cibibikeru

Adaptor Formula de spate 160mm

Recommended Posts

Salutare, stie cineva de unde pot face rost de un adaptor pentru frane Formula, am nevoie de un adaptor de spate IS - PM 160mm, atasez o poza, va multumesc!

post-10713-0-32377800-1308597857_thumb.jpg

Merge de la orice firma, si 180 fata si 160 spate e acelasi lucru. La formula sta etrierul putin altfel decat la shimano dar pe disc calca la fel.

• Upvote 1

eu cele mai ieftine adaptoare le-am gasit de la Promax la 15 ron la sportwin.ro !

Se pot folosi adaptoare shimano IS/PM pentru frana Avid oare?

Vreau sa schimb un disc de 185 cu unul de 180 si Avid nu cred ca face adaptoare de 180.

LE: Stie cineva vreun magazin unde pot gasi adaptor IS/IS de 180 pt Shimano M755?

Salut! Mai bine ai incepe cu precizarea pt ce frane Formula iti trebuie adaptorul deoarece nu este chiar cum au spus cei de mai sus. Eu detin frane Formula RX si Formula Oro K18 si iti pot spune sigur ca nu se potrivesc adaptoarele nici macar de la cele 2 care sunt ambele facute de acelasi producator, deci slabe sanse sa se potriveasca mai oricare asa cum s-a spus. De mers probabil ca merg, dar daca bite-ul placutelor nu va fi exact pe disc placutele nu se vor toci uniform si puterea de franare va avea cu siguranta de suferit.

Se pot folosi adaptoare shimano IS/PM pentru frana Avid oare?

Vreau sa schimb un disc de 185 cu unul de 180 si Avid nu cred ca face adaptoare de 180.

LE: Stie cineva vreun magazin unde pot gasi adaptor IS/IS de 180 pt Shimano M755?

vezi aici

si apoi cauta cel mai apropiat dealer de tine.

bafta si miracole

Readuc in actualitate acest topic.

Ce fel de adaptor spate am nevoie sa pun la o frana Formula RX, daca vreau sa pun disc de 180mm, si sa montez frana pe un cadru cu prindere IS pe spate ? Lista de adaptoare disponibile.

Ma gandesc ca asta ar fi varianta corecta: IS VR 180mm/HR 160mm: FD40144-10.

Sa inteleg ca HR indica adaptor spate, si VR indica adaptor fata ?

Da, "V" îi de la Vorne (faţă) şi "H" îi de la Hinten (spate)

Si ca adaptorul fata de 200mm, merge pus pe spate pt 180 mm ?

Aham. Şi la fel poţi folosi adaptorul de 180 faţă pentru 160 spate, respectiv 160 faţă pentru 140 spate...
  • Upvote 2

Nu am avut niciodata frane pe disc, asa ca nu stiu nimic despre tipurile de etrieri.

Pe acest model de prindere pe cadru se potriveste orice etrier , sau sunt de mai multe feluri?? am vazut ca unele cadre au gaurile de prindere pt etrier in spatele furcii spate.

post-10386-0-35141900-1356039713_thumb.jpg

Se potriveste orice etrier. Dar daca e cu prindere PM trebuie un adaptor IS. Multi producatori vand si adaptorul respectiv impreuna cu etrierul.

Da, "V" îi de la Vorne (faţă) şi "H" îi de la Hinten (spate)

Aham. Şi la fel poţi folosi adaptorul de 180 faţă pentru 160 spate, respectiv 160 faţă pentru 140 spate...

Cateodata merg , dar de multe ori trebuiesc folosite saibe pentru pozitionarea (oarecum) corecta a adaptorului . Asta e parerea mea , care m-am chinuit destul cu un adaptor Shimano de 160 cu saibe pe disc de 180 .

Pana nu mi-am schimbat adaptoarele si am luat exact de care trebuiau , nu am avut frane ok reglate .

Daca intereseaza pe cineva adaptoare fata+spate de 160 si de 180 si sunteti din Bucuresti , am de vanzare/schimb.

Pentru o bicicleta care nu are(sa deocamdata nu am vazut) sistemul de prindere al etrierului sau adaptorului pe cadru, in spate, exista un tip de adaptor sau o posibilitate de a monta in spate o frana pe disc hidraulica? Ma intereseaza daca pot monta o frana hidraulica Magura Marta pentru disc de 160 mm! Acelasi lucru valabil si pentru furca, dar parca avea sistemul de prindere, sau cel putin gaurile pentru montarea adaptorului pe furca, pentru o frana Magura Marta pentru disc de 180 mm!? Dar daca nu are niciun sistem de prindere pe furca, nici gauri pentru prinderea adaptorului, cum se poate monta frana pe disc hidraulica pe furca(nu cred ca este cazul, dar daca nu am retinut corect, cat si pentru altii mai noi in domeniu, asa ca mine, sunt niste informatii foarte utile si binevenite)? Multumesc anticipat pentru raspunsurile care vor fi postate! Este vorba despre o bicicleta BMW Cruise Bike!

post-15703-0-27375500-1372325928_thumb.jpg

P.S. Pentru ghidonul cu care este dotata bicicleta din imagine se potrivesc franele Magura Marta pe care as dori sa le montez?

post-15703-0-41451500-1372328663_thumb.jpg

Am inteles ca are doar gaurile pentru adaptor pe furca fata, pe spate nu are niciun sistem de prindere pentru frana pe disc! Cum s-ar putea gasi o varianta de a se putea monta o frana Magura Marta hiidraulica pe disc pe furca din spate, desi nu exista elementa de prindere? Se poate incerca alezarea celor doua gauri intr-un atelier specializat?

Nu are nici un rost, trebuie să schimbi și roțile. Mergi cu ea așa cum e.

Nu are nici un rost, trebuie să schimbi și roțile. Mergi cu ea așa cum e.

Daca schimb si rotile, poate nu fac toate aceste lucruri in acelasi timp, ci in mai multe etape, ma intereseaza ce as putea face ca sa pot monta si in spate frana pe disc de care am zis!?

nu poti face nimic. vinde bicicleta si ia alta.

Dar daca se sudeaza sistemul de prindere de cadrul din aluminiu in mediu special? Pana la urma intre alezarea celor doua prinderi si sudura poate fi mai putin complicata alezarea!?

@@EverGreenABU:

Poti face orice, absolut orice. Daca nu tu, sigur e cineva care se pricepe, dar pe bani! Intrebarea este daca merita. Din punctul de vedere al frecusului ca nu e cum iti place, sau al sigurantei, al banilor, a timpului etc. Daca iti permiti sa risti sa faci praf cadrul si eventual pe tine, incearca.

Dar, cum singur te intrebi daca se poate face, deduc, prin intense interventii ale materiei mele cenusii, ca nu stii. Si daca nu stii e foarte putin probabil sa-ti iasa si sa fii multumit, chiar daca tocmesti pe cineva. Nu uita ca Lucian mestereste la bicle de ani buni si are zeci au sute de bicle asamblate.

Adica las-o dom'le asa, sau ia alta.