ovidiu

07.08.2011 - Banat Mountain Bike Maraton - Garana - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Felicitari Bike Attack, am facut o treaba excelenta !

Iarasi am prins o zi foarte buna, sau au mers ceilalti cam slab.

Felicitari voua tuturor !

Introducerea traseului de 10km a fost o idee stralucita pt.a aprinde flacara pasiunii in inimile celor mici si... nu numai.

Sosirea trebuie neaparat schimbata pe viitor. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost daca trebuia sa ma bat cu Speth pe linia de sosire, ca la maratonul din muntii Tarcului.

Felicitari BikeAtack !

@ Felicitari Cristofaleti Corado, ai condus cursa(noastra)50km. Regret nespus abandonul de pe ultimii km. Ai pierdut, dar ai castigat un prieten.

dupa mine,si dupa ce am auzit ,organizarea a fost mult mai buna ca la tarcu,asta este,acolo e prima oara,aici este treaba de veteran,traseele au fost pline de noroi,ceea ce a facut alegerea grea a pneurilor,si oricum majoritatea de pe acest forum ,nu au decat 1 rand sau 2 de pneuri,adica slick sau ceva cross country sau xc,eu cu race king supersonic,am simtit lipsa pneurilor maxxis care stateau acasa binemersi,ceea ce a si dus la o accidentare urmata de o fisura sa la piciorul drept cu o zi inainte de concurs.

Dupa mine traseele sunt concepute pentru oamenii care se dau fest la munte,sau locuiesc in zone montane,pentru cei dintre betoane,care evadeaza rar pe munte,este cam dificil,sincer.Aici excludem traseul de zece kilometri.

Per ansamblu mi-a placut organizarea,foarte frumoasa,oameni de calitate,si pe unii chiar ii cunosc bine.

Si ca o concluzie,Vlad sabau s-a dat la 30km,ceea ce nu il face un traseu de hobby,ci unul race.

Si ca o concluzie,Vlad sabau s-a dat la 30km,ceea ce nu il face un traseu de hobby,ci unul race.

Nu-l stiu pe om, cert e ca multi se inscriu la unele categorii pt a reusi un clasament mai bun.

Eu ma inscriu la ce (cred ca) pot duce, particip ca sa termin cursa cu bine, trag de mine cat pot si ceva mai mult. Daca mi se pare greu imi zic: "pai e concurs, tre' sa fie greu!". Daca la final sunt multumit de cum am mers consider ca am castigat.

In concluzie daca pana la anu' reusesc sa ma antrenez poate o sa incerc si un maraton (80), chiar daca termin ultimul! (desi asta am zis si anu' trecut :D )

Imagine postatăImagine postatăImagine postată

Dupa logica ta daca Tudy participa la concursul de 10 km atunci acel traseu se transforma bursc in traseu de olimpiada!!??

Imagine postatăImagine postatăImagine postată

si legat de zona,este frumoasa,dar distrusa din toate punctele de vedere,infrastuctura praf,semnal la telefon ici colo,in schimb preturile sunt pe masura,parca ai fii la kaprun in austria,sau intr-o zona montana in elvetia,romanii nu se dezmint nici de data asta,cacatu de frunza verde si toti ministri de transport,merita impuscati,fara judecata.

Calitatea cazarii in zona,lasa de dorit,dar preturile la fel sunt pe masura,3-4 locuri poti spune ca sunt omenesti,restul pe cat cer,nu merita.

Recomand,in valiug gasthus si aquarius hotel,si in brebu nou :pensiunea sus in sat,si enduromania.

Stiu ca acum o sa imi sariti in cap,ca daca vrei sa te distrezi dormi si afara si maninci si vreascuri,fiecare face ce vrea cu viata lui si cu familia lui,asta e parerea mea.

Pacat ca jegoasa de nuti,tot se bate cu caramida in piept ,cum ca a facut ceva pentru turismul din romania,dar este total contrariul,anul acesta am umblat prin multe locuri din tara,si vreau sa zic ca minte cu nerusinare,infrastuctura peste tot e praf,si toate mijloacele de distractie de pe vremea lui ceasca,nu au fost reabilitate,rapanosiii astia nu sunt in stare nici macar sa intretina ce a facut nea lae.

Tara lui papura voda,toti trag de ea ca de ciunga,sa le dea Dumnezeu,tot ce au acumulat fraudulos,lumanari sa isi cumpere de ei.

