Sign in to follow this  
ideasbox

Pe langa Bucuresti ... de ce nu .... si cu cei mici

Recommended Posts

De curand am reusit sa-mi implinesc un vis mai vechi. Am avut o bicla cand eram copil si de atunci am incercat senzatii pe ale altora. Imi aduc aminte cu placere de bicicleta bunicului, veche dar bine intretinuta, mare si grea, unsa bine cu vaselina si gaz ca sa arate bine (era neagra).

Revenind la topic, mi-am promis in aceasta primavara ca voi schimba bicla piticului cu una mai mare, asa ca am achizitionat una de la De...lon. Are 5 viteze, vad ca incepe sa se balbaie, este grea ... dar ofera satisfactii pt 500 ron. Am mai ramas eu, si dupa indelungi tatonari, trecand de la MTB la Cross country si oprindu-ma la Ciclocross, am reusit sa "pun mana" pe penultima Merida Ciclocross 4 2010.

Deoarece este mai greu sa ies singur sa fac ture, mi-am permis sa deschid un nou topic, dedidat acelora care au copii peste 5-6 ani si care vor sa faca ture impreuna sau sa vina cu idei de trasee pe drumuri laturalnice fara trafic, forestiere sau poteci prin padure. Alt motiv este ca mergand singur cu un copil este destul de dificil, mai ales din perspectiva cainilor (aici am un mare of, desi iubesc animalele), a motivarii celor mici si a distractiei.

• Upvote 1

Ok, dar asta trebuie mutat de la cicloturism la forumul pentru bucuresteni.

Ok, dar asta trebuie mutat de la cicloturism la forumul pentru bucuresteni.

Salut. Poti sa-l muti. Acum am gasit ce spui tu.

Mersi.

eu am facut in seara asta o tura la plezneala cu nepotul meu care are 7 ani. Initial am plecat de acasa cu gandul sa mergem doar prin sat la o promenada, apoi mi-a venit ideea sa-i arat un pod peste Ialomita si de acolo incitati amandoi de curiozitate am plecat mai departe in tura care se poate vedea aici unde sunt postate si cateva poze cu el. Avand in vedere ca el a mers cu un singlespeed vai de mama lui mai grea decat bicicleta mea si mai era si in papuci (de care, spre disperarea mea, nu se desparte nici in ruptul capului X() s-a miscat binisor :). Am avut si noi cateva intalniri cu niste caini pe traseu, dar evaluam situatia dinaninte si m-am interpus de fiecare data intre el si ei, atragandu-le atentia asupra mea, lasandu-i ragaz sa se departeze suficient. L-am scos putin si la DN1 ca asa a picat tura (nu e la prima experienta pe DN1) si a mers cuminte pe acostament iar eu in spatele/lateralul lui.

• Upvote 1

De curand am facut o tura cu obiecriv oarecum padurile din jurul Bucurestiului (sosea) si recomand pentru mers cu copiii (si nu numai) padurea Cernica, mai exact spre popasul turistic Pustnicu, mai ales in timpul saptamanii, daca puteti, cand e aproape pustiu si mergeti netulburati, e de vis.

Off topic.

Desi impreuna cu sotia facem ture faine in weekenduri (adunat sambata + duminica aproape 200km), totusi in compania altor perechi cred ca ar fi si mai fain, asa ca in genul acesta ma gandisem si eu la ture compuse din mai multe perechi, baieti + fete, adica sot-sotie sau prieten-prietena, evident nu conteaza starea civila, doar sa doreasca sa faca ture de acest gen in compania altora si, fara a ne propune fugareala sau stors de energie, totusi sa poata duce macar 60km pe sosea cu 22-25 la ora, fie si cu 2-3 pauze scurte de refresh.

De curand am facut o tura cu obiecriv oarecum padurile din jurul Bucurestiului (sosea) si recomand pentru mers cu copiii (si nu numai) padurea Cernica, mai exact spre popasul turistic Pustnicu, mai ales in timpul saptamanii, daca puteti, cand e aproape pustiu si mergeti netulburati, e de vis.

Off topic.

Desi impreuna cu sotia facem ture faine in weekenduri (adunat sambata + duminica aproape 200km), totusi in compania altor perechi cred ca ar fi si mai fain, asa ca in genul acesta ma gandisem si eu la ture compuse din mai multe perechi, baieti + fete, adica sot-sotie sau prieten-prietena, evident nu conteaza starea civila, doar sa doreasca sa faca ture de acest gen in compania altora si, fara a ne propune fugareala sau stors de energie, totusi sa poata duce macar 60km pe sosea cu 22-25 la ora, fie si cu 2-3 pauze scurte de refresh.

Salut!

Voi erati parca pe cursiere din cate imi amintesc din primavara, cand a fost o iesire-n masa spre Teghes, nu?

Si eu ies cu prietena des pe langa Bucuresti, doar ca mergem cu MTB-urile si facem mai multe pauze, nu cred ca ne-am tine la 25 kmh totusi.

Voi erati parca pe cursiere din cate imi amintesc din primavara, cand a fost o iesire-n masa spre Teghes, nu?

Noi eram.

Eu mai merg cu sotia si copilul cu bicicleta, dar copilul avand 2 ani si un pic, merg = suit doua bicicleta si scaunul de copil in masina, oprit masina langa obiectiv, montat scaun si dus. Imi este inca frica sa iau copilul pe carosabil.

O mica plimbare prin Bucuresti.

Parc IOR+National

Din pacate in acest weekend a ploat si padurile mustesc.

Ma mai gandesc si la o plimbare prin centrul istoric. Poate tot asa intr-un weekend noros.

Edited by Adriana
Link gresit

Prin centrul istoric n-ai ce căuta cu bicla că e nașpa cu crengi. Iar s-au întins ăia cu terasele pe toate străzile încât de-abia are un om loc să treacă pe două picioare! Și e plin de hipsteri și pițipoance complet neatenți la ce-i în jur.

• Upvote 1

Bun, am vazut ca saptamana viitoare optar.ro organizeaza un re-prima evadare. Ma gandesc ca pot participa cu cea mica, insa pt ca nu poate atatia km, vreau sa scurtez.

Propunerea este sa incepem din Caciulati sau Moara Vlasiei unde lasam masinile, si apoi pana la Snagov prin padure pe traseul de la prima evadare sau pe drumul de la marginea padurii. As vrea sa fac chiar maine un traseu de recunoastere, desigur cu fiica mea.

Mai vrea cineva sa vina? Nu de altceva, insa e mai bine in cel putin 2 adulti....

Sunt deschis si la alte propuneri. Va astept.

PS: ce s-a intamplat cu grafica acestui site? E total ciudat, nu mai pot adauga poze si se vede ca intr-un internet explorer de acum 10 ani.

N-aș recomanda să vă chinuiți prin pădurea Snagov, e bucata cea mai nasoală a traseului. Mai bine mergi în vest-sud-vest, prin Domnești până în Țegheș, parchezi acolo și faci o tură prin pădurea fără nume spre Grădinari. Traversați Argeșul pe pod și vă întoarceți pe drum prin Zorile - Buturugeni, sau pe niște drumuri de pământ prin lunca Argeșului, traversând înapoi pe un pod metalic. Se mai poate explora digul mai departe spre Ordoreanu, eventual chiar și până pe malul lacului Mihăilești.

Descrierea (inclusiv fisier gps) catorva trasee de bicicleta din apropierea Bucurestiului am mai facut-o eu aici, chiar asta fiind scopul initial al sectiunii respective. Deocamdata numai cateva, dar in timp am sa mai adaug.

In principal sunt drumuri off road, cu trafic redus sau aproape inexistent, iar cei care vor sa se duca impreuna cu copiii pot ajunge acolo cu masina ca sa evite drumurile circulate. Atentie totusi la harta deoarece unele portiuni de traseu se mai pot intersecta cu drumuri care au trafic auto intens sau puteti intreba pe forum daca sunt nelamuriri.

