basso

My Bike All Road

Recommended Posts

Pe un traseu asemanator Primei Evadari,eu iti recomand ca la ciclocros sa umfli gumele maxim.Daca rezista la 6 atm,baga-i 6 fara ezitare.La fel si daca ai de facut coborari pe pietre,santuri si damburi.Nu ai ce sa amortizezi cu gumele pe ciclocros,el oricum e rigid ca scandura.Nu de alta,dar risti sa faci pene multe.

Traveller, cum se comporta ESI Grips-urile comparativ cu niste mansoane de cauciuc obisnuite? Ma refer aici la mersul cu bicicleta full rigida pe drumuri pline de gropi si offroad usor. Spune-mi te rog ce ai avut inainte si cum simti ESI-urile comparativ cu alea. Ai modele Chunky sau Racer's Edge? Ma bate gandul si pe mine sa-mi iau niste ESI Grips-uri, dar pana nu ma conving ca merita investitia nu vreau sa dau banii pe ele. Pe net parerile sunt impartite, dar vin in mare parte din partea MTB-istilor care au confortul oferit de o furca cu suspensii.

Legat de anvelope si presiune - cu 32-uri umflate la 60 psi (si greutate ciclist + bicicleta spre 100 kg), pot sa zic ca e ok mersul pe drumuri pline de gropi si drumuri de tara fara pietre/bolovani. Se resimt un pic cam tare incheieturile pe coborari pe drum rau, dar asta e cam indiferent de balonajul cauciucurilor. Sa zicem ca de la 40 in sus pe fata, la o presiune mai mica (40-50 psi) si cu atentie mare la snakebite-uri se obtine un confort relativ ok chiar si pe drumuri cu pietre. Eu am reusit sa urc Drumul Generalului cu 42 pe fata si 35 pe spate (cramponate amandoua), dar de coborat nu m-as incumeta vreodata.

Plus ca e cu totul altul confortul pe un cadru de otel fata de unul de aluminiu.

Am model Chunky iar PE a fost primul lor test "live".

Pot sa spun ca am simtit o diferenta semnificativa, in sensul ca vreo 40 de km nu am avut disconfort la incheieturi si nu a trebuit sa "ma gandesc" la asta.

Inainte am avut asa ceva (B+ comfort grips) :

Imagine postată

Erau bune, dar se roteau pe ghidon, ceea ce nu e cazul cu ESI. N-as numi diferenta spectaculoasa, dar asa, la prima tura, achizitia cred ca a meritat.

Mai cred ca parerile legate de ameliorari spectaculoase vin in contextul celor care au si suspensie fatza, deci receptioneaza altfel impactul denivelarilor.

O parte din confortul cautat (si gasit) de mine provine si din orientarea flatbarului de 60 cm cu concavitatea anterior, ceea ce automat induce incheieturilor mainilor si coatelor o pozitie anatomica fiziologica, una care nu forteaza articulatiile respective. O doamna fotograf de la PE a susrprins chestia asta foarte bine :) :

Imagine postată

Dupa mine, orientarea ghidonului de tip flatbar ( de 56 - 60 cm) cu concavitatea spre biciclist (observata la multe bicicletele stoc) este o greseala.

• Upvote 3

Perfect de acord la faza cu ghidonul. Si eu merg de cativa ani cu flatbar cu concavitatea spre inainte si mi se pare mai natural asa. Cu toate astea, versiunea "oficiala" e cu concavitatea spre interior. Asta se observa foarte bine la multe modele de coarne, cele cu sistemul de montare asimetric, care trebuie montate si ele invers in momentul in care se roteste ghidonul cu concavitatea in fata.

In cazul asta, in care zici ca s-a simtit o diferenta destul de mare, probabil ca imi voi lua si eu o pereche. Inca nu sunt sigur daca sa-mi iau Chunky sau Racer's Edge, pentru ca urmeaza sa-mi montez o pereche de manete X5 GripShift si trebuie sa vad in ce masura ma incurca grip-urile mai groase (Chunky).

