Trevizes

Cum va aparati de cainii agresivi?

Recommended Posts

De multe ori ne-am trezit in fata blocului cu 2-3 catei mici de cateva saptamani, adusi pe ascuns si abandonati. Vin oameni din alte sate cu caini si ii lasa la noi.

Dupa cum spui chiar tu, oamenii sunt cei care genereaza situatia asta. Conform legii, abandonarea animalelor se pedepseste. Nu e suficient pentru ca mai trebuie si aplicata legea: prinsi, dovediti, amendati. Daca legea i-ar obliga sa-si sterilizeze cainii si ar fi drastic controlati sa faca acest lucru, costurile pentru cetateni ar fi zero si pentru stat minime (~ 10 euro/1 sterilizare).

Daca mergem pe solutia "eutansiere" an de an hingherii vor avea de lucru numai din fata blocului tau 2-3 exemplare (2 x ~ 50 euro/1 eutanasiere). Mie deja imi suna a business si cheltuirea fara rost a banului public.

Trevizes !!! M-ai convins. Sunt Radical. Dar tu atat de dominat de ideea de protector esti incat ai trecut peste intrebarile mele fundamentale. Ai dovedit ca inima ta latra. Si sa nu crezi ca esti singurul biciclist pe care il urasc pentru felul cum gandeste, o sa il bag in oala si pe lordul bogdan_uk. Noi aici nu vreau sa credeti ca ne certam. Incercam sa dovedesc faptul ca niste asociatii care chipurile au ca scop sa se ocupe, nu se ocupa; niste organe ale statului care ar trebui sa se ocupe tot nu se ocupa. Ca legea pe care am prezentato este veche ok. Care solutie s-a dovedit functionala (exceptand eutanasierea). Vreau acea solutie sa imi asigure securitatea pe strada, sa asigure securitatea copilului. Sa am inima impacata atunci cand sesizez la Adapostul de caini ca sunt cativa caini agresivi intr-o zona, ca se vor ocupa de problema, iar data urmatoare sesizarii sa trec fara griji prin acea zona.

Mai Velosofule, ti-ai raspuns intrebarilor pe care le-am subliniat in postarea anterioara? Ca dai dovada de infantilism intelectual. Sa te iei de mana cu lordul bogdan_uk si sa dati un ochi pe postarea aia, apoi sa va luati copilasii de mana si sa imi faceti o vizita ca am eu grija sa va duc prin piata si prin parc sa vad cat de linistiti o sa stati.

Am sa pun o intrebare fara o directie anume:" CAT DE CAINIT POTI FI ASTFEL INCAT SI INIMA SA-TI LATRE?"

Este la moda sa fi protector de animale? Sau am pierdut eu curentul?

Am facut o pauza pentru a citi legea 9/2008. Daca voi credeti ca gata a aparut o lege clalra, va inselati amarnic. E drept, am gasit un articol referitor la interzicerea eutanasierii. Dar unde este articolul care scoate anexa 3 din lege? Tin sa mentionez ca Anexa 3 vine ca o recomandare filosofilor, nu ca impunere. Plus ca ce a prezentat velosoful este atat de amestecat incat nu imi permit sa pierd prea mult timp cu tratarea modificarilor. Astept legea scrisa clar, fara trimiteri, fara faramitari de sens. Si dati jos valul ala de ipocrizie si raspundeti la intrebari. Eu cred ca am raspuns mult mai mult si daca as fi tacut din gura. Dar since, nu va mai suport pe voi astia activii ca vata, mari, imaculati dar daca te impui cu un deget abia de iti mai ramane cat sa iti bagi un dop in ureche.

In incheierea acestui articol tin sa va mentionez ca m-am oferit VOLUNTAR pentru activitati de colectare caini comunitari la Adapostul din Ploiesti; si la Politia Comunitara pentru sustinerea echipajelor atunci cand vine vorba de amendarea posesorilor de caini pentru nerespectarea normelor in viguare, si a iubitorilor de animale care hranesc cainii fara a respecta siguranta celorlalti cetateni. Dati un raspuns la asta velosofule, bogdan_uk, buchter emil si care mai sunteti atat de activisti. Voi ce ati facut in privinta asta ?? Ati lasat organul sa se odihneasca ?

