Amon Armath

Limita dintre nevoie si snobism

Recommended Posts

A spus cgeorgescu o parte din ce vroiam sa mai raspund p-aci :)

Adevarat, nici eu nu prea am inteles sportul de performanta, dar nu ma deranjeaza sa vad ca altii il practica. Ba chiar ii respect. La o adica, fiecare e bun la ceva si isi doreste lucruri diferite in viata.

Eu am o oaresce buba pe creier (adica nu prea mi se leaga :D) cu oamenii din lumea ciclismului amator care parca se cred / se viseaza a fi cei din "liga Pro", sau ca vor a ajunge acolo, in contextul in care au trecut de varstele fragede la care te apuci sa faci sport de performanta, au si cate un job si/sau alte obligatii. Nu zic ca e rau, dar parca e prea "vreau sa fac ce n-am apucat". Insa d-aci pana la a spune (@hcampian, sa nu te superi pe mine :) ) ca oamenii care pedaleaza din placere nu evolueaza, e cale LUNGA si..cam e alta treaba.

In primul rand, poti iesi din placere pe munti sau 10-12 zile prin tara si sa constati dupa doua iesiri ca poti sa urci o panta mai lunga fara sa te opresti, sau ca viteza medie de la iesire la iesire a crescut, ca ai o toleranta mult mai buna la efort, etc. Este o evolutie, dar nu este scopul. Sunt(eti) multi care, aparent pedalati ca sa scoateti nu mai stiu ce timpi sau sa adaugati nr de km si diferente de nivel in palmares, asta este scopul. Ok, bravos si bafta! :D

Scopul altora e sa folsoeasca bicicleta ca mijloc de transport si distractie in zonele pe care le apreciaza, vazand lucruri si locuri noi cat de des se poate.

Si da, alti oameni fac si alte lucruri. Eu vin cu bicicleta la serviciu zilnic (cu ce de oras) si o zi ep saptamana o dedic unor ture "dupa serviciu" de 40-50 km la un ritm mai intens decat de obicei (evident, si la viteze mai mari), strict pt exercitiul fizic (circulatie, inima, etc, stiti voi beneficiile miscarii). In rest, ma stradui sa mai alerg prin Herastrau seara mai tarziu, cand e racoare si liber, cam de 2 ori pe saptamana. iar in week-enduri, ma impart intre munte cu piciorul (dragoste veche) si MTB (tot pe la munte sau pe langa Bucuresti / alte orase, ca sa mai schimb peisajul). Nu vad nimic rau in asta, la fel cum nu vad nimic rau in ceea ce faceti cei ce alergati dupa timpi. Atata doar ca cei din urma au un ego prea pronuntat si probabil nesigur si simt nevoia de recunoastere din partea "mediului inconjurator" (un ciclocomputer, un concurs ceva, etc.) si este GRESIT sa spuna ca cei care afirma ca fac ceva DIN PLACERE ar face ceva GRESIT si imoral/nenatural, iar cu atat mai mult, cei ce-si achizitioneaza echipamente pe masura necesitatii lor sa fie considerati habarnisti sau invidiosi pe cei ce isi iau alte bicle, in contextul in care, poate, persoana respectiva mai are si alte hobby-uri (unii mai canta la cate un instrument ceva, si echipamentele audio, chiar si cele neprofesionale, nu sunt tocmai ieftine, sau paote altii mai merg la pescuit sau se dau cu parapanta).

Tuturor ne e usor sa pretindem ca detinem adevarul absolut si ca "asa cum spunem noi e bine". Da, asa cum spunem noi poate fi bine...pentru noi insine, nu si pentru cei din jur. Iar sa o dai pe tonuri de genul "eu nu inteleg oamenii care nu se chinuie sa devina mai buni bla bla" e de-a dreptul jenant, cu tot respectul. Nu e decat o extrapolare nefondata.

Astept injurii, foarte probabil iar o sa se creada ca am ce am cu naiba mai stie cine...e bine ca macar ma amuza replicile "ostile" :P

Sanatate si spor la propria pedala! Vorba batraneasca pana la urma, valabila pentru fiecare dintre noi, cei ce ne-am antrenat in discutia asta, "Ce va f**e grija pe voi, ba?" :D

• Upvote 6

daca ai sa te uiti mai atent ai sa vezi ca agresiunea este inversa. A celor care nu dau bani vs cei care dau bani. Practic si tu faci acelasi lucru.

