Frankie

Recomandare bicicleta dama

Recommended Posts

Vrei sa-i cumperi una care sa-ti placa tie sau una care sa-i placa ei? Nu-si doreste o bicicleta de fata?

Merg dupa regula ca ce-mi place mie , ii place si ei. :D

Inca mai ma uit dupa diferite modele si evident ma consult si cu ea daca ii place sau nu.

ma bag si eu putin in seama, mai nou a prins-o si pe prietena mea febra ciclismului si cum fb-ul care il detine e sub orice critica, as vrea sa-i iau ceva mai bunisor pentru inceput, intrebarea este urmatoarea: trebuie neaparat sa aiba cadru de dama sau pot sa-i iau si cu cadru barbatesc dar marime mica, ideea este ca aici in oras nu are unde sa incerce decat trompete romanesti facute pe vapor care nu au dimensiuni specificate la cadru.....de aici si dilema, ea ar vrea cu cadru barbatesc dar nu stiu daca nu ii este prea mare, are 1.64 inaltime, poate aveti vreo idee, am vazut kona si cube cu cadre de 14", 16", oare i-ar fi prea mare?

Cu bicicleta o sa faca ce am sa fac si eu, sosea, drumuri de tara, forestiere, as vrea sa-i iau cu suspensie pe fata pentru ca mai absoarbe din socuri. Ce stiu cu siguranta e ca ar vrea sa ajunga cu picioarele jos de pe sa (e inca incepatoare in ale bicicletei si asa s-ar simti mai in siguranta). Nu stiam ca si cadrele de dama sunt pe dimensiuni, se pare ca trebuie sa mergem sa incerce cateva biciclete, macar ca idee sa stiu pe urma ce sa-i iau.

Sotia mea are 1,58m si merge fara probleme pe un cadru barbatesc de 20''.

Am vrut sa-i iau alt cadru dar nu a vrut, spune ca asta e foarte bun si nici nu vrea sa auda de cadru de dama.

probabil este f sigura pe ea si nu prea are treaba cu pamantul, prietena mea e incepatoare sa zic asa si una doua pune piciorul jos. In alta ordine de idei nici ea nu vrea sa auda de cadru de dama :) , vb. lui trevize trebuie neaparat sa probeze cateva biciclete

Guest rarespa

Stiti cumva unde pot sa gasesc Merida Juliet?

in Bucuresti la DK Bike!

poate mai sunt si altii..

Stiam de ei, dar sunt in concediu si pe site nu apare nici un model de Juliet.

Eu am mers pe varianta Focus Medusa (e de fete), dar na ... poate îl iau pe fratele ei Whistler 2009. pînă mîine mă mai gîndesc.

Sunt in concediu teoretic :P.

Exista totusi sanse sa gasesti pe cineva acolo. Eu am gasit ieri.

Eu am mers pe varianta Focus Medusa (e de fete), dar na ... poate îl iau pe fratele ei Whistler 2009. pînă mîine mă mai gîndesc.

Arata bine si are o echipare ok, dar depaseste bugetul (~1500ron) :P

Stie cineva un nr de telefon de la Biketrade din Tg. Mures?

http://www.biketrade.ro/index.htm

Pe site am vazut cateva modele de Juliet.

Vezi la Foisor pentru Meride (str. Iancu Cavaler de Flondor).

Stiu magazinul, dar pe stoc n-am vazut de dama nimic. Cel putin acum 1 saptamana cand am fost eu nu erau.

Cei de la DKbike nu raspund la telefon (concediu), timp sa merg acolo nu prea am.

90% ramane Univega aia.. mergem amine sa o vedem si daca e ok o luam.

E bine la fete ca nu trebuie sa stea sa analizeze toate componentele.. se uita doar la forma si culoarea cadrului ;))

Pentru alegerea marimii cadrului conteaza foarte mult si modelul... Eu am o Merida Cross de 44 cm (18'') si merg foarte bine la 1.80...pentru ca partea din spate a cadrului (acolo udne se masoara, sub sea) e lasat in jos la modelul asta. Pe un Neuzer Nelson cu cadrul drept (la unghi de 90) am vazut ca stateam bine pe 21''.

Guest rarespa

Stiam de ei, dar sunt in concediu si pe site nu apare nici un model de Juliet.

sunt mai multe dar nu le adauga ei pe site!

Tre sa suni cand se intorc, daca nu gasesti altceva

Da..la Dk au mai multe care nu sunt pe site, unele care sunt pe site si nu le mai au la magazin..iar preturile sunt altele :D (eu am laut Merida Crossway 10 de acolo cu 1050, nu 1100)

Guest rarespa

ce noroc pe capul tau..eu am luat un crossway 5 cu 950 ..in loc de 900..

Prietena pentru care intrebam s-a decis intre timp la Univega HT 5200 Lady

Magazin de biciclete online Bike XCS Biciclete de vanzare. Importator NIRVE

acu vad.. parerea mea e ca bicla asta are un cadru superb

are iz de lowrider!

tre' verifcata componenta, poate furca e mai buna... ca ALTUS-urile alea nu-s prea misto

bafta

90% ramane Univega aia.. mergem amine sa o vedem si daca e ok o luam.

Dupa ce am vazut-o pe viu parca nu mai era asa incantata de ea. Am fost si pe la Surmont unde am vazut Trek 4300 WSD

Trek 4300 WSD la PlayBike

Saptamana viitoare o sa se faca achizitia daca nu vede altceva intre timp :D

Am citit si eu si ceva din link-ul ala, si o fraza m-a frapat. Citez:

"pentru fete apare o altă problemă- fusta, simbolul feminităţii, este greu de purtat pe bicicletă: urcarea pe un cadru de damă este relativ usoară, însă pentru a urca pe o bicicletă echipată cu cadru bărbătesc, ridicarea piciorului poate să ofere un spectacol nedorit celor aflaţi în apropiere."

Nu stiu cine nu si-ar dori un astfel de spectacol.:D

In rest e bine scris.=D>