Din cate am citit, lumea recomanda Chunky pentru o amortizare "pe bune". Nu sunt foarte groase, nu cred ca incomodeaza shifterele rotative. Alelalte sunt pt "weight weenies".

...............

In cazul asta, in care zici ca s-a simtit o diferenta destul de mare, probabil ca imi voi lua si eu o pereche. Inca nu sunt sigur daca sa-mi iau Chunky sau Racer's Edge, pentru ca urmeaza sa-mi montez o pereche de manete X5 GripShift si trebuie sa vad in ce masura ma incurca grip-urile mai groase (Chunky).

Cu gripshiftul X9 chuncky-ul se coordoneaza perfect, scuratat mansonul un pic numai, dar asta depinde de gust si latimea ghidoonului.

Am vazut si pe net ceva combinatii de X9/X0/XX (modelele "shorty") + Chunky si mergeau la fix, trebuiau doar scurtate. X5 in schimb are mansonul ceva mai lat si mai subtire, dar s-ar putea sa nu fie o problema 1mm diferenta de diametru. Eventual la capatul adiacent gripshiftului le tai la un oarecare unghi, ca sa nu fie o diferenta subita de nivel.

Momentan astept sa ajunga manetele. Dupa aia mai vad eu cum fac cu gripurile. Daca ma hotarasc sa iau o pereche de Chunky, iau de la vlad si n-o sa fie mare deranj.

Lasa presiunea mai jos in ele, catre minimul indicat de producator.

Eu am Continental Touring Plus 700x32. La recunoasterea traseului de Prima Evadare le-am rulat la 5 atm ( [-X ), cu zguduiala corespunzatoare.

La concurs le-am lasat la 3 atm (minimul inscris pe ele), am pus sa de MTB si a fost mult mai bine (exceptand portiunile arate, unde n-aveam ce face).

Balonul lor real (masurat) este insa 28 mm.

Am avut 4 bar si balon de 35 si m-am ales cu doua pene........

Mda... touring plus astea sunt niste gume rigide, tzapene la propriu (si grele, 600 g/caciula). Am dat intai o raita prin padure umflate la 3.1-3.2 atm si am vazut ca tine, altfel nu cred ca aveam curaj sa ma prezint asa. Din cauza grosimii (stratul de protectie ?) la presiunea asta se simt destul de tari la "palpare". Probabil gumele de ciclocros sunt mai "sensibile", fiind mai flexibile si usoare.

Dupa lungi asteptari si suferinte, am montat si (sper) ultima transa de componente pe strutocamila: o pereche de X5 Gripshift si o potcoava adaptoare de la Mavic (pentru conversia 26"-700c), impreuna cu tot felul de maruntisuri "asortate" (camasi turquoise, capete de camasi Jagwire, ghidonul si pipa care erau initial pe MTB-ul "donator").

Desi eram super incantat initial de adaptoarele pe care le-am facut, se pare ca nici manetele SD7 cu reglajul lor minune nu pot compensa suficient diferenta de brat al fortei determinata de folosirea adaptoarelor care ridica sabotul. La frana spate nu e o problema, ca aia oricum n-o folosesc foarte intens, dar la aia fata am decis ca e cazul sa pun o potcoava. De franat frana bine si inainte, dar la coborari indelungate faceam carcei la degete de la tinut apasat pe manete :)) Acum e ceva de vis.

Singurul dezavantaj e ca nu cred ca o sa mai pot monta 42-ul cramponat pe fata (ochiometric ar intra foarte la limita), dar un 35 cramponat sau 38 slick incape fara emotii sub potcoava.

Cu grip-urile inca nu stiu ce-o sa fac. Momentan am montat niste BBB-uri de cauciuc de 12 lei setul sa vad cum ma simt cu ele. Daca ma resimt la drum lung, probabil o sa trec pe niste ESI-uri. Pana acum mergeam cu 2 randuri de ghidolina trase peste ghidon si coarne si nu ma plangeam foarte tare la drum lung. Oi vedea ce-o fi.

