JimmyDanger

Cine mai circula cu bicicleta pe vremea asta ?

Recommended Posts

Nu de temperatura ma plâng, noroiul si zăpada ma enervează. Parcă aș circula prin groapa de gunoi :).

Ieri pe după-amiază a fost excelent pentru pedalat in București. Fără prea multă zapadă care sa incomodeze, fără claxoane (ma mir!) , multe zâmbete și stare de bine!

Pe la 23:00 însă, se facuse-un pic de gheață, simțită, mai ales, la curbe.

Pe mine ma enerveaza vantul asta infernal, trebuie sa apuc bine ghidonul sa nu o iau pe aratura(ar fi o idee proasta pe cursiera :- )

omule, tu mă omori încet :)

deci și biclă, și zăpadă, și Sinaia :)

Deci nu e corect...tot ce vedem noi zilele astea e noroi, plus mocirla, plus zloata, plus... Propun ca cei ce locuiesc in Sinaia, Busteni, Predeal si similare sa fie banati :)

+1 si de la mine.

Turbocat,mai ai un +1 de la mine,dar si invidie +10.E drept ca am iesit si eu astea 2 zile de weekend,da' mai mult am spalat bicla decit m am plimbat...

Hai că începe uşor uşor să se ducă molozul, în ritmul ăsta în cîteva zile pot ieşi şi eu din nou.

Cateva poze de pe Valea Azugii:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Timp frumos si zapada batatorita numai buna de pedalat ( exceptie cateva portiuni mai insorite ). Chiar nu ma asteptam sa fie atat de practicabil drumul. Regret ca nu ne-am dus pregatiti de o tura mai lunga ca sa facem tot traseul pana-n Predeal.

O diferenta de la cer la pamant intre drumul din Valea Azugii si DN1 pe care este o mizerie de nedescris.

• Upvote 3

Azi, toti care au bicicleta, cred. Dimineata m-am intalnit cu 3 ciclisti, dar cand m-am intors de la serviciu, puzderie! A venit caldura! Uraaaaa!

Sa reinviem acest topic, daca tot a venit zapada.

Ieri dupa prima zapada la Paltinis.

img3798s.jpg

Astept sa mai ninga pentru urmatoarea urcare.

• Upvote 4

Trebuie neaparat poze sau ma credeti pe cuvant? Ca nu am reusit sa butonez telefonul cu manusile de ski.

Am fost azi de dimineata la piata, cum altfel decat pe bicicleta. In niste conditii in care era foarte greu sa mergi pe picioare. Pana la piata este si o vale de 300m si 7%. Mi-am dat drumu fericit facat viraje si piruete mai ceva ca la patinaj artistic. Pe la jumatea coborarii m-am oprit sa admir o scena rarisima. Masina politiei se caznea sa urce cu "sefu" la volan si doi adjutanti impingand din greu. M-am dat jos sa nu se ia sefu de mine ca merg cu bicla prin nameti, dar era prea ocupat sa invarta cauciucurile in gol si sa tina masina pe drum.

In piata ma intalnesc cu un fost coleg care cum ma vede "băăă, ce-i cu tine? asta-i vreme de iesit cu bicicleta? tu esti nebun băăă...". Mersi de compliment, dar nu trebuia. Cand ma intorc acasa si ajung la urcare un sir de masini isi incercau norocul. Se pare ca e un nou sport sa cobori cu masina cu spatele pe zapada. Printre cei ce se chinuiau sa urce era si colegul meu impingand din rasputeri la o duba cu inca trei. Eu pedalam la deal lejer pe pinionul mare, trec pe langa ei si-i intreb: "baieti, vreti sa va remorchez?"

• Upvote 7

;)) 

posăț editez postu?

să pun diacritice, să-l fac bold și să-l fac mai mare? :D

că-i taaaare fain 

Super Lucian, bineinteles ca te credem pe cuvant.

21908_434782216588527_765302340_n.jpg

Am fost la o tura de 30 km pe un traseu de maraton care se va tine la Cluj. Pe urcari a fost bine ,dar pe coborari am cam inghetat la degetele de la picioare :D. Dupa dealul din fata de dupa case a fost o coborare hardcore, au tinut bine gumele pe zapada, nu ma asteptam. Peste 2 zile imi iau bocanci buni :)

De dimineata am vazut nu mai putin de 3 biciclisti. Toti "amatori" ... deci se poate.

Nu stiu cum va fi pe cursiera pe zapada asta...asta este problema. MTB-ul nu l-as plimba prin oras. Trebuie sa imi gasesc niste cauciucuri mai cramponate cu balon intre 28-32... sau iau bicla lui mama care are balon mai mare si cadru de dama.

Inca pot sa ma duc linistit cu bita la serviciu (cu haine de schimb complete). Mi-am pus cramponatele, de care tragi pe asfalt ca de un caine mort, si la drum.

Se circula binisor, multa fleoscaiala, soferii nu te claxoneaza (probabil nu au timp ca isi fac cruce). Ca timp faci cam aproape dublu, cateodata am fost nevoit sa merg pe trotuar, neavand loc de soferi.

Cel mai frumos este pe zapada, in parcul Izvor e o placere! imi venea sa nu mai ma duc la serviciu, sambata trebuie sa bag o tura prin zapada pe undeva obligatoriu!!!!

10122012415.jpg

• Upvote 5

Hai si io cu o poza dar mai in plimbare, azi dimineata, pe la 3. Pt ca nu era gheata m-am descurcat super cu slickuri 700x28 desumflate la ochi, cam mult, cand am verificat acasa aveam 1,5 pe fata si 2,3 pe spate. Ieri dimineata am facut presiunea standard 7 si pe zapada era aproape imposibil de mers. 

Doar la sfarsit am trecut prin cismigiu si am vazut urmele de la mtb si o alta bicla. Am comandata aparatoare de cauciuc pt roata fata ca sa nu mai stropeasca pe cadru si pantofi. 

P1020943.jpg

• Upvote 1

Anul trecut, o data, am iesit pe ger da nu de ala de crapa pietrele. Eram echipat cu incalzitoare peste incaltarile de ciclism, doua perechi de manusi: una de ciclism cu degete decupate peste o pereche de manusi de polar pentru drumetii, un amestec de bluza de corp pentru ciclism peste care tras un tricou de ciclism si pe urma un impermeabil pentru ciclism, pe cap o cagula peste care am infipt casca. Pantaloni cu bazon si peste ei o pereche de pantaloni de drumetie din ceva sintetic.

Pe ansamblu, merge mai ales ca pe masura ce depui efort te incalzesti.

Pana la urma, cam orice ai face raman vulnerabile patru parti ale corpului: ceafa udata de transpiratie, gatul datorita aerului rece pe care esti obligat sa-l inspiri, mainile si picioarele.

Daca alegi un traseu civilizat poate scapi de raceala de rigoare de dupa si te alegi cu satisfactia ca nici macar frigul nu te poate opri in a-ti urma pasiunea.

Ca sa nu mai spun ce meseriase sunt rapajele intentionate pe zapada (exclus SPD).