Ma bag si eu ca musca...

Cu ce sunt daunatori cainii?

Atata timp cat nu sunt agresivi, cainii sunt niste animale dragute care nu incurca cu absolut nimic existenta oamenilor.

Daca sunt castrati si indepartate exemplarele agresive nu incomodeaza cu absolut nimic.

Cum ar fi ca cei care locuiesc in Africa sa eutanasieze toti leii ca ataca oamenii?! Sau cei din Australia sa ucida toti rechinii ca nu mai poate lumea sa faca baie in ocean?

Pe langa faptul ca noi oamenii am invadat si distrus habitatul multor specii de animale de pe Pamant am ajuns sa credem ca noi suntem buricul planetei si tot ceea ce ne incomodeaza trebuie starpit.

Domnule Daniel, cand iesi pe strada te gandesti ca in afara de cainii aia care te deranjeaza atat de tare e posibil sa fie un om care sa iti dea in cap tie si copilului tau pentru te miri ce?

Eu am un Rottweiller si zilnic trec pe langa oameni care ocolesc pe partea cealalta a strazii ca sa nu se intalneasca cu cainele meu, desi are botnita si este si in lesa.

Sa-l eutanasiez si pe el, nu? ca sa nu ii mai deranjez pe saracii cetateni...

Punctul unu: Eu nu sunt nici protector de animale, nici nu am treaba cu asociatiile si organizatiile de protectori de animale, cele mai multe sunt doar businessuri, am fost muscat de 3 ori de caini in Bucuresti. Stiu care e diferenta dintre om si animal si care este masura, am crescut la casa cu curte si am avut si cativa caini de-a lungul timpului. N-am aruncat niciodata caini in strada in dispretul fata de comunitatea in care locuiam si pe vremea mea nici nu prea am auzit de cazuri din astea, apropo sunt mai in varsta ca tine.

Punctul doi: ai atentie cum te exprimi pentru ca jignesti, oi fi tu "radical" dar nu dovedesti ca esti decat un om foarte slab care atunci cand nu mai are argumente, jigneste.

Punctul trei: iti respect atitudinea de a strange cainii comunitari de pe strada, nu e normal sa existe asa ceva, faptul ca motivatia ta este de a ii omori pe toti, e problema ta, dpdv moral si uman iti "hranesti" astfel niste frustrari si gestul cu valoare civica iti este anulat, dar eu nu-ti judec motivatiile, fiind insa pe un forum iti da dreptul sa ai o opinie si in acelasi timp si mie imi da dreptul sa am o alta diferita. Pina la urma si tu va trebui sa respecti legea in vigoare daca nu vrei sa te arda la buzunar.

Eu am un Rottweiller si zilnic trec pe langa oameni care ocolesc pe partea cealalta a strazii ca sa nu se intalneasca cu cainele meu, desi are botnita si este si in lesa.

E ceva ca fac asta:-JEu am un Amstaff si nu patesc asa ceva ba mai mult mergeam odata catre casa si un handicapat pe role (18-23 de ani) vine si se invarte in cerc in jurul meu si al cainelui.I-am zis:ba baiatule vrei sa o patesti? la care el :Ce?nu are voie sa ma muste si daca o face te reclam la politie (deaia nu mai puteam eu :)))I-am lasat lantul zgardei mai larg din mana,cainele meu s-a dat la el ,boul cand a vazut ca nu ma intimideaza cu politia s-a carat.

Oameni idioti ca asta sunt destui .Nu-mi explicati mie ca toti cetatenii sunt cuminti si cainii sar din senin la ei ca am vazut destule faze.