Foarte interesante propunerile ... Ne-am bucura daca am merge impreuna, adica eu cu a mea fata de 8 ani si macar inca un ciclist mic . Cu cit mai multi cu atit mai bine . Sosea sau MTB . Pina acum am dus-o aproape numai cu cei mari . Am merge in jurul Buc sau la Snagov sau Prima evadare .. poate chiar la munte . Ea merge bine zic eu , la 6 ani am participat impreuna la concursul de la Azuga si culmea, a luat si premiu ... Daca o sa ne primeasca vreau sa perticipam anul asta la Predeal 3 septem poate chiar la hobby. Pina atunci incerc sa ne antrenam . 0728886973

Am vazut un loc frumos la Ciolpani pe dreapta in padurea unde faceau Castel filmarile

Am vazut un loc frumos la Ciolpani pe dreapta in padurea unde faceau Castel filmarile

in padurea din dreapta cum mergi spre DN1 (intrarea de pe straduta din dreptul Petrom, spre El Capitan) e una perfecta pentru ture cu cei mici si nu numai. Sunt o multime de drumuri neasfaltate foarte abordabile pe-acolo.

Eu am facut de curind tura Bucuresti - Dobreni - 1 Decembrie - Bucuresti (50 km), la sud de Bucuresti, cu popas la balta Berceni si inca unul la o crâsma undeva pe ultima treime de traseu (S-a potrivit ca adormise copilul exact cind era setea mai mare) :)

Drumul e aproape gol, la balta e frumos si liniste. Portiunea de la 1 Decembrie la Bucuresti e in lucru, mare parte din ea e deja pe doua benzi si cu acostament lat.

Eu am mers cu copil de un an si jumatate, in scaunel.

sambata intre 10 si 11 plecare de la metrou muncii impreuna cu 2-3 prieteni avem de gand o Cernica, insa pana la acea fantana e prea putin, iti ia dus si intors 2 ore cu totul. Vrem sa ajunge in branesti prin padure. Am fost pe traseul vizavi de manastire insa mai sunt si altele pe care vreau sa le incerc, undeva mai incolo de manastire. Daca vrei sa te bagi... revin cu detalii , poate mergem si in Fundeni apoi in branesti si apoi in cernica prin padaure...mai vedem

Edited by MaC®
: ok, am rezolvat cu dublura :)

In weekend te calci pe picioare cu "credinciosii" care arunca sticle si pahare de plastic in jurul fantanii. Dar ma bag la o tura pe la Cernica. Zici de un traseu vizavi de manastire, aka in padurea dincolo de drumul national? Sau in jurul lacului?

Am schitat un traseu usurel, de 23 km, care ar trebui sa mearga facut fara nicio problema cu copilul in scaunel - In zona padurii Comana pana la raul Arges si inapoi. Miine facem testul.

Si l-am facut.

Unde "delta" Neajlovului arata acum vreo patru ani salbatic si greu accesibila (in zona foisoarelor de stuf):

8438501058_66f45950d3_z.jpg

Acum lucrurile stau nitel mai organizat, adica au aparut niste punti de lemn cu balustrade si ceva turnuri de observatie ornitologica (facute cu fonduri europene si cam periculoase pentru observatori - mai ales pentru cei mici). E drept, nu te obliga nimeni sa te urci :)

Din foisoarele de stuf au mai ramas doar cateva grinzi.

8670588487_1728f5e402_z.jpg

8670544061_667b4a7f30_z.jpg

Interesanta mai e zona barajului Neajlovului, care seamana cu delta si e plina de tot felul de pasari acvatice

8670541969_9dbb0a98d8_z.jpg

si, pentru copiii pasionati de tot ce e legat de trenuri - podurile peste Arges (podul rupt, cel neterminat si cel aproape rupt - toate unul langa altul) de la Gradistea:

8671643802_c922c9b1ab_z.jpg

Per total, traseul e perfect pentru mers cu copil in scaunel: lungime, dificultate, obiective, varietate (padure, forestier, sosea)
23 km in total

6 ore, in pas de rata :)

• Upvote 1

toy_train.GIF

Deci ai un copil pasionat de tot ce e legat de trenuri... 8->. Bun asa!