Trevizes

Cum va aparati de cainii agresivi?

Recommended Posts

Eu vreau sa ies la ture de incepator in afara Bucurestiului si ma lovesc in zonele industriale de tot felul de haite de caini, astfel incit imi taie tot cheful. Cainii urbani sunt extremi de cuminti, astia de la periferie sunt enervanti, te citesc de la 30-50 metri si string toata gasca, iar la retur, te asteapta in mijlocul drumului, ideal ar fi sa mai treaca o masina odata cu tine, pentru ca atunci nu traverseaza soseaua.

Oare o fi eficient un fluier cu ultrasunete sa alunge o haita intreaga? :D

Am citit pe forumurile de motociclisti de tot felul de aparate fara randament.

Imi iau avant tare si ridic picioarele pe cadu cand trec printre ei. :D :D

iti dau eu solutia folosita de noi in munti, cand dam nas in nas cu cainii ciobanilor.Pocnitori din acelea care sunt utilizate in noaptea de revelion.

Arunci una din aia in mijlocul lor si ajung pe dealul invecinat in doua secunde.

De obicei la caini este bine sa zbieri, sa ii injuri, inainte de a ajunge la tine. Cainele se opreste daca simte ca este dominat.

O alta alternativa care de cele mai multe ori functioneaza este apa din bidonas. Daca il stropesti pleaca.

Din pacate solutia nu da rezultate cu aia mai jmecheri si in plus ai sansa sa ii enervezi mai tare.

incetinesti, le faci cu ochiul, vorbesti frumos cu ei, ii lasi sa te miroase, ii mangai usor pe bot, iar apoi pleci linistit mai departe ...

insa daca simt ca ti-e frica e mai naspa ... un pistol cu aer comprimat te mai poate salva :D

Eu de obicei ma opresc cand zaresc caini agresivi. De multe ori se opresc si ei. Sunt, poate, curiosi sa vada ce se intampla, ca majoritatea oamenilor cand vad caini o iau la fuga! Daca se apropie si mai tare incerc sa strig la ei. Treaba asta merge doar daca ii vad venind de departe, si am timp sa incetinesc si sa cobor de pe bicla. Daca deja au ajuns la pedale, nu mai am cand sa opresc, asa ca dau tare la pedale! (Mi s-a intamplat asta la o urcare. Nu doresc la nimeni!)

O alta solutie ar fi spray-ul pentru caini. Eficient doar daca pulverizezi direct in fata lor, de la mica distanta. De aceea NU recomand. In plus, nici nu stiu in cat timp isi face efectul. N-am incercat niciodata.

Azi m-a alergat un caine. De pe bicicleta i-am dat o talpa in bot. A fugit. Concluzie: a se lua in considerare aceasta solutie :mrgreen:.

Mai grav este cind sunt multi si te ataca de pe trotuar, dintr-o curte industriala, de "socializare" cu ei, echilibristica pe bicicleta, actiuni kamikaze, folosirea arsenalului din dotare nu e momentul pentru ca vin masini si din spate si de pe contrasens.

Am mai citit si pe niste forumuri moto, acolo spuneau ca nu stiu ce dispozitiv cu baterii care emite ultrasunete nu e eficient, intr-un fel e normal, e vorba de o deplasare in viteza, raza mica de actiune, cainele nu "aude" mare lucru.

Ma gindeam la o solutie cit mai tehnica, emiterea unui semnal sonor puternic, pocnitura din ceva care sa semene cu un pistol/explozie. Asa teoretic mai este si varianta sa le arunci niste oase :) dar mi se pare cam mare trusa de tool-uri necesara (fluier, pistol, cizme de motocicilist, oase&*chappy).

hai sa fim seriosi...cine are timp cand vede cainele la 5 metri de el sa se opreasca sa scoata sprayu sau mai stiu io ce chestie "anti-caini" :) Cand vezi cainele nervos ii dai tare din pedale si dupa max 200 m se plictiseste. Exceptia ar fi caini de la stana...acolo solutia lu ovidiu cred ca ar merge si am de gand sa incerc :idea: :D

Pe strada clubului meu o haita de 6 caini isi fac viata pe acolo ... cand ajung aproape de ei incetinesc si cobor dupa bicicleta ... :) ar fi o solutie ... cateodata sunt cuminti doar dak latra vreo javra din curte sar la mine.

Complexa chestiunea. Si cainii sunt ca si oamenii, au temperamente diferite si reactioneaza diferit in functie de situatie... asa ca nici eu nu am o solutie universala. In 80% din cazuri pedalez cat mai repede ca sa scap de ei.

