Sign in to follow this  
ideasbox

Pe langa Bucuresti ... de ce nu .... si cu cei mici

Recommended Posts

Atunci se poate prin Ispirescu - Drumul Sarii - Geniului - Bd V. Milea - Sos. Grozavesti (sunt 4 km pana la Grozavesti). 

Pentru cei care vor o plimbare linistita cu copilul/copiii, ferita de trafic:

https://ridewithgps.com/trips/14933253

Se merge pe digul Lacului Morii (daca veniti mai de departe, puteti sa o faceti cu metroul in weekend, pana la statia Petrache Poenaru, fosta Semanatoarea). La capatul digului, exact in dreptul podului peste Dambovita, inainte de intrarea in Chiajna, se ia dreapta si se merge pe malul raului. E un drum de caruta, pe care se poate merge destul de usor. Zonele cu balti sau noroi se pot ocoli pe iarba, prin lateral sau centru. 

large.jpg

large.jpg

In capat se ajunge la Gradina Zoo din Chiajna (e intr-un parculet, care are si un chiosc cu mese pentru un suc sau o bere).

Intoarcerea se face pe malul drept, pe un drum asfaltat care trece prin spatele stadionului Concordia. Exista piste de biciclete pe aproape toata lungimea soselei, care e slab circulata, cel putin in weekend.

large.jpg

In poza de deasupra: am venit prin stanga si ne-am intors prin dreapta. Merge si cu prieteni incepatori, daca vreti sa le insuflati microbul :P. Eu am facut-o intai singur, de proba, pe teren uscat. Apoi am fost cu băiețică al meu, dar plouase intre timp si ne-am namolit nitel (avand in vedere ploaia diluviana din seara precedenta, cred ca drumul se prezenta, totusi, neasteptat de bine, de aceea il si recomand). :)

large.jpg

• Upvote 4
  • Like 1

intrarea la Zoo este/era moca, se poate face si escala la padure. traseul este ideal pt cei mici, trafic 0 si posibilitati de relaxare infinite

Intrarea la zoo e moca in continuare, lama a fost cuminte. :)

Cum e ciclocomputer-ul  btwin?

Sta fix in soclu?

Am luat și eu unu dar l-am returnat imediat că sarea din suport din 10 in 10m

Am avut ceva porțiuni de macadam și drum de căruță și nu a avut nici o problemă, a stat acolo.

Cu o zi înainte făcusem și o tură prin parcul Văcărești, aceeași situație.

Și l-am montat eu, care vorba aia, am 2 mîini stîngi. :)

PS: Acu observ că am pozat 51.7 km la ora 5.17 PM. :D

• Like 1

Felicitări pentru ieșire, mai ales juniorului!

E interesant să văd drumul acela ca fiind asfaltat. Am trecut acum (ăhăhăăăă..că zboară timpul...) 5 ani pe acolo și era forestier/macadam. Dacă nu era plin de gunoaie și oamenii care le produc, e de bine.

Se știe că 53 august e ultima zi de vară, din punct de vedere astronomic. La fel amenința și Busu cu prognoza lui, că de mâine vine toamna zăludă, și să profităm de ultima zi cu soare. Prin urmare, să fie un 53 august pe 2 roți!

Am ales un traseu prietenos cu micii bicicliști, în lunca Ialomiței, cu plecare din gara Crivina. Acolo am ajuns cu același tren Regio de 8.40, cu Mircea și @BodoC.

Dimineața a fost un pic răcoare, dar era deja dusă când dădeam noi prima pedală, pe drumul spre Poienarii Rali.

y4m-BDuPCz1rxbhISk4vLIVe7Nd1aZj0J16AILfN

Am continuat drept înainte pe drumul spre Poienarii Vechi, pe care, dacă ai bafta să te depășească o mașină grăbită, faci o baie de colb.

y4m6ZezIHb9xipZBbGgvN0QSSIpVYyGUaCT9L3D3

Înainte de balastieră se află TCS Racing Park, construit pentru motociclete, dar care a primit recent și un mic pump track pentru MTB.

Aici ne-am dixtrat nițel, în timp ce împrejur se desfășura un concurs moto pentru copii (unii aveau 8-9 ani).

y4mcoW4Q2bSTT-zLyR0_20jXOiU6XBP7noNvZb16

y4mAz-uYTVZx2Fcrsbtfxv3f73EIs1DM02WLj92H

Teoretic costă 40 de lei pe zi, dar din cauza organizării concursului moto, erau dezorganizați din toate alelalte punte de vedere, ca atare ne-au lăsat să ne dăm gratis.

Detalii parc: https://www.facebook.com/pg/tcsracingpark/about/?ref=page_internal

Ne-am întors în Poienarii Rali și am traversat podul spre Piscu.

y4m3G-3gG1sUDx1TX2gI4n1td6hNwfdJkCU-pRfB

Am tras stânga de ghidon și ne-am oprit la o bere și-o cola pe colțul străzii Monumentului cu Olarilor, la o terasă.

y4m0RaFfr-pu6CU4c4IA79GxaMZHkjKaNsfXyKmp

Gazda ne-a oferit câte o nucă și un ardei capia din grădina proprie.

y4m_LAucrBlgCgaw6IHfl5LTFqa2XMHEC_P7_gk9

Am plecat să facem un tur pe străzile din Piscu, nu înainte de a surprinde anunțurile din geamul magazinului, unde un ”i” buclucaș sărise dintr-un cuvânt în altul.

y4mkvUKXEtJ7nsfjx6AfyinCiRZ0rVnt9yPnwkh0

y4mD3VQOYe5I8tn8k_ZCobDwHwtNJc3qprmS8o9y

Ne-am întors pe drumul spre pod, dar nu l-am traversat încă, ci am continuat pe drumeagul de pământ să explorăm ceea ce pe Gogu Hărți părea un fel de plajă izolată a Ialomiței.

Micul biciclist versus micul Golden Gate.

y4m3ChTug-MMCp2LbKDO9kCrd2esKpauQctZGVWa

La ”plajă” se ajunge trecând pe final printr-un luminiș. Drumul fiind noroios și răscolit de tractoare, am ajuns pe jos, lăsând bicicletele 50 de metri mai sus în drum.

y4mRSOfiw5FI26vRP-4VsqChISvkGPOQ61vaZ5Zs

Era o plajă cu ecou, peretele de pe malul opus fiind responsabilul.

y4m5Af-6oqUbF2UaNL1OqP_Kr0jZxg0lQxpmDqwM

y4mD91vXudWOWAyoiyzS0fBuoc4iIslPAPnlNFV3

La gară ne-am întors pe un drum care merge dus și întors paralel cu calea ferată, pe care o subtraversează pe malul Ialomiței. După subtraversare se trece printr-un tunel de măceși, după care se iese la lumină pe macadam.

y4mbwryBHb5w6q5tsSyH0PKX42ppKZejv3vVyePo

y4mIMuT9M8ua7QFugksYk6LogNl0X5CKMdu3wVRU

Ne-am întors cu un IR al TransFeroviar, care a sosit la 13.23 în gară.

y4mD1DyhpwaACM-bz-My7H9Z4DE4KUc_JWVxsufz

y4m6jlBs1Y1md1AmJXgn8cmp1qM8T8M8PizmVVAU

Traseul, care e recomandabil oricăror părinți cu pici dornici de nițel MTB: 

https://ridewithgps.com/trips/28007687

• Upvote 4
  • Like 5