ovidiu

07.08.2011 - Banat Mountain Bike Maraton - Garana - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

are cineva nevoie de transport din Bucuresti sau Ploiesti ? am 1 loc in masina si pe suport.

Vad ca nu scrie nimeni. Epuizati? Clasamentele "nu merg". Ieri, la "cald", se pare ca functionau, suficient de mult cat sa afle cine trebuie :). Am sa scriu mai multe dupa ce-mi mai revin. In orice caz, greu la tura lunga, am impins la Nemanu (parca asa-i zice) cat n-am impins la bicicleta la trei maratoane. Si cred ca 4/5 din traseu am fost singur singurel, ca un cuc, sau mai bine zis ca un vultur plesuv - nu va spun cu ce se hraneste - in sensul ca n-am depasit practic pe nimeni si am ajuns penultimul (uf, ce noroc), lasand in urma doar pe abandonati, accidentati sau pe cei cu pene. Felicitari la toti, stiu ca unii au avut probleme de orientare, dar la viteza mea si ajutat si de gps n-au fost probleme.

Salutare la toti, am ajuns acasa la 6:30 dupa mai bine de 10 ore de condus.

Prima impresie, frumos, o zona minunata, un traseu superb, mai putin coborarea aia pe iarba de la final (30km). In afara de faptul ca la o cotitura la stanga, unde se trecea peste parau, ori nu s-a pus, ori cineva a sutit marcajul si am luat-o in directie gresita cu un intreg pluton, facand astfel 46km in loc de 32 dar pot sa spun ca acest maraton m-a pus la incercare dpdv. tehnic si ca anduranta.

Mi-am testat limitele, ajungand printre ultimii cu plutoane de la 50km :). Am realizat ca sunt capabil si de distante de ~50km, asa ca incetul cu incetul voi trece la turele medii.

Felicitari Bike Attack si daca totul e OK, la anul vin sa "repar greseala"!

Diana, Emese, Razvan si Laurentiu va multumesc pentru companie si tinem legatura!

Va rog mult, sa postati aici linkurile cu poze!

Lasand la o parte problemele organizatorice, nu mi-a placut faptul ca traseul (de 30km) a fost mai mult de trekking decat de mountain-bike, doar pe drumuri forestiere si pasuni si nici un pic de poteca. Nu inteleg de ce majoritatea organizatorilor de maratoane din tara tind sa puna traseele pe astfel de drumuri (sau chiar drumuri asfaltate, in cazul altor concursuri), in loc sa se indrepte cat mai mult spre trasee tehnice.

Ca sa inteleg mai bine, tu ai participat la traseul HOBBY (desi aveai inca doua optiuni, RACE cu 54km diferenta de nivel 1.400 si MARATON cu 80 km si diferenta de nivel 2800) si a doua zi vi si te plangi pe forumul ciclism.ro ca traseul gandit pentru incepatori nu a fost prea dificil?

• Upvote 5

Lasand la o parte problemele organizatorice, nu mi-a placut faptul ca traseul (de 30km) a fost mai mult de trekking decat de mountain-bike, doar pe drumuri forestiere si pasuni si nici un pic de poteca. Nu inteleg de ce majoritatea organizatorilor de maratoane din tara tind sa puna traseele pe astfel de drumuri (sau chiar drumuri asfaltate, in cazul altor concursuri), in loc sa se indrepte cat mai mult spre trasee tehnice.

Din punctul meu de vedere, traseele de 30km sunt pentru incepatori si de aceea trebuie facute mai usoare. Pentru cei mai versati existau categoriile superioare. La tura de 30km participau si copii (adolescenti) sub 18 ani, cine si-ar lasa copilul prin paduri pe coborari tehnice? Eu nu. Eu cred ca s-a introdus categoria 30km pentru popularizare, sa poata participa si cei mai cu burta, in etate, adolescentii si cei care au biciclete de 2 lei (cateva sute de lei). Fara sa scuz unele probleme organizatorice despre care am auzit, consider ca o parte din bulibaseala s-a produs si din cauza atator trasee 10-30-50-80. Anul trecut nu erau traseele scurte, stiu ca am fost cu familia si mi-a parut rau ca ai mei au stat deoparte.

