ovidiu

25.09.2011 - Maros Bike Maraton - Gilau

Recommended Posts

Clubul Sportiv Maros va invita la a cincea editie a Maros Bike Marathon care se va desfasura pe data de 25 septembrie in Muntii Gilaului din Cluj, o zona cu peisaje superbe si drumuri excelente pentru mountainbike, practicabile in orice conditii. Competitia este adresata atat ciclistilor amatori cat si elitelor, cei din urma avand ocazia de a obtine puncte in clasamentul mondial, proba de maraton fiind inscrisa in calendarul UCI.

Competitia va avea in acest an doua trasee diferite ca lungime, dificultate si altitudine:

- Maraton 80 km cu 2660 m total ascensiune si 1360 m altitudine maxima

- Race 50 km cu 1600 m total ascensiune si 1130 m altitudine maxima

Website: http://marathon.marosbike.ro/

Nah ca m-am inscris,chiar ma gindeam ca in sept.dupa predeal,o sa cam stau degeaba.Mi-am gasit concursul,nu se facea sa ratez un asa concurs.

Uau, a aparut Maros Bike Marathon pe ciclism.ro :)! Dupa cum e deviza: "totul despre ciclism"! Presimt ca va veni multa lume! Nu e competitie si pentru copii sau family, dar la noi Clujul Pedaleaza are grija de asta. Sa fie vreme buna si bafta la organizare!

Pana in 9 septembrie daca te inscrii vei primi numere personalizate. Nu vad limita la numar de inscrisi si nici limite de timp, dar pentru cele din urma mai e vreme.

Ardealul este o zona superba dn punct de vedere al peisajelor si plina de oameni deosebiti. Si anul trecut mi-am dorit sa ajung la Maros si se pare ca nici anul acesta nu voi reusi din cauza distantei mari. Din filmuletele vazute se pare ca si traseul este unul care trebuie incercat.

In afara de motelul Gilau, unde s-ar mai putea sta in conditii bunicele (3 stele). Mi-au spus de la motel ca sambata vor avea o nunta si cum vin cu junioru de 4 ani, parca nu i-as strica somnu. Si nici mie daca vreau sa trag la pedale a doua zi.

In afara de motelul Gilau, unde s-ar mai putea sta in conditii bunicele (3 stele). Mi-au spus de la motel ca sambata vor avea o nunta si cum vin cu junioru de 4 ani, parca nu i-as strica somnu. Si nici mie daca vreau sa trag la pedale a doua zi.

http://marathon.maro...ana/localizare/

Din cate stim noi, la Motel Gilau se organizeaza doar nunti de zi. Cel putin astea ne-a spus anul trecut. Vom intreba zilele urmatoare daca nunta respectiva e noaptea sau ziua.

Pentru participantii care se cazeaza la Motel, pretul este preferential de 80 lei / camera dubla (in loc de 98).

Eli, si eu cand am plecat din Cluj am avut surprinderea sa aflu ca nicaieri altundeva in tara asta nuntile nu se mai tin ziua, ca si la Cluj. Deci, teoretic, la Cluj nuntile se termina in jur de ora 22 si toata lumea se cam duce acasa. Deci nu te deranjeaza noaptea, decat seara.

Doamne cat de mult mi-ar place sa reusesc sa fac sa ajung la Maros anul asta http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/mellow.gif

Din cate stim noi, la Motel Gilau se organizeaza doar nunti de zi. Cel putin astea ne-a spus anul trecut. Vom intreba zilele urmatoare daca nunta respectiva e noaptea sau ziua.

Pentru participantii care se cazeaza la Motel, pretul este preferential de 80 lei / camera dubla (in loc de 98).

Great, am facut o rezervare si am mentionat ca "Pentru Maraton", dar mi s-a zis doar de pretul normal pe dubla...

Daca insa e fara nunta, e ok! :rolleyes:

S-ar putea sa particip si eu!

dar mi s-a zis doar de pretul normal pe dubla...

Daca insa e fara nunta, e ok! :rolleyes:

Probabil nu a fost informata inca doamna de la receptie despre preturile speciale pentru maraton dar cu siguranta in momentul in care veti plati, vi se va percepe taxa preferentiala.

Cat despre nunta.. pe langa faptul ca la ora 22 se sparg petrecerile, aici camerele nu sunt de-asupra restaurantului ci la cateva zeci de metri distanta de acesta, in cladiri total separate.

Pacat ca nu dati in loc de manusi , bidon si suvenir , un tricou cu sigla concursului . Oricum toata lumea care vine la concurs are manusi si bidon , dar un tricou pe care sa il mai imbraci din cand in cand si sa iti aduci aminte prin ce chinuri ai trecut este ... cum ar spune cei de la mastercard "priceless" .

Poate un dulap ar trebui sa ni se ofere, ca deja nu mai am loc unde sa pun atatea tricouri http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

La editia aceasta vreau si eu sa particip, am auzit multe despre editiile trecute de la Maros si vreau sa vad care dintre afirmatii sunt adevarate si care nu :)

• Upvote 1

Poate un dulap ar trebui sa ni se ofere, ca deja nu mai am loc unde sa pun atatea tricouri http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

La asta ma gindesc si eu cind aud de tricouri de participare... Organizatorii de la Maros au fost intotdeauna inspirati cind au conceput pachetul de participare(inscriere). E adevarat ca toata lumea are bidon si manusi cind merge la concurs, dar acestea sint un fel de consumabile. Cind cei de la Maros au mai dat bidoane si manusi acestea au fost de calitate foarte buna.

Eu am doua perechi de manusi, unele de la Maros de acum 2 ani si unele cam rupte de la Decathlon. Mi-ar prinde mult mai bine niste manusi tehnice decat un tricou, iar cele de la Maros sunt destul de bune. Si cu bidoanele e OK, ca pe mine nu ma tine unul mai mult de cateva iesiri, pun tot felul de mizerii de izotonice in el si incepe si miroase urat, oricat l-as spala.

Cu basca nu prea sunt impacat, e haios sa dai si basca, dar e destul de inutila si in ciclism, si in oras (acum cativa ani au dat basti).

Asa ca desi sunt un sustinator infocat al tricoului, manusile sunt mult mai utile. Si de buff-ul de la Medias ma folosesc la greu. Da de ar da unii niste incalzitoare de exemplu, sau de ce nu chiar ciorapi tehnici cu logo...

Primul meu concurs de MTB :)

Este cam departe dar sper sa ajung anul acesta.

• Upvote 1

Plata facuta , pacat ca pana pe 9 septembrie se oferea treaba cu nickname-ul scris pe numarul de participare :(

Am vazut tarziu "bonus"-ul respectiv..... Imagine postată

Ok! dar cum e dupa concurs, daca esti cazat? Unde mai faci un dus, unde te schimbi? camera trebuie sa o predai la ora 12.00 !!!

Primul meu concurs de MTB :)

Este cam departe dar sper sa ajung anul acesta.

Cu aceeasi bicicleta cu care ai fost prima data? :)) =))

Ok! dar cum e dupa concurs, daca esti cazat? Unde mai faci un dus, unde te schimbi? camera trebuie sa o predai la ora 12.00 !!!

Nu se pune problema. In anii precedenti a fost posibil sa se predea camera chiar dupa premiere.

Am cautat dar nu am gasit scris pe site .

Pot sa platesc la fata locului ?

Se poate, dar numai sâmbătă seara. Duminică nu se mai poate plăti. Scrie la secţiunea de înscrieri pe site.

Se poate, dar numai sâmbătă seara. Duminică nu se mai poate plăti. Scrie la secţiunea de înscrieri pe site.

Am inteles , ms mult .

Are cineva un loc liber in masina din bucuresti (io + bicla) ?

ati ajuns la Duatlon la bv.. dc nu ati ajunge si la CJ? poate aveti un loc si pot mine din bv..daca o luati pe sighisoara - tg mures

Ionut Anghelache 0745659740

Am ajuns eu si la Oradea, si nu odata :)

Daca accepti sa inspiri in masina 1 pachet de tigari intr-un interval de 2 ore discutam :D

P.S. Inca nu m-am decis, concursul este duminica si distanta este foarte mare fata de Pitesti.

Hotararea o sa o iau sambata si cred ca te-as incurca.

Ionutz ai scris 8 posturi cu acelasi continut in 23 de minute , daca o ti tot asa pana duminica o sa fie mai multe pagini ca la prima evadare .

PS:Are cineva un loc liber din bucuresti pentru mine si bicicleta ?(ma repet pentru ca s-a schimbat pagina)

Guest
This topic is now closed to further replies.