ovidiu

07.08.2011 - Banat Mountain Bike Maraton - Garana - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Acest eveniment a devenit deja o tradiţie, ajungând anul acesta la a 7-a ediţie. Este un eveniment de masa ce se adresează cicliştilor amatori, din ţara şi de peste hotare.

Prin intermediul acestui maraton, Asociaţia Bike Attack Resita îşi propune promovarea şi mediatizarea în România atât a ciclismului montan - „mountain biking”, cât şi a regiunii Banatului Montan, zonă favorabilă traseelor de ciclism montan precum şi promovarea activităţilor prietene cu natura.

Competiţia va avea loc pe PATRU trasee diferite ca lungime şi dificultate, având startul şi sosirea în acelaşi punct, în zona Poiana Lupului de la Gărâna - Wolfsberg; 80 de km pentru sportivi cu experienţa si profesionişti, 50 de km pentru amatori care iubesc mountain biking-ul si se luptă pentru weekend-urile petrecute pe bicicletă, 30 de km pentru cei care merg mai rar si 15 km pentru cei care se apuca acum de acest sport.

Website: http://www.banatmaraton.ro

• Upvote 2

Singuru maraton la care am abandonat , e o ambitie/frustrare personala maratonu asta :) .

Pot spune ca e cea mai frumoasa atmosfera din toate concursuriile la care am fost .

• Upvote 2

Multi asteptam maratonul asta.... mai ales ca are traseul de 90 de km.... care e cireasa de pe tort...! Sa ne vedem cu bine la start!

Printre maratoanele mele preferate. Zona este superba, organizatorii de mare angajament, concursul bine organizat. Ne vedem la Garana.

• Upvote 1

Anul trecut am fost si eu la garana dar nu am participat.Am facut o greseala mare cand nu mi-am luat bicicleta.Stateam si admiram peisajul dar anul acesta o sa particip!Ne vedem la start!

• Upvote 1

Cu siguranta vor fi ceva schimbari , dar cel mai bine stie catalin(organizatorul) care inca este in cautare de noi variante pentru traseu ! Modificarile nu vor fi mari ! cand toul va fi finalizat, traseul va aparea pe site! Toate cele bune!

Stie cineva prtiunea inclusa anul trecut, cea pe langa apeduct inainte de ultima coborare, va ramane? (personal imi placea mai mult pe drumul forestier). Au spus si ceilalti, trebuie sa spun si eu ca mi-a placut foarte mult BMM si zona.

Stie cineva prtiunea inclusa anul trecut, cea pe langa apeduct inainte de ultima coborare, va ramane? (personal imi placea mai mult pe drumul forestier). Au spus si ceilalti, trebuie sa spun si eu ca mi-a placut foarte mult BMM si zona.

Ai dreptate....acea portiune pe langa acel canal de apa/apeduct,este putin mai riscanta pentru cei mai putini experimentati,ca exista riscul loviri serioase de parapetele metalic/acele dale de ciment care il acopera.Plus de asta la nivelul solului sunt plin de fiare de la vechiul terasament....defapt vizibile.E frumoasa acea traversare,racoroasa,dar are si ea putine riscuri.

Inca se discuta de trasee. Iar din ce am aflat eu, vor fi alte trasee. Nu stiu exact daca si 30, dar 50 si 80 vor fi schimbate.

Veti afla 100% in urmatoarele saptamani, cand se va decide. Momentan, au inceput inscrierile online!

Sa ne vedem cu bine !

S-au afisat traseele (mai putin 80), foarte promitatoare zic eu si in sens invers fata de anii trecuti.

Parca era mai greu traseu race anu trecut , tin minte ca avea putin peste 60 km sau gresesc ?

Greu, dupa ploaie, si daca retin bine ~64 km. Din cauza aia eu am ales treizeciul dar mi-a parut rau la finish, ca astept cate un an Garana si apoi a fost gata in 2 ore.

Eu sunt de parere ca vreme buna sa fie,ca de restul se vor ocupa organizatorii si sigur treseele o sa fie mai interesante ca anul trecut.

Apropos...anul acesta o sa mai fie ceva concerte in paralel cu perioada concursului?

Am si eu o intrebare catre cei care au mai mers cu trenul si stiu mai bine: Costa cca. 180 RON(dus intors) cuseta 4 locuri pana la Resita, asta inseamna ca pot merge 4 insi in acesti bani?

Nu, inseamna ca 180 de lei costa un loc in cuseta de 4 persoane.

Pai nu ai 18 ani?La ce categorie te bagi si la ce traseu?

Am filmat saptamana trecuta si videoclipul de prezentare. Il puteti vedea aici http://simpleserggio.blogspot.com/2011/07/trailer-banat-maraton-2011.html

Am facut o bucla de 50km din traseul de 80 si mi-a placut foarte mult. Daca as avea categorie m-as baga la 80 :)))

Superb! Si clipul si traseul.

Eu deja m-am inscris si cred ca vom fi cel putin 5 din Pitesti.. abia astept!

A mers cineva pe traseul de 50km? cum se prezinta in caz de ploaie? cata portiune de pamant(lutos in caz de ploaie) are si cat pietruit/forestier? Diferenta de nivel care este?

Daca stiti mai multe detalii despre traseul de 50km postati va rog.

Danbistri, situatia este in felul urmator:

Aproape si pe furtuna , traseul se poate parcurge in totalitate cel de 50 , cu niste cauciucuri de noroi , NN , Kenda Karma , etc! In zona noastra, pamantul nu este moala , sau cu lut , ca la Medias , spre exemplu , ci mai mult pietris , nisipos chiar pe alocuri , putin pe iarba! Mai sunt si zone in padure , dar de asemenea nu e lut , maxim o sa fie noroi , care nu se va prinde de roti! Toate cele bune!

PS: Traseul de 80 este cu tot schimbat si am planificat spre finalul saptamanii sa il revad!

Guest
This topic is now closed to further replies.