ovidiu

31.08.2008 - Maraton Geiger Mountain Bike Challenge - Sibiu - ed. I

Recommended Posts

Salut vexy..

Cortul nu va fi transportat pe munte. Startul va fi dat in oras si sosirea va fi tot in oras.

Deja am hotarat ca o sa fie un weekend de nebunie.

Sambata seara va fi un party la care toti participantii sunt invitati (in acest cort pe care o sa il inchiriem).

In taxa de inscriere va fi inclusa o bautura racoritoare si o portie de paste.

Concursul va incepe duminica la ora 10 iar premierea va fi la ora 15 fix (o sa avem avantajul sistemului de cronometraj care ne va da rezultatul in timp real).

In acest fel cei care vin din alte oarase vor avea destul timp la dispozitie pentru drumul catre casa (6-7 ore de lumina in August, de la 15 pana la 21.30).

Momentan lucram la proiect.

Data este aproape sigura.

31 AUGUST 2008

party sambata si concurs duminica?

sincer eu cred ca invers ar fi mai bine, pentru ca inainte de cursa nush cati ar vrea party, insa dupa poate ar fi mai multi doritori... parerea mea

nicaieri nu am mai vazut cum ai zis tu: party-ul inainte de cursa, si cred ca imi dai dreptate

Am gresit cand am folosit termenul "Party".

Nu va fi o betivaneala organizata :P , va fi o intalnire unde o sa punem probabil niste filme, vom sta la povesti si chiar vom bea o bere.

Nu cred ca este o drama daca stai la o bere in seara de sambata.

Cei care se lupta pentru titlu pot merge la somn mai devreme, astia mai relaxati de genul Maus, Basso sau Ursache o sa stea la bere paste si mici...ca doar nu o fi bai :idea:

atunci ai dreptate:D

la mine party ii ceva gen betivaneala sub forma light :D

oricum pastele merg inainte ... si dupa :P

Clar cursa samabta dimineata si intrunirea, sau cum vreti sa-i spuneti sambata seara. Nu am fost la multe curse dar anul trecut la Resita, inainte de cursa nici chiar amatorii nu s-au intins mai tarzuiu de ora 10. Si chiar si o intrunire nu e ok sa se termine asa repede. Dupa cursa, cand Bikeattack a organizat un party, chiar si cei de pe podium ierau in pub pe la 3 noaptea. Nici un amator nu o sa vina sute de km, si in seara dinainte de cursa sa bea, chiar si o bere, doua. Atunci probabil ar sta acasa,ar bea cate ar vrea, si ad oua zi ar merge un pic la plimbare. Dar cine face drumul pt. concurs, amator sau profi, vrea a doua zi sa faca treba. Si asa nu mai apucam sa ne cunostem numa pe forum. Un party dupa cursa ar cimenta un pic relatiile dintre biciclisti. Parerea mea :p

Guest

Clar cursa samabta dimineata si intrunirea, sau cum vreti sa-i spuneti sambata seara. Nu am fost la multe curse dar anul trecut la Resita, inainte de cursa nici chiar amatorii nu s-au intins mai tarzuiu de ora 10. Si chiar si o intrunire nu e ok sa se termine asa repede. Dupa cursa, cand Bikeattack a organizat un party, chiar si cei de pe podium ierau in pub pe la 3 noaptea. Nici un amator nu o sa vina sute de km, si in seara dinainte de cursa sa bea, chiar si o bere, doua. Atunci probabil ar sta acasa,ar bea cate ar vrea, si ad oua zi ar merge un pic la plimbare. Dar cine face drumul pt. concurs, amator sau profi, vrea a doua zi sa faca treba. Si asa nu mai apucam sa ne cunostem numa pe forum. Un party dupa cursa ar cimenta un pic relatiile dintre biciclisti. Parerea mea http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/tongue.gif

Offtopic-Info Important:

deja mi-a ajuns cu profii si amatorii vostri, ce inseamna profi si amator? pana si FRC s-a trezit la realitate si a scris in regulamente ce-i aia profi si ce-i aia amator: Fiindca Romania a intrat si ea in Europa, atunci sa vorbim la nivel European:

http://www.ciclism.ro/forum/viewtopic.php?t=2613

Salut, initiativa e remarcabila. Sper din toata inima sa se materializeze si sa vedem si la noi un maraton cu mai mult de 200 de concurenti la start. Am vazut imagini de la maratoane din ungaria cu cate 1500 de concurenti la start si va spun sincer ca e ... breath taking!!!

E superb sa vad mereu prin tarile din vestul Europei ciclisti de diferite varste pedaland indiferent de perioada anului si nu ma refer la concursuri. La noi vad ca evolueaza fenomenul ciclist, dar greu pentru ca avem de-a face cu mentalitatea invechita a multor conationali.

Mi se pare extrem de important ca un prim pas sa fie promovarea intensa pe canalele de media nationale (nu cele locale?) a concursurilor si maratoanelor!!!

Asa putem atrage mult mai multi pasionati ai sportului cu pedale.

Anii trecuti dupa diverse concursuri am intalnit diversi oameni care, pasionati fiind de ciclism sau pur si simplu de natura si miscare, ar fi vrut sa participe ca amatori, insa nu au aflat de concursuri sau maratoane.

Ovidiu, daca tot ai un buget mai permisiv de organizare as sugera sa cheltui ceva si pe publicitate. Sau cel putin un schimb de imagine cu diverse canale media dedicate sportului (desi cele mai multe sport "want to be" publicatii sunt mai mult fotbal oriented channels")

Ar trebui sa stie si romanul ca sport nu inseamna numai fotbal!