Ca sa inteleg mai bine, tu ai participat la traseul HOBBY (desi aveai inca doua optiuni, RACE cu 54km diferenta de nivel 1.400 si MARATON cu 80 km si diferenta de nivel 2800) si a doua zi vi si te plangi pe forumul ciclism.ro ca traseul gandit pentru incepatori nu a fost prea dificil?

Si coborarea aia pe radacini de la 10km pentru ce a fost gandita? :D

Lasa ca am auzit ca si la voi la Geiger va fi introdusa o portiune de asfalt :rolleyes: Sunteti pe drumul cel bun ;)

@emanitou: Traseul de 30km a existat tot timpul :)

O nouatate a fost cel de 10km, care sincer a avut si el complexitatea lui (minunatele radacini, care ne-au lipsit :P ) Iar motivele pentru care s-a schimbat finish-ul sunt plauzibile.

Am mers la 30km, pentru ca aveam chef de adunat niste diferente de nivel (nu a fost foarte usor nici la 30km) si terminarea cursei cat mai rapid, ca sa pot sa compar "performanta" de acum 3 ani (primul meu concurs).

Frumoasa organizare (si felul cum s-au descurcat la premiere).

In concluzie, dupa parera mea BMM (50km si 80km) mi se pare unul dintre cele mai dificile competitii din RO, ai de muncit aici.

Salut,

Deja vad discuti cu tenta negativista.In loc sa felicitam echipa de organizare,sa felicitam concurenti,sa felicitam suporteri,mai bine comentam "vezi si uscate".

Felicitari tuturor participantilor,si suporterilor veniti in numar mare!

Dintr-un grup de prieteni cicloturisti cineva numea (Carol Varga),"Mare Meteorolog),si i se aduceau multe multumiri cand n-e rapslatea cu vreme frumoasa.

Sa ii multumim si pe aceasta cale MM (Mare Meteorolog-vremea).

Traseele au fost concepute (parerea mea),ca sa ai optiunea de a alege in functie de posibilitatile tale,si pregatirea ta la trasee diferite,ca si lungimi si duritate.Nu cred ca putem reprosa ceva organizatorilor referitor la alegerea lor.]

Eu as nota acest concurs cu o nota de 9,5 pe o scara de la 1-10.

Urmariti situl maratonului,ca am inteles ca baietii sunt inca pe teren,dar fac cumva sa puna rezultatele azi cat de curand pot.Rezultatele oferite de ieri (online),erau direct de pe nu stiu ce server ce deservea online,cronometrarea.

Bravo BikeAttack Resita!!

• Upvote 1

Lasa ca am auzit ca si la voi la Geiger va fi introdusa o portiune de asfalt :rolleyes: Sunteti pe drumul cel bun ;)

Ai auzit bine. Din pacate la noi la Geiger nu o sa fie distanta de 30 de km pentru gaini ca tineImagine postată, care se duc la "lupta cea mare" cu copiii si mamicile si pe urma se plang ca organizatorul a facut traseul prea usor!Imagine postată

• Upvote 3

Ai auzit bine. Din pacate la noi la Geiger nu o sa fie distanta de 30 de km pentru gaini ca tine:), care se duc la "lupta cea mare" cu copii si mamicile si pe urma se plang ca organizatorul a facut traseul prea usor!

:)),nu m-am putut abtine, =))

Intr-adevar Niki, traseul de 30km exista si anul trecut. Cand sunt obosit, am probleme si de memorie :). Parca de le Geiger-ul de anul trecut s-au incetatenit cursele family si traseele mai scurte, de 10-12km, pe baza sugestiilor participantilor. Ce stiu sigur e ca prima cursa family pentru familia mea a fost Geiger.

Am scris si eu cate ceva despre concurs pe http://vezentan.blogspot.com/2011/08/cucul-de-garana-la-maratonul-de-mtb.html. Nu prea multe, ca-s pe avarie. Ne vedem la Geiger, unde m-am inscris la proba lunga (acum spun din pacate, poate pana maine redevin optimist).

Bravo organizatorilor! Multumesc baiatului de la CP2 pentru ungerea lantului.

Intr-adevar Niki, traseul de 30km exista si anul trecut.

