ideasbox

Bicla usoara pt copii

Recommended Posts

Salut,

uite ca m-a cuprins microbul si vreau sa-l transmit si mai departe. Pt moment, copila de 5-6 ani detine un model de la De-thlon, cu 5 viteze si care cantareste nu mai putin de 11kg. Eu am un ciclocross de 9,4kg. Ma gandesc cat efort depun cei mici sa traga dupa ei asa greutate.

De ce vreau altceva pt cel mic, asta ca sa nu para un moft. Ma gandesc ca peste 3-4 ani (este un copil atletic si bine crescut :)) ) sa facem un traseu prin Europa de max 50km pe zi. O fi mult, o fi putin pt un copil, insa i-ar fi mai usor cu o bicla buna. In primul rand, pt ca sunt fan ciclocross, ma intereseaza ceva similar, adica cat mai simpla si cu furca fara arc sau amortizor, cauciucuri de 35-40, etc.

Chiar sunt curios ce se poate pt cei mici.

Multumesc.

Tu trebuia sa ai baiat.Las-o asa ca pune masa musculara.

Este genul de copil emotiv, cu imaginatie multa, inteligent si ... exploziv :blink: . Are nevoie de miscare pentru a se detensiona si a capata incredere in ceea ce face.

Stai linistit ca nu o pun sa faca muschi :o . Ii place mult sa alerge si sa danseze. In toamna cred ca se va inscrie la proba de 3km pt cei mici de la maratonul Bucurestilor. Eu la cea de 21 (desi visez la un full maraton). Este bine sa aiba un exemplu.

Cand eram copil eram ca scos de pe teava pustii in rarele ocazii cand urcam pe munte de exemplu.

Ca trebuia sa am baiat e discutabil. Nu mi-am dorit in mod special nici una nici alta, conteaza spiritul, tenacitatea.

• Upvote 1

Tu trebuia sa ai baiat.Las-o asa ca pune masa musculara.

Şi ce are? Te intimidează femeile cu muşchi?

@ideasbox:

Am văzut cursiera aia de copii de la Maros, arată bine, şi cu siguranţă are sub 10 kg. Cred că ceva mai potrivit cu greu vei găsi. Problema e că e cam scumpă şi n-o au pe stoc.

Piticu meu a avut o ORBEA MX 16 (kids). Acum a crescut si am trecut la Focus Raven Rookie (roti 20"). Sunt grele ca porcu ambele. Cel putin Focus este mai greu decat MTBul meu.

Dar se pare ca pe kinder nu-l deranjeaza. Pedaleaza de zor....

Exact printr-o dilema asemanatoare am trecut si eu in legatura cu juniorul, numai ca al meu e cu un an mai mic...

Uite aici o cursiera foarte OK si simtitor mai ieftina: http://www.decathlon...nior-176366804/

Eu am vazut-o si e numai buna pentru juniori incepand cu 6 ani (evident, conteaza si inaltimea).