JimmyDanger

Cine mai circula cu bicicleta pe vremea asta ?

Recommended Posts

Dupa ce mi-am pus caucicuri de Ciclocross pe cursiera, ma simt mult mai in siguranta pe zapada! Trebuie sa fac eforturi mai mari ca sa derapeze roata spate.

Pe fata am un Michelin Hi Lite Cross de 28mm

DSC07586.JPG

Pe spate am un Pirelii dar nu stiu modelul, balon de 35mm

DSC07582.JPG

Merg excellent si pe zapada batatorita dar si pe cea cirifleasca.

Doar la sfarsit am trecut prin cismigiu si am vazut urmele de la mtb si o alta bicla. Am comandata aparatoare de cauciuc pt roata fata ca sa nu mai stropeasca pe cadru si pantofi. 

De unde ti-ai comandat aparatorile?

Nea Frank, problema la bridele alea e că tre să ai frână pe disc....

Nea Frank, problema la bridele alea e că tre să ai frână pe disc....

Radule, franele pe disc nu sint o problema ci un avantaj *-:)  ;)

• Upvote 4

Aşa e, doar că dacă pe biţa de oraş ai o vechitură de cadru din '88, unde să-i mai pui frâne pe disc?

Până una alta eu mi-am comandat un set de deastea

32923_1_Schwalbe_WinterActiveDrahtSpiker

Ii pui o roata cu tambur. ;) Mi-am luat una cu 35lei in w-e din targ.

De unde ai comandat cauciucurile? Eu am gasit pe ebay.de dar costa aprope 300lei un set cu tot cu transport. In seara asta o sa incerc niste soricei pe roata spate.

Ca sa raspund la intrebarea din titlul topicului, doi baieti aseara pe la 10, pe coborarea de la Marriot la Casa Poporului. Ii salut!

Am vazut si eu unul aseara pe la 19.30 pe Pipera-Tunari. Era bine echipat, cu lumini puternice ... parea ca stie ce face :D

Ii pui o roata cu tambur. ;) Mi-am luat una cu 35lei in w-e din targ.

De unde ai comandat cauciucurile? Eu am gasit pe ebay.de dar costa aprope 300lei un set cu tot cu transport. In seara asta o sa incerc niste soricei pe roata spate.

Încă studiez frânele cu tambur :)

Uite aici cauciucurile, la aprox 100 de lei bucata:

http://www.bike-components.de/products/info/p32923_Winter-Active-Draht-Spikereifen-Modell-2013-.html

Am iesit un pic cu gagica aseara pe la 11 cu mtburile la o plimbare de vreo juma de ora pe stradutele linistite din spatel;e blocului. 

2 chestii am observat:

- cauciucurile mele Schwalbe Marathon Plus Mtb nu derapau atat de mult  cat mi-as fi dorit, m-am simtit safe cu ele, desi erau umflate la greu

-franele mele magura hidraulice pe janta erau ca si inexistente, trebuia sa ies de pe strada batatorita si sa intru in zapada afanata pt a opri, v-brakeurile avid ale gagicii dovedindu-se mult mai eficace.

A fost superb.

Verificare de saboţi? Sau aveau hidraulicele probleme din cauza frigului?

Franele sunt aproape noi, deci si sabotii. Cand invarteam roata cu mana si apasam frana, parea totul in regula, roata se oprea. Cand pedalam, apasam manetele alea si bicicleta nu se oprea.

@radu_vadan: Mersi sa vad daca sunt sigur ca merita, pt bucuresti.

Azi dimineata (gen ora 3) am incercat faza cu soriceii si a fost degeaba in sensul ca am pus ca 15 pe roata spate, stateau cam la 6-7cm distanta si cand m-am intors toti disparusera. Faza e ca mersul prin oras cel putin Bucuresti e complicat pt ca sunt 3 tipri de suprafete pe care mergi asfalt acoperit de zloata, zapada batatorita, practic o glazura inghetata si zonele de tranzitie intre cele 2. Zloata si zapada batatorita sunt f ok dar..