Cand e vorba de exemplare medii si is nervos, sau am fete fricoase in gasca, ma apuc sa le trag picioare zdravene din mers, dupa maxim 3 lovituri am vazut ca toata haita face cale intoarsa.

Am impresia ca spray-ul anti-caini functioneaza in primul rand prin faptul ca-ti da incredere, ai mai mult tupeu avand "arma" la tine. L-am folosit o singura data, vreo 2 jeturi bine ochite de pe la 1 metru distanta dar nu am vazut sa aiba vreun efect. Parea ca se sperie mai mult de fâsâit.

Am citit ca emitatoarele de ultrasunete functioneaza doar cand cainele este foarte aproape, la mai putin de juma' de metru. Atunci poate ca se sperie.

mie mi sa intmplat de mai multe ori si am recurs la o solutie simpla care combina unele dintre solutiile date de voi.Daca cainele se apropie pur si simplu zbier la el sau urlu, nam avut probleme pana in ziua de azi, iar combinatia vine cu um mic avant din pedale ca totusi trebuie sa depasim cainele.Merge garantat, cel putin mie :)

Sunt fel si fel de caini . Daca nu te grabesti , pe unii ii linistesti daca te opresti la ei . :)

Pe altii ii gonesti cu apa din bidonas :) e amuzant dar nu suporta si ii descurajezi , plus ca e mereu la indemana si destul de eficient .

Cu spray-ul nu am reusit sa nimeresc decat unul , pe jos in parc care ma latra dupa un boschet (a fugit schelalaind cum a simtit mirosul), chiar stand pe loc trebuie luat in considerare foarte mult vantul , in mers de pe bicla se adauga curentul de aer din fata ,variind in functie de viteza care variaza si ea :roll: , plus ca javrele se feresc cand aud fasaitul , doar ca se sperie de fasait ii mai indepartezi cu spray-ul . :D

Metoda latratului sau tipatului la ei , e eficienta daca sunt putini si nu foarte convinsi , si daca incepi intimidarea dinainte sa ajungi la ei .

In apropierea lor , eu mai indrept si bicla spre ei sa-i sperii daca e loc , 8) merge de obicei . O singura exceptie pe un drum ingust unul m-a latrat in continuare luandu-si elan sa ma alerge dinainte de a ajunge la el :shock: si din viteza , l-am inghesuit intr-o masina parcata ... nu va pot descrie ce bufnituri s-au auzit de sub masina si ce schelalaieli dup-aia :D .

In caz ca nu ies cele de mai sus , sau te trezesti cu el langa tine , metoda piciorului in bot da rezultate bune ( daca-l nimeresti ) :twisted: eu mai tin piciorul cu pedala sus , il las sa se mai apropie si apoi il lovesc , asa sunt mai multe sanse de a nimeri . :twisted:

Daca ai trecut de ei si ai unde , pedale cat te tine si ai scapat de ei cel mai simplu . :wink:

Cand nu ai nici cum sa iei viteza si sunt si caini agresivi e mai neplacut , si metoda lui "Ovidiu la stana" e indicata si super eficienta : o petarda si nu-i mai vezi , nu-i mai auzi :D garantat !

Doar cine stie cum , cainii de lupta special antrenati la focuri de arma i-ar face fata .

Singurele dezavantaje sunt ca tre' sa ai grija sa nu se ude petarda in buzunar de la transpiratie , sa te opresti ca nu merge cu o mana , sa scoti pachetul din buzunar , petarda din pungulita , bricheta , sa o aprinzi : pierzi ceva timp si daca esti intr-un concurs ...sau daca te ajung pana o aprinzi ... dar dup-aia esti linistit ! :wink:

A! Si mai e problema ca mai nou , d.p.d.v. legal , sunt interzise petardele.

:arrow: Aici mai poate fii de ajutor un pistol cu capse , cat mai mari , eu am ceva de genul asta:

Imagine postată

Trage cu un fel de puncte luminoase de semnalizare cum se vede pe cutie , cam 15 metri , si aproximativ in directia in care-l indrepti , niciodata perfect drept asa ca n-ai cum sa nimeresti ceva nici daca-ai vrea . E din plastic , foarte usurel , micut , intra usor in buzunarul tricoului de ciclist linga telefon , petice , etc . Are si avantajul ca fiind incadrat in clasaI/A artificii luminoase , e perfect legal :wink: Si cu asta mi-am luat grija de la caini :idea:

Gasesti de sarbatori , la magazinele care au artificii si jocuri luminoase , sau la tarabele ambulante care apar ca ciupercile de sarbatori cu tot felul de astfel de produse . Eu mi-am luat 9 :oops: anul trecut si mai am si acum . Ca acum doi ani am luat doar 2 si nu mi-au ajuns. Cum nu gasesti peste an ...am luat sa fiu sigur ! :D

in mers de pe bicla se adauga curentul de aer din fata ,variind in functie de viteza care variaza si ea

:D frumoasa perla :D

Solutia cu urlatul merge aproape totdeauna.