De scos la o tura habar n-am cand o sa am ocazia, ca fix acum cand incep sa am timp de ea vine codul colorat de ploi peste noi. Iar eu stau ca fraierul si bălesc langa ea pe balcon. Oricum, la prima tura o sa ii fac si niste poze demne de ea, ca alea de pe balcon (unde nici macar n-o pot incadra ca lumea) nu-s. Deja mi-i ciuda ca anul asta am petrecut mai mult timp mesterind la ea decat calarind-o. But soon... really soon...

Dupa cum am promis, revin si cu poze dupa finalizarea proiectului. Am prins doua ore intre doua ploi, suficient cat sa-mi misc fundul intr-un varf de deal, sa-i pun un pic de noroi pe talpi (de dragul artei) si sa-i fac niste poze. In concluzie, asa arata noua mea prietena:

Imagine postată

Restul pozelor (la dimensiunea originala).

Intre timp, dupa ce-am facut eu o mare prostie, a trebuit sa iau alt schimbator spate, cel vechi (SRAM X4) ajungand bucati. Am decis ca daca tot trebuie sa dau niste bani, sa fac un mic upgrade la X5 si un set de rotite pe rulmenti BBB. In combinatie cu gripshift-urile X5, schimba fenomenal de bine. Nici inainte, cu X4 trigger si deraior X4 nu ma plangeam de cum schimba pe spate, dar acum totul e mult mai bine. Ca sa nu mai zic de faptul ca am scapat definitiv de chain rubbing la schimbatorul fata.

Astfel, echiparea arata cam asa:

- cadru: Merida Matts SUB-40 din 2008

- cuvetarie: Cane Creek

- furca: rigida, otel, pentru roti de 26"

- roti: Mavic Aksium din 2007 sau 2008 (plus o roata spate de rezerva pe 36 de spite pentru touring si ture mai hardcore prin boscheti)

- cauciuri: Continental CityRide 37-622 spate, Continental TourRide 32-622 fata

- frane: Avid SD3 fata (cu potcoava adaptoare Mavic), Shimano Acera spate (cu extensii de brat al sabotului de frana), manete Avid FR-7

- transmisie:

--- schimbator spate SRAM X5 long cage cu rotite pe rulmenti BBB

--- schimbator fata Shimano Acera

--- manete SRAM X5 GripShift 3x8

--- pedalier Shimano Alivio 22-32-42

--- pedale Shimano M520

--- pinioane Shimano Sora 12-13-14-15-16-17-19-21

--- lant KMC

- pipa: FSA OS190 90mm

- ghidon: FUNN 58cm

- coarne: BBB CNCStraight alungite cu vreo 3 cm si acoperite cu ghidolina

- tija sa BBB SkyScraper 27.2 x 400 mm

- sa Selle SMP Fixty

- camasi Bontrager Project One (schimbator si frana), cabluri BBB

- gripuri BBB TourGrip (posibil upgrade la ESI Chunky, mai vad eu cum ma impac cu ele)

- suporturi bidon Merida

Autocolantul albastru nu e pus doar de dragul esteticului, ci e si reflectorizant.

Daca stau sa ma gandesc cat valoreaza piesele din bicicleta asta (la momentul achizitionarii), cred ca totalul ajunge pe la 2000-2500 lei. Cu toate astea, sunt absolut convins ca nici o bicicleta noua de 2000 de lei, cu piese poate mai bune decat asta, n-avea cum sa ma satisfaca atat de tare si sa fie atat de croita dupa piticii de pe creierul meu.

• Upvote 4

• Upvote 2

Dupa mine, orientarea ghidonului de tip flatbar ( de 56 - 60 cm) cu concavitatea spre biciclist (observata la multe bicicletele stoc) este o greseala.

Recent am inversat si eu ghidonul ca sa aiba concavitatea spre exterior si intradevar parca e mai naturala pozitia si mai blanda cu incheieturile.

Salut!