Sunt si haite agresive,cum ar fi cea de la autobaza Nordului.Ziua sunt cuminti dar noaptea sar pe tine indiferent ca ti-e frica sau nu.I-am alergat pe cativa si degeaba,cand sa ma intorc la bicla sa plec au venit catre glezna sa muste iar restul m-au incercuit deci treaba cu NU ARATA CA TI-E FRICA,e o prostie.

Edited by Heinz 28

Imi cer scuze fata de cei cu logica si bun simt !! Vad ca nenea Trevizes insista in greseala, probabil ca nu stie sa gaseasca o logica la ce am spus pana acum. I-am adresat niste intrebari de minim bun-simt care l-au atacat si se pare si jignit. Daca inteligenta lui la asta se rezuma imi rezerv dreptul de a ii spune ca este limitat.

Mai fac un apel la cei care gandesc, am pus niste intrebari legate de cainii comunitari care s-au dovedit de multe ori violenti, mai ales atunci cand formeaza o haita. Am adresat o rugaminte de a se comunica o solutie probata (care a dat rezultate pozitive) la problema cainilor comunitari. Am rugat pe parte de legislatie sa se comunice legea care sta la baza organizarii si functionarii organelor ce au ca scop apararea intereselor cainilor (fie comunitari sau nu). Recunosc faptul ca atasamentele contin date vechi (2001-2002). Haideti sa lasam ura asta ca merita sau nu merita sa ii eutanasiem. Haide sa gasim solutii in baza legii. Nu sa ne ascundem dupa povesti de genul castrarea leilor din africa si a rechinilor. Astea sunt rahaturi. Astea nu or sa stinga niciodata conflictul dintre cei ca mine si cei ca voi. Haideti sa ne dam mana, sa ne organizam si SA FACEM CEVA !!! Eu am inceput sa misc putin rotitele dar daca intampin persoane care vad demersurile moarte de la inceput este ca si cum nu ne-am mai spala ca poate alunecam pe sapun in baie si murim.

Nu militez pentru eutanasiere, militez pentru respectarea unor reguli minime de bun simt. Astept continuarea acestui dialog dupa ce va raspundeti la intrebarile postate anterior.

Eu nu detin un caine deoarece chiar si legea 9/2008 enumera cateva criterii ce nu le pot respecta. Daca as trai la tara sigur as fi infiat caini comunitari. Dar cati gandesc asa? Sunt adeptul infiintari Politiei Animalelor care sa apere si animalul de om dar si omul de animal.

Chiar trebuie sa fim obtuzi si sa involuam gandindu-ne ca ar trebui sa disparem ca specie ca am luat habitaturile multor animale aflate pe pamant poate dinaintea noastra?

Am apucat sa citesc si eu cateva pagini din topicul intitulat "Cum va aparati de cainii agresivi":)

Nu am prea inteles nimic in afara de faptul ca va umflati muschii pe aici, va dati in cap unul altuia, va varsati frustrarile si pe urma va plangeti de mila. Imi scapa mie ceva?

Bai fratilor, este vorba despre cum sa ne aparam de caini agresivi, nu despre cum sa fim ca niste caini agresivi!

Some of us must get a life! Seriously!

LE: sper sa nu va apuce dementa si sa considerati ca am ceva cu unul dintre voi. Chiar stateam, ma miram ce a fost scris in ultimul timp pe acest topic si am simtit nevoia sa va spun ca 64 de pagini pe marginea acestui subiect sunt de ajuns.

"Daca te latra un caine, astupa-i gura c-o paine

Ca daca-i arunci o piatra, atunci mai rau te latra."

LUCIANE eu sunt convins ca tu glumesti ,nu pot crede cu asa parinti minunati [toata stima si respectul pentru dansi] sa faci tu asa ceva.Problemele cu caini sunt de acord trebuie rezolvate chiar cu masuri dure si nici sa ocolim rahati nu este un lucru de acceptat.