Cel mai greu scenariu prin care am trecut a fost cand m-am intalnit cu 2 caini care lucrau in echipa: unul fugea fix in fata bicicletei si m-a obligat sa pun frana si celalalt m-a muscat de picior cand nu mai pedalam. Cred ca e foarte bine sa nu te opresti din pedalat ca sa nu patesti asa ceva.

Azi am fost la o tura si m-a fugarit o haita de caini.Erau vre-o 6 :evil: .Nu aveam cum sa ii lovesc pe toti cu piciorul in bot si am dat mai tare....fiind si pe urcare,dand si incet la pedale unu m-a apucat de roata.In monentu ala am cazut brusc ca s-a orpit bitza ca ala si-la bagat botu la spitze.Sa ma fi vazut ce comic era cand zvarleam picioare in stanga si in dreapta.parca suteam mingiile.Mi-a stricat si roata blestematu ala de caine dar a ramas si fara dinti.

Ai facut si ceva poze :?: :wink:

Da, da ,am vrea sa vedem ceva poze cu "monentu" cand s-a "orpit" bitza. :D

Cand ma fugareste un caine este singura situatie in care imi mai exersez sprintul, ca in rest ...nu prea. Asa ca prinde bine.

Pentru cei tematori am o solutie sigura si verificata 100% :nu iesiti din casa!!!

Concluzia: antrenamente la catarare. Cainii sunt inteligenti, cunosc avantajele/dezavantajele terenului in care actioneaza (in urma unei temeinice analize SWOT) si stiu sa exploateze relieful in favoarea lor. :D

Si acuma serios, eu mai degraba as face un topic intitulat "Cum va aparati de oamenii agresivi", ca astia is mai turbati si prosti decat animalele.

...Si acuma serios, eu mai degraba as face un topic intitulat "Cum va aparati de oamenii agresivi", ca astia is mai turbati si prosti decat animalele.

Aoleuuu, asta asa-i! Am pe tema asta o povestire de ti se incruciseaza urechile...

Pentru cei tematori am o solutie sigura si verificata 100% :nu iesiti din casa!!!

da, ciclismul se face pe trainer ...

Am multe experiente cu caini, dar cea mai memorabila a fost in Turul Bistritei.

Aveam de urcat un deal, singura catarare cu peripetii, de vreo 5 chiar 6 km. Si cum urcam cu viteza melcului turbat :? prin sparturi din gard m-au salutat 3 dulai , am dat de dracu au sarit in drum

Unul in spate doi pe margine si isonul incepuse : haw haw si eu nu puteam decat sa zbier .

Pe partea stanga s-au oprit masinile ca la circ, in loc sa coboare se uitau spunand saracu a fost incoltit . Bucuros ca totul a trecut cu bine ma uit daca s-au retras nu am vazut decat doi soferi care s-au cuplat ca-n sloganul connecting people . Adrenalina venita-n momentul fadidic m-a propulsat in prima faza si dupa doua pedale eram terminat.

Solutia: urlat , injuraturi intelese doar de tine,agitatie cu picioarele, si intr-un final isi dau seama ca nu va intelegi.El haw ,haw tu mars potaie ca te calc .

Si acuma serios, eu mai degraba as face un topic intitulat "Cum va aparati de oamenii agresivi", ca astia is mai turbati si prosti decat animalele.

Daca cu animalele te intelegi cumva mai greu cu omul. Acum un an eram pe cararile patriei

Un cioban coclit , om nu poti sa-l denumesti, a pus sarma ghimpata pe carare. Am aflat mai tarziu ca respectivu vroia sa prinda iepuri si alte rozatoare. Fiind iarba deasa si inalta nu am vazut dispozitivul, am uitat sa spun ca langa era gradina cu zarvaturi, si evident ca a perforat cauciucul, a intrat la spite si intr-un final sa oprit in schimbator. Eu eram convins in prima faza ca-i vorba de iarba si de asta merge asa greu. Suparat la culme ca am ramas in drum, m-am apucat sa scot sarma. Ciobanul coclit a inceput sa-mi ceara socoteala, ce caut acolo , ce am rucsac, de ce i-am stricat sistemul si gata gata sa-mi fac un sepuku de zile mari cu sapa.

Dupa discutii inutile care au durat mult si bine a inteles necazul meu, cand vedeti pe strada un cioban imbracat in straie de taran 50 metrii distanta.

Guest
This topic is now closed to further replies.