basso

My Bike All Road

Recommended Posts

Guest

8) mda,cred ca trebuie sa-mi cumpar ghidolina portocalie http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif acum trebuie sa se mai Intalneasca,si noi si ele,pe taramul vasnicului razboinic GABEE :wink:

man, vii cu razboinicii croseri la Banat, la inceput de julie? (sa va arat meleagurile mele :wink:, care au fost pt sputnik, si acum pt croser, sau sputnik pe ssp, sa urcam Semenicul, cacic ele mai tari trasee in Banat sunt pt croser)

http://80.190.202.79/pic/g/gabee/ride2.jpg

apoi as veni si maine coane http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif cred ca mai devreme de iulie,vb noi :wink:

acu nu stiu cati razboinici croseri vor fi...GENU FLORIN IO" si poate BOGDAN1969,sigur ca randurile razboinicilor s-ar putea Ingrosa considerabil,daca vor ataca si trupele speciale de MTB ;)

poate ar mai fi doritori,dar Isi cauta cadre si furci CYC,poate bagi matale un link ceva care sa-i Indrume pe flacai :wink:

Guest

de acord baieti, insa io nu pot stii ce vreti voi sa stiti.....si sa cauti linkuri pe net poate oricine....(linkul cu konakul a fost decoperit de genubah)

http://www.crosshausshop.de/ - un shop nou cu scule serioase, are si unele reduceri...o oferta buna fiind setul Duratec, marimile cadrului din cm in cm dovedeste ce hram poarta 8) cadrul handmade in cehia, combinat cu furca easton, sunt un set excelent. Cui nu-i spune nimic firma duratec, e o manufactura mica din cehia ce sponsorizeaza dupa cate stiu eu echipa nationala si ceva atleti de triatlon si mtb......cadrele lor au un pret ceva mai mic si sunt iubite in Europa centrala....

http://www.crossladen.de/ - shopul unui coleg de race, ce se da de peste 20 de ani curse de cross din pasiune....

apoi as veni si maine coane http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif cred ca mai devreme de iulie,vb noi :wink:

acu nu stiu cati razboinici croseri vor fi...GENU FLORIN IO" si poate BOGDAN1969,sigur ca randurile razboinicilor s-ar putea Ingrosa considerabil,daca vor ataca si trupele speciale de MTB ;)

poate ar mai fi doritori,dar Isi cauta cadre si furci CYC,poate bagi matale un link ceva care sa-i Indrume pe flacai :wink:

Basso, inamicul numarul unu este, ca de obicei, timpul. Daca voi reusi sa-l pacalesc, macar citeva zile, imi voi aduce cu placere contributia la ofensiva care se preconizeaza. Imi voi lua armura, buzduganul, coiful, palosul si ... "pi cai razboinicii mei viteji!!!" :twisted:

Imagine postată

cred ca specialitatea pustiului va fi la contra timp 8)

ne fecem noi timp,macar un week end :wink:

Cyclocrossul meu ieftin (de fapt nu e chiar cyc adevarat pt ca nu pot monta frane v pe cadru)

Am modificat putin vechea cursiera incercand sa o adaptez cerintelor orasului dar vad ca s-a apropiat mult de un crosser. Las pozele sa vorbeasca si pe voi sa va dati cu parerea daca pot sa folosesc bicla asta si pe un teren mai accidentat decat gropile din Bucuresti. sumele investite au fost minime, deci nu va asteptati la cine stie ce http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif

Privire de ansamblu:

Imagine postată

Roti pe 36 de spite (grele dar destul de rezistente)

Un cadru de otel cu care mamandresc :D

Imagine postată

Imagine postată

Echipare Sora de sus pana jos (dupa ce am facut cursiera am saracit si nu am mai avut si pt asta)

Inauntru e un monobloc 105

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Si preferatele mele :D

Imagine postată

Am cautat sa pun clesti cu parghia cat mai mare (astia mi s-au parut cei mai puternici) + cauciucuri de 32

Imagine postată

si nu in ultimul rand, cea mai confortabila sa din cate am incercat

Imagine postată

Deci ce credeti? E buna bicicleta asta pt trasee de cyclocross? (bineinteles, nu pt concursuri)

rapoartele angrenajului te-ar putea deranja serios pe off road

si daca franele cadrul si furca accepta niste cauciucuri mai cramponate,te-ai scos

super cyc :wink:

Inca unul pt Semenic 8)

