basso

My Bike All Road

Recommended Posts

Iata ca a venit si vremea montajului... Abia astept s-o scot la o tura frumoasa alaturi de voi :D Numai bine

si ? si ?

nu te-am vazut,scoate frumusetea de CYC

Am iceput prin a usura mtb dupa care nu mai aveam ce usura asa ca m-am gandit ca i-ar sta bine cu niste roti de cursiera:eek: dar cum ? Asa ca am resudat in argon intrarile le clesti de frana pe cadru spate pt a ajusta acei cm care lipseau sabotului sa ajunga la roara de 28[Tin super bine ]si i-am luat o furca full carbon fata .Avea 2 foi 53/39 , dual controale lx , roti de cursiera pe shimano 1,6 kg:rolleyes: ghidon de mtb...in rest d-ale cursierei....Un fel de Cross [greutate 9,4 kg pe cantar special,digital]. Acum a ajuns ciclocros :ergo campa ,schimb xt patina lunga , 3 foi tot campa :D, pinioane 10s campa. Deocamdata nu este nevoie de cauciucuri cramponate si folosesc niste slicuri de 23 . Merge struna si a atins 65,7 in plat cu haita de caini pe langa mine [florin , basso ] .Iata si pozele : Imagine postată Imagine postată Daca toti se laudau cu ciclocrosurile [vorba unora] hai sa rup si eu gura targului :D

de cand astept eu bicla asta aici pe forum!!! :D misto!!!

super tare faza cu resudarea intrarilor de clesti de frana!

ergo campa

+ schimb xt patina lunga

+ pinioane 10s campa

= nici o problema? sau ai mai ajustat tu ceva pe-acolo?!

ergo campa

+ frane deore MTB

= ok? Nu strangi maneta de frana prea mult (comparativ cu o cursiera)? Din ce-am mai vazut/citit, cica ideal ar fi niste mini-V-brake... Sau diferenta este prea mica, insesizabila, si nu merita efortul?

:D

si eu sunt curios cum se potrivesc manetele de cursiera cu V-brakeul.

Franeaza exact ca la cursiera pana la trei sferturi iar restul cursei poti topai pe o roata :cool: , cat despre schimbator merge spre mirarea si a mea fara reglaj .

ochi ageri

eram sigur ca nu trec neobservate 'problemele':D

saboti reglati la mm iar roti centrate la fel

momentan se carpeste omul cu ce are,si dovedeste ca din orice faci orice

sau din kkt bici:D

e cool,s-o alergi sanatos frate

am facut si eu ceva de genu asta(acum vreo 6 luni) cu mtb-ul meu daca stiam ca este subiect de lauda postam mai devreme povestea eu in principiu am vrut sa vad daca se poate face asa ceva... si a mers, decat la mine v-brakeul nu se intelegea cu ergopowerele de la campa (mirage) si a trebuit sa ii pun clesti de cursa , greutatea este pe la 10kg se putea si mai bine dar rotile mele sunt mai grele dar mai rezistente (ca prin dobrogea daca vrei sa faci un traseu mai lung trebuie sa fi pregatit cu ceva rezistent) ... aveam si o poza dar am sterso, o sa revin maine cu o poza

Vreau sa intreb deja priceputii din domeniu.

De mult visez la asa ceva ... inceputul carierei mai serioase (:rolleyes: mi-am facut-o pe un sputnik rusesc care aduce a cyclo ( aveam sudate suporturile de v-brake).

Acum as vrea sa achizitionez o cursiera(cadru) si sa modific eu dupa cum imi suna in creier ( sau ce a ramas din el).

Se preteaza ( nu ma luati ca daca vrei cyc iti iei cadru de cyc... ) un cadru de cursiera la asa ceva ? Furca cu mounturile de v-brake se poate introduce in cadrul de cursiera ?

Dupa ce am privit la minunatia lui basso si avionul stimabilului Urs ma simt si eu indragostit de asta dar as vrea sa abordez problema si din pct de vedere al banilor si de aceea as merge spre o cursiera pe care sa o pot modifica.

Astept sfaturi idei si ajutor de la cine e dispus.

Cu stima

Shaka(Andrei)

Poti sa convertesti destul de usor o cursiera intr-un cyc.

Nu o sa poti folosi cauciucuri late, dar in rest nici o problema. Sudezi suporturi pentru frane V si pe cadru si pe furca si in rest pui pe ea tot ce vrei.

Ma mir si eu ca la bicla lui Scorpion au mers franele V cu manetele de cursiera. Dar in caz ca nu merge poti folosi si frane cantilever.

Sau poti pune un ghidon drept si manete normale pt v-brake.

Uite aici un site cu bicle custom made: http://www.cyclofiend.com/cx/

Am vazut ca multi vor sa transforme cadrul de mtb in ciclocross prin mutarea suportilor de frana. Ma gandesc ca poate in loc sa se faca asta este mai simpla modificarea bratului v-brake-ului(taiat sudat etc) !?

si mai simplu e sa montezi niste adaptoare ca acesta:

Imagine postată

Imagine postată

asta in cazul in care vrei sa modifici un cadru de cursiera mai ales,dar sunt si unele cadre mtb pe care poti sa le folosesti

Wow!!! Ce adaptor misto! La asa ceva chiar nu m-am gandit, e prima oara cand vad. Se poate monta si in fata si in spate?

Ar fi si mai util daca s-ar putea regla putin inaltimea, macar 2cm.

Mai ai poze cu minunatia, sau un link de unde se poate comanda?

Si eu vreau sa sudez suportii pentru v brake mai sus pe un cadru de mtb pentru a se potrivii cu o roata de cursiera. Din pacate nu ma pricep. Daca poate cineva sa ma ajute, nu degeaba bineinteles, i-as fi recunoscator.

vorbeste cu scorpionrider el a facut minunea asta :)

aveam si eu numarul de telefon al unui baiat care sudeaza finutz ... dar e foarte foarte scump :)

Toata treaba m-a costat 1 milion si juma de pachet de tigari cat am stat si m-am uitat .Tipul este meserias are si motor si bicla asa ca stie ce face .Daca doriti sa luati leg cu el anuntati-ma pe p.m. si cu mare placere vi-l dau ,sta undeva pe la 1 mai .

Cam cu cât se mută suporţii? Mă gândesc că se poate face o piesă de adaptare cu prindere mecanică în cazul în care cadrul e dintr-un material dificil (sau imposibil) de sudat.

Scorpioane, ai dat 1 milion pentru a-ti suda doi suporti de frana?

Eu dau 2-3 beri unui sudor, imi taie cadrul si il sudeaza la loc. Pentru doi suporti ii dau o cafea la dozator.

Si poate sa sudeze otel, inox, fonta, aluminiu, cu electrod, cu argon sau autogen.

si eu si Scorpionrider se pare ca am fost la acelasi sudor, Radu daca imi amintesc bine :rolleyes:

sa ne mai inspiram un pic

ceva de pe la Cube 2009

Imagine postată

asta-mi umbla prin cap de la o vreme

Imagine postată