VladG

Lacurile Clocotis si Vaja

Recommended Posts

Salut.

Cu ochii pe bikemap am trasat aceasta tura, care-mi pare interesanta, prin zone mai putin umblate, eu nu auzisem pana acum de ele.

http://www.bikemap.net/route/1059391

A umblat cineva pe acolo? E realizabil traseul? Din ce am zarit pe harta pare ca ar fi ceva forestiere, dubii am cam intre km 30 si 32, unde nu prea se mai vede drumul din satelit.

M-ar interesa o cazare in zona lacurilor, sa vin din Bucuresti cu masina si sa fac doar prima parte a traseului in prima zi... Exista asa ceva pe acolo? Vreo pensiune, cabana? Nu m-as duce cu cortul. Daca nu gasesc, fac toata tura intr-o zi, dar preferam si o seara la foc de tabara ;)

Spr sa pot ajunge anul acesta acolo, caci planuri sunt multe...

Merci anticipat.

Am fost eu pe acolo. Am urcat din Tismana pe drumul ala, e super ok de MTB. Urci mult si, la un moment dat, treci un soi de mic pas si cobori in valea cealalta, pe unde ai trasat tu traseul. De acolo, eu am luat-o la stanga, in amonte, ca doream sa ajung pe Oslea, dar era o exploatare forestiera si un drum, deci ma gandesc ca nu e nici o problema sa o iei la vale.

Singura treaba e ca sunt niste forestiere pe niste vai, nimic deosebit, eu as incerca in locul tau sa fac un traseu sa ajung spre Oslea sau la Izvoarele Cernei cu retur pe la Motru.

Uite, asta e traseul care doream sa-l fac, dar datorita unui incident cu un caine care m-a muscat foarte rau de un picior chiar la inceputul turei si, mai apoi, datorita unei spite rupte, l-am scurtat si a iesit traseul 2, de asemenea foarte frumos si pe care ti-l recomand.

ideea initiala:

http://www.bikemap.net/route/578773

traseul final:

http://www.bikemap.net/route/615147

story:

http://hcampian.blogspot.com/2010/07/muntii-valcan-traseu-de-vis-cu.html

poze:

http://sports.webshots.com/album/578258339umKAIp

Iti recomand cazarea unde am stat si eu, foarte de treaba cei de la pensiune si, daca vrei, poti sa stai si cu cortul.

Daca vrei sa faci tura candva cand si bugetul meu e de acord, poate te insotesc, e foarte frumoasa zona...

Frumoasa tura!

Mi se pare interesant traseul propus de tine, mai ales varianta cu urcarea pana langa creasta Oslei si coborate in DN66A.

S-ar putea merge pe Oslea pe langa biciclete si coborat la cabana Cheile Butii?

Oricum ar fi interesant de cazat la Cheile Butii si continuat a doua zi traseul. Bucata de pe DN66A am parcurs-o si eu, cand am facut Petrosani-Herculane.

Ne auzim atunci, suna si mai interesanta tura in varianta cea noua ;)

Ne auzim, clar! E de studiat si problema cu cheile Butii. Oslea e cam alpin, dar nu e mare si cred ca se poate traversa pe la baza versantului sudic. Apoi, se vad niste forestiere ce coboara spre DN66A.

Eu mai am un plan in zona, uite asta, care a ramas restant:

http://www.bikemap.net/route/578756

Cu cazarea in cheile Butii si intoarcere a doua zi, eu personal nu vad sensul. Mai bine faci traseul la o zi si a doua zi faci altceva, cum ar fi traseul asta de mai sus. Ca tu poti sa-l faci, n-ai treaba, si oricum e un traseu greu pentru unii care nu ar fi in stare sa il termine (adica sunt urcari grele si sustinute).

Ma gandeam ca era o varianta de cazare, daca se putea face Oslea integral, pe langa bicle. Altfel nu ar fi o pb de facut tot traseul intr-o zi.

Din poze vad ca Oslea nu e chiar accesibil, chiar pe langa bicle, asa ca pare mai fezabila varianta cu 2 zile / 2 trasee.

Keep in touch!

Asteptam propunerea de tura! :)

Probabil prin august, vedem cand ne convine mai mult...

Salut Vlad G

Eu am fost pe traseul propus de tine acum vreo 3 ani. Nimic interesant. Pana dupa lacul Vaja drum betonat, apoi o iei la vale pe un forestier destul de fain dar si foarte noroios din cauza exploatarilor forestiere. Se poate iesi in DN66A pe un drum de tractor. Personal cred ca sunt prea multe fite la cheile Butii sa zabovesti acolo. Eu ma gandesc de ceva vreme ca ar fi interesant de urcat pe bicla pana la cabana Buta, mai ales ca am tracut recent pe acel forestier si se taie copaci la greu, au chelit deja o parte din munte si nu stiu cat timp vor mai rezista privelistile de acolo, incepe sa fie cam dezolant si pe de alta parte imi pare un traseu destul de tehnic, mai ales pe urcarea finala de la Beciuri pana la Buta.

Pare mult mai interesant traseul facut de Horatiu

Merci, tinoD, am renuntat deja la varianta initiala, va fi una dintre variantele lui Horatiu. ;)

Pana dupa lacul Vaja drum betonat, apoi o iei la vale pe un forestier destul de fain dar si foarte noroios din cauza exploatarilor forestiere. Se poate iesi in DN66A pe un drum de tractor.

De la Vaja la DN66A? Vorbim de lacul Vaja din zona Tismana, in amonte de lacul Clocotis?

Voi avea o noua tentativa, pe un traseu modificat, pe 27 iulie (duminica), cu plecare din Pades, pe la 6:00AM:

http://www.bikemap.net/ro/route/2074989-0-plan-pades-closani-cheile-scocului-valea-garbovului-pestisani-pades/#gsc.tab=0

Daca si vremea va fi ok. Suntem 2. Daca mai doreste cineva, e binevenit. Conditie fizica medie.

De la Vaja la DN66A? Vorbim de lacul Vaja din zona Tismana, in amonte de lacul Clocotis?

Si pe mine ma intereseaza aceasta informatie. O sa traversez dinspre nord (Cheile Scocului) spre sud (Lacul Vaja) si m-ar interesa daca e vreun drum forestier sau doar poteca. Pe care vale ar fi mai bine sa urc? Valea Garbovului - Nedeuta sau Valea Garbovului - Nedeia?

Retezat_Scocului.jpg

Salut VladG, ai facut traversarea?

Din niste informatii de la pasionatii de 4x4, se pare ca de la DN66A e accesibila urcarea pe Nedeia Mare  luand-o pe valea Nedeuta, dar drumul e cam spart de ape.  Din vale, cam de unde se termina harta ta drumul se intoarce la stanga si urca spre nord, trece pe langa stana ce apare si pe harta, apoi continua spre sud intr-o "curba de nivel care urca" ce trece aproape pe sub varf. De pe vf. Nedeia la stanga pe creasta se poate ajunge pe vf. Arcanu iar la dreapta se coboara la Bistrita insa nu am informatii despre starea drumului pana la Vaja.

Cristi aka perfidus

Salut.

Nu, am avut ceva probleme personale care m-au impiedicat sa fac tura atunci. Ramane in asteptare, sper in toamna asta.

Multumesc mult de info, o sa tin seama de ele. Revin cand voi face tura.

Super, ma bucur ca ai facut tura. Astept detalii ca vreau sa-mi planific si eu undeva in vara asta cateva zile in zona.