Cred ca Stefan are dreptate :idea:

Cadrul este si ramine o frumusete, in ciuda faptului ca, priviindu-l mai atent, ai impresia ca in ultimii 30 de ani nu s-a schimbat nimic : eleganta clasica si filigrana cu valori ascunse care n-are nevoie sa se imbulzeasca zgomotos printre cei care se considera mainstream pentru a fi bagat in seama ...

cred ca specialitatea pustiului va fi la contra timp 8)

ne fecem noi timp,macar un week end :wink:

Daca o sa semene cu tasu' la "copane", are toate sansele sa se specializeze pe contratimp. Numai sa-i placa lui pedalatul, ca-n rest are tata grija. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Cit despre Semenic, nu ar fi rau sa le luam si pe nevestele noastre cu noi + juniorul, in cazul meu. Sa mai iasa si ele la un aer de munte. Ce zici? :wink:

Am dat o cautare pe google cu "semenic" si am gasit destule oferte de cazare.

semenic - Cãutare Google

Guest

daca mergeti acolo aveti doua obligatii: urcarea Semenicului 1450m, si urcarea Muntelui Mic, 1805. Semenicul e mai greu, si amandoua necesita cyc. Ii chemam si pe Timisoreni si plecam in horda de 20 de oameni la razboi 8)

Aoleu, in ce m-am bagat? :?

Cauciucuri mai cramponate pot sa pun, dar nu mai late de 32. Iar angrenajul compact de mult il am in minte! bani in buzunar imi mai trebuie. :roll:

desi gabee spune intr-un articol ca angrenajul compact cu foaia mare de 50 e la limita superioara cred ca ma descurc daca pun un set de pinioane incepand de la 14 in sus...nu? bineinteles si niste fibre musculare in plus pe copane

Poti pune si un angrenaj cu 3 foi.... :wink:

Pentru a nu deschide un thread nou postez aici pozele cu noul meu cadru de ciclocros, multumindu-va pentru ajutorul acordat la alegerea marimii corecte(cred ca nu a scapat nimeni neintrebat de pe acest forum).

Poza 1:

Imagine postată

Poza 2:

Imagine postată

Ce ma surprinde pe mine este acea fanta de pe bratul din stanga axului pedalier...e normal sa fie asa? sau este deformat din cauza transportului? parerea mea e ca asa este normal dar vreau sa aud si parerea voastra, oricum am 2 ani garantie la el.

Fanta respectiva 1:

Imagine postată

Aceeasi fanta, alt unghi :

Imagine postată

Acum urmeaza partea grea si anume achizitionarea componentelor si asamblarea lor.

Dar va mai dura pana sa ajung acolo, bugetul e de vina ;).

Numai bine.

la partea cu "fanta":)

Dupa cate vad eu este pe ambele parti asa. Chiar mai mult, este si pe interior si pe exterior.

Foarte posibil sa fie asa din constructia cadrului.

Spor la adunat componente si la asamblarea lor.

din cate stiu eu, acea fanta este facuta special ca sa lase loc foilor de pe angrenaj. felicitari pt cadru, vad ca ai ales marimea 55, cred ca-i buna alegerea ta; o bicla mai compacta, mai agila pt dimensiunile corpului tau. asteptam noile updatari si impresii. bafta

Aia nu e fanta! e o zona depresionara sau deprimata! Asa e cadrul....asa sunt majoritatea cadrelor. are rol de rezistenta sporita pt fortele ce actioneaza de jos in sus si care sunt maxime in acea zona!

As spune ca aia nu e fanta ,ci orangina.Este cadru de cyc deci 3 foi... aaaa...e nevoie de spatiu.:)

frumoasa caroseria man Imagine postată

acum spor la cumparaturi si montaj

Iata ca a venit si vremea montajului...iata ce a iesit pana acum : Imagine postată Imagine postată Multumesc pe aceasta cale tuturor celor ce m-au ajutat si sfatuit sa construiesc aceasta bicicleta :D. Abia astept s-o scot la o tura frumoasa alaturi de voi :P Numai bine

De cind astept sa vad ce se mai intimpla cu nasterea cyc-ului asta ... neaparat vreau sa vad cum arata bijuteria ... sa vad daca imi comand si eu un cadru din asta

frumoasa jucaria ;-) de abia astept sa o vad si eu terminata:mrgreen:...incepe sa ma roada si pe mine ideea unui cyc din ce in ce mai rau:oops: