Sign in to follow this  
BLUE

Intretinere STI lever transf.in tiganeala Shimano VS Campa

Recommended Posts

S-a intamplat sa mai ploua pe ele, sa mai bata si vantul si sa aduca praf peste bicla in balconul meu deschis. Momentan inca merg perfect manetele dar ma intreb: fara intretinere cat isi vor mai face treaba cum trebuie? Asa ca va intreb pe voi cum se face intretinerea manetelor? Aveti experienta? sau niste link-uri? Ce se desface, pe unde se curata si cu ce se unge? multzam anticipat!

Poate sa bata vantul, poate sa ploua si poti sa o ti pe balcon...asta poti sa faci. Ce nu poti sa faci...nu poti sa le desfaci :idea:

Au fost oameni care au incercat sa isi bage nasul in chestia asta:

Imagine postată

si finalul a fost acelasi :D

De fapt nici nu prea ai ce sa cureti.

Daca vrei sa te simti mai bine da mansoanele alea de cauciuc jos si curata partea vizibila.

La fel poti curata mai in profunzime daca tragi frana si bagi o carpa in spatiul creat.

In rest...pana nu ai probleme nu te apuca sa mesteresti la ele.

Pentru Perfectionistii pasionati , exista si varianta asta :

Si esentialul , ansamblarea , unde se impiedica majoritatea celor ce au mai incercat :

si un mic Bonus :

:twisted:

BAFTA !

:D

De apreciat efortul tau de a cauta pe youtube.

Din pacate Blue intreba de Dual Lever de la Shimano...nu de Ergopower de la Campagnolo :idea:

Chiar si asa...se poate vedea ce este in interorul unei manete si asta este un lucru bun :D

Ursule, esti tare! Multzam! Pai daca spui tu Ovidiu ca nu se obisnuieste... atunci m-ai scapat de un efort! multumesc pt raspunsuri!

Multumesc pentru apreciere :oops: dar nu am stat sa le caut acum , le stiam de mult .

Stiam si la ce manete se referea Blue , dar de un astfel de topic beneficiaza toti care-l citesc (MII), nu doar initiatorul (UNUL), si de aceea am si subliniat ca se adreseaza Perfectionistiilor pasionati , Shimano fiind , la liniile de sosea , mai ... "Soft" :D .

Iar Campagnolo - mai "Racy" ; a convins destui si in Romania . Numarul adeptilor fiind in crestere , au inceput sa se miste si magazinele , dupa cel din Constanta ; AsSport Florescu , promite solemn ca vom gasi linii Campagnolo si la ei ( la preturi avantajoase pe deasupra! ) - sa-i vedem .

Prin urmare am considerat ca sunt destui carora ma pot adresa cu niste indrumari , de o incontestabila valoare de altfel .

Iar pesimismul unei scheme seci si deprimante , este pe deplin compensat prin toate simturile :twisted: de acele filmulete .

Sa fim , deci Optimisti , cu realitatea in fata, desigur , dar cu o realitate mai apetisanta . :wink:

P.S. : Daca am deranjat pe cineva , sponsorul site-ului , sau prin reclama , simti-ti-va liberi sa cenzurati dupa pofta inimii .

Dupa ce am cumparat doua perechi de ochelari si am reusit sa citesc ce ai scris cu litere mici iti dau si raspuns.

Nu ai cum sa deranjezi pe cineva atunci cand discuti despre firme care produc componente pentru biciclete.

A fi sponsor inseamna sa ai un banner nu inseamna ca ai monopol pe un forum liber.

Nu sunt de acord cu cele enuntate de tine (partea cu "soft" si "racy"). Ce Argumente ai ca sa faci o asemenea clasificare?

Sram pe unde se claseaza?

Sper sa ne scuze Blue ca am transformat topicul :D

bineinteles ca nu ma supar! si mie imi place Shimno mai mult. Ursule, nu ai fost cam acid?

si mie imi place Shimno mai mult

URSUL nu a fost deloc acid,dar daca mai susti ce ai scris mai sus,dezgrop securea razboiului :D

neica OVIDIU nu a mers pe Campa,dar tu BLUE nu ai mers cum se cuvine pe nici un fel de linie :wink: Iti place aspectul,sau ce?

"soft" si "racy").

trebuie sa recunosc,catalogarea este geniala :D http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

nu man,e ok,fiecare cu fluturii lui,ma asteptam totusi sa aduci mai multe atuuri liniei cu manete comerciale,dar nu la fel de fiabile :wink:

anul asta lui Florin i-au 'decedat' niste sti Tiagra iar lui Dinu unele 105,cele din urma e drept,cam vechi,dar nu-i o scuza

Acum ... argumente - avem multe , dar e cineva dispus sa le asculte :?:

Sau doar ne duelam de amorul artei , de pe pozitii inamovibile ?

nu man,e ok,fiecare cu fluturii lui,ma asteptam totusi sa aduci mai multe atuuri liniei cu manete comerciale,dar nu la fel de fiabile :wink:

anul asta lui Florin i-au 'decedat' niste sti Tiagra iar lui Dinu unele 105,cele din urma e drept,cam vechi,dar nu-i o scuza

Ba...tu ma provoci pe mine.

