VladG

EuroVelo 6 - Povestea turei

Recommended Posts

Ndc2014 acum ai sa poți merge pe drum înspre Austria ma refer la criza imigranților? As fi tentat și eu sa merg cu prietena anul acesta pe drumul acesta, dar luând în considerare problema refugiaților nu știu ce sa zic.

Pai, cata vreme ai niste acte de identitate la tine, nu cred sa ai vreo opreliste.

Plus ca esti turist, nu cred sa te ia nimeni la "cioace" ca te duci prin Austria. 

Doar în situația în care vor reintroduce control total la granițe.

Sunt curios cum ar sta polițistul de frontieră pe pistă la trecerea Germania-Austria și să te întrebe de acte.

Problema reala nu e controlul actelor ca doar putem circula cu CI ci s-ar ridica intrebarea daca nu vor mishuna sirieni prin boscheti si pe pista in acea zona in acea perioada?! Sa fie de fapt o problema de securitate a noastra si a bicicletelor noastre?!

Cu ani in urma asa se facea cicloturism ;). Nu se plangea nimeni :D

Cam asa se intampla cand te obisnuiesti cu un "drept", cum e cel de libera trecere. Dispare => naspa, desi inainte de existenta sa nu se speria nimeni. In fond, esti un turist. Nu ai motive sa te temi de un eventual control vamal.

EDIT: Nu stiu ce sa spun de eventualul misunat prin boscheti. Exista, evident ,ceva tensiune si sunt niste riscuri. Poti vizita o capitala europeana si sa nimeresti cand se comite un atentat.

• Upvote 1

O colega de servici de la mine are baiatul ei stabilit in Germania. El i-a recomandat mamei lui ca atunci cand vine sa il mai viziteze sa isi faca direct pasaport pentru a nu avea vreo problema. Nu m-ar deranja daca m-ar controla si sa am nevoie de pasaport, mi-ar fi mai mult frica de emigranti. Probabil daca am merge intr-un grup mai mare ar fi fost altceva.

Băi, frate... exagerezi. Dacă ai trăit în România până acum, în Germania te vei descurca de minune. Emigranți găsești doar în marile orașe și în jurul azilelor. Eu nu m-am întâlnit cu vreunul și slavă domnului, am bătut Germania în lung și-n lat...

Stai calm și fa-ti planificarea. Eu am făcut anul trecut de la izvoare până la Budapesta de unul singur traseul.

Am găsit imigranți pentru prima oară în gara Budapesta. Mai mult m-am ferit, prin orașe, de concetățeni de-ai noștri dacă e să ma gândesc mai bine. ;)

De circulat, circul cu pașaport de când am ieșit pentru prima oară din țară. Din comoditate mai mult, ca mi-ar fi mai urgent buletinul în caz de pierdere.

De exagerat nu exagerez.Doamna are baiatul stabilit de ceva timp acolo.Oficial nu ar fi nevoie de pasaport ,dar ca sa nu aiba probleme baiatul ei asa i-a recomandat.Am intrebat aici pe site pentru ca stiu ca lumea se plimba mai mult pe aici(fata de mine).Oricum excursia nu e doar in Germania,trece si prin Ungaria(Austria,etc.).De asta am pus acea intrebare atunci.Multumesc pentru sfaturi si o sa vedem daca in aceasta vara vom face si noi calatoria Dunarii :)