Dar eu nu sunt de acord cu mentalitatea fata de animale. Este vorba de o cultura elementara ,asa cum avem nevoie de o cultura generala

asa trebuie sa invatam copii cum sa se poarte cu animalele cu natura . Nu e normal ca asa zisi OAMENI sa umble cu curent pe lacuri si sa braconeze si sa distruga pesti fara mila ,sa taie copaci e.t.c . Nu vreau sa ma iau cu nimeni in polemica si asa au sarit destui la gatul meu ,dar ma bucur ca exista oameni ca tata lui LUCIAN ,iar cuvintele lui THOR66SIX m-au incantat. M-ai exista si oameni buni pe lumea asta ,ca de oameni RAI nu ducem lipsa.Ne uitam cu toti la ANIMAL PLANET ,NATIONAL GEOGRAFIC E.T.C . Scopul principal al acestor emisiuni este sa educe pe toatat lumea si in special pe copii cum sa se poarte cu animalele. Pedepse drastice se aplica celor care chinuiesc animalele si nu cred ca si cei din partile alea nu sunt normali. Socrul meu de la tara dadea de mancare la toate animalele in afara de catel . De ce pentruca zicea el ...da-l dracului ca nu produce nimic.

Nu va suparati pe mine asemenea mentalitati trebuie sa dispara

Edited by buchter emil

Adică dacă o persoană anume n-are aceleaşi idei/mentalitate ca dumneavoastră, intră în rândul oamenilor RĂI ?

Ei atunci ma auto denunt sunt un om rau! ;)

Acuma serios, o metoda eficace de a te apara de caini este sa arunci cu ceva in ei, din pacate la cat de multe masini sunt in oras nici cu piatra nu mai poti arunca pentru ca risti sa lovesti una.

La noi in cladirea de otel si sticla unde lucreaza numai corporatisti, care mai de care mai fitosi, la intrare e o gasca mica de 4-5 caini, numarul lor variaza pentru ca din cand in cand mai calca masina pe cate unul din ei... In fine au cumparat doua aparate cu infra-sunete ca sa-i determine sa nu mai doarma chiar pe trepte in fata intrarii... Acuma s-au mai indepartat dorm la vreo 1.5-2 metrii distanta, insa eu, desi mai surd, aud tot timpul un tiuit cand trec pe acolo, dar se pare ca pasionati de outdoor (fumatorii) nu au nici o problema cu asta. Am scris asta pentru ca desi aparatele sunt mari (cam cat o capatana de porc) si sunt alimentate din priza sunt total ineficiente.

Gasca asta se caini este intretinuta de catre cei care lucraza in cladire, le-am spus ca sunt niste inconstienti pentru ca nu fac decat sa sustina inultirea lor cu consecinte neplacute atat pentru oameni cat si pentru caini... Mi-au zis ca sunt un om rau si fara suflet! Atunci le-am sugerat sa stranga bani si sa-i ducem la un veterinar sa-i sterilizeze si eventual si pentru un control medical/deparazitare... S-au facut ca ploua! Acum una din catele este gestanta si am reluat sugestia de a strange bani de data asta pentru un cosulet in care sa fete... u zis ca fac misto. Din cauza cainilor astia am avut de suferit... fizic vorbind, credeti ca l-a durut undeva de asta pe vre-unul din feederi? Vezi de treaba au afisat o oarecare compasiune pentru mine si asta a fost...

In concluzie in Bucuresti merg intotdeauna cu un rucsacel ca sa ma apar de ei, daca v-a fi nevoie voi fi rau si ii voi lovi.

Nu sunt mandru de mine, sunt un om rau... :))

Uite ca am vazut si eu cat de rau a fost nenea daniel_edn. Am auzit ca l-ati interzis asa ca am intrat sa vad de ce. Erea aseara un car de nervi ca nu a reusit sa se faca inteles si i-am spus ca o sa tratez si eu problema dupa ce vad cat de virulent a fost. Se pare ca pana la un punct a avut dreptate, apoi discutia a degenerat. Nu cred ca cineva care vrea sa treaca strada, vazand cate masini trec, se gandeste ca poate ar fi mai bine sa le sparga rotile. Totusi exista treceri de pietoni pentru a il feri de neplaceri. Cred ca asta a vrut sa spuna nenea cu pricina.

