bedstefan

Torx 2.5, cap stricat

Recommended Posts

Am un surub torx care are capul stricat. El este unul dintre suruburile care fixeaza axel plateul de un butuc rohloff.

Am incercat sa ii fac cu o pila sant si sa folosesc o surubelnita dreapta, fara succes. In afara de varianta cu ciocan (si surubul si filetul sunt din aluminiu, deci exclus), am vreo varianta sa scot surubul de acolo?

Pot sa iau la freza capul cred, sa polizez tot conul superior. Dar am doua probleme cu aceasta abordare. Surubul ramane inauntru, si daca nu reusesc sa il scot, am o problema majora de siguranta in a monta axel plate in 4 suruburi (deja un filet e folosit pentru a fixa mecanismul cu cabluri). De asemenea exista posibilitatea sa afectez fie axel plateul fie mecanismul cu cabluri, si sa trebuiasca sa le inlocuiesc.

Imagine postată

Manual si cu unelte obisnuite nu stiu cum se poate scoate surubul de acolo, insa stiu ca la service-urile auto dotate exista aparate electrice cu care mecanicii scot bujiile uzate si rupte, care nu mai pot fi desfiletate in mod obisnuit. Nu stiu sa-ti spun cum se cheama unealta si daca poate scoate un surubel micut precum cel care te incurca pe tine, insa poti intreba la service. Nici nu am vazut cum functioneaza masinaria, doar mi-au spus cei de la service ca au rupt o bujie de la masina pe care le-o dusesem si ca mai intarzie cateva zile pt ca trebuie sa comande unealta.

din cate tin eu minte surubul e de otel.

oricum, solutia e aceeasi: iti trebuie un sant mai mare in capul surubului, poti sa incerci sa-l faci cu flexul.

o alta problema ar fi de parghie: pune un cap de surubelnita intr-un clichet pe care il poti prelungi cat ai nevoie.

Soluţia elegantă este cu o gaură în centru şi un tarod cu filet pe stânga, sau extractor de şuruburi dacă găseşti.

Nu recomand metode "romanesti". Am stricat un butuc Novatec incercand sa scot un nenorocit de surub de disc prins ciobaneste.

Costa ~10 lei un set de extractor de suruburi la orice magazin de profil.

Nu recomand metode "romanesti". Am stricat un butuc Novatec incercand sa scot un nenorocit de surub de disc prins ciobaneste.

Costa ~10 lei un set de extractor de suruburi la orice magazin de profil.

Asa am estimat si eu, fiind un butuc nu tocmai ieftin.

Surubul este destul de mic ca si diametru (tx 2.5, putin peste 1mm diam cu tot cu filet) sper gasesc si pentru suruburi asa de mici extractor. O sa dau o tura in baumax/bricostore, poate gasesc acolo, sau nu are rost fiind scule specializate si mai bine caut la ceva de profil?

Aici am gasit eu

Multumesc. Le-am dat un mail sa ii intreb daca cel de m3-m6 ar fi suficient de mic ca diametru, desi la pretul ala oricum merita luat si incercat cu el oricum.