Mai relax cu marele producator italian.

Sa nu imi spui ca esti impresionat de plasticul de la Mirage.

Vrei sa iti arat maneta de Record rupta in momentul in care omul a scapat bicicleta din mana(atentie..nu a cazut cu ea).

Terminati cu povestile astea fara sens, mai ales voi..oameni care au ceva treaba cu bicicleala.

Daca ai picioare nu mai conteaza ..Dura Ace, Record, Force.

Iar la amatori...sa fim seriosi. Toata lumea cauta ceva ieftin si fiabil (aici stim cine e lider).

Asa ca relax ca va torn butoiul de bere in cap, ostenii mei :D

Iar la amatori...sa fim seriosi. Toata lumea cauta ceva ieftin si fiabil (aici stim cine e lider).

Eu nu stiu, cine?

in vara, unui amic de-al meu i-a pocnit pur si simplu schimbatorul spate campa centaur - cumparat nou inainte cu vreo 2 luni - , in timp ce mergea cu tzoagla in oras... iar altuia, i s-a fisurat rulmentul de la angrenajul veloce ultra torque, dupa o luna de folosire...

nu vreau sa zic ca shimano e mai tare, sau campa e prost, dar uite ca nu se strica numai shimano.

Guest

nu vreau sa zic ca shimano e mai tare, sau campa e prost, dar uite ca nu se strica numai shimano.

exact, se poate intampla la oricine, orice....(aceiasi poveste ca si Golf, A3, Focus, Astra, 307). Ma aberez si io acum pe aici: daca e sa luam piesele in functie de personalitate, as pune dura si ultegra pe primele locuri, fiindca sunt singurele ce mai vin din "Tara Mama". Ma tot gandesc, cat de putin castig au Japonezii cu ele, fatza de ceilalti care le lasa produse de altii la bani putini.... :D

Mie imi place subiectul.Numai asa aflam ce nemultumeste.Ce a crapat si cum. :D .

Eu le-as incerca pe toate :D

De multa vreme ma intreb de ce Shimano nu lucreaza in carbon? Sa fi descoperit ei ceva in legatura cu acest nou material (fiabilitate in timp scazuta, cost prea ridicat de producere si prelucrare) si sa fi ales sa nu-l foloseasca? Sa fie o simpla intelegere intre colosi (tu lucrezi si in carbon iar eu doar in alu si ne impartim clientii, sa creada ei ce vor, banii sa curga!)?

incercand sa analizez la rece problema ridicata in posturile de mai sus ma gandesc cat este de dificil sa apreciezi daca shimano este mai bun decat campa sau invers. In primul rand cred ca trebuie sa mergi numai pe piese noi noute (atat de la campa cat si de la shimano) si nu doar cu o linie din fiecare, ci cu mai multe, ca sa poti face o medie, pt ca niciodata o singura masuratoare nu este de ajuns. Acum imaginati-va un om care sa fi cumparat 3 linii Record si 3 Dura-Ace si sa fi mers pe ele pana la uzura...Eu nu cred ca exista o asemenea persoana. Argumentele ce pot fi aduse cu siguranta sunt total subiective (asa cum am spus imi place aspectul-ultegra mi se pare ca are cel mai fain design, imi place Shimano pt ca-i mai ieftin decat campa, imi place pt ca butucii de spate japonezi fac mult mai putin zgomot decat cei italieni, imi pace pt ca Shimano este compatibil cu mai multi producatori de piese decat campa, imi place shimano pt ca a creat manetele Sora, nu-mi place campa pt ca foloseste plastic la Mirage-poate sunt f bune si asa dar mie nu-mi place ideea, etc, etc) Dupa cate vedeti, doar argumente subiective (pe cele tehnice nu le cred, am spus la inceput de ce) ca nu mai stiu ce butuc a crapat sau ca nu stiu ce maneta a inceput sa scape dupa x km...nu mi se par relevante decat daca sunt date luate din laboratoare...si nice asa ca cine stie ce interese se mai ascund si pe acolo. In concluzie cumparati ce vreti, sa va tina cat mai mult si sa respectam dorintele fiecaruia

De multa vreme ma intreb de ce Shimano nu lucreaza in carbon? Sa fi descoperit ei ceva in legatura cu acest nou material (fiabilitate in timp scazuta, cost prea ridicat de producere si prelucrare) si sa fi ales sa nu-l foloseasca? Sa fie o simpla intelegere intre colosi (tu lucrezi si in carbon iar eu doar in alu si ne impartim clientii, sa creada ei ce vor, banii sa curga!)?