La urmatorul maraton te prezinti cu mielul, o cauti pe Niji si i-l predai :)

Mie mi s-a parut foarte bine ales traseul la 30, organizarea foarte buna deasemenea, cu o mica obiectie doar, dupa baraj nu era nimeni din partea organizatorilor si era sa merg in sus pe traseul de anul trecut, noroc cu turistii care m-au corectat, nici marcaje nu erau sau poate nu le-am observat. As mai avea o doleanta, fiind fan BMM mi-as fi dorit un stiker dragut sa-l aplic pe portbagaj. Poate la anul. :)

• Upvote 1

Omu'a vazut ca ii merge destul de bine la noi in tara.Cred ca o sa-l vedem si la geiger dar acolo vreau ca Tudy sau Logigan sa il bata.(sau altcineva) :D ;)

Felicitari organizatorilor, si participantilor!

Eu am terminat foarte mandru cu ~2h mai repede decat anu' trecut (50 km) ... ca sa aflu la finish ca toti au terminat mai repede :D.

Traseul a fost mai rapid, se pare.

In padurea de dupa CP2 (mersi Cata pt ulei!) ne-am ratacit mai multi, am iesit de pe traseu ocolind noroaie si am pierdut marcajele. Am scos GPS-ul, ne-am reorientat (ne-am strans vreo 7-8) ... si pana am bagat GPSul la loc in rucsac am ramas ultimul ... deh, macar de ziceati mersi! :-/

Oricum, pe multi i-am depasit dupa CP3 unde de la incurajarile lui Alin (si de la apa rece in stomac si pe picioare) mi-au trecut toate crampele si parca am prins aripi (ma rog, aripioare)

Am mai avut de-a face cu niste caini, dar ciobanitza a fost in zona si am scapat nemancat

++ traseu foarte frumos, mi-a placut mult mai mult decat anu' trecut.

++ organizare buna, s-a vazut ca s-a muncit mult. Bravo BikeAttack!

+ marcaj foarte bun, cu mici exceptii. Am auzit ca a fost efectiv sabotat marcajul in multe locuri .... deh, Romanica. Astept poze cu vaci si oi purtand fulare "Cube". Fulare "Salomon" s-au vazut in zona Herculane :-(

-- CP 3 a ramas fara energizant dupa ~4h. Timp limita a fost de 9h!. Nu zic ca trebuie neaparat asa ceva la un concurs (desi e binevenit), dar daca ati avut, trebuia impartit mai bine

- era vorba de un concurs pt copii mici, undeva in zona de start. Sambata seara nu se stia nimic despre el. Am auzit ca a fost pe la 14:30 (piticii cam dorm la ora aia) Era mai bine candva dupa start, parerea mea

- marcajul: benzile de nylon albe se vad foare prost in padure (lumina-umbra multa). Trebuie efectiv sa le cauti. Acolo tare ar merge ceva tipator (portocaliu)

deci: Bravo! Ne vedem in 2012!

Da' rezultatele in romana cand apar? /:)

Se pare ca traseu usor la BMM nu exista indiferet daca e CW sau CCW . :blink: Ptr cei care nu depasesc 65 de kile e mai uman ,insa ptr restul ,e facut sa-ti scoata biciclitul din cap. Cred ca ieri pe undeva pe traseu am luat ca optiune in calcul alegerea unui sport mai usor cum ar fi tenisul.Pot zice ca problemele mele au tinut de la km 2 pana la final.Mare noroc ca nu de la start.Am avut si eu parte de 2 km in care am fost ok. :D Nu-mi venea sa cred ca si in coborare usoara trebua sa pedalez ca pe un deal.Traseul asta ma ucis ,ma omorat ,mi-a arata ce mic sunt si neinsemnat.Sper sa renasc ca maracinii - mai multi si mai nervosi in ciuda tractoarelor care-i tot prasesc.Felicitari tuturor supravietuitorilor de la tura lunga ptr ca sinuciderea era o optiune ptr a termina mai repede traseul. :D :D :D

• Upvote 3

Traseul asta ma ucis ,ma omorat ,mi-a arata ce mic sunt si neinsemnat.

Asta pentru ca ai mancat ardei iute cu ciorbaImagine postată

Felicitari tuturor participantilor si organizatorilor!Cu mici exceptii totul a fost de nota 10.