De la inceput s-a pus problema ca oamenii dau mai multi bani decat este strictul necesar din snobism. Ceea ce este o tampenie majora. Strictul ala necesar al unuia nu seamana cu strictul necesar al altuia. bla bla etc plm

• Upvote 4

Atata doar ca cei din urma au un ego prea pronuntat si probabil nesigur si simt nevoia de recunoastere din partea "mediului inconjurator" (un ciclocomputer, un concurs ceva, etc.) si este GRESIT sa spuna ca cei care afirma ca fac ceva DIN PLACERE ar face ceva GRESIT si imoral/nenatural, iar cu atat mai mult, cei ce-si achizitioneaza echipamente pe masura necesitatii lor sa fie considerati habarnisti sau invidiosi pe cei ce isi iau alte bicle, in contextul in care, poate, persoana respectiva mai are si alte hobby-uri (unii mai canta la cate un instrument ceva, si echipamentele audio, chiar si cele neprofesionale, nu sunt tocmai ieftine, sau paote altii mai merg la pescuit sau se dau cu parapanta).

aici faci afirmatii naucitoare. Cunosti cazuri concrete sau e doar imaginatia ta la mijloc? Poti furniza un exemplu din lumea reala sau virtuala (forum) despre pretinsele comportamente la care faci referire?

Iar sa o dai pe tonuri de genul "eu nu inteleg oamenii care nu se chinuie sa devina mai buni bla bla" e de-a dreptul jenant, cu tot respectul. Nu e decat o extrapolare nefondata.

Problema e la tine in cheia de interpretare pe care o folosesti. Eu de exemplu am inteles ce a scris Horatiu tot in contextul unui hobby. Sa-ti dau un exemplu concret: exista cicloturism de relaxare si prin judetele limitrofe Bucurestiului, si pe malurile Dunarii Passau-Viena-Bratislava. Costurile sunt diferite, dar asta nu face din cel care a pedalat prin Viena un biciclist mai bun decat cel din Berceni. De asemenea e de asteptat ca cicloturistul din primul caz sa-si doreasca sa "progreseze" (daca se poate spune asa) si sa vada si locuri noi.

Astept injurii, foarte probabil iar o sa se creada ca am ce am cu naiba mai stie cine...e bine ca macar ma amuza replicile "ostile" :P

Tu cam vezi ostilitatea peste tot ...

Snob esti atunci cand, cocalar fiind, iti tatuezi pe umar simbolul Sepultura sau cand iti tatuezi pe mana, in caractere chinezesti, "conserva de peste" si habar nu ai ce inseamna tatuajul...

True facts :))

@Trevizes - cred ca daca stii cate ceva despre ego si faptul ca este omniprezent, nu mai intrebi "dar cazuri concrete?"...serios acuma. Cand cineva cauta, predominant, recunoastere si aprobare de la cei din jur in loc sa obtina asta din propria persoana, are un ego "tinut in puf". Toti facem asta in viata, ideea e sa ne dam seama cand ego-ul a preluat conducerea si, eventual, care sunt lipsurile din viata noastra pe care incercam sa le compensam in mod abuzim (s-au dat exemple bune pe aci, cu cei care isi iau tricorui care sa se asorteze cu X si Y sau care sa fie la fel ca biciclistu' smecher din grupul de ciclisti profesionisti, evident, mancatori de pizza si mici - hai, luati-va si de asta, ca iar m-am exprimat ambiguu, asa-i? :P).

Hai sa nu facem pe copiii mici cu "dar nenea, niste exemple?" in contextul in care am vorbit de o trasatura comuna in postul respectiv.

Cat despre ostilitate, e suficient sa citesc postarile si fala de pe acest forum :D

Week-end placut!

• Upvote 1

Eu nu stiu de ce s-a facut forumul asta, ca sa va bateti capul cu tot felu de porcarii? Poate gresesc din alte puncte de vedere dar asta e al meu, fiecare isi ia ce vrea, fie ca are neaparat nevoie de el sau nu, daca isi permite sau ii place cu ce drept zice altul ca e snobism? Si eu mi-am luat nipluri pro lock la roata si ce, am neaparat nevoie de alea? Nu, mergeau si mai ieftine, am vrut sa iau din alea, da, e ceva obligatoriu sa iau din alea ca celelalte nu isi fac treaba, nu, le-am luat, da, de ce, fiindca am auzit ca sunt cele mai bune chiar daca eu nu fac dh/fr si solicit rotiile foarte tare. Sunt snob pentru ca le-am luat? Mi se rupe, eu stiu ca-s bune si le folosesc.

Daca as avea bani nu m-as limita la o bicicleta de 5k fiindca imi plac bicicletele si tehnologia si tot timpul o sa-mi placa ceva ce apare mai nou si mai performant. Si nu, nu o sa-mi iau bicicleta AM pentru mers pe sosea :)) .