Zonele astea de tranzitie sunt oribile pt ca sunt portiuni de zapada batatorita pe langa portiuni de asfalt curat, intre zonele astea e o diferenta de cam 2cm si marginea e ascutita, evident totul e acoperit cu zloata sau zapada afanata de la sare (sau cu ce dau astia pe strada). Porcaria asta e f alunecoasa si f greu de mers prin ea ca nu stii cand dai de o muchie si roata fata aluneca pe ea. Astazi am si incercat sa merg cu 3atm pe fata si a fost nasol f greu de controlat dupa ce m-am saturat de chin am mai desumflat roata tot pe la 1,5 atm si a fost mult mai ok, roata pe spate a ramas la 3atm. Daca strazile ar fi numai curatate cu plugul fara sa dea cu sare ar fi super cauciucurile cu tinte dar in Bucuresti asta nu se intampla. Eu merg pe raportul 44/18 si chiar cu cauciuc slick 700x28  pe spate nu am reusit sa fac roata sa derapeze, aluneca din cand in cand dar nu am avut probleme sa o controlez. Asa ca am sa incerc saptamana viitoare un 700x37 pe fata sa vad cum se comporta mai ales ca e f lat si e proflat. Dupa aia vad cat de mult se merita un cauciuc cu tine.

Franele pe janta cred ca sunt usless pe vremea asta mai ales ca din cauza frigului cauciucul devine dur (o sa alunece f frumos pe janta rece) plus zloata care se depune pe frana daca ingheata devine f periculos, daca ar fi sa-mi pun frane as merge pe disc sau tambur.

@tetelu: Probabil ca sabotii fac toata diferenta intre bicla ta si a prietenei.

am vbrakeuri deore lx cu paralelogram si daca se strange zapada pe langa ele nu mai franeaza. Nu cred ca tine de cauciucul de pe sabot ci mai mult de faptul ca se formeaza gheata intre sabot si janta. Am experimentat si eu azi prin IOR unde in 20 de m de zapada afanata am mai pus 5 kg pe bicla :)

Legat de cauciucuri. Merg cu highroller de 1.9 @ 2bar (minimul recomandat fiind 2.5bar) si e ok dpdv al aderentei.

Have phun!!! %%-

Proasta vreme de biciclit, te faci ca dracu din cap pana la chiloti, nu imi place fleoscaiala, prefer zapada!

Apărători lungi plus ureche de noroi la apărătoarea faţă - poţi merge liniştit la costum şi pantofi :)

• Upvote 1

incerc zilele astea si o "aroganta" pe cursiera,sa vedem ce si cum:P

in alta ordine de idei,l-am vz pe un nene echipat de iarna (adica,foarte echipat) si cu necesara casca.Din pacate,pe trotuar (zic din pacate pt ca saracu' facea slalom printre pietoni)

Jos palaria pt om!

Cine circula? De exemplu cine trebuie sa-si mai plimbe cainele:

20121212203020.jpg

Socul a venit insa cand la aceeasi temperatura am vazut pe cineva mergand fara manusi fara nimic pe cap.

Azi am vazut un cursierist, echipat bine, dar cu slick-uri. Patina de mama-mama dar nu se lasa deloc!

Eu am iesit pe MTB si mi-era frica sa n-o scap in sant sau sub vreo masina, nu stiu cum pot astia pe cursiere sa mai iasa cu ele iarna.

Salut ! Idee bună de ascoate bicla până în părculeţul din faţa casei şi de a face o poză cu noul meu telefon.

• Upvote 1

Au sosit cauciucurile alea cu ţinte. Deocamdată nu le-am montat pentru că sunt peste zero grade şi străzile sunt relativ curate.

La prima pipăire, în afară de faptul că evident sunt grele, mi se par foarte OK - au crampoane de aprox 3 mm, plus ţintele - cred că vor fi foarte OK dacă mai ninge.