),traseul ramane si ptr ''future''. :wink: Munca multa ,bani putini,insa rezista mai mult timp.

maus tin sa te anunt ca pentru asemenea insemne te poti trezi cu amenzi zdravene. Vlad stie ce vb cand spune de ciobani... mare dreptate...

este posibil sa avem sistem cu cipuri ca la orice concurs adevarat (asta e momentan doar o poveste frumoasa...dar daca se transforma in realitate )

Salut Ovidiu,

chiar ar fi o chestie ff faina cu chip! Gandeste-te ca in nici-un dintre concursuri care am facut anu asta in Romania s-a verificat cine pleca la start! :shock: Vreau sa zic ca eu puteam sa merg pana la primu punct de control, sa astept ascuns catva metri inainte, si sa plec cand treceau primi concurenti! Cu chip poti sa verifici perfect cine fraireste, si la start si pe traseu (cu mai multe puncte de control).. asa nimeni se va mai cearta pentru pozitile furate sau nu. Si asa cronometrarea timpului vine automat!

Alta sugestie: posibilitatea pentru concurenti sa fac un dus cald (exemplu intr-o scoala, sala sport,..) dupa concurs, pentru ca efortu pt bicicilsti e ca legea, dar mirosul de dupa nu prea! :wink:

Oricum succes pentru tentativa: Romania merita un maraton "adevarat"!

Bafta mare! Tiziano (TT) from Italy

Cu chip poti sa verifici perfect cine fraireste, si la start si pe traseu (cu mai multe puncte de control).. asa nimeni se va mai cearta pentru pozitile furate sau nu

Nu se pune problema trisarii (cred) ci in a oferi fiecarui participant satisfactia de a sti pe ce loc s-a clasat si timpul scos.

Informatii care l-ar stimula sa participe si anul urmator si sa-si imbunatateasca "performantele".

Ovidiu cunosc si eu vreo 3 firme care au corturi de inchiriat,la una lucrez si eu din cand in cand...dar cortul nostru e imens si ff greu...nu cred ca s-ar putea transporta pe munte...daca nu ai camion nu poti...oricum,mai e pana atunci...mult succes in organizarea la "THE MARATHON" :P

Guest
This topic is now closed to further replies.