Daca as avea bani nu m-as limita la o bicicleta de 5k fiindca imi plac bicicletele si tehnologia si tot timpul o sa-mi placa ceva ce apare mai nou si mai performant. Si nu, nu o sa-mi iau bicicleta AM pentru mers pe sosea :)) .

Sa dai cel putin 5k pe o bicicleta in vreme ce castigi de 5 ori mai mult pe luna, nu e snobism, dar sa mergi pe sosea cu o bicicleta AM chiar este. Snobismul nu are nici o legatura cu banii dati pe o bicicleta, ci mai degraba cu modul de folosire al acesteia.

Hmmm... din ce am înţeles până acuma:

- îs snob deoarece mi-am luat un ghidon ce valorează cam 200 RON,

- nu-s snob deoarece a fost cel mai ieftin pe care l-am găsit

- îs snob deoarece şi vechiul ghidon era bun

- nu-s snob deoarece cu noul ghidon mă simt mai bine pe bicicletă

- îs snob că-i mai uşor decăt vechiul

- nu-s snob deoarece nu-mi pasă de greutate

...

Cam io-io îi limita asta între necesitate şi snobism...

(şi asta era doar la ghidon)

Dar conform spuselor lui lbzk, dacă ies prin oraş cu AM-ul îs snob, dar dacă ies cu FR-ul înseamnă că-s snob de snob. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Să moară duşmanii, mânca-v-aş

Semnat:

Mladen de la Timişoara :P

Cu tot respectul, ce inseamna AM?

Dar FR?

Eu am o bicla single speed... si imi place foarte mult.

Sunt snob?

Have fun!

Dan

Am sa dau si eu exemplul meu de a fi snob....

Sa iti cumperi MTB Ferrari (un Colnago rebrenduit) cand la jumatate de pret poti cumpara aceiasi bicicleta, cu aceiasi echipare chiar de la Colnago. Bun exemplul?

Cu tot respectul, ce inseamna AM?

Dar FR?

Eu am o bicla single speed... si imi place foarte mult.

Sunt snob?

Have fun!

Dan

All mountain, free ride.

Eu am si mtb si single speed. Sunt mai snob decat tine?

Sa dai cel putin 5k pe o bicicleta in vreme ce castigi de 5 ori mai mult pe luna, nu e snobism, dar sa mergi pe sosea cu o bicicleta AM chiar este. Snobismul nu are nici o legatura cu banii dati pe o bicicleta, ci mai degraba cu modul de folosire al acesteia.

Să zicem că eu sunt pasionat de all mountain. Asta îmi place să fac, iar de 2 ani de zile mă tot chinui să îmi fac o bicicletă performantă. Acum, 3 prieteni de-ai mei, cursieriști, îmi zic să vin cu ei până-n... să zicem Câmpina, pe șosea, că nu o să mă alerge și că o să-mi placă. Cei 3 îmi sunt prieteni și îmi place să petrec timp cu ei, dacă putem ieși la o tură cu atât mai bine. Ei n-au cum să coboare pe munte cu cursierele, așa că voi face eu schimbarea de "peisaj".

Acum tu vii și-mi zici că-s snob. Soluția care ar fi, să-mi cumpăr o cursiera Fuji de carbon cu Ultegra și 105 (dacă ai urmărit tot threadul știi la ce mă refer), eventual și niște haine de Turul Franței, doar ca să nu fiu snob? Tu realizezi ce zici?

Fix ce zici tu mi se pare că-i snobism. "Ia uite-l și pe ăla, cu troaca aia de All Mountain pe șosea.", "Ia uite-l și pe ala, merge pe bicicletă, că n-are bani de mașină.", "Ia uite-l și pe ăla, cu fierul ăla, când acum se poartă cadre de carbon.", etc...

• Upvote 8

Si io sunt de acord cu Radu! "Traieste si lasa si pe altii sa traiasca!" zic olandezi si zic bine. :D

• Upvote 4

Putem să folosim și citate mai neaoșe, că doar și Dabija are o vorbă de mare înțelepciune... ;)

bine ca ai precizat, altfel unii ar fi crezut ca ai preferat zicala olandezilor din snobism cultural :D

Așa realizezi că ești snob, când ochelarii costă un pic mai puțin decât bicicleta, dar totuși nu te ajută cu nimic la pedalat. Plus că sunt ochelari de șosea, iar eu am mers cu ei de mai multe ori pe munte. Ce, ochelarii de 20 lei nu mai sunt buni? Nu tot pe nas stau?

• Upvote 1

200€ ochelari HD?! Sper că vede cu ei și 3D :P

xemax - vorba lu' Dabija: ce te f*te grija?