Sunt doua aspecte diferite: 1 - respectarea unor legi de convietuire sociala; 2 - dorinta de a face ceva, nu a lancezi in mocirla delasarii. O sa fiu si eu interzis pentru ce am zis?

Cateodata din dorinta de a face bine poate faci mult mai mult rau.

Mai dau o tura sa vad ce e pe ici si cred ca putem aduce pe calea cea buna discutia asta.

analogistule, esti doar alta clona a lui daniel_edn. Din pacate pentru tine, aceasta "operatiune de auto-clonare" se sanctioneaza conform regulamentului asa cum ti s-a aplicat ulterior de alt moderator. Era mai bine sa intelegi ca ti s-a dat suspendarea minima posibila de la inceput (1 zi) ca sa incerci sa-ti schimbi modul in care "argumentezi" fara sa mai jignesti si pe altii, ai inceput cu emil, ai continuat cu mine. Mai da-i in ma-sa de caini, nu are rost sa ne certam atit din cauza lor, patimile astea nu-si au rostul.

64 de pagini!!!! Pentru ce???

Din experienta mea de tatic insotitor al copiilor mei care pedaleaza exista o singura solutie eficienta daca te ataca/sar la tine mai mult de doi caini: sprayul cu piper.

In plus, are avantajul de a fi foarte usor de manipulat cu o singura mana.

Un singur risc: in agitatia momentului trebuie sa fii atent sa nu-ti dai tie sau celor care te insotesc. Dar e un risc foarte mic!

Cainele oboseste repede

aici imi permit sa-l cert pe nenea traveller pentru aberatia spusa: cainele se plictiseste repede sa te alerge. In rest, canidele au inima destul de mare, stand bine de tot la capitolul rezistenta :))

poate citeste daniel. Eu nu am reusit. Orice Wall of text , fara enter, fara spatii, ma oboseste teribil

Intreaba-ma cum ma simt atunci cand ii spal ghetutele de rahat de caine

ca tata ar trebui sa te simti gresit. Era sa zic prost, dar mi-era sa nu cumva sa intelegi ca te fac pe tine prost. Ar trebui sa iti inveti copilul ca rahatelul de catel nu este de calcat

intreaba-ma cum ma simt cand sare noaptea in pat atunci cand cainii se incaiera in miez de noapte

probabil deranjat de la televizor? Altfel ai putea sa ii explici ca nu este cazul sa se sperie si sa ii zici ca aia asa se joaca ei. Exista mereu variante de educare a copilului.

Mai bine eutanasiem politicienii care nu fac nimic, si aici intra si problema cainilor ...

In sfarsit o idee buna :))

Aproape fără excepţie am fost alergat de câini cînd eram pe bicicletă. E-adevărat, incomparabil mai des în afara oraşului, decît pe străzi. Oricît mi s-a părut că sunt de aproape de caninii lor, nu m-au atins niciodată. Am avut câini acasă, nu îmi e frica de ei dar sunt prudent. Fiecare trecere fara răni mi-a întărit moralul pentru următoarele. Bineînţeles ca accelerez ca să trec cît mai repede de zonă, în general îi observ eu înainte, aşa că sunt pregătit. Dacă sunt foarte obosit sau nu am chef de sprint, schimb pe pinion superior si îmi închipui că frecvenţa pedalării mele îi va confuza şi va scădea şansa unui contact. Pînă acum a funcţionat! în afara Bucureştiului, contează şi ora la care treci; dimineaţa devreme sunt mai puţin activi. Seara şi noaptea m-am încumetat mai puţin spre deloc. Personal, cred că sprayurile, opritul sau pregătitul de şuturi in trufă nu sunt idei bune, niciodată. Contează mai mult alegerea traseului, atitudinea şi nu neg, chiar "norocul instantaneu". Am auzit că in Crângasi sunt nişte cotarle de rup spiţele... pur si simplu nu am de ce să trec pe acolo. Succes!