• Upvote 1

Virgula, punct si virgula, mai punem si un punct din cand in gand, tragem aer in piept, mai citim odata ce am scris inainte de a posta orice ineptie...

Dumnezeule, multi sunt...

• Upvote 2

Hei,fotografi asteptam pozele!

Incep incet sa apara si poze.Catalin Taru (Concordia Lugoj) Semenic inainte de Piatra Nedeii:

si legat de zona,este frumoasa,dar distrusa din toate punctele de vedere,infrastuctura praf,semnal la telefon ici colo,in schimb preturile sunt pe masura,parca ai fii la kaprun in austria,sau intr-o zona montana in elvetia,romanii nu se dezmint nici de data asta,cacatu de frunza verde si toti ministri de transport,merita impuscati,fara judecata.

Calitatea cazarii in zona,lasa de dorit,dar preturile la fel sunt pe masura,3-4 locuri poti spune ca sunt omenesti,restul pe cat cer,nu merita.

Recomand,in valiug gasthus si aquarius hotel,si in brebu nou :pensiunea sus in sat,si enduromania.

Stiu ca acum o sa imi sariti in cap,ca daca vrei sa te distrezi dormi si afara si maninci si vreascuri,fiecare face ce vrea cu viata lui si cu familia lui,asta e parerea mea.

Pacat ca jegoasa de nuti,tot se bate cu caramida in piept ,cum ca a facut ceva pentru turismul din romania,dar este total contrariul,anul acesta am umblat prin multe locuri din tara,si vreau sa zic ca minte cu nerusinare,infrastuctura peste tot e praf,si toate mijloacele de distractie de pe vremea lui ceasca,nu au fost reabilitate,rapanosiii astia nu sunt in stare nici macar sa intretina ce a facut nea lae.

Tara lui papura voda,toti trag de ea ca de ciunga,sa le dea Dumnezeu,tot ce au acumulat fraudulos,lumanari sa isi cumpere de ei.

Nu strica topicul cu concluziile personale.Se discuta despre impresii/pareri legate de acest maraton.Eventual puteai sa aduci multumiri organizatorilor,participantilor,si tuturor ce au facut posibil ca acest eveniment sa iasa asa cum a iesit.

Multumiri si fotografilor,si sunt sigur ca vor aparea si mai multe albume foto.

Multumiri si persoanelor de la PC/PA,care au fost foarte saritori,si cu zambetul pe fata!

• Upvote 1

Incep incet sa apara si poze.Catalin Taru (Concordia Lugoj) Semenic inainte de Piatra Nedeii:

rog fotografii pe aceasta care sa publice pozele destinate publicului intr-un loc public, non-exclusivist, accesibil fara conturi speciale

da poate sunt ineptii,daca tu esti fidel unei culorii politice,eu poate m-am grabit sa scriu,si am uitat de punctuatie.

Dar miezul problemei nu este o ineptie,si ideea de a sta linstiti,si la rindul urmator de vot,sa votam a proasta si asta este o ineptie,cica noi ne vedem de ale noastre si tara se duce de rapa.

Noi trebuie sa facem ceva,nu sa lasam pe altii,ca vezi doamne noi ca persoana ,nu putem nimic,si preferam sa o lasam moarta.

Puterea sta in mainele noastre,dar romanii in general sunt lasi,si se cotesc,vorbim pe la colturi si cand trebuie sa luam atitudine dam bir cu fugitii,asa e soiul nostru,si ce avem ne meritam cu virf si indesat.

Asteptam cu interes filmuletele din "multicopterul" transportor de DSLR, cat si poze de la nenumaratii fotografi echipati profi de pe traseu; altfel, felicitari inca o data organizatorilor pentru un concurs minunat si un traseu exceptional, mai solicitant decat ma asteptam chiar si la tura de 50, nu mai vorbesc de cel de 80 - iar single track-ul de pe coborarea spre 3 Ape - cireasa de pe tort! Nu se putea o alegere mai inspirata pe traseu de maraton, din cate trasee am parcurs pana acum la maratoane - nu am vazut ceva mai deosebit ca asta - probabil e o premiera in peisajul local, de exceptie !

Am si eu aceeasi rugamine la fotografi, carora le multumesc pentru efortul depus, sa puna pe cat posibil pozele pe cate un cont de picasa, astfel fiecare le poate admira la o rezolutie decenta si fara conturi speciale cum zicea colegul @Robert.

