wender

Inlocuire butuc si angrenaj

Recommended Posts

Salutare tuturor.

Am o bicicleta veche de sosea care a dezvoltat de-a lungul plimbarilor un joc in butucul pedalier. Vreau sa schimb atat butucul cat si angrenajul dar fiind o bicicleta veche nu stiu daca se gasesc pese compatibile. Am facut si doua poze pentru a vedea despre ce este vorba, in speranta ca cineva a mai avut aceasi problema si i-a gasit rezolvare.

Imagine postată

Imagine postată

Pedalele sunt de vanzare ? Ce pret ?

Poate sunt eu tampit, dar omul intreaba daca si unde poate gasi piese compatibile pentru angrenaj si butucul pedalier. Tu il intrebi cu cat isi vinde pedalele? nu era mai simplu sa ii dai un mesaj in care sa il intrebi daca cumva printr-o absurditate, vrea sa vanda pedalele?

Gasesti cu siguranta piese noi, compatibile si destul de ieftine. Un butuc cu rulmenti tip monobloc costa in jur de 30 lei si are ecelasi filet cu vechile cuvete.

O exceptie ar fi unele biciclete italiene care au alt filet si pentru care se gasesc mai greu piese.

wender imi pare rau de pedala sparta, caut de mult timp acest model de pedale SR. Mai am o pereche identice pe o bicicleta de oras si le utilizez de mai mult de 15 ani, nu au nicio uzura la cuvete/conuri.

Va salut, am un butuc pedalier identic cu acesta. Nu stiu ce s-a intamplat, pur si simplu s-a blocat. Axul se invarte foarte greu, aproape deloc.

Se mai poate repara sau inlocui cu unul nou ?  Cred ca diametrul este de 70mm iar lungimea 118,5 mm.

Diametrul poate fi 35 sau 36mm. Probabil te referi la lungimea carcasei care poate fi 68 sau 73mm. 

Teoretic s-ar putea repara, dar cu siguranta e mai simplu (si mai ieftin) sa-l inlocuiesti cu unul nou.

Nu stiu sigur. E posibil sa fie latimea carcasei, desi nu am mai vazut. 

BB-ul din poza are filet italian, si cadrele italiene au alte standarde.

sfatul meu e sa schimbi angrenajul cu totul. chiar si cu butuc nou, octalink se strica destul de repede, mai ales la noroi sau la calaret peste 90kg.

Asta scrie pe el, exact ca in poza .  Ce ar trebui sa aleg ? Poate fi si pe patrat, pentru ca am si angrenaj pe patrat si pot sa il schimb.

Deci am un angrenaj pe octalink cu 3 foi, si un angrenaj pe patrat cu doua foi.