Perspectiva mea despre snobism cand e vorba de ciclisti:

- nu e snob ala care merge pe sosea cu bicicleta de AM din cauza ca n-are altceva, el practicand AM-ul si iesind ocazional si la ture de sosea

- e snob ala care-si cumpara bicicleta de AM doar pentru ca arata cool, merge cu ea doar pe sosea si prin locuri unde e vazut de multa lume, de preferat reprezentate ale sexului opus usor impresionabile

- nu e snob ala care-si ia tricou de ciclism si pantaloni cu bazon pentru ca a concluzionat ca se simte mai bine cu ele si ca-i aduc un plus de confort

- e snob ala care isi ia tricou si pantaloni doar pentru ca arata cool si "asa au aia de la televizor", dar el n-apuca niciodata sa parcurga la o tura atatia km incat sa simta vreo diferenta de confort cu/fara ele

- nu e snob ala care si-a permis un carbon de 7000 de euro si l-a cumparat pentru ca considera ca asa e mai performant si ca bicicleta aia scumpa o sa-l ajute

- e snob ala care si-a permis un carbon de 7000 de euro si l-a cumparat doar ca sa dovedeasca ca poate si ca are cu ce, mai exact ca sa demonstreze ca el o are mai mare decat ceilalti

- nu e snob ala care are BMX/Dirt/alta bicicleta de trick-uri si practica cu pasiune disciplinele alea in locuri special amenajate

- e snob ala care se crede Dave Mirra printre pietoni / masini, tot pe principiul demonstrarii faptului ca el o are mai mare sau ca are cojones de otel

- nu e snob ala care pedaleaza de placere sau de dragul competitiei si investeste atat cat poate in bicicleta si echipament pentru a obtine o satisfactie mai mare sau o performanta mai mare

- e snob ala care pedaleaza pentru ca e la moda sau ca sa fie vazut pedaland si tot ce investeste in bicicleta si echipament o face pentru a rupe gura targului

Mai demult citeam constant revista TopGear. Un citat de acolo ramane de referinta si in cazul ciclistilor:

"Problema fundamentala a barbatilor care privesc masina ca pe o extensie a penisului e ca intotdeauna apare unul cu una mai mare si mai smechera ca a lor."

Sleep on that.

• Upvote 5

Să zicem că eu sunt pasionat de all mountain. Asta îmi place să fac, iar de 2 ani de zile mă tot chinui să îmi fac o bicicletă performantă. Acum, 3 prieteni de-ai mei, cursieriști, îmi zic să vin cu ei până-n... să zicem Câmpina, pe șosea, că nu o să mă alerge și că o să-mi placă. Cei 3 îmi sunt prieteni și îmi place să petrec timp cu ei, dacă putem ieși la o tură cu atât mai bine. Ei n-au cum să coboare pe munte cu cursierele, așa că voi face eu schimbarea de "peisaj".

Acum tu vii și-mi zici că-s snob. Soluția care ar fi, să-mi cumpăr o cursiera Fuji de carbon cu Ultegra și 105 (dacă ai urmărit tot threadul știi la ce mă refer), eventual și niște haine de Turul Franței, doar ca să nu fiu snob? Tu realizezi ce zici?

Fix ce zici tu mi se pare că-i snobism. "Ia uite-l și pe ăla, cu troaca aia de All Mountain pe șosea.", "Ia uite-l și pe ala, merge pe bicicletă, că n-are bani de mașină.", "Ia uite-l și pe ăla, cu fierul ăla, când acum se poartă cadre de carbon.", etc...

Iti dai seama ca in cateva cuvinte nu pot sintetiza toate situatiile de folosire a bicicletei care sa intre in categoria snobism, iar sa ma apuc sa fac ditamai poliloghia cu explicatii la liniuta nu-si are rostul, caci cine vrea sa priceapa intelege ce am vrut sa spun. Iar sa dau mura-n gura nu-si are rostul deoarece creierul trebuie folosit, nu tinut in stand-by. Realizezi ce zic?

Situatia pe care ai descris-o tu (cu bicicleta de AM pana la Campina) nici macar nu se incadreza in definitia cuvantului snob, sa stii, pt ca nu te-ai folosit de bicicleta pt a te da mare si a fi la moda, ci pt ca altceva nu aveai la indemana. Conform definitiei, in situatia descrisa de tine snobism ar fi fost sa fii avut cursiera in casa (indiferent de materialul cadrului si echiparea acesteia), dar sa fii iesit cu AM-ul tocmai pt a te da bengos si a fi mai smecher decat colegii de tura.

Exact ce am spus: "Snobismul nu are nici o legatura cu banii dati pe o bicicleta, ci mai degraba cu modul de folosire al acesteia." Te folosesti de bicicleta pt a te da mare, esti snob. Te folosesti de bicicleta pt a te deplasa si pedala din placere, esti biciclist.

Guest
This topic is now closed to further replies.