Vreau sa v-a prezint bicicleta mea,care se vrea un cyclocross:

-cadru cube sl road-aluminiu

-furca-carbon

-angrenaj triplu 50-39-30 shimano 105,schimbator 105

-pinioane pe 10 randuri,12-25,schimbator Ultegra

-ghidon flat-bar

-frane avid single digit 7

-roti shimano-cauciucuri 700-32 deocamdata slick-uri

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Am si cateva intrebari:

1.Cu ce ajuta ghidonul de cursiera la o bicicleta cyclocross?La bicicletele de viteza-aerodinamicitatea,dar aici?

2.Daca nu are ghidon de cursiera nu este un cyc autentic?

3.Franele cantilever sunt obligatorii sau se pun pentru ca cele v-brake nu se impaca cu manetele de cursiera?

4.Ce cauciucuri imi recomandati pt ea?

• Upvote 1

Nu mai stiu exact, dar ultima oara cand stiam, la competitiiile de CX nu era permis ghidonul drept si franele V.

Pentru utilizare hobby poti sa iti pui ce vrei si ce iti place. Totusi, ghidonul de cursiera ofara trei pozitii pentru maini, ceea ce e un mare avantaj. Dezavantajul sunt franele cantilever, mai ineficiente decat V-urile.

• Upvote 1

Ciclocrossul s-a inventat acu vreo suta de ani prin adaptarea cursierei, deci a avut de la inceput ghidon si manete de cursiera. A fost prima abordare off-road cu bicicleta, mult inainte sa apara MTB.

Franele cantilever au fost solutia constructiva adaptata la cauciucurile mai groase, si care se impacau cu manetele de frana. V-brake nu cred ca aparusera inca atunci.

Astazi sunt admise si franele pe disc (mecanice).

Ghidonul drept pe biciclete de cross a fost introdus ulterior din motive de comoditate/comerciale.

@edy37 - ai un cross frumos, astea sunt biciclete multifunctionale, de aia multa lume si-a injghebat asa ceva (a se vedea in posturile de mai sus).

• Upvote 1

Am inteles ca manetele de cursiera se impaca mai bine cu mini v-brake-urile,care sunt mai eficiente ca cele cantilever.....cred.Acestea sunt admise la concursuri?

@traveller multumesc de apreciere

E frumoasa bicicleta. Saua asa de sus o folosesti sau a ramas asa cand ai facut poza?

• Upvote 1

Acum astept niste cauciucuri balonate, nici cu slick-uri nu arata rau, dar nu e ce trebuie sa fie.

Cam asa a iesit:

IMG_9355.JPG

mai am de pus: lantul, ghidolinele, cablu sch de foi si toate reglajele de pe lume si pe tzarana cu el, nu vreau sa se puna praful din casa pe el.

dupa cum vad, vei avea ceva surprize cand vei incerca sa pui cauciucuri de cx in furca aia. intreaba-ma de unde stiu  ;)

E frumoasa bicicleta. Saua asa de sus o folosesti sau a ramas asa cand ai facut poza?

mersi. bicicleta e pusa pe susport si saua pare mai sus, dar oricum o sa o las mai jos 5-10cm, nu am masurat inca.

dupa cum vad, vei avea ceva surprize cand vei incerca sa pui cauciucuri de cx in furca aia. intreaba-ma de unde stiu  ;)

de unde stii? =))

trebuie sa imprumut de la un amic niste gume de 35 si sa vad care imi e norocul, dupa care vad eu ce si cum. asa pare ca ar fi destul loc, dar sincer sa fiu nici nu mi-a dat prin cap vreodata sa masor, desi nu cred ca vor fi probleme, dar oi sti tu ceva, ca n-oi carcoti degeaba.

mie schwalbe racing ralph de 35 nu imi incapeau. am mers o vreme cu un cauciuc de trekking fara crampoane de la kenda, apoi am schimbat furca cu una de otel, asta de carbon fiind si prea scurta.

masurat acum la ochiul magic cu ruleta, pare ca ar incapea un 35, dar pana la proba ... si mai ales ca rar gasesti un cauciuc de 35 sa fie intr-adevar de 35.

daca nu intra de 35, atunci intra de 32 (iarasi sunt conform UCI SI FRC =))) si daca nu intra ce o fi, desi nu prea imi fac probleme.