Eu cred ca este vorba de costuri.

+ Manetele shimano sunt mai mari decat cele Campa si nu cred ca arata bine daca sunt facute din carbon.

Bun..acum sa discutam despre "arata mai bine"

De ce arata mai bine daca sunt de carbon?

Eu cred ca arata super dura ace-ul.

Si or arata bine manetele la record dar pe mine ma apuca tremuriciul cand vedeam foile pedaliere de la Dura Ace (acum sunt relaxat ca am tot grupul :D )

Cred ca forta financiara a japonezilor este mult mai mare si in urmatorii ani o sa apara cu inovatii mult mai rapid decat italienii.

A...si sa nu uit ca cei de la Sram au scos carbon mai ieftin si mai usor decat Record.

Cred ca toti cei care se dau fani de Campa o fac pentru ca suna bine sa te dai cu "taticii lor" in materie de piese, cu firma care are o istorie foarte frumoasa.

Nu contest calitatea campagnolo la liniile de top dar de aici pana la a face comparatie intre record si dura ace :D

A..am uitat sa va spun. Imi place Shimano dar daca imi ofera maine cineva un Addict cu record sau cu force al dracului sa fiu daca nu ma dau pe el :evil:

...daca tot continua subiectul asta...eu am vazut ca revistele straine sunt pline de asemenea comparatii,care se fac pe stand ,pe componente,se masoara anumiti parametri...se dau puncte si implicit se stabilesc ierarhii...de obicei e vorba de gama de varf si nu participa numai shimano si campagnolo ci si multi altii...imi amintesc ca la angrenaje dura ace e castigator iar la gheare de frana ultegra...acum poate au si astea subiectivismul lor...dar ma rog eu am vazut ca se fac peste tot comparatii...cu o anumita rigoare...apoi daca vorbim de estetica aici clar e un alt castigator...

Fratilor , fiecare cu gusturile lui , dar eu cand vad foilea alea latite ca niste placinte uitate la crescut , sau de parca ar fi decupate din niste roti de tren :twisted: , ale dura-ace-ului , si pe buna dreptate , sunt mai grele decat primele trei linii de top de la Campagnolo :shock: , va zic sincer , pe cursiera , mi-as pune orice altceva in afara de Shimano 8) ma intreb uimit cum poti sa-ti pui asa ceva pe bicla :? . Pe MTB , inca visez la manetele XTR ... fiecare se evidentiaza cu ce stie sa faca mai bine :!:

Cat despre japonezul care ar fi mai fiabil , nu stiu cum se face ca la noi , cel putin, nu stiu revistele ce zic ; se uzeaza cu cca. 30% mai repede pinioanele Shimano fata de o linie mai inferioara de la Campa :twisted: .

Asa ca mai ieftin si mai usor de cumparat , da , mai fiabil - mai are de tras orezarul cu ochii lungi !

eu nu vreau sa atac pe nimeni :wink:

Cred ca toti cei care se dau fani de Campa o fac pentru ca suna bine

.... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

repet,eu nu am mers doar pe Campa,la inceput am mers pe Shimano,stiu cat duc 'consumabilele' lor,URSUL e din nou indulgent cand spune ca e vorba doar de 30%

Intotdeauna am schimbat lantul Dura Ace 9s la 3500km,si era praf

comparativ cu lantul Chorus 10s,nu Record,care la 5000 Inca duce 8) ,tot cam asa stau lucrurile si cu pinioanele

frane manete schimbatoare si alte rahaturi ca aspectul, tin de bunul gust al fiecaruia,pe mine ma intereaseaza In primul rand FIABILITATEA,pt ca ma doare la buzunar

asa ca.....astept si pereri de la cei care TRAG de la 10000km In sus, pe an.

Mda ,la lanturi 10 speed cam naspa ,are dreptate Basso.Anul acesta am parlit 4 bucati dura ace.Nu tin mai mult de 2500 de km nici unse cu seu http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif .Am zis ca o sa incerc un lant record sa vad cat tine :oops:

La pinioane nu am ce sa zic ,au mers si inca merg.

Mai nou am trecut la caseta de 9 speed(folosesc alternate route cable), si folosesc lant mai ieftin si mai fiabil.Am mers cu lant ultegra de 9 speed 5000km.E dublu nene.....In rest numai de bine...Eu rup urechi de schimbator .Alea cine dreacu le face?(ca sa-i zic eu ceva de dulce)