Nu-l stiu pe om, cert e ca multi se inscriu la unele categorii pt a reusi un clasament mai bun.

Eu ma inscriu la ce (cred ca) pot duce, particip ca sa termin cursa cu bine, trag de mine cat pot si ceva mai mult. Daca mi se pare greu imi zic: "pai e concurs, tre' sa fie greu!". Daca la final sunt multumit de cum am mers consider ca am castigat.

In concluzie daca pana la anu' reusesc sa ma antrenez poate o sa incerc si un maraton (80), chiar daca termin ultimul! (desi asta am zis si anu' trecut :D )

Bravo,Robert!in acelasi mod gindesc si eu,nu vin ptr.podium ci ptr. a ma masura cu mine insumi.la rinca si predeal,la cursa mare,ca deh,sunt major acum.

• Upvote 1

Virgula, punct si virgula, mai punem si un punct din cand in gand, tragem aer in piept, mai citim odata ce am scris inainte de a posta orice ineptie...

Dumnezeule, multi sunt...

Absolut corect! Credeam ca pe aici ne dam cu parerea despre bicle,curse si altele legate de asa ceva,de ce 'or fi simtind unii nevoia sa o dam pe politica,nu pricep,sau altfel zis ce are de-a face coada vacii cu stampila primariei,sau popular,ca poate omul n-o stie"ce are sula cu prefectura?"ps.am priceput vorba ta...2-0,deh,inghesuiala mare pe asa suprafata mica,zona startului si a sosirii,nu mi s-au parut prea inspirate,vorba veteranului de la constanta,daca era de un finis strins,cum se desfasura el oare?

Vlad Sabau datorita problemelor de sanatate din ultima luna s-a insris la 30km si a participat la 30km.

In discutie poate fi luata actiunea unora de a schimba participarea la un alt traseu chiar in ziua concursului cu acordul deloc ortodox al organizatorilor. Ultimul exemplu la dat marele Rosioru Daniel care s-a inscris la 80km si a luat startul la 50km. Dar poate gresesc, s-o fi stricat la stomac in ziua concursului.

eu,nu vin ptr.podium ci ptr. a ma masura cu mine insumi.

te cam contrazici nene Rock. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif ia uite ce ziceai intr-un post anterior

,cind ziceam ca l-am apucat pe dumnezeu de picior,adica sa prind podiumul...s-a intimplat,

cind pe mine ardea tricoul ca pierd podiumul la care visam

loc 4 la +46 ani,la un minut si ceva de locul 3 in conditiile in care am pierdut aproape juma de ora.Sa nu turbezi de necaz

veteranu', erai mic, insa acum esti invizibil!

• Upvote 3

te cam contrazici nene Rock. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif ia uite ce ziceai intr-un post anterior

Eu iti multumesc ca ai devenit cenzorul meu pe forum.Nu este vorba de nici o contradictie,cind vin la concurs nu vin cu scopul in sine de a fi pe podium la categ.mea de virsta.In timpul cursei,in functie de cum mergi,de cum te simti,iti dai seama daca poti spera la ceva mai bun,asa a fost la Garina,simteam ca am sansa mea ca doar vedeam cine era in fata mea,tineretul fortos.Dupa punctul doi de realimentare s-a cam stricat jucarica,orientarea dificila in padure,gresit coborirea,pierdut marcajul,telefoane la 112 si salvamont...Cind am vazut cit de putin timp ma separat de locul 3 si stiind cit timp am pierdut aiurea,tu in locul meu nu te-ai fi ofticat?cam asta a fost.Asa cum am zis,la rinca sunt la tura mare,acolo nu mai am nici o grija referitor la clasament,va fi o performanta daca termin cursa.Cred ca am fost destul de explicit,numai bine si sanatate iti doresc!

Te salut cu respect!Din intimplare,il cunosc pe veteranu'din Constanta,mult mai bun decit mine,a cistigat la +46 ani,el avind 50.Si-a spus punctul sau de vedere,nu cred ca ar trebui sa fie jigniri intre iubitorii de bicla,cum imi place sa cred ca suntem cu totii.Acum,ca unii participa la o cursa sau alta,e optiunea fiecaruia,nu vreau sa cred ca la mijloc ar fi vorba de tot felul de calcule meschine,fiecare fiind liber sa participe la traseul dorit.Daca a fost o schimbare de ultim moment,stiu ca la surmont,fetei de ma insotea i s-a refuzat participarea la alt traseu,nu am stiinta,eu am vrut doar sa zic de modul de adresare atit si nimic mai mult,in rest,toate cele bune!

