Sign in to follow this  
ideasbox

Pe langa Bucuresti ... de ce nu .... si cu cei mici

Recommended Posts

Atunci se poate prin Ispirescu - Drumul Sarii - Geniului - Bd V. Milea - Sos. Grozavesti (sunt 4 km pana la Grozavesti). 

Pentru cei care vor o plimbare linistita cu copilul/copiii, ferita de trafic:

https://ridewithgps.com/trips/14933253

Se merge pe digul Lacului Morii (daca veniti mai de departe, puteti sa o faceti cu metroul in weekend, pana la statia Petrache Poenaru, fosta Semanatoarea). La capatul digului, exact in dreptul podului peste Dambovita, inainte de intrarea in Chiajna, se ia dreapta si se merge pe malul raului. E un drum de caruta, pe care se poate merge destul de usor. Zonele cu balti sau noroi se pot ocoli pe iarba, prin lateral sau centru. 

large.jpg

large.jpg

In capat se ajunge la Gradina Zoo din Chiajna (e intr-un parculet, care are si un chiosc cu mese pentru un suc sau o bere).

Intoarcerea se face pe malul drept, pe un drum asfaltat care trece prin spatele stadionului Concordia. Exista piste de biciclete pe aproape toata lungimea soselei, care e slab circulata, cel putin in weekend.

large.jpg

In poza de deasupra: am venit prin stanga si ne-am intors prin dreapta. Merge si cu prieteni incepatori, daca vreti sa le insuflati microbul :P. Eu am facut-o intai singur, de proba, pe teren uscat. Apoi am fost cu băiețică al meu, dar plouase intre timp si ne-am namolit nitel (avand in vedere ploaia diluviana din seara precedenta, cred ca drumul se prezenta, totusi, neasteptat de bine, de aceea il si recomand). :)

large.jpg

• Upvote 4

intrarea la Zoo este/era moca, se poate face si escala la padure. traseul este ideal pt cei mici, trafic 0 si posibilitati de relaxare infinite

Atentie la lama ;)

qnTvFnM.jpg

• Upvote 2

Intrarea la zoo e moca in continuare, lama a fost cuminte. :)