Buna seara tuturor! Inurma cu un ceas jumate,am ajuns si eu in Giurgiu.Am plecat de la Garina pe la 8,30 dim. eu si Alex Panait,un pensionar si un student,liberi ca pasarile cerului.I-am propus lui alex sa ne intoarcem pe ruta Resita-Anina-Oravita-Moldova Veche-clisura dunarii-Orsova,el nu mai fusese niciodata,eu din 1993,adica sa ne si clatim ochii dupa efortul de la cursa. Despre cursa: traseu mai usor ca la geamana,gugulanii.zona deosebit de frumoasa,nu degeaba nemtalaii au locuit pe aceste meleaguri.Am venit din Slatina timis-Brebu,l-am parcurs cu Tom fara probleme,nu stiu de ce au scris unii pe forum ca ai nevoie de 4x4.Pentru mine a fost a noua cursa anul asta,stiind eu o vorba inteleapta cu al noulea val...am avut ceva premonitii...care s-au implinit la modul nasol.dupa punctul 2 de realimentare,intrarea in padure,poteci multe,urme de tractor,marcaje rare,in loc sa bag la pedale,cautam panlicile cube.Am asteptat inca ceva concurenti dupa principiul ca mai multi ochi vad mai bine cecit doi.Dar cind e sa se intimple ceva nasol,se intimpla inevitabil,cind ziceam ca l-am apucat pe dumnezeu de picior,adica sa prind podiumul...s-a intimplat,intimplarea.pe o coborire mai mult decit nasoala,unul mai tinerel,coboara,intreb,p-aici este?el ,da...coborire in care iti venea sa mergi pe linga bicla,nu pe ea,asa de rea era.Trebuia sa-mi cada fisa ca nu pe aici au pus organizatorii,traseul,nu panglici cube,nu nimic.in fine,coborim mai multi,cca 6,dam intr-un forestier.Instinctul meu de fost alpinist imi zice ca trebuie sa coborim pe forestier,in stinga.Unul din baieti,canu,spre dreapta.mai esti sigur,esti din zona?Da ,sunt din timisoara,stiu zona.O luam toti spre dreapta,unuia i se rupa lantul,doi cad intr-o baltoaca,unul da cu bicla,eu,mai coleric,incep cu sudalmile.dupa cca 3-4 km de urcat pe forestier,nefiind urme,hotarim sa ne intoarcem.Eu,sun la 112,cer numarul de la salvamont,tipa ma ia cu procedurile,unde ne-am ratacit,ce-am patit,logoree cind pe mine ardea tricoul ca pierd podiumul la care visam.inchid,injurind de mama focului.Ma suna ea,iar logoree,stateam ca nu puteam vorbi pedalind,inchid iar.In final ma suna cineva de la salvamont,ii explic scurt ce si cum,ne zice daca am ajuns la barajul de la 3 ape,in fine,ma lamuresc si bag pedale virtos.Ajung,de la punctul de unde coborisem,dupa cca 1,5 km in zona barajului,vad panglicile,vad pe unde era traseul,nu organizatorii au gresit ci noi ca oile proaste...Bag pedale in dusmanie sa recuperez cele 25-30 mi.pierdute aiurea.bagam pedale si injuram,nu stiu daca va puteti inchipui cit de inversunat puteam sa fiu.Ajung la finis,nici nu am fost atent,la loc,la timp...Am mincat,am baut doua beri de necaz.Se afiseaza rezultatele,loc 69 la general(de la nr 69 mi s-a tras la urlati)loc 4 la +46 ani,la un minut si ceva de locul 3 in conditiile in care am pierdut aproape juma de ora.Sa nu turbezi de necaz?Ziceam ca nu mai vin la anu'viitor,imputam organizatorilor ,prostia mea si a celorlalti.O intimplare care trebuia povestita,eram in primii 50 fara acea eroare,in fine...am zis eu citeva cuvinte atunci cind am fost premiat ptr.cel mai virstnic...Am zis ca la rinca,sa scap de griji,m-am bagat la tura mare,nu o sa ma lupt cu elita ci doar cu propriile-mi slabiciuni.

• Upvote 1

@ Marian01

Ah ,tu esti acel Marian ... ;) Las ca ardeiul face bine.Tre sa-i dai viteza ca sa scapi de usturime..

Guest
This topic is now closed to further replies.