Dintre un om inteligent si un dobitoc nu iti poti da seama care e unul si care e celalalt daca ambii tac din gura, tu insa ai vorbit si ne-am dat seama in ce categorie te incadrezi.

Linkul meu

Lasand la o parte specimenul de mai sus vreau si eu sa felicit organizatorii pentru acest eveniment deosebit, cu parere de rau ca doamna de la RR a invitat voluntarii pe scena la finalul ostilitatilor cand, majoritatea participantilor era grabita sa intre pe autostrada Timisoara - Constanta pentru a ajunge acasa in mai putin de 13 ore si nu le-am mai putut multumi public.

Felicitari BikeAttack!

Cateva clarificari:

1. Daca ne uitam in tabelul postat de user-ul "dreamlike" vedem ca inscrierea lui Daniel Rosioru nu era finalizata la momentul intocmirii tabelului respectiv, nefiind achitata taxa de participare;

2. La acest maraton s-au acceptat si inscrieri la fata locului, deci Daniel putea sa se inscrie sambata la ce traseu voia, indiferent de existenta sau inexistenta vreunei inscrieri prealabile pe site-ul maratonului; de altfel, simplele inscrieri neconfirmate pe un site le poate face orice persoana.

3. Nu exista informatii ca userii "veteranu" si/sau "dreamlike" ar fi solicitat organizatorilor sa li se schimbe traseul ales initial si ca ar fi fost refuzati, fiind astfel discriminati.

4. Regulamentul concursului nu interzice schimbarea categoriei inainte de finalizarea inscrierii.

Concluzie: User-ii "veteranu" si "dreamlike" sa isi vada de stricaciunile lor stomacale, de dobitoacele lor si de celelate frustrari pe care le mai au si sa nu mai scrie tampenii in spatii publice.

Multumesc.

Sa incercam sa lasam rautatiile legate de cine a participat si unde a participat , pentru ca sunt sigur Dan Rosioru , Madaras sau Stancu nu v-au luat locul de pe podium! Trebuie sa recunoastem ca notiunea de profesionist in Romania e destul de superficiala si mai am avem mult de mancat pana sa ajungem la nivelul Ungariei macar….

Acum , despre concurs:

Am participat la tura de 80 de km si pot spune ca a fost cea mai frumoasa cursa din viata mea! Am castigat multe concursuri , dar bucuria ca ai terminat un concurs cu o diferenta de nivel de aproape 3000 m e de nedescris, dupa momente in care iti venea sa arunci bicicleta in rapa de epuizare si era sa mori sfartecat de caini e de nepretuit(pt celelalte exista MC)! Este altceva, cum spuneau toti astia mai batrani , e o mare satisfactie!

Dupa mine , a fost cea mai buna editie de BMM , cele mai bune premii , marcajul foarte bun , desi nu inteleg cum unii s-au ratacit…. poate nu au fost atenti, atmosfera faina , oameni pe cinste, oamenii de la puctele de alimentare foarte numerosi si serviabili, fotografi multi .. in puctele cheie ! Deci nota 10 pentru cele mai de sus!

Felicit pe aceasta cale si le multumesc celor din organizare , fara de care acest concurs ar ramane la stadiul de vis , un vis prea frumos care totusi este realitate! Sunt niste oameni extraordinari cei de la Bike attack si uneori imi pare rau ca eu sunt asa mai “concurist” si poate ar fi mai frumos sa ma implic si eu in organizare!

Am parcurs majoritatea traseului singur si atunci cand mi-a fost cel mai greu , pe ultima urcare , Dumnezeu ne-a adunat pe 3 oameni la un loc si a zis : Urcati toti pana la final , toti sunteti epuizati si nu aveti nimic de castigat daca va despartiti! Am urcat impreuna cu Alex Fodor si cu Loghin Vasile , doi oameni care fac sportul asta din placere, din dorinta de a se autodepasii , de a se multumi pe sine , doi oameni cu care ma mandresc ca ii cunosc si le multumesc pentru ajutor !

Singurele lucruri care nu mi-au placut au fost 2 la numar , dar fiecare dintre ele au o scuza:

Ultima coborare , din pacate nu se putea ocoli!

Stanele cu oi pline de caini gata sa ma sfartece!

Toate cele bune!

• Upvote 3

Guest
This topic is now closed to further replies.