basso

My Bike All Road

Recommended Posts

Exact. Un fitness bike e o cursiera cu ghidon drept, facuta doar pentru sosea, in general. Are transmisie de cursiera, frane tip cleste sau disc dar fara spatiu prea mare pt cauciucuri. Dincolo de ea incep biclele cross, monstercross, 29er fix.

Salutare,

Eu de ceva vreme am un Specialized Sirrus de care sunt foarte multumit cum spune si Traveller o cursiera cu ghidon drept.

Echipare de cursiera cu frane pe disc, cadre Al cu furca de carbon, singurul dezavantaj pe care il vad este ca nu stiu cat de bine ii poti monta cauciucuri de 40+, in schimb ii poti monta portbagaj si aparatori la nevoie poti arunca un ochi la ele.

Ti-ai prins urechile in marketing, ce vrei tu e de fapt un 29er cu furca fixa si ghidon ingust :))

Nuuu, difera mult geometria, unele au HA de 73gr . Iar in fitness bike nici pomeneala sa intre cauciucuri de mtb. E un hibrid dar mult mai aproape de o cursiera sau CX. Cu toate ca sunt si modele mai aproape de un MTB, in special Pinnacle.

Fitness sunt bicle de sosea, transmisie si cauciucuri de cursiera. Restul sunt cross, cu capacitate offroad (chiar daca producatorul sau vanzatorul le declara "fitness").

Uita-te si la Eastway, daca gasesti, avea colegul nostru de forum @@florin75 una:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/14538-cross-bikes-ro-stru%C8%9Boc%C4%83mile/?view=findpost&p=666128

Va salut! Cred ca foarte curand am sa fac si eu parte din aceasta lume frumoasa a ciclocrosului. Recent am achizitionat un cadru Ridley X-Night, iar acum analizez ce echipare/roti sa ii adaug. Tind sa merg pe o echipare 1x, dar as vrea sa vad parerew si celor mai experimentati :D orice sugestie e bine venita! Multumesc!