Traseul este stabilit.

Site-ul este in lucru.

data ramane 31 august.

noroi avem? :rolleyes:

Salut, am unele legaturi la Sibiu, mai ales la Ordinul Arhitectilor si pe la primarie 1 persoana, 2. Ovidiu, daca mai poti actualiza acest thread, voi incerca sa comunic pe caile la care am acces si poate ne vedem la maraton. Nu am participat ever ;)

Nu am mai scris nimic deoarece pagina concursului este aproape gata.

In maxim 10 zile o sa puteti sa va inscrieti.

Sper sa ajung si pe acasa sa fac ceva poze la zona.

deoarece se va urca pana la 1.400 m momentan nu pot face profilul pe gps sau pe un Polar (inca mai este zapada). In maxim o luna o sa fie si acestea.

OK, am vorbit cu presedintele filialei locale a O.A.R., care era incantat de idee si am ramas sa ii dau adresa siteului, cand acesta va functiona. E un tip de 30 si ceva ani, foarte activ, care reuseste sa transmita entuziasmul lui si celor cu care are de-a face. Filiala e in rock'n'roll de cand este el presedintele. Eu il admir.

Sau daca crezi ca va strange timpul, Ovidiu, da-mi datele organizatorului pe PM si ii transmit lui Gabi. Toate cele bune, T.

Na bun:mrgreen:

GEIGER MOUNTAIN BIKE CHALLENGE 2008

Finantarile sunt rezolvate. traseul o sa fie de departe cel mai frumos vazut de voi pana acum.

Va recomand tuturor inscrierea la distanta lunga. Va fi un traseu greu dar de o frumusete rara.

Nu am reusit sa rezolv cronometrarea pe baza de cip deoarece pretul este prohibitiv (taxa de inscriere ar fi fost cel putin dubla).

Vom avea 10 motociclete pe traseu si aproximativ 30 de voluntari care vor sta in punctele cheie ale traseului.

O sa va tin la curent cu alte detalii.

Spor la inscrieri!

Raspund aici la orice intrebare legata de concurs.

M-am inscris.

Eu nu am nevoie de cazare.

De platit platesc azi prin OP.

Am primit deja pe privat intrebari. Va rog sa le postati aici.

MBZ a inteles procedeul.

Primul pas este completarea cu date corecte a formularului de inscriere.

O sa primiti in cateva minute un email in care va este furnizat contul bancar in care trebuie sa virati banii.

Odata pe saptamana vor fi actualizate informatiile pe website si o sa fie confirmati cei care au virat taxa de inscriere.

In seara de 30 si in dimineata de 31 o sa primiti un saculet (cum primesc ciclistii in marile tururi pt alimentare) care o sa contina numerele, alimente pentru traseu, harta etc).

Ce nu mi-e clar este faptul ca inscrierea este conditionata de semnarea declaratiei de responsabilitate, dar acest formular nu se gaseste pe site.

Si mai apoi, cum o retransmitem? via mail semnata digital, prin fax?

Declaratia de responsabilitate va fi semnata in momentul in care receptionati pachetul de care am spus mai sus( in data de 30 seara sau in 31 dimineata).

Intradevar, exprimarea este gresita acolo. Modific acum.

OK, asa are sens.

Inscrierea conditionata de inscrierea corecta pe website si plata taxei, si participarea conditionata de inscriere, plata taxei si semnarea declaratiei.

Multam de lamuriri.

Traseul maratonului o sa fie in zona montana , mirifica , din M-tii Cindrel , cu start si finish in zona premontana a Sibiului , iar punctul de max. altitudine in zona Paltinis ( alt.1442 m ). In mare masura traseul ofera o priveliste foarte frumoasa : in partea de N se poate admira zona Marginimii Sibiului si M-tii Apuseni , in E o panorama a Podisului Transilvaniei , in S se inalta crestele Muntilor Fagaras si Lotru , iar in V creste si vai din M-tii Cindrel .

Vor fi toate ingredientele unui traseu adevarat de maraton mtb ( si stiu ce vorbesc ;-) ), zone de padure , zone de pasuni alpine , drumuri forestiere , poteci montane , zone tehnice de urcare si coborare , curbe de nivel , singletrail ...

Ne vedem pe 31.aug...

pe siteul concursului zice ca trebuie sa am 18 ani pentru a participa, dar am vazut ca la elite au voie si cei de 16 ani...Pot sa ma bag si eu?E in zona si nu vreau sa ratez:mrgreen:

Da

Vi cu un parinte care declara ca iti da voie sa participi.

In acest weekend au fost facute primele poze de pe traseu.

Am decis sa incepem de acum "amenajarile" pentru ca totul sa fie perfect pentru participanti.

Vor fi mai multe puncte de control pe traseu + 2 puncte de alimentare amenajate impreuna cu cei de la SPONSER, unde o sa gasiti bidoane cu bauturi energizante, batoane si alte alimente necesare ca sa concurati in conditii optime.

Traseul va fi marcat cu ceva timp inainte iar profilul si harta o sa fie pe web cu cel putin o luna inainte de concurs. In acest fel oricine poate sa mearga in prealabil pe traseu. Sugestiile vor fi binevenite.

Va recomand sa participati la tura de 80 km. O sa aveti parte de un traseu si un peisaj incredibil.

Iata si pozele:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

super! si profilul l-ai facut cumva o data cu pozele :mrgreen:?

Guest
This topic is now closed to further replies.