ovidiu

Scena Timisoara: iesiri, ture, personaje....

Recommended Posts

resita - anina super tare drumul iar de doua luni lucreza si la dumul pana la bozovici.Super traseu mai ales ca nu circula multe masini.

... de doua luni lucreza si la dumul pana la bozovici....

nu sti cand se preconizeaza finalizarea lucrarilor de imbunatatire?

Salut , am fost eu ieri pe un traseu Resita-Anina -Oravita-Resita si drumu e nou pana aproape de Oravita si destul de bun de la Oravita la Resita! Spre Bozovici cred ca e deja gata! (nu sunt sigur)

S-a schimbat ora iesirilor din timpul saptamanii: acum e 6.30

Apropos de sosele, inca un pic si se termina reparatiile pe Timisoara-Lipova ;-)

o sa iesim pe timisoara-lipova?

ii super fain, mai au putin dinspre giarmata....vreo 8-10 km

...si mi-as dori sa merg in ture cu altii. Numai ca unii prefera sosea, altii offroad. Eu unul ma incadrez in a doua categorie.

Dragi timisoreni, in afara de malul Timisului, ce trasee offroad mai stiti in apropierea Timisoarei? Ma refer la trasee care sa dureze intre 2 si 5, 6 ore de pedalat si sa nu necesite deplasatul bicicletei cu masina... Chiar, alte trase, mai departate de oras nu stiti? Pe unde mergeti? Padurile de langa Buzias? Muntii Zarandului? ...In zona Resita-Anina sunt o multime de trasee de facut...

Daca sunt doritori, fac aici un anunt... Am vazut azi un afis -> intalniri saptamanale pentru ture in fiecare sambata de la ora 8.00 in fata magazinului Par-Alpin Grup. Actiunea se numeste "Octombrie pe doua roti" si 'creierul' acestei actiuni e un tip pe nume Carol - 0723.305.179.

Da, Carol a organizat si in primavara, dar traseele alese nu sunt tocmai pentru cei care vor sa faca sport, mai degraba, agrement...

Duminica, acuma 2 saptamani am fost asa: padurea verde-dumbravita-padurea verde-giarmata vii-giarmata-ianova si retur am facut 72km offroad in 3 ore, cu oprire la lacul din ianova.

Pe la Bencecul de sus, herneacova, recas, izvin, remetea, giroc, urseni, pischia, sunt foarte multe si daca ai avea o harta de orientare te-ar ajuta sa iti stabilesti un traseu.

Azi am mers cu baietii la o tura pe sosea pana la Fibis, ca s-a asfaltat de la iesire din dumbravita, facusem 60km.

La offroad este mai greu mai ales in perioada asta ca este umezeala si ii nasol, pe sosea cel putin nu sunt noroaie.

In Zarand am fost pe un traseu de 101km din gara radna-circuit-gara.

Pe muntele mic am fi vrut sa mergem sa executam o catarare la altitudine, dar cu vremea asta, nu poti sa te indepartezi de casa.

In week endul acesta, punem la bataie traseul Caransebes-M.Mic (tura de 1 zi la o catarare frumoasa) cel mai mult probabil vom merge duminica.

Daca intervin schimbari, le voi semnala.

In week endul acesta, punem la bataie traseul Caransebes-M.Mic (tura de 1 zi la o catarare frumoasa) cel mai mult probabil vom merge duminica.

Daca intervin schimbari, le voi semnala.

veneam si eu dar weekendul acesta implinesc 18 ani si nu pot veni :( sper sa prindeti vreme frumoasa si sa va distrati :))

Pe data de 25 a lunii curente iesim la "defilare" prin oras, zice ca s-a organizat ceva, pentru promovare si alte treburi ecologice;-)

Plecarea pe M.Mic o lasam pe altadata, momentan alergam prin imprejurimi.

Intradevar...in 25 iesim la o plimbare de 9 km prin Timisoara.

O sa revin cu detalii legate de ora si locatie.

Informatie primita pe lista de discutii "Bate Saua".

Inainte sa avem mai multe piste pentru biciclete, trebuie sa avem mai multi biciclisti.Arata- te la numaratoarea bicicletelor din 25 octombrie 2008 la stadionul "Dan Paltinisanu",incepand cu ora 11:00!

Nu conteaza ce bicicleta sau cati ani ai , important e sa peladezi cu noi pe un traseu de 9 km si de o ora si jumatatea prin Timisoara. Vom merge pe pistele destinate biciclistilor, dar si pe strazile unde sunt absolut necesare .

Traseul pe care il vom urma este: Stadion – FC Ripensia – Piata Leonardo da Vinci – Str. Michelangelo – B-dul I. C. Bratianu – Piata Forul Eugenuiu Carada – Str. Hector – Punctele Cardinale – Str. Oituz – Piaþa Marasti –– Gh. Lazar- Calea Circumvalaþiunii - Calea Republicii – Str. Garii – B-dul Gheorghe Pop de Basesti – B-dul Iuliu Maniu – B-dul Regele Carol I – Piaþa Alexandru Mocioni – B-dul 16 Decembrie 1989 – Piata Sfanta Maria -– Splaiul Tudor Vladimirescu – Str. 20 Decembrie 1989 – B-dul Constantin ( Primarie ) – Catedrala.

O bicicleta in plus inseamna o masina in minus si un oras mai aerisit pentru toti. Intra si tu in miscarea de eliberare a strazii prin pedalare!

Pentru mai multe detalii, pedaleaza pe verde_pentru_ biciclete@ yahoogroups. com sau da-ne un claxon pe verde_pentru_ biciclete@ yahoo.com , iar din 25 octombrie ne gasesti si pe www.pedaleaza. ro.

Na gainile sa stea acasa ca sa nu isi ude penele:)

Imagine postată

Am fost prezenti...toata gasca.

Au fost stranse 652 de semnaturi dar cred ca au fost mai multi.

Cel mai bucuros am fost cand am auzit un copil care urla pe marginea soselei "Mamiii!!!!...si eu vreau bicicleta!!!!!:)

Cred ca a fost cea mai mare adunare de biciclisti vazuta de cineva pe teritoriul acestei tarisoare.

Am fost prezenti...toata gasca.

chiar si gainile... desi lovite in aripa... la propriu :)

Mda, si eu am lipsit

Pt mine personal, un eveniment de genul asta ar fi mai potrivit sa fie organizat in ziua de duminica, si nu sambata

Ca anul asta cam toate sambetele mi-au fost ocupate cu lucrul, cand n-am facut iesiri de weekend ...

Cei care locuiesc in Timisoara si nu numai si sunt interesati, as vrea sa facem o iesire pe Resita-Anina.

Daca ne strangem intr-un numar rezonabil stabilim mai multe.

Deocamdata ca data orientativa, optez pentru primul week end din decembrie (sper sa mai tina "vara" )

lasa tu ultima saptamana din luna.

Facem o tura Resita - Anina in weekendul acesta.

Aaa...de aia au zis baietii ca vi sa propui ceva, lup batran ce esti, despre asta este vorba. :D ;-)

Totusi cine este interesat sa vina?

Toata lumea este interesata sa vina.

Vedem pe joi cum se arata vremea si decidem daca mergem sambata sau duminica.

In principiu propun sa plecam sambata la ora 09.00