Asa cum spune topicul, raspuns: nu trebuie sa te feresti, trebuie sa nu devi o amenintare pentru el, prin simplul fapt sa opresti si sa cobori de pe bike este un pas, nu uita, animalele nu fac nimic nemotivat asa cum facem noi oameni ;)

o seara faina

Acum ceva timp am auzit o poveste interesanta despre cainii comunitari. Nu mai stiu exact cine povestea pe la TV, oricum era un om "civi", cum ca in Italia nu mai exista catelusi pe strada datorita faptului ca in perioada de foamete de dupa razboi macaronarii i-au ...gatit. De unde am putea trage concluzia ca la noi inca nu este fomica prea mare. Cinic, nu? Poveste nu pare asa de teribila daca o ascultam pe a doua..In timpul unei foamete groaznice in China lui Mao, cand oamenii mancau si scoarta de copac, a fost prins un cetatean care se pregatea sa gateasca un copil, mort si el de foame. (Chinezul prins a inceput sa se jure pe masa ca nu-l omorase el..) In concluzie foametea nefiind prea departe avem sperante ca vom scapa "natural" de iubitii nostri patrupezi.

Evident am glumit. Si eu iubesc cainii dar povestea nu se va termina niciodata.

animalele nu fac nimic nemotivat asa cum facem noi oameni

oare cum stii tu ce motivatie are cainele ala? esti psiholog canin?

asta e din ciclu "povesti spuse la o bere", fundamentul stiintific lipsind cu desavarsire. Sau, poate il ai, caz in care poate ne impartasesti si noua aceasta stiinta, preferabil cu ceva bibliografie.

avand in vedere ca a venit primavara si zona in care stau abunda de altfel de patrupede, cred ca o intrebare mai de actualitate ar fi: cum ne aparam de ursii agresivi ? :)

Nu te aperi, fugi! :)

... macaronarii i-au ...gatit. ....

Evident am glumit. Si eu iubesc cainii dar povestea nu se va termina niciodata.

Toata lumea iubeste cainii dar nu ezita nici o secunda sa taie & pape un mielutz care n-a deranjat (ca sa nu mai zic muscat) pe nimeni ... Sau o gaina, sau un vitzel ... Ciudata lumea asta. Pun pariu ca daca s-ar zvoni ca ce gust bun are carnea de caine preparata dupa o anumita reteta, ar disparea cainii vagabonzi destul de repede ... Suna sadic si poate e si ilegal, dar ar merita sa fie papati cainii care incurca lumea pe strada. E imoral? Ha. Imi aduc aminte cum o vecina m-a rugat in copilarie sa o ajut sa taie o gaina. Eu tineam gaina de picioare si ea ii taia gatul cu un cutit tocit ... Si acum ma urmareste imaginea aia cu gaina chinuita inutil de o femeie altfel civilizata si de treaba. Chiar era, anii trecuti, pe lista personalitatilor clujene ... Deci papatul cainilor, daca e legal, nu mi se pare cu nimic mai grav decat papatul mieilor, porcilor, etc., etc.. Cu conditia ca animalul sa fie anesteziat inainte de sacrificare (apropo de sacrificare, in povestea cu Cain si Abel, parca "bunul" Dumnezeu s-a bucurat mai tare pt.sacrificiul animal ...) . O "reteta" buna ar fi sa-l tii cateva zile ca sa se ingrase si ca sa vezi sa fie sanatos. Pun pariu ca jumate din cei care ar face asta ar sfarsi adoptand catelul :)

Suna sadic si poate e si ilegal, dar ar merita sa fie papati cainii care incurca lumea pe strada.

Bagati la conserva si vanduti ca mancare pentru pisici :).

Guest
This topic is now closed to further replies.